MARKTBERICHTEN Compensatie voor kostprijsstijging Uit een geheim uwekboek van Bram uit de Slikhoeh Wees zuinig op Uw tractor en landbouwbanden. ZEELtVSCH LANDBOUWBLAD. 5*5 tengevolge van monopolieheffingen. In aansluiting aan het antwoord, dat de Minister van Landbouw reeds heeft gegeven op de vraag van het lid van de Tweede Kamer, de heer Vonde ling betreffende restitutie van de egalisatieheffin gen op ingevoerde granen aan de verbruikers van deze graansoorten, heeft hij thans nog het volgende medegedeeld. Zoals de bewindsman bij de behandeling van de begroting heeft te kennen gegeven, is hij van mening, dat in principe een recht bestaat op com pensatie van de kostprijsverhogende werking van de monopolieheffing op voedergranen door een restitutie bij export van producten, waarin deze voedergranen zijn verwerkt. Deze opvatting berustte op de overweging, dat zoveel mogelijk voorkomen moet worden, dat maat regelen, die genomen worden ter ondersteuning van de prijsvorming van bepaalde landbouwproducten, nadelige gevolgen medebrengen voor andere pro ducten. De toepassing van het monopoliestelsel voor de ondersteuning van de prijsvorming van de voeder- granen heeft namelijk tot gevolg, dat de kostprijs voor de eindproducten hoger is dan die zou zijn, in dien voor de gebruikte voedergranen de buiten landse marktprijs zou zijn betaald. Voor producten, die in belangrijke mate worden geëxporteerd, is de prijsvorming voornamelijk af hankelijk van de ontwikkeling op de buitenlandse markt, welke ontwikkeling op haar beurt wederom sterk wordt beïnvloed door de grondstoffenprijzen op deze markt. De, als gevolg van de toepassing van het stelsel van monopolieheffingen hogere, kostprijzen hebben voor de afzet van de export producten daardoor nadelige consequenties. De Regering heeft derhalve besloten, dat, voor zover de kostprijs van geëxporteerde producten is gestegen als gevolg van de heffingen op grondstof fen, die daarin zijn verwerkt, een compensatie zal worden verleend, gelijk aan de veroorzaakte kost prijsstijging. Aangezien eindprijzen en grondstof fenprijzen weliswaar een zeker verband vertonen, doch dikwijls niet onmiddellijk, acht de Regering het gewenst om deze restitutie niet automatisch te verlenen. Daarom zal het deel van de monopolie heffingen, dat wordt geheven op de hoeveelheden grondstoffen, die in de geëxporteerde producten worden verwerkt, voor dit doel in het L. E. F. wor den gereserveerd. De Bedrijfschappen in de toe komst Productschappen zullen, onder goedkeu ring van de Overheid, de wijze van compensatie bepalen. 5 September. We hebben een mooie oogstweek achter de rug, doch Zaterdagmiddag liep alles weer in de war. Een onweersbui deed alles weer spaak lopen en we kregen 22 mm neerslag, wat voor deze tijd 23 teveel was. Het weer sloeg om en het leek weer alles op 't oude. Maandag was het droog en wan neer er wat zon en wind blijft, kunnen we vanmid dag weer proberen. We hadden Zaterdag nog wat haver opengelegd, vast denkende dat het mooi weer zou blijven, die bleken Maandag finaal door geregend te zijn. De baver had plat op de grond gelegen, was dus zo slap, dat we ze niet meer overeind konden zetten. We hebben !ze toen op latten tussen twee driepoters gelegd, precies als een ruiter op een paard. Ze drogen op zonder dat er schot opkwam, wat voor zaaihaver zeer onge wenst is. Het was een heel werk maar 't wap toch te nat om nuttig werk te doen. De stoppelbewerking gaat van de zomer