PIROLINE middelburo ZITDAGEN M ')D BOEKHOUDBUREAU WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE ^ch-Technolog^c. voor Zeeland 2240. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954. 42e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD No (Buerzicfif Op 5 September 1944 zetten de toenmaals te Lon den vertoevende Ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën van België, Nederland en Luxem burg hunne handtekeningen onder een verdrag, dat de voorwaarden inhield om te komen tot een Economische Unie tussen de drie landen. Zo be stond Zondag jongstleden de Benelux 10 jaar. Al spoedig werd de naam Benelux uitgevonden, die daarna volledig burgerrecht heeft verkregen. Het waren donkere dagen in 1944, want de rege ringen van de drie landen leefden nog alle als bal lingen in Engeland. Maar het licht begon door te breken. De bevrijding van West-Europa was reeds begonnen en de Duitse overheersing liep naar een einde. Dat de genoemde Ministers na de bevrijding hunner landen tot een nauwe economische samen werking besloten was lofwaardig en vooruitziend. Want hieruit konden slechts vele voordelen voort vloeien. Wat men jammer genoeg op het ogenblik van ondertekening van het verdrag niet kon voorzien, was dat het grootste deel van Nederland pas zeven maanden later bevrijd zou worden dan België en Luxemburg en dat ons land door het schrikbewind gedurende een verschrikkelijke hongerwinter eco nomisch oneindig veel zwakker uit de oorlog zou komen dan de beide andere verdrag-partners. Dit was de eerste oorzaak, dat de uitvoering van de idealen van Benelux behoorlijke vertraging onder vonden. Toch was overal het enthousiasme voor de Bene lux groot. Later ontstonden er weer andere moei lijkheden. Ons land herstelde zich vrij snel en werd daardoor een ernstige concurrent van België op velerlei gebied, vooral doordat de productiekosten dikwijls op kunstmatige wijze laag gehouden werden. Wij denken in dit verband aan lonen en pachten. Desondanks kwamen verschillende maat regelen tot stand, die een stap genoemd kunnen worden op de weg naar een volledige Economische Unie. En zo kon de „Nieuwe Rotterdamse Courant" op 4 September jongstleden terecht schrijven: „Thans, nu Benelux tien jaar oud is, kan met voldoening worden vastgesteld, dat de kinder ziekten zijn overwonnen en dat de weg naar de Economische Unie zich voor de drie landen dui delijk begint te openen". In het algemeen kunnen wij gerust zeggen, dat Benelux tenminste een behoorlijk eind op weg is, zulks in tegenstelling tot vele andere pogingen, die in West-Europa ondernomen zijn of worden om tot integratie, tot het zich aan elkander aanpassen, te komen. Practische gevolgen van de Benelux. Eén van de voor de practijk belangrijkste gevol gen van de Benelux-overeenkomsten is het sterk toegenomen handelsverkeer tussen de drie landen. Het beste kan men dit zien uit het onderstaande staatje, waarin in- en uitvoer van en naar België- Luxemburg in millioenen guldens zijn uitgedrukt, waarbij men dient te gedenken, dat de prijzen flink ©OSTBURG: Woensdag 15 September in Café „De Windt." WISSENKERKE: Woensdag 15 September in Hotel „De Kroon." ZIERIKZEE: Donderdag 16 September in Hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 16 September in Café „De Eendracht." gestegen zijn in de loop der jaren, doch waaruit tevens de grote vooruitgang blijkt. Deze cijfers zijn afkomstig uit een nota van de Stichting voor de Landbouw. Jaar Ned. invoer uit Ned. uitvoer naar Ned. invoer- België en België en overschot Luxemburg Luxemburg 1936 154 106 48 1938 162 106 56 1948 730 422 308 1949 760 507 253 1950 1430 722 708 1951 1767 1079 688 1952 1447 1240 207 1953 1527 1255 272 Zoals menn ziet is de invoer uit België en Luxem burg steeds groter geweest dan de uitvoer naar deze landen. Een nog mooier overzicht in het handelsverkeer geven onderstaande tabellen, waarin de belangrijk ste sectoren van het bedrijfsleven afzonderlijk wor den vermeld, en waarin wij kortheidshalve slechts de cijfers voor 1938 en 1953 vermelden. Invoer van Nederland uit België en Luxemburg. In millioenen guldens: Jaar Totaal Landbouw Textiel Metaal Overige 1938 162 8,4 32,4 66 43,2 1953 1527 43,2 428,2 602,4 451,2 Uitvoer van Nederland naar België en Luxemburg. Jaar Totaal Landbouw Textiel Metaal Overige 1938 106 37,2 10,8 12 33,6 1953 1255 414 220 250 370 Benelux en landbouw. Wanneer wij de cijfers voor de landbouwsector bezien, blijkt een enorme vooruitgang van onze uit- voercijfers. Dit ondanks het feit, dat er aan de huidige Benelux-overeenkomsten een landbouw- protocol vastzit, waardoor een volledige vrije markt voor landbouwproducten nog niet kan ontstaan. Dit protocol geeft namelijk aan elk der drie landen het recht om de invoer van bepaalde landbouw producten af te remmen, indien de eigenproductie in gevaar dreigt te komen. Een bepaling waarvan de Belgen nog al eens gebruik hebben gemaakt, wanneer de prijzen van Nederlandse producten lager waren dan de Belgische