VERZEKERINGSZAKEN. WAAROM GOED INKUILEN? LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. AUTO'S EN TRACTORENVERZEKERING. BIETENKOPPEN EN -BLADEREN. 572 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Dat goed ingekuilde klaver van grote waarde is voor veevoeding, behoeft eigenlijk niet meer ge zegd te worden. Hierdoor kan men immers een goed en goedkoop rantsoen samenstellen. Een goede klaversilo of -kuil kan men echter alleen verkrijgen door de juiste methode te volgen. Naast het inkuilen van stoppelklaver volgens de Hardclandmethode met bieten is ook: het gebruik van A.I.V.-zuur bij het inkuilen zeer goed. Deze uitstekende methode wordt in de practijk ssoms niet toegepast, omdat men het verdunnen van het zuur en het sproeien met een gieter nogal omslachtig en niet zonder gevaar vindt voor kleding en huid van degene, die het werk moet uitvoeren. De zuurmixer ondervangt deze bezwaren. Dit apparaat, ontworpen door de Landbouwvoor- lichtingsdienst in Friesland, is verleden jaar reeds op enkele plaatsen met succes door ons beproefd. De zuurmixer moet verbonden worden met een waterbron en een fles A.I.V.-zuur, zodat water en zuur gemengd kunnen worden. Met behulp van een sproeislang kan het mengsel in de silo gesproeid worden. De waterbron kan zijn de waterleiding. De zuur mixer wordt met een rubberslang aan de kraan van de waterleiding verbonden, terwijl een plastic slang van de mixer in de fles A.I.V.-zuur hangt. Door nu de kraan van de waterleiding open te zetten, stroomt het leidingwater met kracht door de rubberslang in de zuurmixer eigenlijk een waterstraalpompje en trekt het zuur uit het A.I.V.-vat mee. Dit mengsel stroomt dan door de rubberslang, welke op het einde een plastic sproeier heeft en waarmede het verdunde zuur op de klavers wordt gebracht. Ook zonder waterleiding kan men de zuurmixer gebruiken. De waterleiding wordt dan vervangen door een tank met water, van waaruit dit door middel van een tandradpompje, aangedreven door een benzine motor van 1 pk in de zuurmixer wordt gedreven. Verder gaat alles als bij het gebruik van de water leiding. De voordelen van het gebruik van een zuurmixer zijn: 1. Betere zuurverdeling. 2. Gemakkelijker werken. 3. Geen beschadiging aan huid of kleren. De kosten aan het gebruik verbonden zijn: zuurmixer 25, 8 m slang 9,60 34,60 Heeft men geen waterleiding, dan komt daar nog bij: een tandradpompje 32,60 Een electromotor of benzinemotor 200, Op veel bedrijven is wel een dergelijke kleine motor aanwezig. Verleden jaar gebruikten wij in Biervliet het benzinemotortje van de heer P. L. Mangnus. Landbouwers, die over waterleiding beschik ken, kunnen we het kopen van een zuurmixer voor het inkuilen van klaver en eventueel gras aanbe velen. Heeft men geen waterleiding, dan is het wellicht mogelijk samen met enkele buren zuur mixer, tandradpomp en benzinemotor aan te schaf fen. Vaak verdient het gebruik van een tandradpomp met benzinemotor aanbeveling, omdat men dan steeds een constante mengverhouding water en zuur heeft. Bij het gebruik van de waterleiding kan deze sterk wisselen, omdat de druk van water op één dag zeer veel uiteen kan lopen. Dit kan gevaarlijk zijn, omdat het van groot be lang is er voor te zorgen, dat een goed water- en zuurmengsel in de juiste hoeveelheid verspoten wordt. WOORDEN WEKKEN, VOORBEELDEN TREKKEN Door aan het gebruik van de zuurmixer meer bekendheid te geven, zullen in Oost Zeeuws-Vlaan- HOEDEKENSKERKE. Vanatf 25 Augustus tot en met 7 September 1954 ligt ter gemeentensecretarie voor een ieder ter in zage een door de raad; vastgesteld plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding. mpaamm Belanghebbenden, die zich imet bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn bezwaren indienen (bij Gedeputeerde Staten. