OOK HUISVUIL HEEFT WAARDE BRIEVEN N. O. F. «SHELL» Gebrs DEJONGH UIT DE bestrijdingsmiddelen „SHELL" W-N 101 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 555 „Geef het maar met de vuilnisman mee". Hoe vaak wordt dat in grotere plaatsen niet gezegd als iets helemaal geen waarde meer heeft en de schilleboer, de opkoper van oude metalen en papier er de neus voor op halen. En toch is die inhoud van de vuilnisbak belangrijk, omdat er or ganische stof in zit, waar de landbouw in feite om zit te springen. Berekeningen hierover geven alleen een indruk, maar zijn alleen daarom al belangrijk. Ir Kortleven berekende een paar jaar geleden, dat er jaarlijks in ons land 3,5 millioen ton organische stof in de grond nodig is, terwijl er maar 2,4 millioen ton wordt toegevoegd. Het tekort zou dus 1,1 millioen ton bedragen of onge veer 30 Zo gezien is het jammer dat stalmest geëxporteerd wordt. Maar ook dat huisvuil wordt gebruikt om lage percelen wat op te hogen of verbrand wordt om het maar kwijt te zijn. Terwijl we toch zo'n gebrek hebben aan organische stof in onze bodem en er alle belang bij hebben zo min mogelijk van deze stof verloren te laten gaan. De gemeente Den Haag scheepte Drente met haar afval op en vele ontginningen zijn, dank zij de V. A. M.-compost, tot stand gekomen op de lichte zandgronden. Doch ook andere plaatsen hebben na de oorlog beseft dat er wat meer van het huisvuil gemaakt kan worden. Onder deze vooruitstrevende steden mag de gemeente Vlissingen zich scharen, die nu reeds enige jaren aan het experimenteren is en dezer dagen de herbouwde installatie wederom in gebruik heeft gesteld. We waren er te gast en geven gaarne enige beschouwingen over de waarde van deze huisvuilverwer king voor land. en tuinbouw. 20.000 M3 HUISVUIL PER JAAR. De gemeente Vlissingen heeft deze methode verkozen boven de afvoer van het huisvuil naar zee. De installatie die nu gebruikt wordt, heeft echter 2 300.000 gulden gekost, wat geen gerin ge investering is voor een plaats van 26.000 in woners. Jaarlijks zorgen deze inwoners er voor, dat er 20.000 m:{ huisvuil komt. Dit wordt gestort op de lopende band van de installatie, waarna het ijzer er met een sterke magneet en andere metalen en grote stukken glas met de hand worden uitge haald. Het huisvuil komt dan in een grote rasp, bestaande uit een bodem met afwisselend pennen en gaten, waarover grote armen het huisvuil schui ven, dat zodoende verkleind wordt en door de openingen op een volgende band valt. Nadat in walsen de kleine stukjes glas en aardewerk zo goed mogelijk gekraakt zijn, wordt het onherken baar geworden huisvuil op een hoop gestort om een paar maanden rust te nemen. Er is tenslotte bij aflevering nog Va a van het oorspronkelijke volume over, doordat het vuil door de maanden lange opslag de gelegenheid krijgt te gaan broeien. Doordat hierbij temperaturen optreden van 60— 65° C, worden onkruidzaden, vele schadelijke bac teriën en b.v. ook het aardappelcystenaaltje ge dood. De compost die voor het gebruik gereed onge veer 700 kg per m3 weegt en op de wagen ge haald ƒ5,per m3 kost kan door de praktijk gebruikt worden in gevallen waarin de organische stofvoorziening van de grond te wensen laat. WANNEER IS AANWENDING RENDABEL? We hoorden een vrij optimistisch betoog van de heer Koenders van de Cultuurtechnische Dienst uit Middelburg over de mogelijkheden van de com- post-aanwending op kleigronden. Spreker achtte gebruik op lichte kleigronden mogelijk, al werd de kwestie van de rentabiliteit buiten schot ge houden. De door hem genoemde proeven hebben ons ook niet ten volle overtuigd van de mogelijkheden, die hier voor de landbouwgewassen op kleigronden zouden liggen. Daarvoor zijn er in de loop der jaren al te veel proefvelden opgeheven, die geen resultaat afwierpen om het aanhouden te recht vaardigen. Met genoegen willen we een uitzondering maken voor gronden, die tengevolge van inundatie of an derszins de bouwvoor verloren hebben. In deze gevallen moeten we kosten noch moeiten sparen om de voorziening van de organische stof, alsmede het bacterieleven, weer op peil te brengen. De herverkaveling op Walcheren heeft voor die soort gronden dan ook al een ruim gebruik van compost gemaakt. Een proef met erwten op afgeslagen grond, is aardig illustratief, alhoewel de cijfers, door het ontbreken van oogstwegingen, slechts een betrek kelijke waarde hebben. De hoeveelheden zijn daar door alleen geschat in verhoudingscijfers: zonder compost 7,16 40 ton compost 10,5 50 ton compost 11 60 ton compost 12 Een dergelijk resultaat heeft men te zien gekre gen bij het verbouwen van suikerbieten