kostprijzen. De uitvoer van de Nederlandse landbouwproduc ten is in vergelijking met vóór de oorlog vertien voudigd. Het is dan ook geen wonder, dat in het orgaan van de Belgische Boerenbond „De Boer" van 7 Augustus de Hoofdartikelenschrijver betoogt, dat zijns inziens de Nederlandse land- en tuinbouw zich hoegenaamd niet te beklagen heeft over de afzet naar België. Het iblad geeft nog enkele interessante cijfers, waarvan wij er enkele willen aanhalen. Zo steeg de uitvoer van geslacht pluimvee van 0 in 1938 tot 478 ton in 1953; van vlees, gekoeld en bevroren rundvlees van 0 in 1938 tot 2614 ton; van melk (volle en afgeroomde) van 0 tot 877 ton; van condensmelk van 269 ton in 1938 tot 20295 ton in 1953; van melkpoeder van 2011 ton in 1938 tot 8614 ton in 1953; van botetr van 359 ton in 1938 tot 13012 ton in 1953; van kaas van 19849 ton in 1938 tot 25106 ton in 1953; van eieren van 285 ton in 1938 tot 752 ton in 1953. Bij de akkerbouwproducten kunnen wij eerder een daling constateren ten opzichte van i938, be halve van het vlas, waarvan de uitvoer steeg van 72832 ton in 1938 tot 101591 ton in 1953. Hierbij speelde echter een rol de belemmeringen die de Franse regerirfg aan de uitvoer van Frans vlas in de weg legde. Van een belangrijke stijging in de groentensector valt) niet veel te bespeuren. Van de vruchten daalde de uitvoer van appelen iets, waartegenover een belangrijke stijging stond van peren, aardbeien en meloenen. De invoer vam Belgisch fruits in Nederland maak te een sprong omhoog. Slotbeschouwing;. Uit cfe altijd enigszins dorre cijfers kunnen wij vaststellen, dat de Benelux ook aan de landbouw grote voordelen heeft gebracht. Weliswaar belet ten de bepalingen van het landbouwprotocol een volkomen vrije uitwisseling van producten, doch de eerlijkheid gebiedt te wijzen op het feit, dat de Nederlandse boer onder gunstiger omstandigheden produceert dan zijns Belgische collega. Nog zijn onze lonen en pachten lager, ondanks de plaats gehad hebbende -verhogingen. Onze productiekos ten liggen daardoor alleen reeds lager. De bedrijfs- technische achterstand der Belgen is men aan het inhalen. - Dat de eerste tien jaren van de Benelux reeds veel vooruitgang hebben gebracht staat vast. Ook voor de landbouw. Wij kunnen alleen slechts hopen, dat het in de periode van 10 jaar, die voor ons ligt, mag gelukken de Economische Unie zo volledig mogelijk, te maken. De bevolking van onze drie landen kan er: Slechts wél bij varen. Het afzetgebied van onze boeren wordt practisch verdubbeld, terwijl een hoger welvaartspeil' in de drie landen het verbruik zeker zal doen toenemen. Juist wij hier, die tegen België aanliggen, kun nen alle pogingen, die ondernomen worden om Benelux te bereiken, van harte toejuichen. De Rundveeshow in Den Bosch. Begunstigd door prachtig nazomers weer werd de vorige week op het mooie terrein van de Bossche veemarkt, de jubileumtentoonstelling van het Ne derlandse Rundveestamboek gehouden. Op de voor de Zeeuwen door de Nationale Trekpaardenten toonstelling zo bekende plaats, trok nu voor de dui zenden toeschouwers de keur van Nederlands rund vee voorbij in een schier eindeloze stoet. En daar het voor de leek een prachtige en leerzame show was, is ihet begrijpelijk, dat de echte veekenners hebben zitten smullen. Vooral de roodbonte en zwartbonte prijswinnaars maakten een zeer goede indruk, waarmee wij niets ten nadele van het Gro ninger ras, de blaarkoppen, willen zeggen. Maar deze waren in aantal veel geringer en het is net of men door totale onbekendheid minder kijk op deze beesten heeft. In dit verband moge ons een opmerking van het hart. Er werd bij het voorbijtrekken van de uren lange rijen prijswinnaars aller categorieën geen enkele toelichting gegeven. Dat was ons inziens zeer te betreuren. Het was niet alleen een klacht van vele leken, die wij spraken. Wij zaten op de tribune naast een jonge boerenzoon ergens uit Nederland, die tal van bijzonderheden wist te ver tellen over het rood-bonte ras, over vele prijswin naars, over hun afstamming en productie. Toen het izwart-fbonte vee begon voorbiji te trek ken, zeide hij spijtig, dat hij op dit ras geen kijk had en er niets van wist. Door het ontbreken van een behoorlijk commen taar men kan niet allen hetzelfde enthousiasme opbrengen van een Mr. Bax en van elke aan duiding, waren de categorieën totaal niet uit elkaar te houden. Vandaar dat men nu slechts in stijgen de bewondering kon kijken naar de prachtige col lectie, die langzaam aan het oog voorbij trok. De Zeeuwen waren met een zeer klein aantal dieren vertegenw'oordigd. Wij vroegen ons even af, of het dan toch waar is, dat de akkerbouw in onze provincie een alles overheersende positie inneemt. Een stelling, die wij nog al eens hoorden van wijlen de heer Zwagerman. Te grote eenzijdigheid is ook niet het ware. S. (Advertentie) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLEBIEZELINGE. Opbrensten zijn bijzonder hoog

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1