„Dieldrex" 15 KOOLZAAD- AARDVLO DE N. R. S.-TENTOONSTELLING Enkele indrukken van te Den Bosch. AFSCHEID DR SMEDING. Gebrs DE JONGH - Goes EEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 567 Het Ned. Rundvee Stamboek heeft het jaar van zijn 80-jarig bestaan op 2 en 3 September jl. te Den Bosch op illustre wijze gevierd. Uitgezocht weer schiep in de bij uitstek geschikte accomodatie van hallen en demonstratieterrein van de Bosse Veemarkt een ideale omgeving en sfeer. Ruim duizend met zorg in alle provincies (uitgezonderd Friesland) uitgeselecteerde fokdieren, behorend tot het zwartbonte, het roodbonte en het zwartblaar veeslag in het N.R.S.-gebied, streden in 95 rubrieken en groepen om de hoogste eer. Nationaal-economisch gezien is deze 2de N.R.S.-tentoonstelling na de oorlog voor de rundveeteelt, die beschouwd kan worden als het fundament van Nederlands grootste industrie van melk, zuivel en vlees, wederom van de grootste betekenis geweest. De hoogste onderscheidingen van de stieren en koeien gaven aan de fokkers in ons land en ook aan de talrijke buitenlanders een nader inzicht in de fokrichting, zoals die in belangrijke mate in het algemeen voorkomen der dieren tot uitdrukking komt. Deze fokrichting is in sterke mate bepalend voor de ontwikkeling van de melk- en vetproductie als voornaamste fokdoel en daarnaast voor de geschiktheid tot vleesvorming. Wat de fokrichting betreft heeft deze tentoonstelling duidelijk het streven naar een melkvormige koe, die dit in het type en in het bijzonder in een opvallend goed uier en bijbehorende melktekenen tot uitdrukking brengt, gedemonstreerd. Een matig grote, niet te forse koe van doorgaans goede romp diepte overheerste hierbij. In het bijzonder bij het zwartbonte Fries-Hollandse veeslag kwam het uit gesproken melktype sterk naar voren, maar ook het zwarte Groninger Blaarkop vee bleek op de weg naar een wat fijner, overigens in de bouw goed uitgebalanceerd (evenredig), productietype verder vordering te hebben gemaakt De meeste massa wordt thans ontegenzeggelijk nog aangetroffen bij het Roodbonte Maas-Rijn-IJsel-veeslag. Hoewel de teeltkeus zich ook hier doelbewust richt op productie verhoging, behoudt dit veeslag een ruime, diepe rompbouw met een wat meer gespierd geraamte. Deze dieren hebben echter daarnaast belangrijke vooruitgang in kwaliteit en uniformiteit geboekt, waarbij vele exemplaren opvallen door beste uiers. Het défilé van de hoogbekroonde dieren der 3 veeslagen op de tweede dag gaf een fraai beeld van het huidige ras- en foktype waarnaar wordt gestreefd en bood prima vergelijkingsmateriaal tussen de veeslagen onderling. Bepalen we ons thans tot enkele hoofdzaken en voor Zeeland vermeldenswaardige opmerkingen van het zwartbonte vee. Wanneer we dan allereerst iets van het aanwezige manlijke fokmateriaal vermel den, dan komen twee feiten sterk naar voren. Allereerst de zeer grote invloed van de Friese fok kerij, zoals die in de afstamming der huidige fok stieren in het N.R.S.-gebied naar voren treedt. Het overgrote deel der getoonde dieren is compleet van Friese origine. Voegt men hier nog bij, dat de grootste helft van deze stieren in diverse organi saties voor de K.I. wordt gebruikt, dan is duidelijk dat in de Nederlandse rundveefokkerij de omvor ming naar het Friese type zich sterk doorzet. Alleen de provincie Noord-Holland handhaaft tot op zekere hoogte, hoewel reeds vrij sterk gemêleerd met Fries bloed, zijn oorspronkelijke bloedlijnen. Bij de strijd om het Nationale Kampioenschap, waaraan alle la-prijswinnaars deelnamen, kwam de bekende en fraaie Noord-Hollander Ceres van Blok land, 31488 R.P.S. zegevierend naar voren. Deze ruim 5-jarige stier is geboren op de stal van de heer C. Stapel Pzn. te Hoogkarspel en thans eigendom van de Coöp. Vereniging voor K.I. „Hollandse Noor den" te Schagerbrug. Door Wodan 31816 F.R.S. (R.P.S.uit de Friese Pref. Stammoeder Pietje W 7, 135662), een combinatie met het oude Noord-Hol landse bloed van de beroemde Blok-familie. Moeder is de K.S.-koe Blok 131, door de Pref. Dina Lind bergh's Adema, uit de Pref. Stammoeder Blok 120. Een stier, die in zijn exterieur het N.H.