Bedrijfseconomie INHOUDSOPGAVE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 571 (Vervolg van pag. 570.) Het voordeel is dat jonge mannen zich gemakke lijker aanpassen en de overgang voor de andere leden van de familie wat gemakkelijker maken. De resultaten van deze methode zijn zeer goed te noemen en vinden ook steeds meer ingang. Boven dien is het ook uit financieel opzicht minder ris kant. Terwijl dit systeem ook in herverkavelings- gebieden goed toe te passen zou zijn, omdat de be langen in Nederland door de achterblijvenden goed behartigd kunnen worden en de kosten maar vrij gering zijn. Laten we er steeds voor waken emigratie met bijzondere middelen te gaan propageren in een gebied dat voor emigratie zonder meer niet rijp is. Dit geldt niet alleen voor Zeeland, maar voor het gehele Zuid-Westen des lands. Het is daarbij erg belangrijk dat men een aan tal goede voorbeelden van familie en kennissen, die vroeger al eens gegaan zijn, voor ogen heeft. Wanneer echter uit proefemigratie mislukkingen voortkomen, zouden de mogelijkheden voor emi gratie vanuit Zeeland blijvend geschaad worden. B. UITZETTEN VAN WEGEN EN WATERLOPEN IN DE POORTVLIETSEPOLDER. Binnenkort zal met de aanleg van wegen en waterlopen in de Poortvlietsepolder begonnen wor den. Het Bureau van Uitvoering wijst er de belang hebbenden nog eens op, dat de piketten met rode kop een nieuwe weg aanduiden en die met blauwe kop een te graven watergang. De breedte van de diverse wegen en waterlopen loopt echter nogal uiteen. Men kan zich voor nadere inlichtingen het best wenden tot de uitvoerders van de Ned. Heide Mij. HET INPLANTEN VAN BOOMGAARDEN. Het komt nog steeds voor, dat men niet op de hoogte blijkt te zijn van de regeling die getroffen is voor de herinplant of nieuwe aanleg van boom gaarden in de herverkavelingsgebieden. Vooral in de Zak van Zuid-Beveland en op Tholen komt deze vraag naar voren. Wij wijzen er daarom nogmaals op, dat voor boomgaarden, die herplant zijn zonder overleg met het Bureau van Uitvoering, geen enkele vergoeding kan worden gegeven als de herverkavelingswerkzaamheden schade toebren gen aan de boomgaard. Iedere grondgebruiker in de herverkavelingsge bieden die nieuwe bomen wil insteken, wordt dus Bladz. Overzicht 565 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 565 Nooit te oud om te leren 566 Aanvullende bijdrage oorlogsschade 566 Erkenning groente- en fruitteler 566 Opbrengst taxaties in overstroomd geweest zijnde gebieden 566 Fiscale gevolgen van de aanvullende bijdrage voor bedrijf suitrusting wegens oorlogs schade 566 Vruchtzetting maïs valt mee 566 Zitdagen 566 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Adviesbureau voor oorlog- en rampschade Afd. Goes Algem. Emigratie Centrale (A. E. C.) Contractteelt Enkele indrukken van de N. R. S.-tentoonstel- ling te Den Bosch 567 Afscheid Dr Smeding 567 Verhoging van de arbeidsproductiviteit in de landbouw 568 Het B. U. C.-systeem 568 Demonstratie met stoppelploegen te Zierikzee 569 Uit de Herverkavelingsgebieden 570 Bedrijfseconomie 571 Waarom goed inkuilen? 572 Let oo de Uitbreidingsplannen 572 Hoedekenskerke Oost. en West Souburg Bietenkoppen en -bladeren 572 Verzekeringszaken .572 Normen van de Wet op de Watersnoodschade II Zeeland behaalde Kampioenschap en reserve- Kampioenschap' merriën en reserve-Kam pioenschap hengsten 573 Stekels op den Bleik 573 Lonen en Sociale voorzieningen 574 Normen akkerbouwgewassen 574 Compensatie voor kostprijsstijging tengevolge van monopolieheffingen 575 Bram uit de Slikhoek 575 Marktberichten 575 Wees zuinig op uw tractor- en landbouwbanden 575 De Boerenjeugd 577 Noord-Brabantsclie Maatschappij van Land bouw 579 in zijn eigen belang aangeraden contact op te nemen met het Bureau van Uitvoering. Dit geldt dus voor hen die geheel verloren ge- gane boomgaarden willen herplanten, doch ook voor degenen die hun boomgaard willen uitbreiden of verjongen. In de meeste gevallen zal men door overleg 'n oplossing voor dit probleem vinden. Het kan echter voorkomen, dat in gebieden waar om trent de voorlopige toedeling eri de uiteindelijke ligging van wegen e.d. nog niets bekend is, een be slissing omtrent nieuwe boomgaard enige tijd zal moeten worden aangehouden. HET SPREEKUUR VAN 1)E HERVERKALING SCHOUWEN. Het Bureau van Uitvoering te Zierikzee verzoekt nogmaals bekendheid te geven aan het wekelijkse spreekuur op Donderdagmorgen. