BE marktb: ïichten LASTINGRECHT STEKELS op den BLEIK Bietenrooidemonstratie LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. WAARDE. Wat kan er gedaan worden? ,Wat is er aanwezig? ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 653 Het is de vraag waar men beter mee is, met stekels op den bleik of met een vliegende schotel. Er zijn tenminste de laatste maanden talrijke lie den, die beweren een dergelijk instrument in hun moestuin of op hun tuinpaadje aangetroffen te hebben. Ze hebben er met steentjes naar gegooid en vastgesteld, dat het een geval van een of ander metaal was en ondertussen zijn er, die ook met de piloot of met de bemanning gesproken hebben. Er is, om te beginnen, een vogelliefhebber in Schotland, die.de piloot de hand geschud heeft en die hem, na de stand van de planeten op een stuk je papier geschetst te hebben, gevraagd heeft waar hij nu vandaan kwam. Dat bleek van Mars te zijn, naar deze Mars-bewoner zelf aanwees. Verder bleek uit zijn aanwijzingen, dat hij ook Venus en de Maan aangedaan had. Zijn lengte stemde overeen met die van de mens en uit zijn neusgaten liepen twee pijpjes naar een reservoir tje, omdat hij blijkbaar onze zuurstofrijke atmos feer niet kon verdragen. Deze meneer werd zelfs door onze vogelliefheb ber en amateur-astroloog gefotografeerd, evenals de schotel, doch de foto's waren nogal donker en vaag uitgevallen, zeker vanwege het natte najaar In voorgaande schetsen bespraken wé reeds het wïhstbegrip. Hierover zou veel meer te zeggen zijn, maar de bedoeling van deze schetsen is dit niet. Deze zijn slechts populair-wetenschappelijk bedoeld, waarbij vooral de klemtoon op populair valt. In deze schets willen we beginnen met een be spreking van art. 7 Besluit I. B. 1941. Dit art. luidt: 1. De jaarlijkse winst wordt bepaald volgens goed koopniansgebruik, met inachtneming van een bestendige gedragslijn, welke onafhanke lijk is van de vermoedelijke uitkomst en welke slechts gewijzigd kan worden indien bijzondere omstandigheden dit rechtvaardigen. 2. Voordelen uit bedrijf of zelfstandig uitgeoefend beroep, welke niet reeds ingevolge de regelen, geldende voor de jaarlijkse winst, in aanmer king worden genomen zoals verschillen tus sen de geldswaarde en de fiscale boekwaarde van tot het bedrijfs- of beroepsvermogen be- - horende zaken behoren tot de winst van het laatste jaar waarover hier te lande belastbare winst wordt genoten door degenen voor wiens rekening het bedrijf of beroep wordt uitge oefend. In no. 11 van deze reeks behandelden we de totaal-winst. Nu willen we aandacht schenken aan de jaarwinst, dus aan de verdeling der totale winst óver dé jaren waarin het bedrijf of het zelfstandig beroep wordt uitgeoefend. Hierin is door de wet Bel. Herz. 1950 weer een niet onbetekenende verandering gekomen. Voor heen was de wettelijke bepaling zodanig, dat de winst door vermogensvergelijking moest worden bepaald, welke vermogensbepaling aan diverse voorschriften gebonden was. Verder was 'er het vrij ingrijpende verschil in be tekenis en waarde ener volledige en niet volledige boekhouding. Na de wijziging volgens de genoemde wet Bel. Herz. 1950, zijn er slechts twee criteria, welke de algemene lijn aangeven. We hebben deze in het eerste lid van art. 7, hierboven afgedrukt, onder streept. De winstbepaling moet plaats hebben: a. volgens goed koopmansgebruik; b. met inachtneming van een bestendige ge dragslijn. <- Deze laatste bepaling lijkt nieuw, maar is in wezen niet anders dan een wettelijk vastleggen van een reeds bestaande practijk. Goed koopmansge bruik eiste ook reeds vóór de wet Bel. Herz. 1950, dat een bestendige gedragslijn werd gevolgd om de winst te bepalen. Goed koopmansgebruik is een wettelijke term, welke niet zo eenvoudig te definiëren is. We kun nen in vele gevallen niet zeggen, dit is goed koop mansgebruik en dat niet. Meestal zullen we dit geval voor geval moeten bezien en beoordelen. Het kan wisselen zowel met de tijdsomstandig heden als met de personen, met conjunctuurschom melingen en het gangbare gebruik. Goed koopmansgebruik sluit in, een zodanige wijze van handelen als een goed koopman zou