RONDOM HET GRONDGEBRUIK RASSENKEUZE WINTERTARWE 610 ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. VERLENGING VAN PACHT. En voor de verpachter èn voor de pachter is het van belang op de hoogte te zijn met de mogelijk heden van pachtverlenging die het Pachtbesluit biedt. Vooral omdat dit moeilijkheden voorkomt en wederzijds begrip tussen verpachter en pachter bevordert. Wanneer tussen de verpachter en de pachter een goedgekeurd schriftelijk contract bestaat zoals het Pachtbesluit dit voorschrijft, dan zal dit con tract in normale gevallen geldig zijn voor de duur van tenminste 12 jaar voor een boerderij en 6 jaar voor los land. Een langere termijn is wel doch een kortere is niet toegestaan zonder speciale goedkeu ring van de Grondkamer. Een dergelijk contract eindigt zonder meer door het verstrijken van de overeengekomen termijn. Wanneer geen nieuw contract wordt gesloten kan de eigenaar de grond zelf in gebruik nemen of aan een andere gegadigde verpachten. Bestaat er een goede verhouding tussen eigenaar en pachter, wat gelukkig regel is, dan zullen beide partijen meestal de pachtverhouding willen voort zetten. Men zal dan eenvoudig een nieuw con tract sluiten en dit aan de Grondkamer ter beoor deling toesturen. In het Pachtbesluit is bepaald, dat een verzoek om pachtverlenging tenminste één jaar voor de afloop van de geldige pachttermijn bij de Pacht- kamer moet zijn ingediend. Alleen in bijzondere gevallen kan een verzoek dat later is ingediend, in behandeling worden genomen. Om deze reden is het zakelijk juist, dat de pach ter IY2 jaar vóór de beëindiging eens met de verpachter gaat praten over voortzetting van de pachtverhouding. Er kan dan op korte termijn een nieuw contract opgemaakt worden voor de volgen de pachttermijn, öf de pachter moet vragen om een schriftelijke toezegging van de verpachter dat deze vóór de afloop van de pacht een nieuw con tract zal geven. Juist dit tijdig regelen van de voortzetting van een aflopend pachtcontract is van zeer veel belang voor het voortbestaan van goede pachtverhoudingen. Immers alléén in dit geval wordt deze kwestie afgedaan door de beide par tijen die bij de pachtverhouding betrokken zijn, zonder dat anderen hierin gemengd worden. Zon der deze tijdige regeling komt de pachter in het gedrang met een eventuele verlengingsaanvrage bij de Pachtkamer, of zal de pachter zich zorgen kunnen maken of de verlenging wel zal doorgaan. Ook voor de verpachter is het aantrekkelijk om tijdig de voortzetting te regelen, omdat hij dan zeker zal zijn dat de Pachtkamer niet tussenbeide behoeft te komen. Dit tijdige overleg tussen verpachter en pachter moet dus in alle gevallen worden aangeraden. Het resultaat zal moeten zijn: een nieuw contract óf een schriftelijke toezegging door de verpachter dat deze de pachtverhouding zal voortzetten. Wordt dit resultaat niet bereikt, dan kan de pachter zich dus nog tijdig tot de Pachtkamer wenden. In Zeeland zijn vier Pachtkamers nl. te Middel burg, Zierikzee, Oostburg en Terneuzen. Het verzoek bij de Pachtkamer moet minstens een jaar vóór afloop van de pachttermijn zijn in gediend zal het in behandeling genomen worden. Het is dus zeer belangrijk dat men weet wanneer het contract eindigt. Het is dus verstandig daarop de contracten nog eens na te zien. Het verzoek moet schriftelijk in 2-voud worden ingediend. De verpachter krijgt hierover bericht van de Pacht kamer. De Pachtkamer neemt alleen verzoeken tot verlenging in behandeling van contracten die zijn (Vervolg van pagina 609.) „koek" te verdelen. Op dit punt, welke weg dus te bewandelen om tot een betere verdeling te ge raken, zijn wij het dus niet eens. Maar wij pro testeren er bij deze geregelde lezer tegen, dat wij de hete brei ontweken zouden zijn. Hij kon beter weten, temeer daar wij in het nummer van 28 Augustus schreven, dat wij enerzijds de verschillen van de voet af wilden terugbrengen door sanering, herontginning, betere voorlichting, bekalking enz., terwijl de verschillen, die daarna nog overbleven, via de pacht tot een oplossing zouden moeten ge raken. „Zeeuwse Boer" benadert het vraagstuk van een andere kant, daarmede tevens bewijzende, hoe veelzijdig het onderwerp is en stelt uiteindelijk de vraag of