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat men buiten de spreekuren op het Bureau komt met vragen en moeilijkheden. Dikwijls zijn dan de betrokken personen niet aan wezig, zodat er een vergeefse tocht gemaakt is. VESTIGING VAN BEDRIJVEN IN COUDORPE DIENT BEVORDERD TE WORDEN. In de laatstgehouden vergadering van de agra rische subcommissie Zuid-Beveland in het raadhuis van Oudelande werd de vraag aan de orde gesteld of de vestiging van nieuwe bedrijven in het Cou- dorpe-complex bevorderd diende te worden. Men was van gevoelen, dat het stichten van bedrijven in dit thans nog onbewoonde gedeelte van de Zak op de duur zeker voordelig zou zijn. Er zal hier door de voorgenomen cultuurtechnische werken een goede landbouwgrond verkregen worden. Ver zoeken om toestemming tot aankoop van gronden in dit gebied met het uiteindelijk doel een bedrijf te stichten zullen in het algemeen gesteund worden. ZITDAGEN EN PRAATAVONDEN. In Tholen en de polder Waarde komen de eerst volgende weken tal van werken in uitvoering. De betrokken grondgebruikers in deze gebieden zullen oproepen ontvangen om te verschijnen op zitdagen. Ook zullen praatavonden gehouden worden. Wij wijzen er nog eens op van hoeveel belang het is om deze bijeenkomsten te bezoeken. In het algemeen za] men hier allerlei inlichtin gen kunnen krijgen, die verstrekt worden door de ambtenaren van het Bureau van Uitvoering en de assistenten van de voorlichtingsdienst. Op dergelijke bijeenkomsten zal getracht worden een antwoord te vinden op de vele vragen, die de boer heeft. Wie zitdagen en praatavonden ver zuimt, komt over een paar jaar met problemen, waar niemand hem meer uit kan helpen. Daarom: let op, wanneer er in uw streek bijeen komsten van de herverkaveling gehouden worden en bezoek die De gewassenkeus voor het volgende jaar, plaats en tijdstip van uitvoering van grondwerk, moge lijkheden voor bijzondere voorzieningen, nodig ten gevolge van Herverkavelingswerk (duikers, dam men, enz.), de sanering en de compensatie, al deze zaken kunnen behandeld worden em men zal trach ten iedereen te helpen. TIJDELIJKE RUILING GRASLAND—BOUWLAND. Zoals bekend, wordt dit najaar, alsmede in de winter, het volgend voorjaar en de zomer op grote schaal een aanvang gemaakt met het complexwerk in de Scherpenissepolder en in de polders ten Zui den van de Provinciale weg TholenPoortvliet. Als gevolg van deze werkzaamheden zullen ver schillende percelen grasland door egalisatie ge schikt gemaakt worden voor bouwland. Reeds lang bestaat de tendenz bij vele grondgebruikers op het eiland Tholen om grasland om te leggen in bouwland, indien het grasland zich daartoe leent. Door betere af. en ontwatering, betere ontsluiting is zulks nu meer mogelijk dan voorheen. Het Bureau van Uitvoering realiseert zich vol komen de moeilijkheden, die men tijdens deze werk zaamheden zal ondervinden. In het bijzonder kan het voor hen, die melkvee houden, buitengewoon moeilijk zijn, wanneer percelen grasland worden geëgaiiseerd. Het Bureau van Uitvoering acht het echter niet wenselijk om tot tijdelijke herinzaai van genoemde percelen over te gaan, aangezien hiermede vooruit gelopen wordt op het nieuwe plan van toedeling. Dit geldt uiteraard niet voor die percelen, welke na de bewerking grasland blij ven. Het Bureau van Uitvoering heeft, in samenwer king met de agrarische subcommissie, gemeend een beroep te moeten doen op graslandgebruikers in of in de nabijheid van de polders waar de betref fende werken worden uitgevoerd. Zij, die percelen grasland, welke niet worden geëgaliseerd, willen ruilen voor percelen, die omgezet zijn in bouwland, kunnen aldus bijdragen tot een snellere uitvoering van de herverkaveling. Wellicht ten overvloede wordt