Noord-Brabantsche Maatschappij van landbouw ZITDAGEN ADVIESBUREAU. DE LANDBOUWLONEN. PLOEGWEDSTRIJD. Ir W. G. BLAUWHOF AFDELING FIJNAART. RASSENKEUZE WINTERROGGE. 627 Ter voorlichting en advisering zowel over ge bouwen-, agrarische- en huisraadschade zullen voor getroffen Jandbouwers en landarbeiders van «ie watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen werden gehouden op de navolgende plaatsen en data: STEENBERGEN: op Donderdag 7 October a.s. in Hotel „Concordia", des voormiddags van 10.00—13.00 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvocrmiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Zoals bekend is momenteel een nieuwe loonronde *an de orde, ten aanzien waarvan de Regering heeft beslist, dat deze loonsverhoging niet zoals vorige keer algemeen verplicht wordt gesteld, doch dat hierover bedrijfstaksgewijze overeenstemming ■dient te worden verkregen. De huidige lonen zul len echter met maximaal 6 mogen worden ver hoogd. In de georganiseerde landbouw is intussen het overleg begonnen over het doorvoeren van eeni loonsverhoging voor de land- en tuinbouw. Zodra hierover overeenstemming is verkregen, zal dit in het landbouwblad worden bekend gemaakt. Tot nader bericht behoeft dus met het uitbetalen van de lonen nog geen rekening te worden gehou den met een loonsverhoging. Wegens de slechte weersomstandigheden moest vorige week de ploegwedstrijd van de prov. Jon gerenorganisatie, die te Heiningen op een perceel van de heer L. Hoek zou worden gehouden, wor den uitgesteld. Om zoveel mogelijk vergeefse rei zen te voorkomen, is nog getracht dit per radio te doen omroepen, wat echter niet is gelukt. Thans wordt deze wedstrijd gehouden op Zaterdag 2 October a.s., des namiddags 2 uur, op dezelfde plaats. Belangstellenden zijn van harte welkom. ▼olgde, met ingang van 1 September 1954, wijlen Ir. Ariëns op, als Rijksveeteelteonsulent voor Noord-Brabant. Practisch alle landbouvakbladen hebben woorden van eerbiedige hulde gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Ir Ariëns. Speciaal zijn vele werkzaam heden op het gebied van de Veeverbetering belicht. Als vriend van Ariëns was ik door omstan digheden jammer genoeg niet in de gelegenheid mij tot nu toe in dit koor te mengen. En toch ben ik waarschijnlijk degene, die hem het langste kent, en met hem heeft mogen samen werken. Althans mijn éérste contact met hem was in het jaar 1921, toen Ariëns van Directeur van de Katholieke Landbouwwinterschool te Roo sendaal, werd aangesteld tot eerste Rijksveeteelt- consulent voor de provincie Noord-Brabant. Na mijn Wageningse studie, die in Juli 1922 zijn beslag kreeg, werkte ik éérst ruim een jaar als leraar plant- en dierkunde aan de R. H. B. S. te Goes, maar daar ik steeds in alles, de vee teelt betreffende, belang bleef stellen, werd ik reeds vrij spoedig, bij mijn benoeming aan de Kath. Landbouwwinterscholen te Roosendaal en Boxtel, aan Ariëns toegevoegd, om hem, speciaal in de zomermaanden, behulpzaam te zijn bij zijn technische werkzaamheden. Dit contact bleef bestaan, toen ik er in 1924 óók de school van Breda bijkreeg, en toen ik* in 1932 de school te Boxtel, als leraar verliet. Het contact was zelfs zó eng, dat ik zèlif vaak sprak van „Ariëns en Co." Bij de benoeming van Ir W. G. Blaauwhof, tot tweede Rijksveeteelteonsulent, met ingang van 1 September 1954, vind ik het een juist moment, óók enkele woorden van vriendschap te richten aan het adres van de heer Ariëns, en daarmede tevens de wens