NaTA: KWEEKGRAS UIT DE PROVINCIE Uit een geheim uwekboek van Bram uit de Slikhoek GEBRs DE JONGH ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 619 Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 25 September. De hoop, dat we na de natte zomer misschien een droog najaar zouden heb ben, blijkt niet in vervulling te gaan. We zien, dat bij het begin van de bie tencampagne voor de zoveelste maal het water tussen de aardappelruggen staat, en nog veel bruine bonen op de ruiter moeten. Het zal nodig zijn om er bij de ver deling van het najaarswerk rekening mee te houden, dat een belangrijk ge deelte van de werkweek onder de kolom „regenverlet" komt te staan. De rest van de week moet onder minder gunstige omstandigheden gewerkt wor den, hetgeen meer tijd en energie vraagt. Dit is voor sommigen aanleiding ge weest om reeds vroeg met het op win- tervoor ploegen wan hun zware grond te beginnen. Dit mag dan als bezwaar hebben, dat de kans op zaadonkruid iets groter wordt dan bij laat ploegen met voorbewerken, doch door een intensie vere voorjaarsbewerking is dit weer ge deeltelijk op te heffen. Een vereiste blijft toch wel, dat onder droge om standigheden gewerkt wordt, terwijl een belangrijke arbeidsverruiming wordt verkregen voor het andere na jaarswerk, wanneer juist die top weg gewerkt is. Wij hebben in deze streek het geluk gehad, dat we op een kleine oppervlak te na, gespaard zijn gebleven voor structuur-bederf door inundatie of overstroming. Omdat onze grond dus gezond is springt het niet zo in het oog, wanneer we op één of andere manier de struc tuur eens testen op haar veerkracht. Hetgeen in de overstroomde gebieden tot een enorme oogstdepres'sie aanlei ding zou geven, kan bij ons nog een zeer goed resultaat opleveren. Zo was b.v. de oogst na het natte najaar van 1952 niet slecht, maar al deze gunstige omstandigheden mogen geen reden zijn om dan ook maar door dik en dun heen te ploeteren. We moeten het herstel lend vermogen van de grond als iets waardevols beschouwen en proberen hieraan zoveel mogelijk mede te wer ken door juist zoveel mogelijk in een droge periode af te doen. WALCHEREN. 25 September. Nauwelijks is de zomertarwe van het veld geruimd of de wintertarwe zal weer aan de aarde worden toever trouwd. Het afgelopen jaar heeft be wezen, dat een goede wintervastheid grote waarde heeft en dat het uitwin- teren van de tarwe een niet onbelang rijke schadepost kan betekenen. Het ras Heine's VII heeft naast een goede wintervastheid een zeer hoog produc tievermogen en stevig stro. In Walche ren zijn er topopbrengsten geweest met meer dan dertig mud per gemet. Ver der heeft dit ras ook enkele nadelen, zoals korreluitval en gele roest. Velen zullen na de strenge winter nu overgaan tot Heine's VII, maar men dient er wel rekening mee te houden, dat dit ras dik moet worden gezaaid, omdat het weinig uitstoelt. Het artikel over de rKssenkeuze van wintertarwe in het vorige blad geeft duidelijk weer, welke voor- en nadelen de verschillende rassen bezitten, terwijl ook de gemiddèlde opbrengsten van de laatste 5 jaren zijn vermeld. De fokdeedag te Middelburg is een succes geworden. Begunstigd door een stralende Septemberdag kon men hier het beste vee van Walcheren bewonde- ren. De kwaliteit van het vee was zeer goed en de strijd om de hoogste plaat sen was zeer spannend; vooral de strijd wie kampioen zou worden. Ook vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwen sen aan de vele prijswinnaars met het behaalde resultaat. Het is op deze fokveedag te Middel burg duidelijk gebleken, dat er in Wal cheren een veestapel is met prima die ren, die een goed exterieur paren aan een goede productie. Door een doel matige fokkerij is reeds veel bereikt en kan in de toekomst nog veel bereikt worden. Over gebrek aan gras valt er deze zomer niet te klagen. Er is laat in de zomer nog veel gehooid, doch het weer is van dien aard, dat zelfs het hooien met behulp van ruiters vrijwel onmoge lijk wordt. Daarom wordt er nogal veel gras ingekuild met behulp van... zuur indien het in de handel in voor raad was. Het is toch wel erg droevig, wanneer het gras rijp is voor inkuilen en men zuur' wénst te betrekken waar van de handel geen fles in voorraad heeft. Wanneer men dan te horen krijgt, dat het zuur besteld kan worden met levering over 10 of 14 dagen, dan vraagt men zich af of dit een juiste service voor de klanten is. