Hoe het buitenland onze aardappelen wil zien DREIGENDE MISLUKKING van de aardappeloogst door slecht weer en gebrek aan arbeidskrachten Weeroverzicht over de maand September 648 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. In het blad „De Noordoostpolder" van Vrijdag 1 Oct. vonden wij een artikel van de heer G. J. Obbink, Technisch Ambtenaar van de Planten ziekt enkundige Dienst voor de Noordoostpolder, dat we hier overnemen, omdat het ook voor vele van onze lezers van belang is. In een eerder verschenen artikel mochten wij de aandacht vestigen op een aantal handelingen die de kwaliteit van het eindproduct het af te leveren pootgoed beïnvloeden, zoals Fhytoph- tora-bestrijding, looftrekken-doodspuiten, wijze van rooien, bewaren en sorteren. Ditmaal wilden wij trachten een overzicht te geven van de eisen, die bepaalde landen ten op zichte van de import van aardappelen hebben gesteld, of m.a.w. hoe deze landen onze aardappelen graag willen zien. Dit zal hierdoor niet een bepaald prettig te lezen artikel worden. En het zal nog minder gemakke lijk zijn dit alles te onthouden. Maar dit is misschien een reden om het uit te knippen en te be waren, zodat men het in voorkomende gevallen kan raadplegen, en men er zijn winst mee zal kun nen doen. Naast de normale gezondheidseisen, zijn nog speciale eisen gesteld ten aanzien van de nader te noemen ziekten en gebreken, door de hierna genoemde landen. Gewone schurft. Te beoordelen volgens schurftschaal (exemplaren hiervan tegen betaling van 1,— per ex. verkrijg baar bij de P. D. te Wageningen). Schaal Ipractisch schurftvrijBrazilië, Mexico en Jamaica. Schaal ll:>(zeer weinig schurft): Griekenland, Italië, Portugal, benevens voor alle buiten Europa gelegen landen. Schaal 2 a 3: alle niet genoemde Europese lan den, waarbij het maximum dichter bij schaal 2, dan' bij schaal 3 moet liggen. Oppervlakkige- of graslandschurft. Met uitzondering van Brazilië (schaal 1) mag het voorkomen hiervan minder zwaar beoordeeld worden. Poederschurft. Bulgarije, Brazilië, Italië en Rusland vragen aardappeien die absoluut poederschurftvrij moe ten zijn. Ook de overige landen vragen vrijwel poederschurftvrije aardappelen. Rlüzoctonia. Turkije en Brazilië vragen practisch Rhizoctonia- vrije aardappelen. Vrijwel hetzelfde moet gezegd worden van Argentinië, Bulgarije, Bolivia, Uru guay, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland. Zeer sterk met sclerotiën bezette knollen mogen in geen ge val in een exportpartij voorkomen. Rot. Natrot, Roodrot en Duimrot mogen niet in een partij voorkomen. Het kan nodig zijn partijen, waarin dit wel voorkomt, na sortering, 14 dagen in quarantaine op te slaan. Ditzelfde is ook het geval na vorstschade. Ook deze partijen dienen 2 weken te blijven staan. Overige ziekten en gebreken. Ten opzichte hiervan liggen de eisen van vrijwel alle landen gelijk. De partijen moeten gezond en zonder uit- of inwendige gebreken zijn. Daar op inwendige gebreken in het algemeen niet gesorteerd kan worden, zijn deze partijen dan ook niet voor export geschikt te maken. Grond en andere verontreinigingen. Algiers, Argentinië, Bulgarije, Egypte, Frans Marokko, Griekenland, Italië, India, Jamaica, Li banon, Mozambique, Oostenrijk, Philippijnen, Por tugal, Nieuw Zeeland, Trinidad, Tunis, IJsland en Venezuela stellen hieraan zeer hoge eisen. De aard appelen voor deze landen moeten goed schoon zijn grondvrij Voor de niet genoemde landen is hoogstens 1 kg grond per 50 kg toegestaan. (Vervolg van pag. 647.) Orgaan uitgaat van de afschaffing van het bindend karakter van de Rassenlijst. Wanneer hij dit argument voldoende mee zou laten tellen, was deze l>eslissing