men niet beter zijn ogen kan richten, niet op een hogere pacht in de N.O.P., maar op een halvering van de grote bedrijven wij begrijpen in de N.O.P. welke door betere kwaliteit en goede verkaveling dan nog goede bestaansmoge lijkheden zullen bieden. Hoewel wij ook hier in variatie tevens voordelen zien, menen wij toch dat de opmerking van deze inzender de volle aan dacht verdient. Het is bekend, dat destijds Minis ter Lieftinck een heleboel kleinere bedrijven in het oorspronkelijke plan van de N.O.P. geschrapt heeft, wegens te hoge bouwkosten. Nu het Rijk financieel gunstiger er voor staat, zou er ons in ziens aanleiding bestaan deze kwestie opnieuw te bezien. Men helpt meer mensen aan een zelfstan dig bestaan. In het kader van de sanering heeft b.v. de Centrale Herverkavelingscommissie reeds om meer kleine bedrijven gevraagd. G. afgesloten voor tenminste de wettelijke termijn (12 of 6 jaar). Contracten afgesloten voor kortere termijn of voor oppervlakten kleiner dan 10 are, kunnen niet door de Pachtkamer verlengd worden. De rechter beslist naar billijkheid of het verzoek ontvankelijk is. In vier gevallen zal de rechter het verzoek moeten afwijzen n.l.: Ie. Indien blijkt dat de bedrijfsvoering van de pachter niet is geweest zoals het een goede pachter betaamt. 2e. Indien het optreden van de pachter jegens de verpachter in de afgelopen pachtperiode aan leiding heeft gegeven tot gegronde klachten. 3e. Indien de verpachter het gepachte wil bestem men voor volkshuisvesting, woningbouw, han del of nijverheid, terwijl het algemeen belang dit vordert. 4e. Indien de verpachter of een van diens bloed- of aanverwanten in rechte nederdalende linie het verpachte persoonlijk in eigen gebruik wil nemen. Wordt echter aan de pachter de grond slag van zijn maatschappelijk bestaan ont nomen door verlies van het verpachte dan mag de Pachtkamer het verzoek tot verlenging slechts afwijzen indien het persoonlijk gebruik van het verpachte voor de verpachter of diens bloed- of aanverwanten van overwegende be tekenis is. Het onder 4 genoemde geldt niet wanneer de verpachter een rechtspersoon is. Sommige pachters dienen een verzoek om ver lenging in bij de Pachtkamer reeds voordat overleg met de verpachter heeft plaats gehad, b.v. als het twijfelachtig is of de verpachter een nieuw contract zal willen geven. Men vraagt dan omdat er nog a. Niet overstroomde grond. Evenals vorig jaar zijn de resultaten van de wintertarweproeven in de consulentschappen voor Westelijk Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen tot een gezamenlijk verslag samengevat. Doordat de proeven; op overeen komende grondsoort zijn aangelegd, wordt op deze wijze een betrouwbaarder overzicht verkregen, dan wanneer elk consulentschap dit voor zich apart uit minder proeven kan berekenen. Het rassensortiment is de laatste jaren weer sterk gewijzigd. Heine's VII heeft veel opgang gemaakt, wat met enige cijfers van één der con sulentschappen kan worden gedemonstreerd. Daar werd 73 Heine's VII uitgezaaid, terwijl Staring 15, Alba 8 en Minister 3 van de oppervlakte in namen. De vorst heeift laatstgenoemde rassen echter sterk uitgedund, zodat vrijwel alleen Heine's VII is overgebleven. Naast zeer gunstige heeft Heine's VII ook zijn zwakke punten. En juist deze minder mooie eigen schappen zijn door het ongunstige weer in het af gelopen seizoen wel sterk voor de dag gekomen. Het begon met een sterke aantasting van meel dauw, vervolgens plaatselijk veel gele roest met later min of meer bruine roest. Het stro bleef veelal zeer kort en vooral op percelen, die wat lang moesten blijven staan kwam korreluitval voor. Ook werd plaatselijk fusarium-aantasting in de aar geconstateerd,. Aanvankelijk heeft het ras hierdoor op verschillende bedrijven een minder goede naam gekregen. Hierbij moet echter opge merkt worden, dat door de dorsresultaten weer gunstiger geoordeeld wordt. Heine's VII heeft enige minder goede eigen schappen en het is nodig dat het ras dat Heine's VII in de toekomst zal vervangen hierin verbetering brengt. Jammer genoeg staat dit ras nog niet ter beschikking en daarom verdient het aanbeveling Heine's VIÏ nog niet aan de kant te zetten, afge zien van de onmogelijkheid daartoe, wegens een •mogelijk tekort aan zaaizaad van andere rassen. Doch eerst de opbrengstcijfers van de proef velden Opbrengsten in kg per are aan zaad: Advertentietarief voor particulieren 2 cent per letter, cijfer of leesteken, met een minimum van f 1 Toezending en betaling van advertenties aan Firma P. J. van de Sande, Terneuzen hoop bestaat dat de verpachter toch nog een nieuw contract zal aangaan met de behandeling van dit verzoek te willen wachten. Zodra zeker is dat de verpachter de pachtverhouding niet wil voort zetten wordt er aan de Pachtkamer verzocht de aanvraag in behandeling te willen nemen. Ook als de pachter land pacht zonder schriftelijk contract kan hij verlenging vragen bij de Pacht kamer. Dan moet echter wel zeer goed op de ter mijn gelet worden. Overigens is het pachten zonder contract om alle redenen af te raden. Pachters in de „nieuwe" herverkavelingsgebie- den moeten wel zeer speciaal zorgen voor verlen ging van hun contracten, omdat alleen toedeling plaats zal kunnen vinden wanneer de pachter over een geldig contract beschikt. D. J. DEKKER. stikstofbemesting zijn nodig. Dat Heine's VII op de proefvelden de hoogste opbrengst bereikte, is mede een gevolg van de oogstdepressies die de meeste vergelijkingsrassen door de vorst onder gingen. De opbrengsten van de rassen Alba, Staring, Ma- do, Minister en Tavero staan in 1954 geheel onder invloed van de vorstschade. Op enkele proeven zijn sommige of alle niet voldoende wintervaste rassen geheel uitgevroren. Op andere proefvelden lopen de opbrengstresultaten dikwijls parallel met de vorstschade. Voor vergelijking met jaren met geen vorstschade zijn de opbrengstcijfers van 19501953 opgenomen. Alba bleek iets beter wintervast. Men geeft dit ras spoedig te veel stikstof waardoor de stro stevigheid te gering wordt. Staring daarentegen verdraagt meer N en moet voor een hoge opbrengst ook meer hebben. Op een proefveld kwam dit ras nog aan 5510 kg per ha. De roodzadige Mado is goed stevig van stro, doch liet het dit jaar door de vorstschade in opbrengst zitten. Minister heeft op twee proeven de winter over leefd. Op één proef was de opbrengst goed. Tavero gaf vorige jaren zeer goede opbrengsten. Heet bleek, dat dit ras ook onvoldoende wintervast is. Tavero is witzadi£, vatbaar voor gele roest en gevoelig voor korreluitval. Het stro kon wat ste viger zijn. Vooral geschikt voor minder goede tarwegronden, waarop het ras nog goede op brengsten geeft. Een drietal rassen zullen in 1955 voor het eerst in de Rassenlijst voor Landbouwgewassen worden opgenomen. Het zijn Leda, Cappelle Desprez en Carstens VI. Leda is een roodzadige tarwe met een vrij goede wintervastheid. Het ras is goed productief, even wel zonder in het oog lopende opbrengsten. Het stro is vrij lang en tamelijk stevig, doch geeft door steile bladstand een matige grondbedekking. De korrel is kort en goed gevuld. Cappelle Desprez werd in 1954 op onze proeven niet onderzocht. Het is echter een weinig winter vaste, roodzadige tarwe met grote korrel. Het RASSEN Gemiddelden van het jaar: Gemiddeld 1950-1954 1950 1951 1952 1953 1954 Heine's VII 52.1 (2) 52.4 (7) 52.6 (9) 47.1 (3) 58.1 (4) 52.8 (25) Alba 47.6 (8) 47.6 (7) 51.- (9) 51.1 (3) 49.1 (2) 49.- (29) Staring 48.2 (8) 51.7 (7) 49.4 (9) 46.- (3) 47.3 (2) 49.— (29) Mado 49.4 (2) 50.8 (3) 52.3 (9) 48.5 (3) 44.7 (2) 50.4 (19) Minister 54.2 (8) 53.3 53.5 (9) 48.5 (3) 35.9 (2) 51.8 (29) Tavero 53.5 (9) 50.3 (3) 39.4 (2) 50.- (9) Leda 48.9 (4) 50.1 (1) 50.2 (4) 50.6 (9) Cappelle Desprez 54.4 (2) 50.9 (3) 50.1 (2) 49.9 (1) 50.6 (8) Carstens VI 1 61.7 (1) 1 Het tussen haakjes gedrukte cijfer achter de opbrengsten geeft het aantal proefvelden weer, waar uit het gemiddelde werd berekend. Naarmate het aantal proefvelden groter is, neemt de betrouw baarheid van de gegevens toe. Heine's VII blijkt ondanks de roestaantasting en korreluitval, die ook op enkele proefvelden optrad, weer zeer goede opbrengsten te geven. Een vol doende ruime zaaizaadhoeveelheid en een flinke stro is zeer kort en stevig. Daar het ras in 1954 op de proeven ontbrak zijn ons geen gegevens be kend over de roestgevoeligheid. Volgens medede- (Zie verder pag. 611, le kolom, onderaan.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6