ook niet van een leien dakje; telkens maar te nat en wanneer 't droog is, hebben we ander werk voor de trekker. Vorig jaar hebben we met stoppels bewerken een goede beurt gemaakt en je kon deze zomer de akkers er uit halen. Door de regen zijn we Zuid-Beveland nog eens doorgereden; er staat nog heel wat buiten. Willem en Plone kwamen ook nog eens af, ook al omdat ze geen werk had den. Willem zei, ik al eêlwat megemaekt en eel wat zwarte sneêuw zien vóllen mae zo as deize zeuimer nog nooit van m'n leven. Olies gaet mie stikken en brokken en plezier is 't er niks an. Das waêr, zei Plone, Willem is meest in de oest wat: driftig uutevóllen maer van dit jaer is 't vreed; je mot hem mie een lange vurke voeren. Da'is overdreven zei Willem, maêr 't is toch ok be roerd, dat j'en erwten zo zwart as je'oed zie regenen en je vlas evenzo, pèrsies inder. Ja, zei Plone, maer noe is 't toch binnen en noe zit je wee mie de terve in de mae£e. Ja imèr zei Willem, je kun nie opschieten, dat is zo vervelend en de kelender verliest elke dag één blad je en 't is zo d'eeste peeleverienge. 01 goed en wel, zei Plone, je kunt gin iesdec mie annen breken, je mot een bitje geduld ên. Geduld ên, zei Willem, dat moist ik al bie de eeste snee van 't luzernhooi, die maer nie droge wou worren, de twidde snee van 't zelfde en de derde snee, stiaet al wee te ver regenen, gae noe je gange maêr. Willem had 't leidingstuk gedorsen. Heine's VII niet te dik gestaan en had 24 hl van de met. 't Is nie as vliejaer zei Willem, toen ad ik er bienae daartig, das raak hé, maer 't is oltiet geen kermis al staen er kraêmen. ALGEMEEN OVERZICHT. Door het gunstige weer werd in de week van 30 Augustus tot 4 September het aanbod van binnen landse granen groter. Vooral de aanvoer van tai'we was aanzienlijk groter. De meelfabrieken handhaaf den hun lage prijzen, daar hiervoor voldoende tarwe werd aangeboden. Het zal voor de handel en coöpe ratie moeilijk zijn op basis van de aankoopprijs der fabrieken de richtprijs, die voor de maand September op 25, af boerderij is gesteld, aan de telers te be talen. Doorsneekwaliteit rogge, die steeds meer wordt aangeboden, ondervond minder belangstelling, daal de kopers hierbij geen garantie voor het vochtgehalte ontvangen. De kleine vraag naar rogge die er be staat, gaat uit naar gedroogde kwaliteiten. In zomergerst gaat. weinig om. Vraag en aanbod zijn klein. Door de gunstige weersomstandigheden kan men de volgende week een groter aanbod ver wachten. Deze week liepen de verkopers al vooruit op de prijsontwikkeling door hun vraagprijzen te ver lagen. Het C.B.K. bleek koper van brouwgerst en ver hoogde de prijs voor Kenia tot 26,25 en Balder tot 26,50. Deze verhoging was een gevolg van de hausse in de voergerst van de vorige week. De havermarkt onderging, meer dan de andere granen, de invloed van het grotere aanbod. De prijs voor disponibele haver daalde in deze berichtsperiode met circa 5,per 100 kg. Ook de prijs voor verdere levering onderging een stevige daling. De buitenlandse graanmarkt sloot in een flauwe stemming. KALIZOUTEN. Er moeten in deze maand nog aanzienlijke hoeveel heden kalizout 40 worden geleverd. Een belangrijk gedeelte hiervan dient vanuit Frankrijk te worden verladen. Naar wordt vernomen, hebben de Franse producenten kortgeleden het verladingstempo niet onbelangrijk opgevoerd. Er bestaat dus nog een kans, dat de met dit land gecontracteerde hoeveelheden werkelijk vóór 1 October a.s. zullen zijn verladen. