DE WINTERSCHOOL VOOR JONGE BOEREN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND VAN ONZE BIJEENKOMSTEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 655 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Onderzoekt alle dingen en behoudi hei goede" Uii de Hoofdbesiuursvergadering In de vergadering van Zaterdag 9 October werd de rest van het winter programma verder uitgewerkt. Terwijl daarnaast ook nog een aantal meer al- mene kwesties betreffende de finan ciën en de hopenlijk binnenkort aan te stellen jeugdleider aan de orde zijn ge komen. Regiecursussen. Het blijkt dat deze cursussen buiten gewoon goed in de smaak vallen en goed bezocht worden. Helaas is het aan tal opgaven voor de cursussen op Zuid- Beveland en Noord-Beveland, die resp. op 2 en 25 November beginnen, nog maar zeer matig. Opgave is echter nog steeds mogelijk bij de leden van de to neelcommissie, terwijl ook op Walche ren een dergelijke cursus gegeven kan worden als zich tenminste 10 personen aanmelden. Filmvoorlichting. Door bijzondere omstandigheden kun nen deze voorlichtingsavonden, die oor spronkelijk in het begin van het sei zoen geprojecteerd waren nu eerst in het begin van het nieuwe jaar door gang vinden. De avonden zullen georganiseerd worden in samenwerking met andere jeugdverenigingen. Discussiegroep over coöperatie en praatavonden V. C. S. Door het Landbouw Coöperatie Cen trum wordt de mogelijkheid geopend om met een groep van 1020 personen een discussiegroep over landbouwcoöpera ties te organiseren. De kosten van een dergelijke cursus bedragen 135, in totaal. Daarnaast wil de V. C. S. graag praatavönden met jonge boeren organiseren over allerlei zaken, die de coöperatieve verwerking van suiker bieten betreffen. Nadere inlichtingen hieraangaande kan men verkrijgen bij de Secretarissen van afdeling en streek. Provinciale Raad. De najaarsvergadering van de Pro vinciale Raad zal gehouden worden op Zaterdag 27 November des morgens om 9 uur. Algemene Vergadering. Op de middag van 27 November zal om 2 uur de Algemene Vergadering van de L. J. G. in de „Prins van Oranje" worden gehouden. De Voorzitters van de Streekbesturen zullen hier verslag uitbrengen, terwijl het bestuur belang rijke mededelingen zal doen over de be slissingen, die des morgens in de ver gadering van de Provinciale Raad ge nomen zijn. Als spreker is voor deze middag uit genodigd de heer Knoop uit Deventer. Des avonds zal waarschijnlijk de toneel club van de Hervormde Jeugdraad nog maals het toneelstuk: „Ik wil niet meer lopen" opvoeren. De opbrengst van deze avond zal dan bestemd worden voor de opleiding van ontheemden in West Zeeuws-Vlaanderen. Voor ditzelf de doel zijn door de L. J. G.-leden reeds een aantal loten verkocht. Studiedagen. Als data hiervoor worden gekozen 27, 28 en 29 Januari. De eerste dag zal het vluchtelingenvraagstuk aan de orde Worden gesteld, terwijl de volgende dag OVER een paar maanden begint de Winterschool voor jonge boeren weer. Er wordt in onze provincie veel propaganda voor deze cursus gemaakt. Folders worden verspreid; er staan stukjes in De Boe- renjeugd en in het P. J. G. N.-blad. Dit is niet overdreven, als men eens gaat bekijken wat deze cursus ons biedt. Maar ondanks dit alles, is de deelname uit onze provincie maar zeer gering. Vorig jaar was dit aantal twee, n.l. één uit Tholen en één uit West Zeeuws-Vlaanderen. Hoe komt het nu, dat er zo weinig belangstelling is? De cursusduur van een maand is voor enkelen natuurlijk wel een be zwaar, omdat dit te lang is, en zij die hele tijd niet op het bedrijf gemist kunnen worden. Maar het grootste gedeelte der L. J. G.'ers kan er in de winter wel een maandje afknijpen. Kortom gezegd: Men moet er de tijd voor nemen. Ten eerste wordt de cursus in een mooie omgeving gehouden, n.l. op de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bak- keveen. Deze