toe- Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de her. ziening van het, uitbreidingsplan. Het goedgekeur de plan ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen binnen een maand n& 7 October 1954 beroep instellen bij de Kroon. Dan is er een jongeman bij Valenciennes, die 's avonds om half elf een schotel ontdekt heeft op de spoorlijn bij zijn woning met twee wezens, die maar twee derde van de menselijke lengte hadden. De sporen van het vliegtuig op de biels tussen de rails stonden op een plaatje in de krant, evenals de sporen in een maïsveldje elders in Frankrijk, waar eveneens zo'n exemplaar daalde. In Amerika heeft de luchtmacht order gegeven dit soort verschijnselen niet meer te achtervolgen, sedert een waarnemer niet meer terugkeerde en ontplofte. Een te goeder trouw bekend staand Atlantisch vlieger, benevens zijn passagiers, ver klaarden op hun vlucht begeleid te zijn door een ovaal voorwerp, benevens zes kleinere in serie. En het aantal berichten over vliegende schotels, sigaren en bananen neemt met de dag toe. Vol gens de grootste scherpslijpers zijn het vermoede lijk Russen. Maar waarom zouden het niet, nu wij immers zelf al ruimtevluchten aan 't voorbereiden zijn, geen excursies zijn van het interplanetaire reisbureau Mars naar de Aarde en de 9 andere planeten, in één week heen en terug, eten en slapen aan boord tegen concurrerende prijzen, aldus SCHERPSLIJPER. passen bij het opstellen van zijn balans en verlies- en winstrekening. Bij de behandeling van de Wet Bel. Herz. 1950 in de Tweede Kamer is over dit begrip nogal een en ander opgemerkt. Ook hieruit blijkt, dat we dit begrip ruim moeten nemen. Nu ook weer niet zó ruim, dat alles zo ongeveer toelaatbaar zou zijn. De schrijvers van de Vakstudie merken op, dat men zou kunnen zeggen: „al wat niet verkeerd is, kan als goed koopmans gebruik gelden. Niet slechts het beste, maar ook het goede en zelfs het voldoende, is goed koopmans gebruik". Bij de bespreking van het waarderingsvraagstuk der diverse inventarisposten in volgende schetsen zullen wij regelmatig naar het goede koopmans gebruik verwijzen. Met nog enkele opmerkingen over het tweede criterium, de bestendige gedragslijn, willen we deze schets besluiten. We merkten boven reeds op, dat de eis tot het volgen van een bestendige gedragslijn feitelijk niets nieuws is. Ook vóór de wetswijziging vloeide uit de eis van goed koopmansgebruik voort, dat men een vast stelsel moest volgen. Dit is nu met zo veel woorden in de wet vastgelegd. De bedoeling is te waken tegen willekeurig wijzigen van een gevolgd systeem met het doel de belasting te ont lopen. Men mag geen systeem van winst bereke ning gebruiken dat zich richt naar de vermoede lijke uitkomst. Anderzijds is niet iedere systeemwijziging ver boden, maar deze moet door bijzondere omstandig heden gerechtvaardigd zijn. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 4 tot 9 October goed prijshou dend gestemd. De hoogmolens bleven koper van tarwe op prijzen, die beneden het niveau van het A.V.A. lagen, daar deze instelling op dit ogenblik niet meer in de markt is. Bü weinig offertes trok door de flinke belangstelling de roggemarkt regel matig verder aan, zonder dat men evenwel op het thans hoger liggende prijsniveau in ruimere mate of freerde. De voertarwemarkt bleef goed prijshoudend gestemd. Aan de bestaande vraag kon in voldoende mate worden voldaan. De zomergerstmarkt was zeer vast gestemd. Tegenover een klein aanbod stond een flinke belangstelling, hetgeen hogere prijzen tot. ge volg had. Het C.B.K. verhoogde haar aankoopprijzen voor brouwgerst. Bovendien werden de kiemkracht- eisen verlaagd van 97 tot 92,5 Het is gewenst, dat de telers in verband met de snel teruglopende kiemkracht brouwgerst; in goede conditie laten bren gen bij de silo- en opslagbedrijven, opdat de brouw- gerstpremie niet verloren gaat. De vaste stemming op de havermarkt bleef onverminderd voortduren. Offertes zowel in maal- als gepunte haver bleven schaars, terwijl speciaal de vraag, naar gepunte haver groot bleef. De binnenlandse graanmarkt sloot in een vaste stemming. Midden der week stegen de Groene erwten plotse ling nog