hier medegedeeld, dat deze ruiling tijdelijk is, omdat het nieuwe plan van toedeling nog niet bekend is. Zij, die bereid zijn tot bovenstaande ruiling over te gaan, worden verzocht zich schriftelijk te wenden tot het Bureau van Uitvoering te St. Maartensdijk onder opgave van oppervlakte, sectienummer en letter alsmede de polder, waarin het grasland is gelegen. STAGNATIE IN DE WEGAANLEG SCHERPENISSEPOLDER. In de Scherpenissepolder is onverhoopt de uit voering van de wegen vertraagd. Het Bureau van Uitvoering Tholen deelt mee, dat deze tegenslag een gevolg is van het stopzetten van de aanvoer van hoogovenslakken. Deze slakken worden ingevoerd uit Duitsland, waar tengevolge van de overstromingen het verkeer belemmerd wordt. Klachten van boeren, die niet op hun land kunnen komen, zijn dus gegrond; al het mogelijke zal worden gedaan de aanleg van wegen en dam men weer snel op gang te brengen. (XIV). HET LOON. I In onze vorige schets (zie Landbouwblad 5 Juni 1954) hebben we een korte bespreking gewijd aan het tijdloon. Een, bezwaar van dit tijdloon is, dat er geen verband bestaat tussen het loon en de arbeidsprestatie. De bezwaren hiervan brachten we in genoemde schets naar voren. Deze bezwaren hebben er mede toe geleid, dat naar een ander 'toonstelsel is gestreefd. Men heeft dit gevonden in het z.g. stukloonstelsel. Bij het stukloon is er een direct verband tussen arbeidsprestatie en loon. Hij die veel produceert, vlug werkt, krijgt veel loon, hij- die weinig produceert, langzaam werkt, krijgt weinig loon. Het aantal geproduceerde eenheden is beslissend. We hebben als bezwaar van het tijdloon ge noemd, dat de verspilling ten laste van de werk gever komt. Bijl het stukloon is dit finaal anders. Bij dit stelsel komt de verspilling ten laste van de arbeider. Voor zover deze verspilling aan de arbeider, aan het arbeidstempo, te wijten is, is dit billijk, voorzover de verspilling het gevolg is van andene oorzaken is dit niet billijk en dient deze in het stukloontarief te zijn verwerkt. Zo zou het niet billijk zijn om een arbeider de gevolgen te laten dragen van mindere productie, als deze te wijten is aan storingen in de machines, waarmede hij moet werken. Redelijk en billijk is, dat de werkgever deze gevolgen voor zijn rekening neemt. In tegenstelling met het tijdloon heeft het stuk loon de prikkel in zich tot verhoging der arbeids prestatie. Dit is een voordeel waardoor de arbeids- verspilling zeer wordt beperkt. Over de nadelen van dit stelsel willen we in de laatste schets over de arbeid en het loon nog enkele opmerkingen maken. Een onmiskenbaar voordeel van het stukloon is het samenvallen van de belangen van werkgever en werknemer. Beide hebben belang bij een grote productie. De arbeider geniet een hoog loon, de werkgever verkrijgt een grote productie waarbij de dode productiemiddelen meer economisch wor den gebruikt, wat tot een lagere kostprijs en betere winstkansen leidt. We willen trachten met een voorbeeld de ver schillen! tussen tijdloon en stukloon nog wat meer te verduidelijken. Nemen wd als voorbeeld het rooien van 1 ha suikerbieten. Als normaal wordt a&ngenomen, dat een arbeider hieraan werkt 130 uur. Uurloon 1,50. Stukloon 195 per ha. Nemen we nu aan dat een arbeider hieraan werkt: 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160 uur. We kunnen dan de volgende tabellen opstellen Tabel I. Tijdloon Arbeidstijd Verspilling in Loon Uur Arbeids per ha uren loon kosten in gids 100 150 1.50 150 0.45 110 165 1.50 165 0.30 120 180 1.50 180 0.15 130 195 1.50 195 nihil 140 210 1.50 195 0.15 150 225 1.50 195 0.30 160 240 1.50 195 0.45 Totaal 1365 Tabel II Stukloon Arbeidstijd Loon •Verspilling in tevens Uur per ha uren arbeidskst. loon in gids 100 195 1.95 0.45 110 195 1.78 0.30 120 195 1.63 0.15 130 195 1.50 nihil 140 195 1.39 0.15 150 195 1.30 0.30 160 105 1.22 0-45 Als we nu deze tabellen nauwkeurig bezien dan blijkt duidelijk het verschil tussen tijdloon en stukloon. In een vervolg willen we op een en ander nader terugkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7