Hoord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. VERGADERING HOOFDBESTUUR. BEKNOPT VERSLAG PROV. PLOEGWEDSTRIJD. BONDSFOKVEEDAG TE BREDA. TARIEVEN BIETENROOIEN. RONDOM DE BOERDERIJ. 613 DINTELOORD: Woensdag 29 September, 11%1 uur, Hotel Rijn. Vergadering van 'het Hoofdbestuur der N. B. M. L. op Dinsdag: 28 Septembe'r a.s., om 2 uur n.m. in Café-Restaurant „De Korenbeurs" te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen inzake het Landbouwschap ep Stichting voor de Landbouw. a. Samenstelling gewestelijke commissies. b. De heffing van het Landbouwschap en de contributie-aftrek voor leden der stands organisaties. 5. Afwikkeling watersnoodschade. 6. Akkerbouwaangelegenheden. a. Roggetoeslag. b. Tarweprijs oogst 1955. c. Suikerbietenprijs 1954. 7. Veehouderij-aangelegenheden. 8. Kleine boerenaangele^enheden. 9. Werkgeversbelangen. a. Nieuwe loonronde. b. De C.A.O.'s landbouw. 10. Vervreemding Landbouwgronden. Bespreking huidige situatie met betrekking tot de werking van de nieuwe wet Vervreem ding Landbouwgronden. 10. Bijdrage 1955 voor het Zeeuwsch Landbouw blad. 12. (PAVEC (paarden- en veeverzekering). Mede delingen inzake de resultaten over het eerste halfjaar 1954. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 20 September 1954 in het kantoor te Zeven bergen. Van de uitgebreide agenda kunnen als voor naamste onderwerpen worden genoemd De nieuwe loonronde. De C. A. O.'s voor het contractjaar 19541955 zijn nauwelijks in druk verschenen of een nieuwe loonronde wordt aange kondigd, waaraan de landbouw zich niet zal kun nen onttrekken. Hoewel de georganiseerde land bouw een algemeen verplichte loonsverhoging lie ver ware geweest, zulks teneinde de huidige ver houdingen tussen de diverse bedrijfstakken onder ling zo weinig mogelijk te verstoren, heeft de Regering een vrijwillige loonsverhoging toege staan tot maximaal 6 7c, waarbij het overleg over de toonhoogte bedrijfstaksgewijze zal dienen plaats te hebben. Wil men de moeilijkheden op het terrein van de arbeidsvoorziening in de landbouw niet nog groter maken, dan zullen ook de landbouw- lonen bij deze nieuwe loonronde dienen te worden aangepast. Vrijwillige verzekeringen B. V- A. B. Door het K. N. L. C. is de vraag gesteld of het bij de reorga nisatie van de bedrijfsverenigingen gewenst is, dat de vrijwillige verzekeringen van de aangesloten werkgevers en hun gezinsleden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, ziekte en W. A., in de toekomst bij de bedrijfsverenigingen voor het agra risch bedrijf blijven gehandhaafd. Waar een directe opheffing van deze bemoeienissen tot moeilijkheden en e.t. hogere kosten voor de aangesloten leden zou kunnen leiden, zal worden voorgesteld om de ontwikkeling in dezen nog even aan te zien en geen overhaaste beslissingen te nemen. Arbeidsvoorziening. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden zijn de werkzaamheden in de landbouw ernstig gestagneerd. Hoewel de bie tencampagne reeds voor de deur staat zijn vooral in de Westhoek nog enkele honderden ha aard appelen te rooien. In verschillende gemeenten doet zich een ernstig gebrek aan arbeidskrachten gelden. Dit geldt vooral voor Dinteloord, Steen bergen, en Ossendrecht e.o., doch ook de Biesbosch zit met hetzelfde probleem. De herstelwerkzaam heden op Schouwen-Duiveland waar vele arbeiders ook uit West-Brabant werkzaam zijn, spelen hier bij ook een rol. In Stichtingsverband wordt getracht het tekort aan arbeidskrachten voor zover mogelijk aan te vullen. Gevreesd moet worden, dat de moeilijk heden inzake de arbeidsvoorziening in de toekomst niet minder zullen worden, wanneer per 1 Jan. a.s. Bureau Oogstvoorziening komt te verdwijnen. In werkgeverskringen wordt overwogen of alsdan de arbeidsvoorziening niet beter in eigen hand zal kunnen worden genomen o.a. door het oprichten van werkgeversverenigingen. Een en ander is aanleiding om nogmaals te adviseren, tot het op stellen van een verantwoord bouwplan voor het jaar 1955 en het zoveel mogelijk aanhouden, van een goede vaste kern op de bedrijven. Beheersing varkensstapel. Door de kleine boe- rencommissie wordt een andere regeling voorge steld dan die van de Veehouderij-commissie der Stichting voor de