ligt te midden van bos en heidevelden, terwijl het terrein zeer heuvelachtig is. De Volkshogeschool is gelegen op het drie provinciën-punt van Groningen, Friesland en Drente. Het terrein is zeer uitgestrekt. Men vindt hier een dorpshuis, kleuter-, landbouw- en huishoudscholen en nog enkele an dere gebouwen, waar verschillende cur sussen in worden gegeven. Dit alles ligt te midden van de bossen een uur van het dichtstbjj zijnde dorp. Er is een gezellige conferentiezaal, een sportveld, verder was er nog een groot voetbalveld in aanleg en een zwembad. Dit zijn zo enkele dingen, die men er aantreft. Het programma. Maar wat houdt nu eigenlijk de cur- de gevolgen van het Deltaplan voor de Zeeuwse samenleving het onderwerp voor de bespreking zullen vormen. Voor de avond van 28 Januari is de heer W. Barnard met zijn marionetten-theater gevraagd, terwijl deze waarschijnlijk ook de morgen van 29 Jan. zal vullen. Bestuursledendag. Het vorig jaar is deze dag, waarop het werk van de verschillende bestuurs- functionarissen besproken wordt, goed in de smaak gevallen. Zodat deze op een nader te bepalen dag in Januari herhaald zal worden. Voor de bestuurs leden van de Z. P. M. wordt op Zater dag 16 October een morgenbijeenkomst georganiseerd waar nieuwe mogelijk heden voor het winterprogramma met mej. Kleinepier besproken zullen wor den. Opmaken van een veevoederbalans. De vergadering besluit de technische commissie opdracht te geven na te gaan in hoeverre er in L. J. G.-verband de mogelijkheid bestaat om de leden op het eigen bedrijf veevoederbalansen te doen opmaken. Aan de hand van een dergelijke balans kan het Veevoeder bureau voor Zeeland dan uiterst nut tige adviezen verstrekken. Beoordeling aardappelrooiers. Tengevolge van het abnormaal slech te weer is dit jaar van de beoordeling van de aardappelrooiers niet veel te recht gekomen. De vergadering be sluit dit jaar zoveel mogelijk gegevens te verzamelen en deze beoordeling het volgende jaar in ieder geval voort te zetten. Contactavond. Op de avond van Zaterdag 26 Febr. zal het Provinciale Winterprogramma besloten worden met een groots op te zetten contactavond, waarvan het zeer gevarieerde programma in elkaar gezet zal worden door de verschillende Stre ken, die hiervoor de beste gedeelten uit hun winterprogramma kunnen halen. Deze avond wordt gehouden in de grote zaal van de „Prins van Oranje". sus voor Jonge Boeren in? Wat kan men er leren? Laat ik U eens even inwijden in het geen vorig jaar zoal is uitgevoerd. De cursus is internationaal. Al is de buitenlandse deelname meestal maar gering, het geeft toch dadelijk een an dere sfeer. Er waren in het geheel 24 deelnemers, waarvan 10 Friezen, 1 Gro ninger, 1 Duitser, 2 Overijsselaren, 1 Drent, 7 Brabanders en 2 Zeeuwen. Ook was er nog enkele dagen een Engels man onze gast. De leeftijd varieerde van 20 tot 30 jaar. Je leert allereerst wat op eigen benen te staan. Men moet zelf het bed opma ken, de slaapzaal om beurten schoon- Overwegende of zuivere akker bouwbedrijven, met een echte slap pe periode in de winter, vinden we niet zoveel in Nederland. In Zee land echter des te meer. Daarom lijkt het wel of het programma van de Winterschool voor Jonge Boeren voor Zeeuwen in elkaar is gezet, daar het juist valt in een tijd, dat er op de bedrijven niet veel te doen is. Ieder jaar denken tientallen jonge boeren er over om te gaan. Helaas gaan er ieder jaar maar één of meerdere jonge boe ren. Al zijn er ook wel eens blan co jaren geweest. Terwijl toch de ervaringen van degenen, die gin gen ook dit artikel getuigt er weer van steeds heel goed zijn geweest. Daarom: zou je zelf óók niet ééns gaan? Dan ben je wellicht deze keer eens: Eén van de tien RED. maken, alsook de zaal waarin men eet en confereert. Aardappelen schillen en nog vele andere karweitjes horen