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gedurende de maand September 1954 ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage de door de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting goedgekeurde herziening van het Weder- opbouwplan West der gemeente Oost- en West- Souburg. deren door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst enkele demonstraties met dit apparaat gegeven worden. Wilt U zo'n demonstratie op Uw bedrijf of wilt U er een bijwonen, deel dit dan mede aan de assis tent van de R. L. V. D., in wiens rayon U woont. Hij zal U dan t.z.t. mededelen, waar en wanneer de demonstraties gehouden zullen worden. 30 Aug. 1954. R. L. V. D. Eén dezer dagen hield de Onderlinge Verzeke- rings Mij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. 'haar 3e algemene ledenvergadering. Dit geeft ons aan leiding enkele punten van deze jonge spruit der Z. L. M. onder de aandacht van de lezers te brengen. Per 1 Januari 1951 werd voor leden van de Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij- van Land bouw de mogelijkheid geschapen; hun auto's en/of tractoren op onderlinge basis te verzekeren tegen het risico van eigen wagenschade (casco en wet telijke aansprakelijkheid (W. A.). Vanzelfsprekend moest met een klein aantal voertuigen gestart worden, doch het verzekerde voertuigenpark groeide, dank zij de voordelige premietarieven, vrij snel. Zo zien wij dan in het verslag over het 3e boekjaar, dat het aantal ver zekerde voertuigen de 1400 stuks reeds is gepas seerd, terwijl op dit moment reeds een aantal van 1750 is bereikt. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat dit een verbazend snelle groei is. De resultaten zijn, rekening houdend met de zeer voordelige premietarieven, eveneens gunstig te noemen. Wel heeft de Onderlinge in 1953 een zware slag te incasseren gekregen door de ramp van 1 Februari. Het jaarverslag over 1953, diat in boekvorm aan de leden werd toegezonden, vertoont nog tekenen van deze slag. Overbodig op het abnormale van deze schade nader in te gaan. Belangrijker is te weten, dat in de afgelopen 3 jaren de exploitatie rekening steeds een batig saldo te zien gaf. Dit is een zeer opmerkelijk feit, daar de premie tarieven tx>.v. de particuliere maatschappijen zeer laag liggen. Van bepaalde zijde worden onze leden wel eens gewaarschuwd voor de Onderlinge; dit zou hun geld kosten enz. Jammer voor hen, dat hun waarschuwing int de afgelopen 3 jaren niet is uitgekomen. Integendeel, duizenden guldens pre mie konden op deze wijze voor de leden bespaard worden. De risicospreiding van de Onderlinge is goed en haar positie gezond. W. A.-dekking. Vanaf 1 September j.L is de W. A.-dekking van 200.000 op 500.000 per gebeurtenis gebracht. Dat dit eeni zeer ruime dekking is behoeft niet nader te worden betoogd. In verband met een overeen komst tussen practisoh alle verzekeringsmaat schappijen, is het eigen risico op 50 gebracht. Daartegenover staat een verruiming van de 'kor ting voor schadevrij rijden van 25 ina 4 jaar en 30 na 5 jaar. C Tot nu toe was de (maximumkorting 20 na 3 schadevrije jaren. Assurantiebewijs. De verzekering bij de Onderlinge der Z. L. M. geeft, zowel wat het eigen wagenschaderisico casso) als de W. A. betreft, dekking in het buiten land. Voor bepaalde landen o.m. Zwitserland, Italië, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland, dient men echter over een assurantiecertificaat (zgn. groene kaart) te beschikken. Deze groene kaarten worden uitsluitend op aan vraag gratis verstrekt. Men dient dus tijdig een dergelijke kaart aan te vragen,' indien er plannen bestaqn één der voornoemde landen te bezoeken. Verder dient men voor Engeland over een ongeli miteerde W. A.