-genre heeft bewaard, zeer harmonisch en sterk gelijnd, met ruime maten, voldoende diep, doch minder sterke achterbenen. Reeds na de keuring op de eerste dag was dui delijk, dat deze Ceres van Blokland het kampioen schap moeilijk meer kon ontgaan. De tweede dag bracht de bevestiging, waarmede Nederland een waardig kampioen van prima bloed kreeg, waarbij de productie-afstamming zeer hoog mag worden aangeslagen. In zijn rubriek had hij niettemin zware strijd moeten voeren met zijn grote rivaal Jongema 37, 32596 S, gefokt door H. T. Hettinga te Arum (Fr.), thans in exploitatie bij de Vereniging voor K.I. „Steenwijk e. O." (d. Roosje's Adema 5, 33052 F.R.S. - Titus 2, 30341 F.R.S.) uit Juweeltje 6, 168087 F.R.S., d. de Overijsselse stier Anna's Adema 26560 S, Pref. Ie kl. Een ruim 6 jaar oude edele en typische verschijning van het iets kleine, doch goed behangen moderne Friese type, met mooie verhoudingen. Kon even breder en vaster, met minder zwak, doch niet geheel correct achterbeen. Werd na enige concurrentie van de Friese President- zoon Truman, 32613 S (eig. K.I.-Vereniging „Kam pen e. O."), Haskera Diamant Jan 2, 34233 S (d. Diamant - Anna's Adema F.R.S., Pref.) en Haskera Consul, 37046 S (d. Rudolf Jan, F.R.S., Pref. en uit een dochter van laatstgenoemde Anna's Adema) reserve-kampioen. Vermeldenswaard is, dat in de betreffende ru briek stieren met directe afstammelingen (8 melk- vaarzen) Jongema 37 een 2a-prijs behaalde vóór Ceres van Blokland, met een 2b-prijs. De genoemde Overijsselse Anna's Adema 26560 S (onlangs Pref. Ie kl. verklaard) ging hier met de eerste prijs strijken. Ondanks het feit, dat de provincies Noord- Holland en Overijssel-Drente bij het vrouwelijk fok- vee het sterkst waren vertegenwoordigd en diverse stallen met buitengemeen goede en fraaie fokdieren voor de dag kwamen we noemen slechts de stallen van A. Ruyter, Ooster-Blokker; Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; P. J. Koster, Hoogkarspel; W. Kool, Noord-Beemster; R. Bakker, Venhuizen; Kindr. P. Oosterveld, Wapserveen; H. Prins Jzn. en B. v. d. Kolk Bzn., Kampereiland ging de hoogste eer naar de Zuid-Hollandse fokker C. Roest te Heen- vliet. Deze fokker van Voorne-Putten, die met 10 dieren voor deze tentoonstelling had ingeschreven, behaalde met 2 edele pronkstukken van zijn stal zowel het kampioenschap van de melkgevende koeien, als van de dragende koeien. Het waren resp. de 9%-jarige Dina 39, 188810 K.S. (gefokt door B. R. Beekman, Lekkum, Fr. - d. Deyne Reclame 29824 F.R.S.) en haar bijna 7-jarige dochter Adema's Dina 40, 217029 K.S. (d. Adema 315 - Adema 279, 29608 F.R.S.), door de heer Roest zelf gekweekt. Twee verdiende kampioenschappen, gezien ook de zeer goede productie van deze dieren, die verwezen lijkt werden doordat de moeder Dina 39 daags vóór de tentoonstelling afkalfde en van droogstaand in de desbetreffende rubriek melkgevende koeien over ging. De financiële strop van een dood kalf werd hierdoor aanzienlijk minder zwaar gevoeld. Reservekampioene van de melkgevende koeien werd dc ruim 10-jarige Betje 28, 178414 K.S. (d. Bertus 21232 S, Pref. - Piet 2, 26873 F.R.S.), fokker- eig. H. Prins Jzn., Kampereiland. Deze koe stond in de Productie-klasse van dieren, welkê vóór hun 13de jaar minstens 40.000 kg melk hebben gegeven. De 5-jarige Janna 11, 275255 S (d. Anna's Adema 26560 S), fokker-eig. F. Holsbrink te Almelo, viel bij de drachtige koeien het reserve-kampioenschap ten deel. HET VEE UIT ZEELAND Wanneer we de resultaten van het ingezonden fokvee uit Zeeland overzien, dan zijn we gematigd optimistisch. Doordat de koe Grietje 7 van Js Vos te Koudekerke niet kon deelnemen, was Zeeland in Den Bosch met 10 koeien en 1 stier vertegenwoor digd. Slechts 2 dieren ontvingen geen premie. Het behoeft niet te worden ontkend, dat de ver wachtingen t.a.v. de „geschenkstier" Rotterda Sik- kema 114, 37602 S (eig. Coöp. Vereniging Centraal Stierenstation, Goes), die uitkwam in de rubriek stieren, geb. na 30 Sept. 1952 en vóór 15 Febr. 1953, vrij hoog gespannen waren. In deze goede rubriek, met wat verschil in type, maakte hij een behoorlijke indruk. De 2c-prijs, welke hij tenslotte behaalde, was eervol, voor objectieve kenners had hij 1 of 2 plaatsen hoger kunnen staan. Op de kwaliteiten van deze stier hopen wij binnenkort in een apart artikel terug te komen. In Den Bosch was hij wat erg gevoelig op zijn achter benen. De la- en