pjerverkavelingsgebieden j Uit de Hinken op twee gedachten 570 ZEEDWBGH LANDBOUWBLAD. SANERINGSCURSUS LIEP TEN EINDE De cursus van acht avonden voor boeren in de polder de Vier Bannen van Duiveland is ten einde. Op de avond van 3 September werden de resultaten van de bodemkartering medegedeeld door Ir J. van Kampen, terwijl Ir Eelkema vrij onverwacht een openhartig verhaal hield over een aantal hoofd zaken van de herverkaveling. We willen aan beide voordrachten even aandacht schenken, omdat ze van wijder belang zijn dan het ongeveer 20 personen tellende gezelschap, dat de bewuste avond bijeen was. BEDRIJFSOMSCHAKELING VALT GEWELDIG MEE Dit kon men afleiden uit het betoog van Ir van Kampen, die aan de hand van een bodemkaart de percelen aangaf, waarvan geadviseerd moet worden deze in grasland te leggen, dan wel als kunstweide te gebruiken. Over de totale oppervlakte zijn wij niet goed geïnformeerd, doch wel is het ons bekend dat op een totale oppervlakte van 400 ha in de meest getroffen hoek van de polder ongeveer 50 ha kunstweide en omstreeks 13 ha grasland geadviseerd is. Terwijl diezelfde bedrijven voor de inundatie toch ook al gemiddeld 14 grasland hadden. De mate waarin de akkerbouwbedrijven om moeten schakelen op een gemengd bedrijf, valt dus na de onheilspellende eerste berichten geweldig mee. Dit houdt niet in dat er naast de geadviseerde opper vlakte grasland nog niet meer ingezaaid zal worden. Doch strikt noodzakelijk is het dus niet. Waardoor vele boeren, die vanouds akkerbouwer zijn geweest, verlicht adem zullen halen, omdat ze als een berg opzagen tegen de hoge investeringen die een ge mengd bedrijf aan werktuigen, stallen en vee met zich meebrengt. Dit betekent niet dat deze cursus voor degenen die trouw de avonden bezochten, geen stof heeft geleverd die ze hopelijk straks op het eigen bedrijf kunnen gaan toepassen. De meeste onderwerpen waren meer gericht op de vergroting van het bedrijf, dan de omschakeling op een gemengd bedrijf en het toepassen van wisselbouw. Wanneer betrokkenen nog steeds niet weten waar ze precies aan toe zijn, dan komt dit voor een groot gedeelte voort uit het nog steeds ontbreken van een financieringsregeling voor de bouw van de bedrijfsgebouwen. Al hoopt men allerwege dat die tenminste gelijk zal zijn aan die, welke in ruilverkavelingsverband gelden voor boerderijen die verplaatst moeten worden. De investeringen zullen voor betrokkenen nog zwaar blijven, daar ook een grond die ondanks het verlies van de bouwvoor nog voor bouwland wordt gebfuikt, veel vraagt aan organische en voorraad- bemesting, voordat ze weer op een behoorlijk peil gebracht is. Het zal daarom eerst over enige tijd mogelijk zijn met voldoende nauwkeurigheid de rentabiliteit van nieuw te stichten bedrijven te beoordelen. OP SCHOUWEN 230 GEGADIGDEN Dat het over een flink aantal gaat, heeft Ir Eel kema ons wel duidelijk gemaakt, toen hij mede deelde dat er momenteel nog een 230 gegadigden voor een te saneren bedrijf op Schouwen over zijn. De liefhebbers zijn op verschillende factoren uitge zocht, waarbij o.a. het oude bedrijf in ieder geval tussen de 2 en 8 ha gelegen moest zijn om in aan merking te kunnen komen. Door de vóór de ramp grotendeels uitgevoerde ruilverkaveling is in de Vier Bannen een tijdwinst van 4 jaar t.o.v. andere gebieden behaald, waardoor voor de te saneren bedrijven de percelen al zijn aangewezen. De herverkavelingscommissie weet uiteraard nog niet precies of de 2000 ha die nodig zijn om al deze bedrijven te saneren, wel