Landbouw. Eerstgenoemd voor stel wil een kaartsysteem invoeren en de varkens houderij in drie groepen rubriceren. Aan niet-boeren die varkens houden zou een rode kaart dienen te worden uitgereikt, waarop vermeld wordt, dat deze vergunningen te allen tijde kunnen worden ingetrois.Ken zonder dat men zich op historische rechten zou kunnen beroepen. De groene kaarten, die bestemd zijn voor alle boeren-varkenshouders ongeacht de bedrijfsgrootte, vermelden, dat varkens mogen worden gehouden boven het vastgesteld Ibedrijfsmaximum, maar dat, wanneer de omstandigheden hiertoe noodzaken deze vergunningen te allen tijde kunnen worden ingetrokken, zonder dat men historische rechten kan doen gelden. De witte kaarten zijn bestemd voor alle boeren, die varkens willen houden en vermelden het be drijf smaxi mum, dat te allen tijde mag worden ge houden. Dit maximum is zodanig bepaald, dat op de kleine bedrijven per oppervlakte-eenheid meer gehouden mag worden dan op de grote. Deze witte kaarten zullen onder geen enkele omstandigheid kunnen worden ingetrokken, zolang de bezitter althans boer is. Hoewel voor dit systeem een vrij uitgebreide controle nodig zal zijn, voelt het Dag. Bestuur voor deze regeling meer dan voor het voorstel van de Veehouderijcommissie der Stichting voor de Landbouw. Heffingen Landbouwschap. Besproken werd het desbetreffend voorstel van de door de Stichting voor de Landbouw ingestelde commissie. Op de heffing van het Landbouwschap zou een contributie-aftrek zijn toegestaan voor leden der standsorganisaties van 90 van de contributie met een maximum van 42 van de heffing. Naar aanleiding hiervan zal aan het Hoofdbestuur een voorstel worden gedaan inzake de contributie regeling voor het jaar 1955. Karakter rassenlijst van landbouwgewassen. In verband met het bevorderen van de inter nationale samenwerking en het verruimen van het economisch verkeer tussen de landen acht de Minister een zo vrij mogelijk verkeer van zaaizaad en pootgoed der betere rassen van gróót belang. In verband hiermee wordt voorgesteld om het bin dend karakter van de Rassenlijst voor landbouw gewassen prijs te geven. Aan de bedrijfsgenoten zou dan tevens meer vrijheid en verantwoordelijk heid bij de keuze van het ras .kunnen worden ge geven. Het Dag. Bestuur ziet in deze voorstellen echter grote gevaren en wil niet gaarne datgene wat moeizaam is verkregen, weer prijsgeven. Het op heffen van het bindend karakter van de Rassenlijst is niet in het belang van een zo goed mogelijke zaaizaad- en pootgoedvoorziening in 'het binnenland en zal de exportpositie van ons zaaizaad en poot goed zeker niet versterken. Bevordering van het internationaal zaaizaad- en pootgoedverkeer kan beter geschieden door de eisen tot toelating van de rassen internationaal meer uniform te stellen. Vrijgeven van handelszaad voor zaaizaad. Van bepaalde zijde wordt aandrang uitgeoefend em te allen tijde niet te velde goedgekeurd zaaizaad in het verkeer te moen brengen, ook bij een ruime voorziening van volledig te velde gekeurd zaai zaad. Op het handelszaad zou dan een zodanige heffing 'moeten worden gelegd, dat bij voldoende voorraad aan te velde gekeurd zaad, uitsluitend van goed gekeurd zaad gebruik wordt gemaakt. Bij schaarste van goedgekeurd zaaizaad zou dan altijd over bijtijds klaargemaakt handelszaad kun nen worden beschikt. Het Dag. Bestuur acht hieraan echter grote bezwaren verbonden, daar door bovengenoemde maatregel de zaaizaadteelt zou worden afgeremd, wat zeker ook niet in het elang van de gebruikers is. Het vrijgeven van handelszaad dient een nood maatregel te blijven, die slechts bij schaarste en hoge prijzen van het goedgekeurde product dient te woeden toegepast. Drinkwatervoorziening ten plattelande. Door de Stichting voor de Landbouw is hierover een uit voerige nota opgesteld, die in een volgende ver gadering zal worden behandeld. Prov. Distel verordening. Bij besluit van 14 Juli 1953 is door Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant een distelverordening afgekondigd, ter be strijding van akkerdistels. Met het opsporen en vaststellen van overtreding van deze verordening de door B. en W. aan te wijzen geimeente-ambte- zijn belast de ambtenaren van de gemeente-politie, naren van de Prov. Waterstaat. De akkerdistels dienen te worden bestreden voordat zij tot bloei komen. Geïnformeerd zal worden hoe toepassing van deze verordening in de practijk werkt. Starings Almanak 1955. Aan de afdelingen zal worden "verzocht om bestellingen hierop vóór 10 October a.s. te willen doorgeven. Gesproken werd verder nog over het organiseren van Maatschappelijk Vakonderwijs, de reiscredie- ten voor de landbouwvoorlichtingsdiensten, W.A.