NL- Brabantsche Mij van Landbouw i ASEPTAv CONSERVASEPT ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. RONDOM DE BOERDERIJ. HOE MOET ER DIT NAJAAR GEPLOEGD WORDEN OP „ZOUTE" GROND? 1 f Aardappeltelers SPRUIT VORMING DELFT Uit een geheim iceekboek van Bram uit de Slikhoek ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. 563 (Advertentie)! ZEVENBERGEN: Donderdag 9 September, 11 '12 V& uur, Hotel Tholenaar. Ter voorlichting en advisering, zowel over ge bouwen-, agrarische- en huisraadschade, zullen voor getroffen landbouwers eni landarbeiders van de w"a ter snood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: STEENBERGEN: op Donderdag 9 September a.s. in Hotel „Concordia", des voormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichtinig voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een /vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de be scheiden meebrengt over 'het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. In memoriam Ir A. Th. Iriëns Op 27 Augustus j.l. overleed, mia een langdurige ziekte, in het St. Ignatiusziekenihuis te Breda op 62-jarige leeftijd Ir A. Th. Ariëns, Rijlkjaveeteeltteon. sulent voor Noord-Brabant. Het overlijden van Ir Ariëns, die ruim 32 jaar als Rijksveeteeltconsulent in onze provincie werk zaam mocht zijn, betekent voor de Branbantse land. bouw een ernstig verlies. Geboren te Ubbergen (Gld.) was Ir Ariëns, na zijn» studie té Wageningen, eerst korte tijd verbon den aan het Rijksveeteeltconsulentschap in Over ijssel. Van 1919 tot 1922 was ihij directeur van de R. K. Landbouwwinterschool te Roosendaal, waar na op 1 Juli 1922 zijn benoeming tot Rijiksveeteelt- oonsulent voor de provincie Noord-Brabant volgde. Zeer veel van wat in de afgelopen decennia op het gebied van de veeteelt in Noord-Brabant is be reikt, is te danken aan de kennis en ijver van Ir Ariëns, die «zich bij de boeren al' spoedig algemeen geacht en gezien wist te maken. Door zijn eenvou dig, hoogstaand karakter en zijn tactvolle omgang heeft hij zich bovendien vele vrienden gemaakt. Zijn verdiensten voor de Brabantse landbouw wer den dan ook erkend door zijn benoeming tot Offi cier ïn de Orde van Oranje-Nassau. De rundveefokkerij heeft tijdens de ambtsperiode van Ir Ariëns een hele ontwikkeling meegemaakt. Hij stimuleerde sterk de oprichting van fok. en contróleverenigingen, bevorderde de aanschaf van goede stieren, terwijl ook de K. I. zich onder zijn leiding in korte tijd sterk ontwikkelde. Op fok- dagen en keuringen was zijn rijzige figuur altijd te vinden en was hij een vriend en raadsman van de fokkers. Ook de fokkers van trekpaard en tuigpaard had den in ilr Ariëns een warm voorstander, terwijl eveneens de schapen, en geitenfokkerij zijn Ivolle belangstelling had. Hoezeer 'het werk van Ir Ariëns door die Brabant se (boer werd gewaardeerd, ibleek o.a. bij de huldi ging, die hem bij' zijn 25-jarig ambtsjubileum te 's-Hertogenlbosch werd bereid. Hoewel zijn gezondheidstoestand de laatste jaren veel te wensen over liet, bleef zijtni 'liefde voor zijn werk, dat hij', ondanks deze handicap, met opge wekt gemoed en grote activiteit verrichtte. Ook de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw verliest in hem een adviserend bestuurs lid, wiens weloverwogen adviezen steeds op hoge prijs werden gesteld. Met Ir'Ariëns is een man van formaat heenge gaan aan wien de Brabantse boeren veel dank zijn verschuldigd. Zijn nagedachtenis zal bij ons stieeds in ere blijlven. Moge God zijn vrouw en kinderen sterken bij dit verlies van man en vader. DE WESTHOEK. (De geweldige regen die we verleden week gehad hebben heeft in vele polders het water tot haast op de kanten laten stijgen. Het kwam duidelijk tot uiting, dat de polders, die hun siloten gioed verzorgen dit ook terugvonden in het vlugge afvoe ren van het