beschikbaar zullen komen. Zodoende kunnen dan ook nog geen definitieve toe zeggingen worden gedaan. Ook in de andere polders kan dat niet en moet men het laten bij de vrij vage toezegging: „Ga daar maar bouwen, dan heb je een goede kans dat je straks gesaneerd wordt." Ondanks alles moeten de gegadigden echter steeds hun rechten blijven behartigen, door het aan geven van veranderingen bij het kadaster en het tijdig aanvragen van verlenging der nog lopende pachtovereenkomsten. Het zou ons te ver voeren in te gaan op alle punten die Ir Eelkema heeft aangesneden. Wel willen we nog vermelden dat hij er op wees, dat de percelen die geheel zijn omgezet, de nodige moeilijkheden geven met de afwatering, omdat het draineren vrij lastig is. Voorlopig kiest men daarom de grote afstand van 48 meter, waardoor althans in de hoogst noodzakelijke afvoer van water voorzien wordt. Hoe belangrijk dit wel is, kan men afmeten aan de vele gronden waar met de dragline het zand ondergespit moet worden om het kwijt te geraken. Daarnaast zijn nu ook in de Vier Bannen de eerste pogingen in het werk gesteld om door diepploegen tot een diepte van ongeveer 1.50 m betere grond naar boven te brengen op percelen die de bouwvoor verloren hebben. Ook woelen kan z'n waarde heb ben op percelen die een dun laagje zand in het profiel hebben. Een dergelijk zandlaagje houdt de wortels tegen, evenals de waterbeweging in de grond, zodat het zandlaagje buitengewoon storend kan werken. In al deze gevallen tracht Landbouwherstel het herstel van de grond zo goed mogelijk uit te voeren, ook al vergen deze vormen van grondverbetering grote bedragen. Wanneer het zodoende mogelijk is de grond te maken tot een redelijke akkerbouwgrond, menen we te mogen zeggen dat alleen al uit hoofde van het terzijde stellen van andere investeringen, die het gevolg zijn van de omschakeling op het ge mengde bedrijf, het op deze wijze in de grond gestoken geld zeker z'n rente af zal werpen. B. SPREEKUUR HERVERKAVELING WAARDE Teneinde de belanghebbenden in het herver- kavelingsgebied Waarde op de hoogte te stellen van de werkzaamheden zullen met ingang van 15 Sep tember a.s. op elke Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur in Café Kloet te Waarde inlichtingen worden ver strekt door het Bureau van Uitvoering. Men zal hier kunnen vragen welke gronden in de toekomst door de herverkavelingswerkzaamheden in beslag worden genomen, welke -schadevergoedin gen hieruit voortvloeien, op welke gronden het beter is niet te zaaien, kortom naar alle problemen die de Herverkaveling nu eenmaal voor de land bouwer met zich meebrengt. AANVANG VAN DE WERKEN IN WAARDE Op de vorige week gehouden vergadering van de Agrarische Subcommissie Waarde, die weer onder voorzitterschap stond van de heer C. Philipse, kon het Bureau van Uitvoering mededelen dat het werk aan verscheidene grote objecten is begonnen. De belangrijkste werken zijn de verbetering van de gronden langs de Krabbendijkse Vliet. In het N.W.-deel is de Fa. Janse uit Kloetinge met haar materieel gearriveerd. Het werk is aanbesteed voor f 346.600,Het Z.O.