lb-prijs waren in zijn rubriek voor 2 naar Argentinië verkochte stieren, nl. resp. Adema 133 v. d. Woudhoeve, 36672 S (V. Jongema 37. M. Pietje 38 K.S.) van Gebrs Ruyter, Ooster- Blokker en Conzelo 2, 36799 S (V. Ceres Simson - d. Ceres van Blokland), gefokt door N. Mulder, Hippolytushoef, eig. Fa. F. Dekker, Axel. Bij het vrouwelijk fokvee hield de in rubriek 20 van de productieklasse III A (minstens 40.000 kg melk) uitkomende Marie, 155898 S (d. Rudolf, Pref. uit een Friese moeder), fokker-eig. P. J. Vercouteren te Retranchement, met een uitstekende 2b-prijs de eer van Zeeland op. Deze 11-jarige Marie kwam best voor, heeft een zeer goede massa, is chique genoeg en bovenal productief. In de productieklasse III B (rubr. 24) bond de 8-jarige kampioene van de productieklasse te Biervliet en Hulst Corrie, 208207 K.S. (d. Sophie's Frans - Frans 212 van Groen hoven), fokker-eig. A. J. Verhage-Hoste te Schoon- dijke, de strijd onder zware concurrentie aan. Haar uiteindelijke plaatsing met een 3d-prijs was aan vechtbaar. Zonder hier de deskundigheid van de jury in het geding te brengen, merken wij op, dat een ideale fokkoe, naast het begeerde type en wel gevormd kwaliteitsuier met beste melktekenen, ook een behoorlijke massa (ruime, diepe rompbouw) moet behouden. Dit laatste is m.i. niet altijd vol doende tot uitdrukking gekomen. Over de andere Zeeuwse dieren moeten wij kort zijn. In rubriek 1, melkgevende koeien, geb. vóór 1 Maart 1945, maakte de mooie, in de voorhand iets tengere Friese koe Grietje 30, 240012 K.S. (d. Ma- rijke's Adema - Bontje's Adema F.R.S. Pref.) een goede indruk in een sterk bezette rubriek. Kreeg een verdiende 3a-prijs, waarmee haar succes dit jaar op de tentoonstelling in Hulst nog wat meer glans kreeg. De kampioene van de Z.L.M.-tentoon- stelling 1954 te Goes Rika 8, 192973 K.S. (d. Paulus - Keizer F.R.S. Pref.) van D. A. Timmerman te Kattendijke moest meedingen in de zware rubriek 14 (dr. koeien, geb. vóór 1 Jan. '48), waaruit later de reeds genoemde Bosse kampioene van de drachtige koeien kwam. Het feit, dat Rika iets dun stond, bracht haar een overigens zeer waardevolle 3a-prijs. In rubriek 16 (dr. koeien, geb. na 31 Juli '51) behaalde de vaars Martena's Bootje 91, 745862 R.v.J., van M. de Bruyne, Cadzand van prima Fries bloed (d. Infanterist - Anna's Adema, F.R.S., Pref., uit Bootje 45 - Adema F.R.S., Pref.) een 3de prijs. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan: Anna 49, 691679 R.v.J. (d. Anna's Rudolf - Rudolf Jan, F.R.S., Pref.), eig. J. Risseeuw-de Bruyne, Cadzand in rubriek 9, melkgevende koeien en in rubriek 16, dr. staande koeien, aan Astrid, 285301 S, een goed fokproduct van P. J. Boerjan te Biervliet van Zeeuwse afstamming (V. Frans, d. Frans 20 van Goes; M. Rika 8 - Mina's Rudolf). Wanneer we het geheel overzien, dan kan wor den geconstateerd, dat het N.R.S. met voldoening op deze Jubileumtentoonstelling kan terugzien. Ook voor Zeeland heeft zij veel geboden, al is er op enkele punten inzake keuring en défilé mogelijk plaats voor critiek. Inmiddels hebben de Nederlandse rundveefok kers en honderden buitenlanders zich gereed ge maakt om de grote Jubileumkeuringen van het Fries Rundvee Stamboek bij te wonen. Na Den Bosch is het nog weer eens duidelijk geworden, dat we daar in Friesland weer aan de wieg van de Nederlandse zwartbontfokkerij zullen staan. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. Met ingang van 1 October 1954 is aan de direc teur-landdrost van de N.O.P. wegens ihet bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag als zodanig verleend onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten den lande bewezen. In vele functies heeft de heer Smeding met zijn staf bij de inpoldering en droogmaking van de Zui- derzeegronden een werk tot stand: gebracht, dat in binnen- en buitenland alom wordt geprezen. Het afscheid van dr Smeding als directeur landdrost van de N.O.P. zal op Woensdag 29 Sep tember a.s. te Emmeloord plaats vinden. (Advertentie)! Bestrijdt dit schadelijk insect zodra de planten 24 blaadjes hebben ge vormd en vervolgens ongeveer na 10 dagen voor de 2e maal met 2 liter per hectare van een dieldrin mengolie van „SHELL" voor 100 resultaat Postbus 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3