water, wat de ingelanden natuurlijk „goud" opbrengt. Water is altijd al een grote vijand geweest van 'het Nederlandse volk. Speciaal met hevige regens is het echter wel vijand num mer één van onze West-Brabantse boer. Het is dan ook onverklaarbaar ihpe in enkele polders drie dagen na de regenval het water in de hoogst gelegen gedeelten nog op de kanten stond. De oogst is wel heel Iaat dit jaar. En het weer moet hard meewerken willen we in de eerste week van September klaar komen. Vele boeren zijn met liet slechte weer enorm achter geraakt met hun werk. Consumptie-aardappelen zijn er nog heel weinig gerooid, de meeste mestputten moeten miog over het land gebracht worden, daar men niet eerder land bloot had. Met onze arbeidskrachten kunnen we daarom wel eens heel krap komen te zitten. Dit is echter geen motief om nu maar lukraak lonen te betalen, die niet met de vastgestel de normen overeen komen. Uit de vele schade die de regen ons gebracht heeft, valt ook iets te leren. Velen klagen over natrot in de aard appelen, 'buurmann echter die dezelfde grond en dezelfde waterstand heeft, kan er hoegenaamd geen vinden. De ene draineert echter regelmatig enige percelen, zodat hij na verloop van jaren rond komt. De ander beweert, dat zijn drainage nog zo goed' is, dat het beslist niet nodig is, dat hiji er iets aan doet. Naast bemesting, vruchtopvolging, besproeiing enz., vormt drainage een schakel in deze reeks. iDus laten we in de komende winter alvast de oudste reeksen aanpakken en tegelijker tijd plannen make cm onze gehele drainage eens een goede beurt te gevent De diverse cultuurmaat schappijen zullen u graag helpen bij deze plannen en bovendien hebt U voor Uw personeel ook in slappe tijd werk. Misschien dat U Uw vaste kern dan met één of meer mannen kunt uitbreiden, dan snijdt het mes van twee kanten. Deze vraag stellen vele boeren zich op dit mo ment. 'Er is van het voorjaar veel onkruid ge groeid en de bestrijding hiervan heeft veel geld gekost. Gelukkig zijn de meeste boeren er nog steeds van overtuigd, dat een igoede, afdoende onkruidbestrijding een kwestie is van goed boeren en dat niet de oplossing van deze moeilijkheid ligt bij de technische onkruidbestrijding alléén. Een goede onkruidbestrijding begint met de grondbewerking era de ontwatering. Zonder enige twijfel bestaat bij vele boeren de neiging om nu eens extra grond te gaan bewerken. Accoord, maar dan uitsluitend onder droge omstandigheden en heel ondiep. Een verstandig gebruik van de stoppelploeg en de eggen kan veel zaadonkruid ami zeep helpen zonder de structuur van de „zieke" gronden te bederven. Ook het op wintervoor ploegen zal nog steeds ondiep moeten gebeuren. Onder ondiep (verstaan wijl een ploegdiepte van 8 a 10 cm. Hoe zwaarder de 'grond is, des te (nauwkeuriger luistert deze aanwijzing. Een zavel grond, mits drotog bewerkt, kan zonodig iets dieper bewerkt worden, maar aanraden doen wij dit niet. Het is ons bekend, dat het onkruid vele boeren de schrik op het lijf heeft gejaagd. Wij van onze kant zijn terecht bang, dat men deze kwaal nu eens even zal genezen, door een grond bewerking in oude stijl. Dit laatste is nu juist kardinaal fout. Een bedorven structuur is een veel groter kwaad, dat bovendien jarenlang aan kan houden. Spaar de structuur, teel daarom goed groeiende gewassen en het onkruid krijgt geen kans meer. Wij; hebben in 19531954 een aantal proefvelden gehad met verschillende grond,bewerkingsdiepten op „zieke" grond. De ervaringen hebben ons hier mede weer opmeulw geleerd, dat ploegen onder natte omstandigheden en dieper dan 10 om op a'lle geïnundeerde gronden funest is. (Deze zelfde erva ringen zijn in de praktijk ook heel goed bekend. Wij zouden dit met vele voorbeelden kunnen be wijzen. Wees dus verstandig, bestrijdt het onkruid door een ondiepe intensieve stoppelbewerking onder droge omstandigheden en ploeg het land niet die per dan 8 a 10 cm en uitsluitend wanneer de grond voldoende droog is. De Rijkslandbouwconsulent, Ir L. J. P. KUPERS. 