-deel wordt uitgevoerd door de Fa. van Herk uit Nieuwerkerk a.d. IJssel voor f315.200,—. De Krabbendijkse Vliet is een oude kreek, die als een slingerende strook lage drassige grasland- gronden in het landschap ligt. De oppervlakte van het gehele complex is plm. 100 ha% De hoge, z.g. stroomruggronden, die aan beide zijden van de Vliet liggen, zullen worden verwerkt in de lage gedeelten. De Vliet zal als nieuwe waterleiding blijven bestaan met een lengte van 2000 m en dan beter aan zijn doel van waterlozing beantwoorden dan tot dus verre. Door de werken zullen aan beide zijden van de oude kreek bouwlandgronden ontstaan. De op pervlakte bouwland in Waarde zal op deze wijze een welkome vergroting ondergaan. Dit grote egali satie-complex, met een totaal grondverzet van ruim 250.000 m3, waarbij ook wordt voorzien in drainage tot een totale lengte van 21.000 m en dempen van oude kavelsloten, is het eerste dat in de Herver kaveling Zeeland in zijn geheel is aanbesteed. Ook in de kringen van aannemers begint men een steeds grotere belangstelling voor dit soort cultuurtechnische werken te tonen. Het stemt tot voldoening dat men in Waarde nu ervaring kan opdoen. Ook in de Westveerpolder zijn de werken be gonnen. De Fa. Janse uit Kloetinge gaat hier voor f 82.950,verwerken. De reeds aangelegde nieuwe weg dient aansluiting te verkrijgen aan de percelen in hun nieuwe vorm. Ophoging van karrevelden en onderlinge verbinding van oude percelen is nodig. Een nieuw stelsel van kavelsloten zal worden ge graven. Er wordt 35 ha verbeterd met een totaal grondverzet van plm. 34.700 m3. Het werk aan de hoofdwaterlopen in Waarde is gegund aan de N.V. v.h. Hillen en Roosen uit Am sterdam voor f 149.500,Er moet 5.9 km leiding worden gegraven waarbij 75.000 m3 grond wordt verzet. Sloten en lage terreinsgedeelten worden op gevuld. Benodigde duikers zullen gelegd worden. Nu het afwateringsstelsel van de polder Waarde is gewijzigd, is een nieuwe afsluitbare duiker in de Westveerpolderdijk nodig. Deze zal door de N.V. Mabuwat uit Dordrecht worden gebouwd voor f 22.900,Dit werk zal dezer dagen beginnen. Alles bijeen zal er dus deze winter een grote bedrijvigheid heersen in het gewoonlijk zo rustige Waarde. Hoe sneller men echter kan werken, des te eerder zijn we door de Herverkavelings-„perikelen" heen De Herverkavelingscommissie Zeeland over weegt de mogelijkheid om per herverkavelingsge- bied 2 of 3 gezinnen in de gelegenheid te stellen ,,op proef" te emigreren. Het staat er erg voor zichtig uitgedrukt, doch ondanks dat houdt deze proefneming een experiment in, dat niet zonder bedenkingen is. Laten we eens proberen dit vraag stuk van alle kanten te bezien. In de herverkavelingsgebieden moet zoveel mo gelijk ruimte worden gemaakt om de kleine be drijven te kunnen vergroten. Die ruimte kan slechts gedeeltelijk in eigen land worden gevon den, omdat de vrij geringe jaarlijkse landwinst in een land dat een groot gebrek aan grond heeft, zo rechtmatig mogelijk over de verschillende groepen verdeeld moet worden. Het ligt dan ook voor de hand dat de Her verkavelingscommissie reeds vrij spoedig heeft aangeknoopt bij de toezegging van de Nederlandse Emigratiedienst dat in de rampgebieden de moge lijkheid geschapen zou worden bij emigratie de bezittingen in geld van het nieuwe land om te zetten. Voor de herverkavelingsgebieden betekent dit dat de bedrijven die aan de Stichting tot het Be heren van Landbouwgronden (S.B.L.) verkocht worden, naast de andere bezittingen en vergoe dingen in het geld van het land dat men gekozen heeft, omgezet kan worden. De belangstelling voor deze mogelijkheid is niet overweldigend, daar eerst onlangs de eerste emi grant vertrokken is. Bovendien betreft het een geval dat in zekere zin hier buiten staat, omdat bedoelde persoon reeds over de nodige buiten landse ervaring beschikte en ook wel zonder her verkaveling vertrokken zou zijn. Is er wel voldoende voorlichting over deze zaak