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 25 September. Wanneer we dit schrijven, heeft de herfst officieel zijn intrede gedaan. Officieus was dit al lang het geval en met weemoed vragen wij ons af of de zomer nu eigenlijk het hele kwartaal met vacantie naar Mars of één der an dere planeten is geweest. Vele werk zaamheden, die in een normaal jaar allang vergeten waren, moeten nu nog gebeuren. Alle werkzaamheden zijn nu al zo'n 4 a 6 weken achter. Enorme hoe veelheden aardappels moeten nog ge rooid worden, terwijl we reeds deze week bieten moeten gaan steken. Dit alles zou nog niet zo'n bezwaar zijn wanneer we maar over voldoende ar beidskrachten konden beschikken. Waar men echter ook komt, overal hoort men dezelfde klacht, geen arbeidskrachten. Er is een nijpend gebrek. De gevolgen daarvan liggen voor de hand. De lonen worden met de dag hoger zonder dat de prestatie stijgt. We voorzien een sterke stagnatie in de bietenaanvoer op de fabrieken, want ieder die thans nog veel aardappels in de grond heeft zit ten, zal zich toch moeilijk met volle energie op de bieten gaan oriënteren. Begrijpelijkerwijs zullen de fabrieken daarop niet gunstig reageren, maar nood breekt ook hier wetten. Wanneer we straks als het gaat vriezen nog aardappels in de grond hebben, dan kunnen we die wel afschrijven. Met bieten is de kans toch altijd nog heel wat gunstiger. Wanneer we het tekort aan arbeids krachten thans bezien en we weten dan dat. er nog vrij veel arbeidskrachten werkzaam zijn bij herverkavelings objecten, welnu dan vragen wij ons toch wel eens af of dit nu momenteel wel verantwoord is. Het is niet aan ons om te beoordelen of alle daar thans te werk gestelde arbeiders tijdelijk ge mist zouden kunnen worden. Wel is ons echter bekend, dat de landbouw ze thans meer dan ooit nodig heeft. De aardappeloogst valt over het al gemeen wat de opbrengst betreft, wel mee. Maarvele percelen zijn sterk door Phytophtora aangetast. Vooral Bintjes en Eigenheimers. Naar onze mening zou men het gehele gebied af moeten om één ziektevrij perceel te vinden. Percentages van 30 tot 70 pro cent ziek komen vooral in de zwaar dere grond voor. Herhaaldelijk en tij- (fig spuïteri 'met koper heeft vëel ge holpen, maar afdoend is dit nu niet ge weest. De sterke ziekte-aantasting werkt weer remmend op de arbeids prestaties, om dan over het weer nog maar te zwijgen. Met alle collega's verzuchten ook wij„als het nu maar eens goed weer werd". ZUID-BEVELAND. 27 September. Wanneer U dit leest zijn de eerste suikerbieten aan de losplaatsen aange voerd. Daarmee is dan een begin ge maakt met de oogst van het laatste ge was, dat een belangrijke plaats in het bouwplan inneemt. Gelijk komt dan een nieuwe bron van ruwvoeder vrij in de vorm van bietenkoppen en -blad. Spring met dit belangrijke voedermid del niet te royaal om, want dan gaat een groot gedeelte verloren en een teruggang in de melkgift zou het resul taat kunnen zijn. Kleine hoeveelheden gelijk aan het vee verstrekken en dan liefst in bakken is de beste methode. Bij inkuilen moet het loof schoon en gemiddeld niet langer dan een week gekapt zijn. Over een silo of kuil mag niet langer dan 2 a 3 dagen gewerkt worden. Het vlug aanbrengen van een zwaar gronddek is noodzakelijk voor een goed resultaat. Nu reeds trekken de wagens en trek kers diepe sporen in het land en de boeren in de rampgebieden vragen zich af in welke mate de structuur hiervan ^e lijden zal hebben. Dit is echter niet de enige zorg, die de boer in de niet-getroffen polders heeft. Wanneer we de ogen de kost geven zien we nog veel percelen aard appelen, die nog gerooid moeten wor den. Soms is het mogelijk tussen de rijen de handen te wassen. En hoeveel percelen Bintjes zijn er niet waar 30 of meer van de knollen ziek zijn? Daar bij komt dan nog een tekort, aan ar beidskrachten. In de streek waar uw verslaggever woont, zijn er altijd nog veel vrouwenhanden, die zich beschik baar stellen om bij de aardappeloogst te helpen. Elders is dit minder het ge val. Blijkbaar zijn de handen