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. Werd ruim aangevoerd en het kostte moei te om de fabrieken dit te doen opnemen. Aan de prijsvorming kwam dit niet ten goede. Doorsnee kwaliteit, franco fabrieken 17 vocht 25,65. Gerst. Grotere aanvoer bij verminderde kooplust, waardoor de stemming flauw aandeed. Prima door sneekwaliteit 23,75 per 100 kg. Brouwgerst. Balder 26,25; Kenia en Piroline 26 exclusief de toeslagregeling. Haver. Aanbod goed met lagere prijzen. Prima partijen op monster 23, Rogge tot 20,50. Schokkers. Wat ruimer aangeboden. Op monster van 60,tot 94,3 kwaliteit Sept./Oct. 105. Groene Erwten. Een zéér grote aanvoer voorname lijk afkomstig uit het Noorden. Deze herkomsten zijn beslist minder van kwaliteit, doch houders wensen deze te plaatsen. Naar gelang kwaliteit van ƒ45 ƒ67. 3 kwal. ƒ73. Capucijners tot 141 gering aanbod. Rozijnerwten tot 147,50 gering aanbod. Bruine bonen tot 95 weinig zaken. Karwijzaad vast 134 exportkwaliteit. Blauwmaanzaad. Van 220 exportkwaliteit. STRO VLAS. Er is thans weinig vraag naar strovlas. In de behoefte voor dit najaar is bij alle vlassers voorzien. Slechts naar de weinig beschadigde par tijen vlas is nog vraag van Belgische kopers voor levering tijdens de winter. Goede kwaliteit gerepeld vlas, levering a.s. winter, werd verkocht van 2833 'ct. Mindere soorten van 2428 ct per kg. Naar het nog te velde staande vlas is er tenge volge van de ernstige beschadiging door de weers omstandigheden geen vraag meer. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam waren de no teringen van klei-aardappelen van 35 mm opwaarts Maandag voor Eigenheimers 8,50 tot 9.50 en voor Bintjes 8,—. Voor Eigenheimers van de Nieuwland- se zandgrond werd 8,50 tot 9,betaald en voor voeraardappelen ƒ2,50 tot 3,50 per 100 kg. AARDAPPELBEURS GOES (7-9-'54). Nu een vrij volledig beeld is verkregen van het groot aantal zieke knollen, was dit „het" gesprek op de beurs. De handel is ontwricht en er worden weinig zaken gedaan in aardappelen. De prijs van Bintje van de klei ligt rond 7,75 per 100 kg, 35 mm opwaarts gesorteerd. Voor iets goeds, zonder ziek, wordt wel 1,per 100 kg meer betaald. Prijs is berekend per 100 kg volgens handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen franco sorteerinrichting. FRUIT AFZET 1—7 SEPTEMBER T954. In de afgelopen week zette de daling van de prijzen zich nog voort, zodat de appelprijzen op een zeer laag niveau kwamen te liggen. De peren handhaafden zich wat beter, hoewel Beurré d'Amanlis bijv. eveneens goedkoop was. Dinsdag 7 Sept. kwam er voor ver scheidene rassen een kleine opleving, wat het export gedeelte betreft. België had de importheffing voor appelen verlaagd van 6 naar 3 cent, de 7 cent per kg voor peren waren helemaal vervallen. De aanvoer van peren was Beurré de Mérode, met. restanten Clapp's en wat Triomphe, Lebrun en Jut ten. Bij de appelen ging het in hoofdzaak om Zigeu nerin, Mank's en James Grieve. De prijzen waren voor de pruimen bij minderende aanvoer oplopend. d'Althaun werd voor export ge kocht. De noteringen waren: Belle de Louvain 935, Victoria 1868, d'Althaun 14110, Jefferson 1377. De hardfruitprijzen waren: Clapp's: A: 34—38; B/C: 22 -29; I grof: 31—38; I: 23 29; II: 16—22; K.: 10—18; F.: 4—12. Triomphe: A: 58—62; B: 56—60; C: 45—48; I grof: 54—59; I: 46—58; II: 29—30; K.: 24—42; F.: 10—28. Beurré de Mérode: I grof: 2135; I: 1621; II: 5—6; K.: 6—8; F.: 4—6. Beurré Lebrun: I