gegeven Men heeft het kunnen lezen in dag bladen en landbouwbladen en er voorlichtings bijeenkomsten gehouden. Misschien niet genoeg, doch stelt U zich dan ook even in de plaats van de voorlichter, die uiteindelijk ook geen propagandist voor emigratie is en na het wegblijven van ieder verder contact na voorlichtingsavonden z'n tijd beter meent te kunnen besteden. Het nieuwe voorstel van de Herverkavelings commissie heeft ongetwijfeld aantrekkelijke zijden. Een tijdlang rondkijken en werken in Canada of Nieuw Zeeland is een belevenis apart, vooral als terugkeer in het oude milieu mogelijk blijft. Toch zit er iets in dat het wezen van de emigratie ge heel vreemd is. De normale emigrant die op de boot naar zijn nieuwe vaderland zit, heeft de schepen achter zich verbrand en zich los gemaakt van zijn oude milieu en familiekring. Hij weet dat er geen weg terug is en zal zich in het nieuwe vaderland er op in moeten stellen dat hij moet slagen. Juist deze noodzaak doet de emigrant de moed opbrengen door te zetten in de eerste moei lijke jaren. Die des te moeilijker zijn, naarmate de voorbereiding minder geweest is. De meeste emigranten komen door deze moei lijke jaren heen en slechts een paar procent keert naar het geboorteland terug, om het daar nogmaals te proberen. Velen van deze groep behoren tot avonturiers die het nergens kunnen vinden en overal hun geluk beproeven om telkens weer wat anders aan te pakken. De emigrant die uit het goede hout gesneden is, zal zich in vrijwel alle gevallen een toekomst op kunnen bouwen, die beter voor het gehele gezin is, dan ooit in Nederland mogelijk geweest zou zijn. De voornaamste voorwaarden hiervoor zijn doorzettingsvermogen en aanpassingsvermogen aan de geheel nieuwe omgeving. De Herverkavelingscommissie Zeeland nu wil degene „voor wie het niet doenlijk zou zijn in de vreemde een nieuw bestaan te vinden", in de ge legenheid stellen terug te keren. Het is duidelijk dat waar boeren in alle emigratielanden met open armen worden ontvangen, deze zinsnede niet slaat op de mogelijkheid een geschikt bedrijf te vinden. Het gaat hier meer over twijfel aan de emigratie geschiktheid van de candidaat. Deze is in Neder land inderdaad vrij moeilijk te bepalen, doch het is wel merkwaardig, dat bij een indertijd door Ir. Tuinman in Canada gehouden enquête bleek dat bijna 90 van de Nederlanders het gerooid had en niet meer terug wilde. Dit percentage zou, wanneer betrokkenen na een paar maanden of een jaar de gelegenheid kregen hun oude werk weer op te vatten, veel hoger zijn. In dit licht gezien gaan we aan de waarde van een dergelijk proefobject twijfelen, omdat één van de belangrijkste voorwaarden voor het slagen het niet meer terug kunnen komen ontbreekt. Terwijl de beslissing over het al dan niet terug keren genomen moet worden op een tijdstip dat de moeilijke beginperiode zeker nog niet achter de rug is en het trekken van een conclusie zeker voorbarig zou zijn. Op deze manier zouden deze proef emigranten steeds op twee gedachten blijven hinken, wat voor hun toekomot niet goed is. Aan de andere kant krijgen we de laatste jaren steeds meer te maken met een vorm van proef- emigratie die goede mogelijkheden biedt ook voor gezinnen. Eén of meerdere zoons die zelfstandig genoeg zijn om ze een paar jaar er alleen op uit te sturen, gaan emigreren en laten hun familie later overkomen, nadat ze goed hebben uitgekeken en zich in het nieuwe vaderland wat thuis voelen. (Zie verder pag. 571)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6