op ge scheurd grasland met een slechte structuur: zonder compost 44 40 ton compost 51 60 ton compost 62 We gaan voorbij aan proeven genomen in Gro ningen, omdat het effect van de compost in dit geval veel minder was en men zich steeds moet realiseren dat het geven van 50 ton compost, met inbegrip van de vracht, toch al gauw een 400 per ha aan kosten betekent. Terwijl men er in voe dingsstoffen uitgedrukt, ongeveer het vblgende van kan verwachten: Stikstof 200250 kg N, waarvan 1/6 gedeelte opneembaar. Fosfaat 200250 kg P2O5, waarvan 1/6 gedeel te direct opneembaar en een gedeelte later. Kali 100150 kg K2O direct opneembaar. Magnesium 150 kg Kalk 1750 kg Hiermee is de genoemde prijs dus zeker nog niet verklaard. Maar wat moet men rekenen voor het beschikbaar stellen van gemakkelijk opneembare organische stof. voor de bacteriën, voor de sporen elementen en de vorming van stabiele humus? Op gronden waar dit werkelijk nodig is, zal com post zeker niet te duur zijn. Maar voor vele akker- bouwgronden hebben we immers groenbemestihg en de mogelijkheid tot aanwending van schuim aarde. Jammer genoeg lijkt ons de aanwending in de tuinbouwsector wat moeilijk, omdat de achterge bleven scherfjes een bezwaar zijn, wanneer men met de handen in de grond moet werken. Wellicht is het mogelijk hier nog verbetering in aan te brengen. Ondanks alle bezwaren en moeilijkheden, moet men echter respect hebben voor de gemeente Vlis singen, die deze geheel onrendabele zaak heeft aangepakt en nu tracht meerdere gemeenten voor dit werk te interesseren. Zo dringt allerwege het besef haan, dat we zuinig moeten zijn met de or ganische stof. Laten we hopen, dat, naarmate de hoeveelheid groter wordt, de prijs kan dalen. Alhoewel het nooit zal lukken de kringloop van de organische stof sluitend te krijgen, zullen we toch moeten proberen de verliezen zoveel mogelijk te beperken. B. II. Beste Jan, De vorige keer eindigde ik met een klacht over het weer. Het is echter nooit zo donker of het wordt weer eens licht. De oogst is hier nog maar voor een klein deel binnen, maar we hebben er weer ,een paar dagen hard aan kun nen werken. De gedorste erwten zijn van slechte kwaliteit en de opbrengst loopt uiteen van 25 tot 50 mud per ha. Gezien de weersomstandigheden mogen we nog niet klagen; het scheen wel eens of er niets van terecht komen zou. De lichte re gronden geven de beste opbrengsten en ook vlot het werk daar stukken beter. Vorige week nog een zelf rijdende combine in de gerst bezig gezien, getrokken door twee rupstrekkers. Wat een struc tuurbederf, maar 't kon niet anders. De wintertarwe schijnt niet mee te vallen in opbrengst. De aardappels beloven veel kilo's, maar ook veel ziek. De aardappeloogst wordt hier geheel anders uitgevoerd dan in Zee land. De gewone werpradrooier voldoet hier niet door te veel beschadiging en het onvoldoende bloot gooien van de aardappels. De kettingvoorrao.drooiers leveren hier prachtig werk. Deze rooiers worden in combinatie aangeschaft of het werk gebeurt door de loonwerkers. De aardappels liggen in mooie rijtjes van pl.m. 25 cm breed. Het tweede verschil met Zeeland is het gebruik van kisten inplaats van zakken voor het oprapen.De kisten worden naar gelang van de opbrengst op een bepaalde afstand op de rijen neergezet. Geen gesjouw meer over hst land met volle manden en geen moeilijkheden met het uit storten in de zakken. Hier kan een arbeider 10 a 12 are per dag oprapen. Het voorraadrooien zelf kost 100,per ha. Dit rooisysteem lijkt me ook voor Zee land zeer aanbevelenswaardig. Wie het eenmaal zou proberen wilde niet meer naar de oude methode terug. Veel bezoekers van de polder komen in Juni of Juli, maar alleen al het rooien van de aardappels is een bezoek in September waard en kan een kapitaal aan arbeidskosten besparen. Wat de bewaring betreft, ook hier worden steeds meer de met buiten- tucht gekoelde beicaarplaatsen gebruikt. Ook de schuurbewaring met koeling zie jv hier veel. Het grote bezumar hierbij is de toch al niet te grote schuurruimte te moeten benutten voor een product waar de schuren niet voor gebouwd zijn. Er blijven dan enkel de zolders over voor tasruimte. Bij nat weer kon dan gesorteerd worden en er wordt dek stro en afdekken uitgespaard. Tot de volgende keer, JE VRIEND UIT DE N.O.P. Zuiver ingesteld op vernevelen „KONEPROX" Koperoxychloride 50 °/o Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. doodt Uw aardappelloof snel en zonder schadelijke nawer king. Bij verneveling slechts 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 GOES (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7