daar wat fijner gebouwd. Er zal vrij veel gebruik worden ge maakt van de kiemremmingsmiddelen. De goede resultaten van vorige jaren zijn aanleiding, dat deze wijze van be waren op groter schaal wordt toegepast. Het beste tijdstip om het middel aan te wenden is wel November, vóór de aardappelen onder het winterdek wor den gebracht. Door dan de aardappe len om te zetten kunnen zieke knollen verwijderd worden, en het middel tus sen de aardappelen worden gestrooid. Terwille van tijdsbesparing zijn velen geneigd om maar direct bij het inkuilen de aardappelen te behandelen. De kans van slagen zal bij deze wijze van toepassen echter minder groot zijn, temeer, wanneer een groot aantal zieke knollen mede ingekuild is. De inzaai van de wintertarwe staat voor de deur. Intussen hebt U kennis kunnen nemen van de proefveld-resul taten van dit jaar. Ondanks gele roest- aantasting, blijft Heine's VII nog het meest aanbevelingswaardige ras. De drukke graanverbouw in de droogge- komen polders doet de kans op voet ziekte toenemen. Heine's VII is sterk vatbaar voor voetziekte. Daarom wordt hier inzaai van Staring, Minister of Mado naast Heine's VII aangeraden. Dat de wijnmaand ons droog en zon nig weer moge brengen. Si 28 September. Wij zijn Maandag door de vele regens genood zaakt geworden van de aardappels, die ons nog een wijle tijd hadden beziggehouden, te verhuizen naar de suikerbieten. We doen dat niet graag, want dit verhuizen kost tijd, doch nu was het ver antwoord. We waren nieuwsgierig hoe de bieten zouden zijn en dit valt niet tegen wat de wortel opbrengst betreft op 't eerste gezicht. Wat er van binnen in zit, kunnen we niet constateren. We zijn de laatste jaren ook knap verwend en wanneer we aan bietengewicht denken, beginnen we in 't laatst van September al aan 50.000 kg per ha te dénken. Zo op 't gezicht zal dat nu misschien wat te hoog zijn, maar 't zal toch niet veel schelen. De grond is nat en taai en werkt niet mee, de bieten zijn even erg bekleed- als de gerooide aard appels, maar men kan toch nog beter met nat weer suikerbieten rooien dan aardappels. Wat er wel veel is van jaar bij 't bietenrooien, loof, enorm veel. We zullen geen grote oppervlakte bergen van 't jaar in de silo's, want er ligt een laag loof. Het ingekuilde loof is een prima voer en altijd in de zomer en najaar een appeltje voor de dorst wan neer er weinig eten in de wei is, doch we dienen de zaadbietenstengels er goed uit te houden, want deze zijn bijna niet verteerbaar en kunnen in de kuil aanleiding tot schimmelvorming geven. Het vee in de wei zit ook al met begerige blikken naar de bietenakkers te kijken, want ze versmaden het groene loof ook niet, maar er is nog al wat gras, doch dit is door de regen wat opgejaagd en van niet te beste kwaliteit meer. We zagen deze week wat Bintjes laden voor export, ze gingen r.aar Egypte, ze moesten brand schoon zijn, want de dames van de Nijl wensen zeker geen vuile handen bij 't schillen, doch er zul len wel niet veel schone partijen zijn van 't najaar door de vele regens en opgedroogd in 't koelhuis kan ook nog niet, daar liggen- ze er te kort voor in. We hoorden dat ze de uien drogen (kunstmatig in een warme cel) en deze na 24 uur goed zijn dm ge ëxporteerd te worden. Zo dient de machine weer de mens. Wat zou er van de oogst '54 terecht ge komen zijn wanneer we geen drogerijen hadden gehad. Er zou geen goede gerst uit de maaidorsers zijn gekomen en hoeveel zaaizaad is er niet ge- droogd. De erwtenprijzen zijn plots de hoogte ingegaan, ongekend hoog is de prijs voor de zaaierwten voor al van Schokkers. De kwaliteit valt tegen en er valt nog al wat uit, hoewel we in Zeeland ongeveer de beste van geheel Nederland hebben; in Enge land was de erwtenoogst ongekend slecht, zodat een goede prijs zeer welkom is. (Advertentie) en andere grasachtige onkruiden op Uw braakliggende velden NU bestrijden met 0 doodt grasachtige onkruiden radicaal, afgemaaid of niet; is onbrandbaar en niet explosief; heeft geen nadelige invloed op de pH en structuur v. d. grond; verstoort de microflora en -fauna niet. Vraagt direct gratis en vrijblijvend uitvoe rige beschrijving enz. bij Postbus 35 GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3