DE BOERENJEUGD REGIECURSUSSEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE PROVINCIALE PLOEGWEDSTRIJD. BEGINNEN. DE YOUNG FARMERS CLUBS. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 577 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. OP ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954. Deze wordt georganiseerd in samen werking met de C. J. B. T. B. op het terrein van de heer J. P. Linden- bergh te 's-Heer Arendskerke. Het terrein is gelegen langs de Pro vinciale weg, op het punt, waar de weg naar het dorp 's-Heer Arendskerke be gint. De wedstrijd begint om 13.30 uur De regelingscommissie is samenge steld uit de volgende personen: L. v. d. Linde, Kortgene, voorzitter Ir J. Bos, Goes, secretaris A. M. v. d. Maas, Wissekerke, penningm. A. Leenhouts, IJzendijke, lid G. Koole, Souburg, lid Ad. Doeleman, Dreischor, lid De jury en de andere commissies zijn nog niet bekend. PRIJZEN. Tot nu toe zijn de volgende prijzen uitgeloofd: Een hoofdprijs van 30,— voor de beste ploeger van alle categorieën door de organiserende verenigingen. Een prijs van 25,voor de beste paardenploeger door de Koninkl. Ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard," Afd. Zeeland. Een bespreking van de Toneelcom missie met \yill Barnard heeft er. toe geleid, dat voor alle regiecursussen de eerste datum nu vastgesteld is. Ge zult dit wellicht reeds vlug vinden, doch bij deze vaststelling is er van uitgegaan, dat het grootste effect verkregen kan worden wanneer de cursus afgelopen is vóórdat het eigenlijke toneelseizoen gaat aanbreken. Dat is helaas niet voor alle streken mogelijk, zodat de cursus sen in Noord-Beveland en Zuid-Beve land later zullen beginnen, omdat geen avond meer beschikbaar was en het deelnemers-aantal nog niet boven het minimum gekomen is. Verder zal over een cursus op Walcheren nog later een beslissing worden genomen. Het is daarbij wel opmerkelijk, dat van de zijde der Z. P. M.'sters meer animo voor deze cursussen bestaat, dan van de kant der L. J. G.'ers. Daar kan nog verbetering in komen, aangezien opgave nog altijd mogelijk is bij de leden van de Toneelcommissie, te weten de dames: L. de Jager, Noorderhoeve D 16a, te Wolfaartsdijk. I. Scheele, „Plantlust" P 127, te Ter- neuzen. Een wisselbeker voor de beste ploe ger in de categorie tj-ekkerploegers door de Maring fabrieken. Een wisselbeker voor de beste ploe ger in de categorie rondgaande ploegen door de firma Cappon te Heinkenszand. (Vorig jaar gewonnen door A. v. Dijke.) Een wisselbeker voor de beste ploeger van de L. J. G., beschikbaar gesteld door de Z. L. M. (Vorig jaar gewonnen door A. van Dijke.) Verder zijn nog enige miniatuur-trek kers beschikbaar gesteld. C. A. A. Mol, Klinkenoord, te St. Maartensdijk. C. van Schelven, Blindeweg P 13, te Dreischor. En de heren: J. de Bruijne, Bakkerstraat A 11, te Oostburg. Fr. Klaassen, Emelissedijk, te Kats. Jac. de Visser, p/a A. de Visser, Oost- kapelseweg, te Serooskerke. Het totaal aantal deelnemers(sters) is nu omstreeks 90, zodat van een be hoorlijke belangstelling gesproken kan worden. Toch zijn we er zeker van dat velen het belang van goed voordragen en goed toneelspelen nog niet voldoen de inzien. Laat de kans om deze uiterst goed kope cursus van 6 avonden te volgen, echter vooral niet voorbijgaan. De kos ten bedragen 2,50 en worden met 1 en 2,50 vermeerderd, als resp. de Streek en de Afdeling geen subsidie geven. Tegen betaling van het cursusgeld kan men vanaf heden de gestencilde leidraad van de cursus bij de hierboven genoemde leden van de Toneelcommis sie verkrijgen. En hier komen dan de plaatsen en begindata van de cursussen, die steeds om 7 uur beginnen, behalve op Schou- wen, waar het begin op half acht is gesteld. Zorg er voor tijdig aanwezig te zijn, dan kan de cursus een vlot verloop hebben. In verband met het op de tweede, derde en zesde avond benodigde grote toneel, zal op deze avonden voor zover dit in verband met de kosten mogelijk was, in een grote zaal worden les ge geven. Dit is dan apart aangegeven. THOLEN: Eerste avond Maandag 20 September, 7 uur, in „Hof van Holland" te St. Maartensdijk Op 27 Sept., 4 en 25 October bij de heer Van Boven, in Th'olen. OOST Z.-VLA ANDEREN: Eerste avond Dinsdag 21 September, 7 uur, bij R. J. v. d. Veke te Zaamslag. Alleen de laatste avond (26 Oct.) in 't Concertgebouw te Terneuzen. WEST Z.