-dekking te 'beschikken. Ook hier voor kan gezorgd worden tegen een kleine bij betaling van premie. Over enige tijd ziet men wederom het vervoer van dit bijproduct, dat in feite beter genoemd kon worden een nevenproduct. Want per ha. levert dit bietenloof een grote massa prima voer. Moeten we dit even voorrekenen Opbrengst gesteld op 30 ton per ha., verteerbaar ruw-eiwit 1,6%; zetmeelwaarde 9,4. Dit betekent per ha 480 kg verteerbaar ruw-eiwit en 2820 ZW. Deze voederwaarde komt ook voor in bijna 9000 kg. gemiddeld hooi. Omdat de hoeveelheden dus niet overeenkomen en ook de bewaringsverliezen sterk verschillen, kunnen we deze vergelijking niet laten uitstrekken over de waarde in geld uitgedrukt. Vergelijken we dit product op zetmeelwaarde met natte pulp, dan wil dat zeggen: 45 ton natte pulp en dat a f 11,wil zeggen f500,waarbij men dan nog minder eiwit heeft. Hoe men een vergelijking ook opzet, steeds weer komt men op hoge prijzen voor het bietenloof. Hier uit zou men kunnen verwachten, dat er aan de bewaring enige aandacht werd besteed; elk jaar wordt deze beter, maar nog steeds wordt er zeer, zeer veel geld onnodig verkwist. Schenkt toch aan dacht aan dit prachtproduct. Alle hens aan dek. Het! aantal nieuwe voertuigen in 1954 is weer al zeer groot. De schade verloopt tot nu toe giunstig. Nog zijn er een aantal leden van de Z. L. M. en de Noord-Brab. Mij- van Landbouw, die hum auto en/of tractor niet bij onze Onderlinge verzekerd hebben. Wij zouden hen slechts willen adviseren op korte termijn inlichtingen in te winnen om trent de voorwaarden en tarieven. Ook zij kunnen profiteren van de billijke voor waarden. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij het Secretariaat der Onderlinge Ve: kerings Maat schappij, Landbouwhuis, Goes en bij de districts vertegenwoordigers. Wie zijn portemonnaie lief heeft stelle niet uit met het vragen van inlichtin gen. Stichting Z. V. V. De leden der Z. L. M. kunnen ook over andere zaken inlichtingen en bemiddeling verkrijgen n.l. op het gebied van kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetproblemen. Voor dit werk is in het leven geroepen de Stichting „Zeeuws Voorlich- tüngsinstiuut op Verzekeringsgebied (Z. V. V.), welke stidhting over 2 deskundige adviseurs be schikt. Het overgrote deel van de leden bezit één of meer van voornoemde polissen. Of zij voor hun omstandigheden wel de juiste polis hebben is een, vraag, die door de betrokkene veelal niet zonder meer bevestigend beantwoord kan worden. Mogelijk is ook, dat destijds wel eem prima polis is afgesloten, welke echter nu wijziging verdient in verband met gewijzigde omstandigheden. Verder wordt dagelijks door honderden agenten en inspecteurs getracht nieuwe polissen af te sluiten. iDe candictaat zit met de moeilijkheid: moet ik wel een polis afsluiten en zo ja, welke? Van groot belang is tevens hoe de belastingaftrek geregeld is. Kortom allerlei vragen doen zich op dit ter rein Voor. Waarom hier langer over getobd of met een onzeker gevoel rond te lopen. Men kan zich immers door de deskundige van het Z. V. V. gratis laten voorlichten en omtrent nieuwe posten laten middelen. Neem slechts de moeite, even een kaartje te schrijven aan het Secretariaat „Stich ting Z. V. V.", Landbouwhuis, Goes en U ontvangt de gewenste inlichtingen. Maak gebruik van Uw eigen adives- en bemiddelingsorgaan. Stichting Z. V. B. Tenslotte mag een Z. L. M.-lid zeker zijn ibrand- zaken niet! verwaarlozen. Practisch een ieder sluit een verzekering op zijn roerende- en onroe rende goederen tegen het risico van brand, omdat dit risico te gevaarlijk is om zelf te dragen. Wanneer men nu tegen brandrisico verzekert, dient dit ook goed te (gebeuren. Doet men het half dan is men ook maar half gedekt. Of de goe deren hoog genoeg verzekerd zijn valt soms voor de betrokkene moeilijk te beoordelen. Of in de polis alles juist! is omschreven is eveneens voor de betrokkene een moeilijk te beoordelen zaak. Tenslotte speelt de te betalen premie een voor name rol. Niet te veel premie betalen en toch goed gedekt zijn is iets, dat ieder Z. L. M.-lid wil. Welnu ook op dit terrein zijn wij geoutilleerd. De Stichting „Zeeuws Voorlichtjrgsinstituut voor de Brandverzekering" (Z. V. B.) beschikt n.l. over een brandexpert, die U omtrent bovengenoemde zaken volledig en vrijblijvend kan inlichten. Onze ervaring is, dat 'het de moeite waard is Uw brand- polissen te laten controleren. Inlichtingen ver krijgbaar bij het Secretariaat Z. V. B., Landbouw huis, Goes. Verwaarloos deze zaken ook niet in een .periode van oogstdrukte; het kan geldi kosten. de L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8