N.- Brabantsche Mij van Landbouw CONSERVASEPT ZITDAG BÖEKHOUDBUREAU Aardappeltelers SPRUIT VORMING DELFT ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 579 (Advertentie) NIEUWENDIJK: Donderdag 16 September, 11—12 uur, Café v. d. Heuvel. ZITDAGEN ADVIESBUREAU Ter voorlichting en advisering zowel over ge- bouwen-, agrarische- en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: ZEVENBERGEN op Donderdag 16 September a.s. in Hotel „Tholenaar", des voormiddags van 10—13 u. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval waarover men advies of inlichtingen wenst. AANVULLENDE BIJDRAGE OORLOGSSCHADE Wij willen er nogmaals op wijzen, dat voor oorlogsgetroffenen tot 1 October a.s. de mogelijkheid open is gesteld om een aanvullende bijdrage op bedrijfsuitrusting aan te vragen ingevolge art 72 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Zij, die reeds eerder van de gelegenheid tot het aanvragen van een aanvullende bijdrage gebruik maakten, krijgen hierop in verloop van tijd for mulieren toegezonden voor nadere opgave van di verse gegevens. Het invullen van deze formulieren is niet een voudig en levert vaak moeilijkheden op. Teneinde onze leden van dienst te zijn, heeft het Boekhoudbureau der N.B.M.L. besloten zich met het invullen van deze formulieren te willen belasten. Dit geldt in de eerste plaats voor de deelnemers van het Boekhoudbureau, doch daarnaast ook voor alle leden der N.B.M.L., die niet bij het Boekhoud bureau zijn aangesloten. Men kan hiervoor terecht op Maandag en Dinsdag van iedere week op het kantoor van het Boekhoudbureau, Blauwehandstraat no. 41 te Bergen op Zoom. Teneinde geen vergeefse reis te maken, brenge men de op de aangifte betrekking hebbende beschei den zoveel mogelijk mee. Men make in het eigen belang van deze geboden gelegenheid gebruik. DEMONSTRATIE AARDAPPELROOIERS Op Woensdag 15 September a.s. zal te Dinteloord op een perceel aardappelen van dhr. S. Breure in de Mariapolder een demonstratie worden gehouden met aardappelrooiers, waar 17 rooiers van diverse typen zullen demonstreren. Gedemonstreerd zal worden van 10 tot 12 uur v.m. en van 1 tot 3.30 uur nam. Voor deze landelijke demonstratie wordt grote belangstelling verwacht, zodat ook onze leden, voor al uit het kleigebied, zeker deze demonstratie zullen willen bijwonen. ARBEIDSVOORZIENING Nu de werkzaamheden in de landbouw door hel aanhoudend ongunstige weer vertraging hebben ondervonden, is het van belang, dat bij een te verwachten tekort aan arbeidskrachten voor de komende aardappelen- en bietenoogst, tijdig aan vulling wordt aangevraagd. Wanneer via de Arbeidsbureaux geen geschikte werkkrachten zijn te verkrijgen, dient men zo spoe dig mogelijk via de plaatselijke commissie een aan vraag om arbeidskrachten in te dienen. Tijdig aan vragen is hierbij van groot belang. AFWIJKENDE GEWASSEN IN HET RAMPGEBIED Telers van aardappelen en suikerbieten, ver bouwd op in Februari 1953 geïnundeerde gronden, worden er op attent gemaakt, dat belangrijk af wijkende percelen voor taxatie bij de pl. bureau houder opgegeven kunnen worden. Dit in verband met de vergoeding herstelbewerkingskosten. De teler moet er echter wel van overtuigd zijn, dat het gewas tengevolge van de watersnood, ern stig afwijkff van normaal, hetzij ten aanzien van de hoeveelheid, hetzij ten aanzien van de kwaliteit, dan wel van beide. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uit deze aangifte geen enkele aanspraak op vergoeding kan worden ontleend. Het zal van de bevindingen der taxateurs, dus van de taxatie, afhangen, in hoeverre men aanspraak op een vergoedingsbij drage maken kan. De aangifte bij de Pbh. dient tijdig plaats te vinden, daar de taxatie vóór het rooien moet ge schieden. Bij de opgave moeten ligging en opper vlakte van het perceel, gewas en ras en de te ver wachten opbrengst worden vermeld, alsmede de vermoedelijke datum, waarop gerooid zal worden. Voor aardappelen dient, voor zover van toepassing, ook melding te worden gemaakt van het vermoede lijke percentage rotte en zieke aardappelen dat te verwachten is. Degenen, die reeds opgave van een afwijkend perceel bij de Pbh. gedaan hebben, behoeven dit niet opnieuw te doen, tenzij aanvulling nodig is, speciaal wat betreft de datum, waarop gerooid zal worden, daar deze in ieder geval aan de Pbh. moet worden opgegeven. De Voedselcommissaris voor N.