eens 10,welke stijging anderhalve dag later gedeeltelijk verloren ging. Eind der week sloot de markt wederom vast. Vanuit Italië en Noord- Afrika worden Bruine Bonen aangevoerd, kleiner van stuk en donkerder van kleur dan het eigen product. De prijzen hiervan liggen echter aanzienlijk lager. Bü de Fijne Zaden kwam Karwüzaad op hoger niveau. DE MECHANISATIE VAN DE BIETENOOGST IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Suikerbieten worden er In Zeeuwsch-Vlaanderen al sinds lang geteeld. Een van de grootste proble men van de teelt vormt wel de oogst. Deze moet immers vaak onder ongunstige weersomstandig heden plaats vinden en vraagt een groot aantal arbeidskrachten. De arbeidsvoorziening was vroeger in voldoende mate gewaarborgd. De laatste jaren is het echter steeds moeilijk om de benodigde arbeidskrachten te krijgen. In vele gevallen kan het arbeidsprobleem opge lost. worden door het inzetten van eenvoudige ap paraten of grote machines. Bij het gebruik hier van blijven de vaak ongunstige weersomstandig heden een moeilijkheid vormen. Desondanks wor den er in het Noorden van het land al heel wat machines en apparaten vooral eenvoudige gebruikt bij de bietenoogst. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het gebruik hier van nog weinig ingang gevonden. Dit jaar zijn er echter al enkele eenvoudige lich ters afkomstig uit Groningen aangeschaft. De Zeeuwsch-Vlaamse landbouwer twijfelt echter of mechanisatie van de bietenoogst steeds mogelijk is. Wellicht komt dit door onbekendheid met het beschikbare materiaal. Dit te laten zien is de opzet van de bietenrooi demonstratie, welke is georganiseerd door: Het Bestuur van de Studieclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen; De Werktuigencommissie West Zeeuwsch-Vlaan deren; De Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland; De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij deze demonstratie kan iedereen zien, welke mogelijkheden er zijn voor de mechanisatie van de bietenoogst en eventueel zijn keuze maken. Daar de weersomstandigheden van grote invloed kunnen zijn op de bruikbaarheid van de machines, hebben de organisatoren gemeend de demonstratie niet te vroeg in het seizoen en wel op Donderdag 28 October 1954 te moeten vaststellen. Vanaf 13 uur zijn bij de Gebrs. De Regt in de Wilhelminapolder te Biervliet de volgende machi nes te zien: 9 grote rooimachines; 6 lichters voor paardentractie; 2 lichters voor trekkertractie; 2 machines, welke de 'gekopte bieten lich ten en reinigen; 1 kopper voor paardentractie. Als het weer wat meewerkt, zal het een mooie demonstratie worden, waar voor een ieder wat te zien en te leren valt. Mocht de demonstratie niet kunnen doorgaan, dan zal dit per radio bekend gemaakt worden. R. L. V. D. voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel, J. SCHEELE. Buitenlandse granen. In vergelijking met de vorige overzichtsperiode gaf de buitenlandse graanmarkt geen grote veranderingen te zien. Wel viel een toe nemende belangstelling van consumptie-zijde te con stateren, waarbij de prü'zen zich handhaafden en hier en daar zelfs op een hoger niveau terecht kwamen. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. Aanvoer klein, hetgeen goed correspondeert met de aankoopsituatie, omdat de fabrieken de eerste weken ruim van tarwe zün voorzien. Doorsneekwali teit, franco fabrieken 26,25. Gerst. Prijshoudend, met goede vraag. Doorsnee- 25 756^ t0t ®oec* geschoonde partyen tot Brouwgerst. Balder ƒ28,—; Kenia-Piroline ƒ27,75 excl. de kwaliteitstoeslagen. Haver. Naar gelang kwaliteit van ƒ22,50 tot 24. Rogge. Doorsneekwaliteit ƒ21. gedroogd 17 vocht 21,75 per 100 kg. Groene Erwten. Flinke aanvoer met trage handel. Op monster van ƒ42,50—ƒ100. 3 kwaliteit ƒ120. 6 kwaliteit 109. Schokkers. Eveneens trage handel. Op monster van 80—135. 3 kwaliteit 150 bieden, 152,50 laten. Bruine bonen. Exportkwaliteit 125 geen aanvoer, weinig zaken. Capucijners en Rozijnerwten met weinig zaken tot ƒ160. Blauwmaanzaad. Prima doorsneekwaliteit 285 vragen. Karwijzaad. Prima doorsneekwaliteit 139—140. (Zie verder pag. 654.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9