-VLA ANDEREN: Eerste avond Woensdag 22 September, 7 uur, in Hotel „Rosevelt" te Schoon- dijke. Hier worden alle avonden gegeven. NOORD-BE VELANDEerste avond Donderdag 25 November, 7 uur, in „De Korenbeurs" te Kortgene. Hier worden alle avonden gegeven. SCHOUWEN: Eerste avond Vrijdag 1 October, 7.30 uur, in „Huis van Nassau" te Zierikzee. Hier worden alle avonden gegeven. ZUID-BE VELAND: Eerste avond Dins dag 2 November, 7 uur. Over de zaal volgen nog nadere mededelingen. Met leedwezen geven wij ken nis van het overlijden van ons Lid en Bestuurslid, Mejuffrouw MARTINA VERPLANKE, in de leeftijd van 24 jaar. Haar liefde en trouw zullen wij in de vereniging nimmer verge ten. Bestuur en Leden der L. J. G. en Z. P. M. Afdeling IJzendijke. in. Woodcut Agnes Miller Parker EEN GOEDE PERS IS HET HALVE WERK. Als U de vorige stukjes gelezen hebt, zult U begrepen hebben dat het lid maatschap van de Y. F. C. veel waard is, maar ook veel kost. Dat geldt ook voor de pers van deze clubs, die zeer verzorgd is en de toets der critiek heel goed kan doorstaan. Stelt U zich voor, dat U om de twee maanden een blad van 80 pagina's thuis zou krijgen, dat voorzien is van uitnemend geschreven artikelen, die met veel goede foto's zijn opgesierd. Wat mogelijk is, omdat het papier van een goede kwaliteit is. Dit hangt ook weer samen met de vele ad vertenties, die door merendeels grote zaken zijn geplaatst en ongetwijfeld een goede financiële ondergrond vormen voor de uitgifte van het blad. éf Het belangrijkste blijft natuurlijk de recfactipnele inhoud van het orgaan „The Young Farmer". We geven U een voórbeeld van een aantal artikelen, die "we in een willekeurige aflevering aantroffen. „En hier is Ralph Wightman, die voor jullie zal spreken". Het staat boven een artikel samen met de foto van de schrijver, die als vanaf het tele visiescherm de lezers toespreekt. Ralph Wightman is niet voor niets een bekend radiospreker en bij voorbaat zijn de verwachtingen hoog gespannen. Hij vertelt, op de keper beschouwd, niet veel bijzonders. Maar de wijze waarop hij vertelt over de werkzaam heden, die in de komende twee maan den gaan gebeuren, is des te boeiender. Het is ook voor degenen die niet dage lijks op het boerenbedrijf werken, inte ressant. Zo zijn er meerdere artikelen, die ge schreven zijn door bekende personen. Ook voor degenen, die niet van lezen houden, zijn er 10 15 foto-pagina's, die het werk van de organisatie in beeld brengen, zoals de rally's en an dere bijeenkomsten. En dan is er de foto-reportage van de jonge pioniers, de 22-jarige Roy Row land en zijn 19-jarige vrouw uit de staat Tennessee in de U.S.A., op hun boerderij van ruim 70 ha. De bijdragen van de leden zijn hoofd zakelijk beperkt tot de rubriek: „Jonge boeren schrijven". Het schrijven wordt aangemoedigd door het betalen van 1050 voor elk artikel dat gepubliceerd wordt, zo dat er dus ook zekere eisen gesteld kunnen worden aan inhoud en stijl. Verschillende bladzijden zijn gevuld met het verenigingsnieuws, dat ver zorgd wordt door een aparte pers secretaris, die aan iedere club verbon den is. Het lijkt ons een goed denk beeld om ten allen tijde een apart be stuurslid aansprakelijk te kunnen stel len voor een goede nieuwsvoorziening. Gezien de inhoud is de prijs van 50 cent per nummer heus niet te veel. Verder ontvangen de leden nog een provinciaal blad, dat meer nieuws en minder voorlichting geeft Daaren boven geeft de provincie ook een aan trekkelijk „Handboek" uit, dat niet alleen een verslag bevat van het afge lopen jaar, een overzicht van alle com missies en officiële personen, doch ook het programma voor het komende jaar. Dit kan, omdat het programma steeds een jaar van te voren door de vergade ring is goedgekeurd. Met elkaar vormen deze uitgaven een visitekaartje dat er zijn mag en dat niet na zal laten de vereniging een grote bekendheid te geven bij de buiten wacht. In dit opzicht zijn we in Neder land nog een eind achter, al zijn er ver schillende symptomen aanwezig, dat de waarde van een goede publiciteit steeds beter wordt ingezien. Zo liet de streek Tholen en St. Phi- lipsland onlangs een aardig program ma het licht zien, dat zich over enige maanden uitstrekt en een goed over zicht van de werkzaamheden geeft in de komende periode. Anderzijds moeten we constateren, dat onze provinciale, maar bovenal onze landelijke pers, niet in de schaduw kan staan bij die van de Engelse col lega's. In Nederland zijn er nog altijd een aantal organisaties, die van hun lande lijke organisatie voor 25 ct. een geheel jaar lang een goed verzorgd orgaan verlangen, naast andere werkzaam heden, die in landelijk verband ver richt moeten worden. Dóór de L. J. G. is nu reeds diverse keren gepleit voor een betere verzor ging van het P. J.G. N. blad, dat o.a. in verband met de mogelijkheid adver tenties aan te trekken tenminste iedere maand zou moeten verschijnen. Op het ogenblik zijn we nog steeds bezig rond te draaien in de cirkel. Omdat er geen geld is, kan er geen behoorlijk blad worden uitgegeven en omdat het blad niet aan de eisen voldoet, vinden de leden het geld, dat er aan wordt be steed in feite weggegooid geld. De positie, die de landbouwjongeren in de maatschappij kunnen innemen, wordt in een dusdanige belangrijke mate bepaald door de wijze waarop zij de eigen pers verzorgen en doen ver zorgen, dat we, met het Engelse voor beeld voor ogen, geen genoegen mogen nemen met de huidige onbevredigende toestand. We willen toch ook, evenals de En gelse organisatie, de pers in de eerSte plaats gebruiken om de leden te in strueren en de richting te wijzen naar een toekomst, waarin ze, evenals hun Engelse collega's, goede boeren, goede plattelanders en goede burgers zullen zijn. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 17