-Brabant, L. F. A. VAN AGTMAAL. VERGADERING HOOFDBESTUUR Het Hoofdbestuur der N.B.M.L. zal op 28 Sep tember a.s. te Breda in vergadering bijeenkomen. Afdelingen die e.t. vraagpunten ter behandeling op de agenda wensen te plaatsen, worden verzocht deze vóór 20 September a.s. aan het secretariaat, Stationslaan 4 te Zevenbergen, op te geven. RONDOM DE BOERDERIJ OOST-BRABANT We hebben een moeilijke zomer achter de rug. Klaagden we in de lente over de langdurige droogte, de zomer heeft ons zoveel water geschonken, dat er veel kunst- en vliegwerk voor nodig is geweest om de oogst op tijd en enigszins behoorlijk veilig te stellen. Het moest gewoonlijk tussen de buien door gebeuren. Er is veel rogge te nat geoogst. Wanneer deze direct uitgedorsen is en daarna gedroogd, kan het geen kwaad en is het financieel nog niet zo'n grote schadepost. Maar wanneer deze is opgeslagen in schuren en op de mijten, dan kon het wel eens erger zijn. Vele boeren hebben in zo'n jaar nog te weinig zelfbeheersing om te durven wachten tot het gewas behoorlijk droog is. De laatste week is hier veel geoogst en de rogge en haver was goed droog. Voor hen die hebben durven wachten, was het een goede week en zij hebben succes gehad. Als dit weer nog wat aanhoudt, zal er nog veel haver goed kunnen worden geoogst. Er is veel knolgroen uitgezaaid, wel wat later dan andere jaren in verband met de weersomstan digheden, maar dit is voor dit gewas niet zo erg, daar de ontkieming van het zaad zeer gunstig is en het in enkele dagen boven de grond staat. Het is te wensen dat we een goede opbrengst herfstgroen krijgen, daar er als gevolg van het droge voorjaar niet te veel hooi is gewonnen. Vele percelen aardappelen laten het te vroeg zitten. Op de lage percelen wordt geklaagd over zieke knollen. De vele regens van de laatste tijd hebben hieraan zeer zeker hard gewerkt. Nu de akkers op vele plaatsen weer kaal be ginnen te worden, gaat de boer weer beginnen met de najaarswerkzaamheden om zijn leeggekomen akkers weer in orde te maken voor het volgende jaar. De volgende maand zal de rogge weer moeten worden gezaaid en daarom zal in September de beschikbare grond daarvoor in orde gemaakt moe ten worden. Nog altijd neemt de roggeverbouw op de zandgronden een zeer voorname plaats in. Ik geloof ook dat dit gewas in het bouwplan heel moeilijk kan worden gemist, mede omdat na de rogge-oogst nog een uitstekend groenvoedergewas kan worden geteeld. Wat de tarwe is voor de klei, is de rogge voor de zandgronden. Laat ons hopen dat de prijs van dit gewas zó mag zijn, dat de ver bouw ook lonend kan zijn. Is de prijs te laag voor dit gewas, dan zal de toezegging van de Minister om steun voor dit gewas in ernstige overweging te zullen nemen, eens in daden dienen te worden om gezet, opdat het niet, zoals vorig jaar, bij vrome wensen mag blijven. Over het algemeen is er hier behoorlijk fruit. Ook de prijzen waren de laatste tijd niet slecht. Dit is voor velen wel een uitkomst, daar vorig jaar verschillende fruitbedrijven practisch geen fruit hebben gehad, daar toen alles bevroren was. Lang zaamaan begint ook de fruitteelt in Oost-Brabant in betekenis te winnen. Mede dank zij de goede voorlichting die de Tuinbouwvoorlichtingsdienst geeft. Op de kleine gemengde bedrijven in onze omgeving zal ook dit zeker niet mogen worden verwaarloosd. Bij een goede rassenkeuze, een juiste bemesting en een tijdige bespuiting zal ook het telen van fruit, de intensiviteit van het bedrijf kunnen bevorderen, wat leiden kan tot een verhoging van de inkomsten. DE WESTHOEK Na een week van heel goed oogstweer, zijn we weer teruggevallen in een regenachtig weekeinde. Wat zal de nieuwe week ons brengen Vrij veel graan