grof: 32—36; I: 24—27; II: 9— 11: K.: 18—24; F.: 7—14. Bon Chrétien Williams: I grof: 3038; I: 3044; II: 20—30; K.: 19—23; F.: 12—18. Jutten: I grof: 25 -38; I: 18—30; II: 11—17; K.: 16—25; F.: 4—8. Zigeunerin: A: 21 24; B/C: 16—22; I grof: 18— 22: I: 11—17; II: 9—11; K.: 7—11; F.: 3—6. Mank's: A: 23—26; B/C: 16—22; I grof: 21—23; I: 15—17; II: 8—9; K.: 8—13; F.: 3—6. Grieve: A: 34—38; B: 30 34; C: 26—31; I grof: 35 —38I: 26—29; II: 12—15; K.: 12—27; F.: 3—11. Jacques Lebel: I grof: 1517; I: 1114; II: 78. Verpakt fruit: Triomphe 5175; Grieve 3547; Zigeunerin 2236. BIGGENMARKT GOES <7-9-\>4). Kalme handel. Van de aangevoerde biggen bleef een deel onverkocht. Prijs wel lager n.l. 40 a 60 per st.uk van 68 weken. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aan gevoerd 5054 dieren, zijnde: 2483 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 500 t.b.c.-vrij; 566 vette en graskalve ren, w.o. 278 t.b.c.-vrij: 354 nuchtere kalveren; 585 varkens; 243 biggen; 143 paarden; 118 veulens; 515 schapen of lammeren en 47 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,202,82; Vette kalveren 2 ƒ2,70; Varkens (lev. gew.) 1,90—ƒ2; Slachtpaarden 1,902,05, alles per kg. Graskalveren van 200ƒ350; Nuchtere kalveren ƒ50—ƒ64: Biggen ƒ45—ƒ65; Veulens ƒ230—ƒ400; Schapen ƒ85ƒ120; Lammeren 75ƒ98; Melk- en kalf koeien ƒ800 -ƒ1025; Vare koeien ƒ600—ƒ770; Vaarzen 550ƒ800; Pinken ƒ325ƒ525. Momenteel worden er in de Nederlandse land bouw circa 32.000 tractoren gebruikt, die een zeer grote waarde vertegenwoordigen. Een dergelijke kostbare machine, die voor de meeste boeren een grote investering betekent, vergt een grondig onderhoud. Een van de duurste onderdelen, die tevens het meest aan slijtage onderhevig is, is de band, voor al de profielband op de achterwielen. Over het algemeen weet men wel hoe deze banden te behan delen. Men weet dat overdruk en onderspanning fnuikend zijn, dat te grote snelheden op een harde weg de band snel naar zijn ondergang voert. Maar zelfs met een goede verzorging komt toch eens het ogenblik dat de band zijn langste tijd gehad heeft. Koopt men dan een nieuwe of probeert men het nog zo lang mogelijk met de bijna versleten band te stellen Wanneer men al die jaren de tractorband zorg vuldig behandeld heeft, moet men hem niet verder afrijden, maar aan een coverbedrijf zenden, die kan beoordelen of de band nog vernieuwd zal kun nen worden. Het is namelijk van belang te weten dat het karkas van een band mits in redelijke goede staat een waarde heeft ongeveer gelijk aan de helft van de aanschaffingsprijs. Voor dit bedrag brengt het coverbedrijf immers een nieuwe laag rubber aan op de band, zodat deze weer geheel van een nieuw ritoprofiel voorzien wordt. Een nieuwe band is nu eenmaal duurder dan een gecoverde en toch is er nagenoeg geen kwaliteits verschil tussen beide. Rijdt dus nimmer een band tot het uiterste op en denkt er aan, indien een band beschadigd is. deze bijtijds door een coverbe drijf te laten repareren. Het geldelijk voordeel dat U hierbij heeft, is waarlijk niet gering. Ook land bouwbanden kunnen in vele gevallen vernieuwd worden. Autobanden, die voor landbouwtractie ge schikt gemaakt zijn, kunnen over het algmeen niet zo gemakkelijk gecoverd worden. Toch moet men een band niet te snel wegwerpen of als afval ver kopen, want men weet als niet-deskundige nooit of men daardoor niet een verlies lijdt, dat vermeden had kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15