'De Brevetcommissie Spuiten van het Contact orgaan Landibouwambachten 'heeft in haar ver gadering van 26 Augustus j.l. elf aanvragen voor het Brevet Spuiten in de Landbouw behandeld. Zeven aanvragen werden voor wederoiraderzoek aangehouden, één werd afgewezen, en drie bedrij ven zullen het brevet ontvangen, n.l.: Fa Chr. Dek te Kruiningen. Ch. de Koek te Purmer (N.-H.). J. Stuut te Pieterzijl (Gr.). TEGEN bij consumptie-aardappelen Geeft ENORM VOOR DEEL bij minimum aan kosten. 9 Geen tijdrovend om zetten of afspruiten 0 Geen smaak- of kleurbeïnvloeding Spruitvrije, harde aard appelen tot ver in het voorjaar. De wereldoogst 1953/54 van aardappelen van 71 landen wordt thans dloor het Amerikaanse Ministe rie van Landbouw op 8,2 milliard bushel geschat (1 bushel 36,3 liter). De totale opbrengst ligt daarmede 6 boven het peil van 'het vorige oogst jaar. Een vergelijking evenwel met de oogsten van vóór de tweede wereldoorlog leert, dat de totale opbrengst 2 lager is. 34 van de to tale aardappeloogst kwaim voor rekening van W.- Europa, tegen 24 voor Oost-Europa, exclusief de Sovjet-Unie. De oogst van dit gebied wordt ge schat op 31 van 'het totaal, die van Noord- Ameriika op 5 (De laatste jaren bewogen de Canadese tarwe oogsten zich 'op recordhoogte. Zo bedroeg de oogst het vorige jaar 614 millioen bushel. Dit jaar ver wacht men een normalere opbrengst, n.l. van 350 millioera bushel. Ten dele hangt dit samen met de vermindering van het areaal met 400.000 ha. De Canadese 'boeren besloten daartoe i.v.m. de aan zienlijke voorraden, die nog van vorige jaren resteerden. Volgens de laatste schatting bedraagt het tarwe-areaal thans 9,8 millioen ha. 31 Augustus. Het is wat beter geworden met het weer, laat het maar langzaamaan gaan, zei m'n vrouw, an ders houdt het toch niet. En zij had gelijk. (Heeft ze dat niet altijd? Red.) Zaterdagmorgen was het prachtig mooi weer, je zoudt er torens op gebouwd hebben. Veel plannen, doch 's middags plotseling een onweersbui en alles lag weer stil. Zondag droogde het goed én Maandag weer vrolijk verder, eerst wat zon toen weer bewolking, doch het bleef droog. Zo leven we maar met de dag verder, doch de schuren vullen zich, al is 't langzaam. De zomer- tarwe is als laatste der granen, deze week gemaaid en we geloven, dat deze van 't jaar uitstekend van opbrengst zal zijn. Zowel graan als stro. Het ras Peko komt goed uit de bus en blijkt een aanwinst te zijn. Ze zit goed vast in de aar en schiet niet vlug. Er zou wel eens 2000 kg stro op een gemet kunnen zitten, zó dik stond ze er op. De erwten en 't vlas zijn binnen en de wintertar we volgt. Er is gelukkig bijna geen schot te vinden. Het koude weer heeft dit tegengegaan, dus nog een goede zijde van het koude weer. We hebben wel eens Zaterdags haver opgezet, die nat was geregend met warm zoel weer en 5 dagen later stonden er groene kiemen op. Met het maaidorsen is 't ook te- gengelopen deze zomer en veel stro ligt nog natge regend op het land. Het valt niet mee hiervan wat goeds te maken. Goed droog stro is duur op 't ogen blik omdat dit er nog niet veel is. We zagen ook nog op een boerderij de dorsvloer 50 cm dik onder de erwten liggen en ze waren ze druk aan 't omzetten. Dit geval zal niet best te be waren zijn. Alleen door machinale droging is hier nog wat van te maken. Doch wie zou zijn geduld ook niet verliezen met zulk weer. Het erwtenland is klaargemaakt en het koolzaad wordt weer aan Moeder Aarde toevertrouwd. Het is wat later dan gewoonlijk, doch 'de grond is goed vruchtbaar en voldoende vochtig om het vlug boven te doen ko men.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15