uitsprekende, dat de verhouding met de heer Blauwhof, welke 1 September juist 5 jaar aan het Rijksveeteeltconsulentschap was verbonden, van dezelfde vriendschappelijke aard moge zijn, waaraan ons inziens, niet behoeft te worden ge twijfeld. In 1946 mocht ik mijn beste krachten wijden aan de huldiging van Ariëns, bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als Rijksveeteelteonsulent. Toen reeds bleek de hoogachting, welke men alge meen de heer Ariëns toedroeg. Jammer, dat dit werkzame leven zó tragisch is moeten eindigen! Na zijn Amerikaanse reis was de heer Ariëns reeds een gebroken mens. Daar Ariëns óók in voor mij zware dagen steeds zijn hartelijk mede leven toonde, was het mij een grote voldoening, dat ik hem in zijin zware dagen zo vaak heb mogen bezoeken, vergezeld van mijn zuster, welke vanaf 1928 als administratrice bij hem werkzaam was en die dus vrijwel dagelijks met de familie Ariëns omging en waarbij ik Goddank heb mogen constateren, dat het contact, dat tussen ons be stond, tot op het laatste moment heeft stand ge houden. Onder woorden is zulks niet weer te geven. Ik meen hierbij gesproken te hebben, óók na mens allen, die de heer Ariëns, tijdens zijn werk periode, in welke functie dan ook, hebben bij gestaan. We willen hierbij daarom besluiten, nog even memorerende, dat de mooiste dagen waren, wan neer we maar met ons beiden waren. Ariëns heeft de moeilijkheden, die het leven nu eenmaal voor ieder van ons met zich brengt, manmoedig ge dragen. Met de beste wensen voor de toekomst voor zijn vrouw en kinderen, verklaar ik, dat de tijd, welke ik met Ariëns mocht samenwerken, voor mij steeds de mooiste herinneringen zal achterlaten. God geve hem de eeuwige rust! (Advertentie) Breda, 25-9-'54. Ir. JOH. F. B. TROMP. Op 27 September j.l. kwam de afdeling Fijnaart der N. B. M. L. in café Van Baaren in vergadering bijeen. Na een woord van welkom door de vooratter, de heer L. Oostdijk, en voorlezing van de notulen, werden enkele ingekomen stukken behandeld, waarna volgde behandeling van diverse agenda punten der Hoofdbestuursvergadering. Toelichting op deze punten werd gegeven door de heer Korte- weg, secretaris der ,N. B. M. L. Behandeld werd o.a. de docc het Landbouwschap in te stellen areaal heffing met de mogelijkheid van geheel of gedeel telijke aftrek van de contributie der standsorgani satie. Uitvoerig werd gesproken over de tarwe prijs oogst 1955, die dezer dagen door de Regering is vastgesteld op ƒ25 per 100 kg. Dit betekent ten opzichte van de thans geldende prijs een verlaging van 1, De regering acht het niet verantwoord om de tarweteelt door het verlenen van een stimulerings premie (zoals vorig jaar) aan te moedigen, waarbij anderzijds echter is toegezegd, dat de loonsver hoging alsnog in deze tarweprijs zal worden ver disconteerd. Tegen deze verlaging van de tarwe prijs werden door de vergadering ernstige bezwa ren naar voren gebracht, die aan het Hoofdbestuur zullen worden kenbaar gemaakt. Gewezen werd op het belang van de tarwe als basisproduct en op de hogere prijzen, die hiervoor in het buitenland gelden. Wanneer in de Troonrede wordt gesproken over een algemene stijging van het welvaartspeil, dan komt daarbij de verlaging van de tarweprijs wel in een schril daglicht te staan. Besproken werd voorts de arbeidsvoorziening in de landbouw, die mede tengevolge van de slechte weersomstandigheden grote moeilijkheden op levert. Deze moeilijkheden werden reeds ter ken nis van het Bestuur der N. B. M. L. gebracht. In