niet zo snel gevallen. Dank zij de bin dende Rassenlijst stijgt de waarde van de oogst van landbouwgewassen jaarlijks met vijf mil li oen gulden per jaar. Daar moet heel wat tegenover staan vóórdat van een goede ruil gesproken kan worden. Nu hij het desondanks aangedurfd heeft zijn plannen in de huidige vorm openbaar te maken, met het wel erg slecht in de huidige omstandig heden passende argument van de integratie, moe ten de reacties van alle belanghebbenden hem toch wel wat te zeggen hebben. De beste conclusies die Minister Mansholt hieruit kan trekken is, dat hij deze zaak verder in het vergeetboek moet laten komen. Anders zou het hem later wel eens kunnen spij ten, dat hij het bedrijfsleven een stuk vrijheid heeft opgedrongen, die dit bedrijfsleven niet ge vraagd en niet gewenst heeft. B. Ook andere verontreinigingen zoals stro, kaf, spruiten, mogen in het algemeen niet in de partij voorkomen. Sortering. Argentinië, België, Brazilië, Egypte, Luxemburg, vragen een minimum voor consumptie van 45 mm. Zwitserland en Uruquay van 40 mm. Verpakking. Alle kratten moeten door het Proefstation T.N.O. te Delft zijn getest en goedgekeurd. Voor pootaardappelen mogen uitsluitend nieuwe zakken gebruikt worden; deze moeten minstens 340 gr per 50 kg netto inhoud wegen. De 50 kg zakken moe ten met dubbel touw van goede kwaliteit (geen Binder-twine) en minstens 7 steken worden dicht genaaid. Verzegeling. Boven het normale N.A.K.-plombe is P. D.-plom bering voorgeschreven door Griekenland, Honga rije, Israël, Joego-Slavië, Polen en Tsjecho-Slowa- kije. Ditzelfde geldt ook voor consumptie-aardappelen naar deze landen. Speciale behandeling. Ecuador en Griekenland vragen een D.D.T.-be- handeling van alle aardappelen. Quarantaine. Voor export van consumptie-aardappelen overzee ook naar landen in Europa, is een quarantaine voorgeschreven van 14 dagen in luchtgekoelde be waarplaatsen en van 3 weken in kuilen'of wel los- gestort in schuren. Opgave voor quarantaine aan het kantoor van de P. D. Kosten hiervan bedra gen ƒ2,50 per partij. (Een juist binnengekomen bericht meldt, dat de quarantaine voor de Bintje- groep met ingang van 4 Oct. is vervallen). Het wordt langzamerhand een eentonig verhaal, maar ook van de afgelopen maand moeten wij weer zeggen, dat deze te koud, nat en somber is geweest. Het begon zo goed, de eerste dag van de maand bracht zelfs zomers weer; op verschillende stations werden temperaturen van meer dan 25° C afge lezen» Deze mooi-weer periode die de laatste dagen van Augustus was begonnen was echter maar van korte duur. Kort na de eerste September hernamen de depressies hun, ons maar al te goed bekende, loop en viel er overal in ons land een flinke hoe veelheid neerslag (tussen 15 en 25 mm). Dank zij de enkele vrij warme dagen in het be gin van de maand bleef de gemiddelde overdag- temperatuur over de eerste tien dagen boven nor maal. Zo meldde Vlissingen een gemiddelde over- dag-temperatuur van bijna 18° C tegen ruim 17° normaal. Eelde noteerde zelfs een gemiddelde tem peratuur van 2° boven normaal. De tweede decade was belangrijk kouder met in het Zuid-Westen een gemiddelde van bijna 15° (normaal 16°), in het Noorden bleef het gemiddelde beneden 15° (Eelde 13.3°). De temperatuur-daling hield ook in de der de decade aan; de meeste stations noteerden over deze 10 dagen een gemiddelde lager dan 13° C (Vlis singen 12.6 tegen 14.2 normaal, Eelde zelfs 10.5 tegen 13.0 normaal). Duidelijk blijkt, dat vooral de temperatuur over dag veel te laag is geweest. Berekenen wij het ge middelde van de dagelijkse maximum temperatu ren, dan blijkt dat deze 1 2° onder de normale waarde lagen. De nachten waren, naar