- verzekering voor leerlingen van land- en tuin bouwscholen, de voorgestelde subsidieregeling voor kleine boerenbedrijven, en het consumptiemelk- beleid. Tenslotte werd ook de agenda der op 28 September a.s. te houden Hoofdbestuursvergade ring behandeld. De Prov. Jongerenorganisatie der N. B. M. L. houdt op Zaterdag 25 September a.s. een provin ciale ploegwedstrijd op een perceel land van de heer L. Hoek te Heiningen. Aanvang van de wed strijd 2 uur n.m. Een tiental vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen zullen op deze wedstrijd elkaar bekampen. Belangstellenden zijn uiteraard welkom. Wegens onvoldoende deelname zal de op 8 Octo ber gestelde fokveedag te Breda geen doorgang kunnen vinden. De door inschrijvers reeds ge storte gelden zullen worden gerestitueerd. De C. A. O. voor Westelijk Noord-Brabant zal dezer dagen van de drukkerij komen. Waar de bietencampagne aanstaande is, laten wij echter alvast de voornaamste tarieven voor bietenrooien hieronder volgen: Westelijk Noord-Brabant Kleigrond. Rooien met laden en loof uit de reken, Brabants schoon, beneden de verdubbeling 165 200 Voor het rooien van suikerbieten zonder laden Brabants schoon beneden de verdubbeling met loof uit de reken geldt een tarief van 132 156 met dien verstande, dat in de zware rivierkleistre ken voor de z.g. „Komgronden" de maximnumtarie- ven met ten hoogste 11 per ha kunnen worden verhoogd. Voor 't laden van suikerbieten op de kar of op de wagen geldt een tarief van 33 tot 39 per ha, met dien verstande, dat bij een opbrengst van imeef dan 45:000 kg netto per ha het tarief met maximaal 0,75 per 1000 kg moet worden vét- hoogd-. Zandgrond. Rooien met laden en loof uit de reken, Brabants schoon, beneden de verdubbeling ƒ135 ƒ165 Rooien achter de lichter. Indien de bieten met de lichter worden gerooid, dienen de tarieven met 20- tot 30 te worden verlaagd. Koppen hakken. Voor het koppen hakken geldt een tarief vanƒ35 ƒ40 Brabantsche Biesbosch. Kleigrond. Rooien met laden en loof uit de reken, Brabants schoon beneden de verdubbeling 168 204 Voor het rooien van suikerbieten zonder laden Brabants schoon beneden de verdubbeling met loof uit de reken geldt een tarief van: per roedeƒ0,22 ƒ0,2672 Bij meer dan 20 tarra zal 2% tot 3'cent per roede korting worden toegepast. Als roede wordt beschouwd' 16 vierkante meter. Voor het laden van suikerbieten op de kar of op de wagen geldt een tarief van 34 tot 40 per ha met dien verstande, dat bij een opbrengst van meer dan 45.000 kg netto per ha het tarief met maximaal 0,75 per 1000 kg moet worden verhoogd. Voor loof uit de reken geldt een tarief vanƒ10 ƒ12 Rooien achter de lichter. Indien de bieten met de lichter worden gerooid, dienen de tarieven met 20- tot 30 te worden ver laagd. Koppen hakken. Voor het koppen hakken geldt een tarief van36 42 LAND VAN ALTENA. Wanneer U deze regelen leest is de officiële „herfsttijd" weer aangevangen. Al weken lang was het soms echt herfstweer, ondanks het feit, dat we volgens de kalender nog in de zomerperiode waren. 't. Is wel een grote moeilijkheid geweest om de oogst zo 'goed mogelijk te kunnen bergen. Vrijwel al het graan dat met de combine is ge oogst, moest worden gedroogd. Tevens deed zich bij deze wijze van oogsten de grote moeilijkheid voor om het stro nog bruikbaar binnen te kunnen krijgen. Het is dan ook wel een bij uitstek late en langdurige oogstperiode; terwijl ik zit te schrij ven staan of liggen op enkele percelen de bosjes stro van de combine nog op 't veld. Daar zal dan ook weinig meer van terecht komen. Wanneer op de normale wijze (dus maaien met zelf binder erï ophokken of op ruiters geplaatst) ge oogst is, heeft men tenminste wel iets meer arbeid (Zie verder pag. 615 le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9