dit verband kwam ook aan de orde het organiseren van motorcursussen voor trekkerchauffeurs enz. Nadat bij de rondvraag nog verschillende vragen waren behandeld, werd de vergadering door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Evenals verleden jaar zijn de rogge-rassenproef- velden in Noord-Brabant door de 4 Rijkslandbouw- consulentschappen gezamenlijk verwerkt. In onderstaande tabel zijn de opbrengsten van de jaren 1949 tot en met 1954 vermeld in kg/are, terwijl daarnaast een gemiddelde berekend is van dezelfde jaren. Het gemiddelde is uitgedrukt in kg/are en in verhoudingscijfers. Het cijfer tussen haakjes geeft het aantal proef velden weer, waaruit de opbrengst in een bepaald jaar berekend is. Zaadopbrengsten in kg/are. Het ras, dat op de Noord-Brabantse proefvelden gemiddeld de hoogste opbrengstgegevens heeft, is de Petkuser. De opbrengst van dit oogstzekere ras is op alle grondsoorten goed. De Petkuser kan vrij laat gezaaid worden en geeft een zeer goede grondbedekking. Op de vruchtbare gronden kan de lengte van het gewas een bezwaar zijn met het oog op het machinaal maaien. Het lange stro is echter tamelijk stevig. Brandt's Mariën-rogge stelt wat hogere eisen aan de grond en moet vroeg gezaaid worden. Op het zand blijft de opbrengst van dit ras beneden die van Petkuser; ook geeft het een minder vroege en minder goede grondbedekking dan dit ras. Brandt's Mariën heeft wat korter, fijner stro, doch is vooral tegen het rijpen zeker niet steviger. De korrel is kleiner en lichter gekleurd. Het nieuwe ras Dominant, dat in 1953 in de Ras- senlijst is opgenomen, stelt ook iets hogere eisen aan de grond. Door de geringe bladrijkheid en de meer steile bladstand is de grondbedekking in het voorjaar minder goed dan bij de Petkuser. Het stro is fijner en korter, doch gemiddeld niet stevi ger. Dit ras lijkt het meest geschikt voor de goede zandgrond. Het aaltjes-resistente ras Heertvelder, dat even eens in 1953 in de Rassenlijst is opgenomen, lijkt belangrijk minder productief dan de Petkuser. Het komt daarom alleen maar in aanmerking voor ver bouw op met aaltjes besmette grond. Dit ras heeft steviger stro en levert hogere opbrengsten dan de resistente Ottersumse rogge. Het gewas heeft een zeer vroege voorjaarsontwikkeling en een goede grondbedekking. Het stro is grover en iets langer dan dat van de Petkuser; in stevigheid ko men beide rassen ongeveer met elkaar overeen. Het ras Carsten's Kortstro is nog in beproeving. Is een zeer kort gewas met goed stevig, maar weinig veerkrachtig stro. Had in 1954 meer last van meeldauw en bruine roest dan de andere ras sen. De korrel is klein en kort en heeft een zeer donkere kleur. S. Y. 25 is wegens overvoldoende strostevigheid uit de beproeving genomen. De slotconclusie luidt, dat het meest aanbeve lenswaardige ras voor de Noord-Brabantse zand gronden nog steeds de Petkuser is. Het is het meest oogstzekere ras en doet het op alle grond soorten goed. Rassen 1949 1950 1951 1952 1953 1954 Gem. 194* kg/are 3—'54 ®/o*) Petkuser Dominant Brandt's Mariën Heertvelder Carsten's Kortstro S. Y. 25 Gemiddeld 40.4 (4) 37.2 (4) 36.1 (2) 36.1 (2) 33.9(1) 41.2 (3) 39.9 (3) 41.2(3) 34.4 (6) 36.1 (6) 31.7 (6) 40.2 (5) 38.7 (5) 38.3(5) 36.4 (5) 45.8 (5) 47.5 (5) 35.7(1) 40.8 (5) 46.0 (5) 44.7 (5) 40.8 (25) 40.5 (25) 37.9 (8) 36.8(16) 41.5 (5) 40.2 (5) 103 102 96 93 105 101 38.8 35.4 40.8 34.1 38.4 43.4 39.6 100 30.6 kg/are. Ir. R. WYMENOA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11