er bij, zodat de moeders hun zoons terugkrij gen als volleerde dienstmeisjes. Je komt hier in aanraking met jonge lui, die een ander geloof zijn toegedaan als jezelf. Men kan hier vele uren over bomen en eikaars gezichtspunten leren kennen en waarderen. Men kan veel vertellen over je eigen streek en je hoort op je beurt weer wat over een andere streek, de gewoonten, de levens wijze, over verschillende jongeren-orga nisaties enz. De eerste veertien dagen berust de leiding geheel en al bfj het personeel der Volkshogeschool. Sprekers moeten ontvangen, ingeleid en bedankt worden. Ook worden er dikwijls films gedraaid, die bij het be sproken onderwerp behoren. Het is natuurlijk nog niet duidelijk wat men zo in die vier weken doet. Je moet niet denken, dat men zich er ver veelt. Daar is gewoon geen tijd voor. Daarom zal ik hier eens een daginde ling beschrijven. Om 7.30 uur opstaan, wassen en kle den, bed opmaken. Men moet dan orri 7.45 uur aan het ontbijt zijn en begint dan met samen een lied te zingen. Na het ontbijt komt het .practisch werk aan de beurt tot 8.45 uur. Dit omvat heel wat, n.l. van bomen rooien tot groenten schoonmaken. Om 10 uur is men weer allemaal bijeen voor de koffie. Meestal was er dan een spreker, die ons met discussie en al tot aan de mid dagmaaltijd bezig hield. Vanaf 13.30 tot 14.30 uur had men dan vrij, als men tenminste geen dienst had als corveeër. Je kon dan naar huis- schrijven of aan vrienden of vriendin nen, waar meestal druk gebruik van werd gemaakt. Verder kon je dammen of schaken. Ook tafeltennis en volley bal werden druk beoefend. Daar het deze winter nogal vroor, werden ook dikwijls de schaatsen ondergebonden. Na de pauze was er soms weer een spreker, soms ook wel sport, onder lei ding van een sportleraar. De sport duur de meestal niet zo lang en dan was er nog wel eens tijd voor een krantbespre king, uitgevoerd door de cursisten. De avondmaaltijd wachtte ons dan reeds en nadat deze was genuttigd, kreeg men de éne maal studiegroepen met films, een andere maal gramofoon- platen-concerten en soms 's avonds ook wel eens een spreker. Om 11 uur ging de tent dicht en werd er op de slaapzaal nog heftig met woor den en kussens gediscusseerd, vóórdat je ging slapen. De eerste twee dagen valt het niet mee om alles te volgen.. Je gaat ech ter jezelf inspannen, zodat niet alles over je heen gaat. Dit lukt na een paar dagen al aardig en dan breng je ook wat in het midden. Zodat men zich voelt opgenomen in een grote kring van vrienden, al ken je elkaar nog niet al lemaal. (Wordt vervolgd.) ÉÉN VAN DE TWEE. De Z. P. M. Afdeling Zuidzande ver gaderde op 21 Sept. j.l. Als gasten wa ren aanwezig de presidente en secreta resse van de Afdeling IJzendijke. Magda Provoost hield een inleiding over woninginrichting. Voor dit onder werp bestond veel belangstelling. Er werden dan ook veel vragen gesteld. Na de pauze declameerde Magda San ders „De achttien doden" van Jan Cam- pert. Verder werd de laatste hand gelegd aan het zakdoekjes bespuiten. Tot slot dankte de presidente van IJzendijke voor deze geslaagde middag en nodigde op haar beurt het bestuur van Zuidzande uit. De Afd. Oostbirg der L. J. G. verga derde op 1 Oct. j.l. De voorzitter, Iz. Risseeuw, opende deze vergadering waarin hij het vertrek van de penning meester A. Dekker naar Groningen memoreerde. Diens functie zal tot het nieuwe jaar door de secretaris worden waargenomen. De uitslag van de zaaiwedstrjjd werd bekendgemaakt en is als volgt: 1. M. Jansen van Rozendaal, 27V2 p. (bekertje). 2. P. Risseeuw, 25 p. (sigarenaan steker). 3. J. Lako, 23 p. (pakjë sigaretten). 4. A. de Smit, 22 p. 5. (j. de Nood, 18 V-i p. De voorzitter hield een inleiding over: „Mechanisatie van de landbouw, na de laatste wereldoorlog uit economisch oogpunt gezien".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11