is in de droge periode geoogst. De opbrengst viel niet tegen. Vrij veel is gemaaidorst. De capa citeit kon, dank zij het droge weer, opgevoerd wor den tot het uiterste. Jammer, dat één van de groot ste combines door brand in het begin van de week buiten bedrijf werd gesteld, dit scheelt weer min stens 30 ha deze week. Op het moment dat we zitten te schrijven, regent het al weer. Vandaag werden er hier en daar weer aardappelen geoogst. Er is al vrij veel rot in het gewas. Ondanks herhaalde bespuitingen, gaat het „ziek" door. Zaterdagavond stonden de „bedden" vol water en dat bevordert het ziek. De erwtenoogst viel niet mee. Alleen in het Zuidelijk gedeelte van de Westhoek waren enkele TEGEN bij consumptie-aardappelen Geeft ENORM VOOR DEEL bij minimum aan kosten. Geen tijdrovend om zetten of afspruiten 0 Geen smaak- of kleurbeïnvloeding 9 Spruitvrye, harde aard appelen tot ver in het voorjaar. goede percelen. De rest had weer te veel stro ontwikkeling en was daardoor te vroeg gelegerd, wat de peulzetting niet ten goede kwam. De vlasoogst is vrijwel geruimd. Enkele percelen werden met tegenzin opgeruimd; botrytis en dode harrel hadden dusdanig huisgehouden, dat verdere verwerking niet rendabel zal zijn. Enkele boeren hebben koolzaad gezaaid, hopende op de goede prijs en geringe aantasting van glans en snuitkever. De oogst dit jaar was gunstig, tot 4000 kg. per ha. Vrij veel boeren zijn begonnen de uien te oogsten. Dit product is ook al tegengevallen. Veel meeldauw, hierdoor werden de pijpen verzwakt en barstten open. Komt er door de gebarsten pijpen water in de stengels, dan kan daar weer koprot uit voort komen. Al met al wil het weer niet met de uien. Het weiland gaat zoetjes aan minder worden. Door de vele regens mindert het gras zienderogen. De grond wordt te koud. De distelbestrijding is niet overal een succes geweest. Geef de moed niet op, waar distels staan kan geen gras groeien. Zorg voor een goede ontwatering, vooral nu reeds als we even tijd hebben: greppelen, mestflatten spreiden, dan kunnen de kale plekken nog vollopen met gras voor de winter. Ja, de winter is er over 12 weken al. Strooi zo spoedig mogelijk uw Slakkenmeel, de tijd is er bijna. Bestel nu reeds uw zaaitarwe, straks is de vraag wellicht groter dan het aanbod. Vergeet niet, dat de kwekers en vermeerderaars onder de zelfde ongunstige omstandigheden het stamzaad ge oogst hebben als u de nabouw. Dus zijn er wellicht minder goede partijen zaaizaad, die tot het laatst worden bewaard om de overvraag eventueel te kunnen dekken. De tijd van de bietenoogst is weer zo ver dat we er bijna aan toe zijn. Oogst eerst uw vroegrijpe rassen. We schreven er al eerder over: breng de tarra grond NIET terug op het veld, maar rijdt deze in een droge sloot of op een hoop, maar onder geen beding weer terug op de akker. U kunt met deze grond soms reuze goed bietencystenaaltje# „zaaien". Laat nu de percelen voor a.s. jaar onder zoeken op bietenmoeheid. U heeft de uitslag nu nog snel terug en kunt uw bouwplan dus nog wij zigen. Wacht niet langer met het onderzoek. Iedere dag die u langer wacht, betekent een des te later© uitslag van het onderzoek. DE LANDBOUW-C.A.O. Met beschikking van 27 Augustus j.l. is de C.A.O. voor de Landbouw in Westelijk Noord-Brabant als mede in Oost- en Midden-Brabant, door het College van Rijksbemiddelaars ongewijzigd goedgekeurd. De C.A.O. kan thans worden gedrukt, zodat de betreffende boekjes aan de afdelingen, die deze hebben besteld, zullen kunnen worden toegezonden. Eventuele nabestellingen dienen thans nog per omgaande aan het secretariaat te worden opgegeven i.v.m. het bepalen van het aantal te drukken exem plaren. Op Woensdag 15 September a.s. wordt de lan delijke demonstratie gehouden van machines voor het rooien van consumptie-aardappelen op klei grond. Deze demonstratie vindt plaats van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur op het be drijf van de heer S. Breure aan de Bloemendijk te Dinteloord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 19