omstan digheden, zacht; de gemiddelde minima van de meeste stations weken slechts enkele tiende-delen van een graad van de normale waarde af. CONCLUSIE. Hiermede menen wij een overzicht, zij het zeer beknopt, gegeven te hebben van de speciale eisen van de diverse landen. Na het lezen van een en ander is men onwille keurig geneigd te denken, dat deze landen toch maar hoge eisen stellen en ons daarmee de nodige moeilijkheden in de weg gaan leggen. En inder daad gemakkelijk wordt het ons hierdoor niet gemaakt. Doch wanneer men weet, dat invoer van aardappelen is verboden in: Canada: i.v.m. het voorkomen van wratziekte. Cuba: i.v.m. het voorkomen van wratziekte en het aardappel-cystenaaltje. Engeland en Wales: i.v.m. het voorkomen van het aardappel-cystenaaltje en Coloradokever. Dan kan men zich gelukkig prijzen, dat er nog landen zijn die eisen stellen die uitvoerbaar zijn en die daardoor invoer mogelijk maken. En met de nodige vakkennis en ervaring is het toch in de meeste gevallen nog wel mogelijk een partij ge schikt te maken voor export. Dit vindt ook wel zijn bevestiging in de meer dan 26.000 ton aard appelen, die in het afgelopen seizoen 19531954 vanuit de Noordoostpolder zijn geëxporteerd. Een met de meeste zorg uitgevoerde behandeling, tot aan het verladen toe, (blijft echter noodzakelijk. En verder zal het nodig zijn ook in de naaste toe komst blijvende 'belangstelling te tonen voor alles wat de kwaliteit van onze polderaardappelen kan verbeteren. (Advertentie). Geef de aardappelen die U gedurende de winter opslaat extra zorg. Behandel ze met NEO-CONSERVIET het enige kiemremmingsmiddel met een werkelijke aardappelkleur Met NEO CON5ERVIET behandelde aardappelen spruiten niet en blijven hard, gaaf en gezond tot aan de nieuwe oogst met behoud van de goede smaak en kleur. Dank zij de betere kwaliteit hebben ze in het voorjaar een hogere handelswaarde. Verkrijgbaar bij: Jebo-Depöts, Verdugt- Agenten en plaatselijke Coöperaties. Veel gunstige nachten voor de koeling "van be waarplaatsen heeft September dan ook niet ge bracht. De beste nacht was die van 27 op 28 Sep tember, toen vroeg in de avond de temperatuur reeds tot circa 7Ü daalde. De kans op zware nacht vorst was verre van denkbeeldig. De tijdens de nacht opkomende bewolking verhinderde een ster ke temperatuur-daling. Hier en daar werden toch op 2 m hoogte minimum-tempe raturen van circa 3° C gemeten. De hoeveelheid neerslag was, evenals in de zomermaanden be langrijk boven normaal, althans in de Noordelijke provincies, waar verschillende stations hoeveelheden van 90 100 mm aftapten. In het Zuiden mag men, in ver gelijking tot de zo juist genoemde gebieden, nog niet eens klagen, de hoeveelheden waren veelal slechts weinig boven normaal. Zo noteerde Vlissin gen een maandsom van 79 mm tegen 71 normaal, Maastricht 54 mm (normaal 58). De aanhoudende regens hebben op vele plaatsen reeds aanleiding gegeven tot ernstige stagnatie in de najaarswerkzaamheden. Hier en daar staat het graan nog buiten, aardappelen-rooien is een pro bleem op de laag gelegen percelen; de suikerbieten campagne is al op het tijdschema achter, en zo kan men nog meer bezwaren opsommen. De gedach ten van velen zullen teruggaan tot de herfst van 1950 en 1952, toen men op vele plaatsen ook te kampen had met de moeilijkheden, die het natte weer veroorzaakte. Tenslotte nog een enkele opmerking over de zonneschijn. Normaal telt September 153 uren zon; dit jaar \verden in De Bilt slechts ongeveer 115 uren opge tekend. De laatste decade was de somberste met 30 uren, de tweede de zonnigste met 50 uren. Door Dr J. J. POST

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4