Stemmen uit de praktijk. TUINBOUW INHOUDSOPGAVE Het sorteerseizoen breekt aan. Inzaaien van blijvend grasland in het rampgebied 538 ZEEUYVSCH LANDBOUWBLAD. DEPRESSIES EN RANDSTORINGEN. In het artikeltje van 7 Augustus spraken wij de hoop uit, dat velen nog een zonnige vacantie moch ten genieten en onze collega's landbouwers een droge oogstperiode. De vacantie-uitstapjes zijn echter in het water gevallen en voor velen een vol komen mislukking geworden. En voor de boeren een getob en gezwoeg van je welste, en wat er nog gedaan is, was niet naar wens. Graan met een hoog vochtgehalte, erwten die veel te lijden hebben gehad, slecht stro, zieke aardappels, hoge arbeids kosten en achter raken met het werk. Ondertussen hoopt men, dat die depressies toch ééns zullen ophouden en er wat beter weer zal komen. We hebben al afscheid genomen van de zomer, die er niet is geweest. We hopen nu nog maar op een mooi najaar. Want de kalender gaat toch door en we kunnen al merken, dat we naar September gaan. Omdat alles zo laat is, menen we nog veel tijd te hebben. Laten we hopen, dat de natuur zich in dezen ook vergist en ons een extra maandje goed herfstweer bezorgt. Als vergoeding voor al de depressies en randstoringen, die we te verduren hebben gehad. We mopperen wel veel, maar als de zon komt zijn we direct wat milder gestemd en gauw de narigheid vergeten. PLUKSEIZOEN IN VOLLE GANG. Inmiddels hebben we als fruittelers al heel wat van het zomerfruit geplukt en afgezet. De Yellows, de Perzikappel, de Early Victoria, de Precose, de Oomskinderen en de N. H. Suiker peer zijn practisch geruimd. De Clapps Favorite is in volle pluk en elke week wordt de lijst groter van de aangevoerde rassen. Een gewoon verschijn sel, maar veel later dan normaal. Ook kan men de Perzikappel en de Zigeunerin slecht op kleur krij gen. Maar ondanks dit alles mogen we tevreden zijn. De prijzen zijn best voor ons zomerfruit. Was het meestal zo. dat na de Yellows, of nog tijdens de aanvoer, de prijzen ineenzakten, thans is dit niet het geval. Bladz. 533 533 533 534 534 534 534 534 534 534 534 Het risico van tie boer Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Vraagpunten 1954/55 Het vetgehalte van de consumptiemelk Demonstratie stoppelploegen te Zierikzee De internationale Tarwe-overeenkomst Nieuwe algemene ontheffing van het landelijk kapverbod Mededeling Zaadkorrels-advertenties Vee-restitutie op Schouwen en Duiveland Let op de Uitbreidingsplannen Zierikzee Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied Z. V. V. Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering Z. V. B. Adviesbureau voor Oorlogs- en Rampschade Btf 80 jaar N. R. S. 535 Het ontsmetten van Wintergranen 535 Uit de Herverkavelingsgebieden536 Deviezenregeling voor emigranten Plannen voor het komende seizoen S. B. L.-gronden Werkzaamheden op Tholen De afsluiting van het Dakwater Verharding van de wegen in de Zuidhoek van Schouwen-Duiveland Longwormen bij runderen 536 De bestriding van de koolzaadaardvlo 536 Voorlichting btf de Land- en Tuinbouwcoöperatie 537 De afwikkeling van de watersnoodschade in de Landbouw Tuinbouw: Stemmen uit de praktijk Het sorteerseizoen breekt aan Inzaaien van blijvend grasland in het rampge bied Tarieven voor de georganiseerde dierziektebe- strijdine Boekbespreking: Beroepsziekten in de land- en tuinbouw Wie wordt Kampioen? Georganiseerde afzet van consumptie-aard- appelen in Groningen De Boeren jeugd Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw 545 Bram uit de Slikhoek 547 Marktberichten 547 537 538 538 539 539 540 542 543 MEEVALLERS. De opvolger van de Yellow Transparante, n.l. Perzik Rode Zomerappel, maakt wel een zeer goede beurt dit jaar. Deze appel, die ook al ten dode was opgeschreven, heeft dit jaar bewezen, dat zij nog een grote rol speelt in ons sortiment. Zij zal blijken een financieel rendement te geven, waar misschien onze onvolprezen Cox nog niet aan kan tippen. Een bewijs, dat er ook nog wel plaats is voor ons zomerfruit. We waren zachtjesaan gewend ons zomerfruit zoveel mogelijk te vervangen door win- terfruit en opeens nu die opleving. Ik wil me niet in de oorzaken verdiepen, maar aan het adres van de fruitteler geldt wel de waar schuwing „Verdeel uw risico en zorg voor werk verdeling in uw hard fruitsector." Ook de Precose de Trevoux is financieel best en de Clapps begint niet slecht. De kwekers van de Oomskinderen zullen tevreden zijn. Het goede keukenfruit, b.v. de Early Victoria, maakt zelfs een goede prijs. De verwachtingen wa ren niet hoog gespannen en zie, het valt alles mee. Maar het is dan ook alleen de kwaliteit die betaald wordt. Het ondereind is slecht en draait door. Kwaliteit en nog eens kwaliteit, daar kan de expor teur wat aan verdienen. Wat de pruimen betreft, die zijn duur en slecht. De opbrengst valt tegen, vooral door de weersom standigheden. De Zeeuwse Washington, die anders de veilingen overstroomde, is grotendeels ver dwenen. Uitgezonderd de Czar en Laxton, zal de pruimenteelt, ondanks hoge prijzen, niet erg winst gevend zijn. Ze hebben nu eenmaal de zomer niet mee gehad. Een product, dat óók een grote rol speelt in onze bedrijven, is wel de Dubbele Princessen. Dit pro duct past zich wonderlijk aan in ons bedrijf. Ook als werkverdeling, tussendoor het plukken van fruit, komt dit product zeer gelegen. Ook dit gaat goed. Al is de productie niet zo groot, de prijzen zijn best en hier maakt de prijs alles rond. Wat de bramen betreft, de oogst is laat, maar thans in volle gang. Door de vele regen zal de oogst nog wel meevallen. Vele struiken hebben zich nog wat hersteld van de vorst, voorjaarskoude en droogte. Wat de prijs betreft, deze is redelijk "goed, maar beneden de verwachting. Veel schot zit er nog niet in. Misschien dat het nog komt. VOL VAN VERRASSINGEN. Zo ziet men, dat we toch altijd weer voor ver rassingen komen te staan. Waar men weinig van verwacht, valt het mee, en waar de verwachtingen hoog gespannen zijn, stelt het teleur. Dit is soms wel eens pijnlijk, maar daar zit toch ook weer een mooie kant aan. Het houdt de spanning er in en de mens blijft idealen hebben. Dit ideaal zien we ook weer in de grote aanplant van de aardbei (zomer-aanplant). Die hebben het weer nu echt meegehad. Men kan ze als het ware over het land zaaien en het is nog raak. Met spanning zien we deze nieuwe teelt op grote schaal tegemoet. Zo hebben we een enkele greep gedaan uit ons fruittelers-bestaan. We gaan verder met de oogst en ook nog met de ziekte-bestrijding en kijken met spanning naar de wijzerklok of de prijzen zich kunnen handhaven als de aanvoer groter wordt. Dat de barometer thuis en de barometer van ons bedrijf (in de Veiling) op mooi vast weer mogen staan. Tot de volgende maal, JAAP UIT 't BOGERDJE. De pluktijd voor appels en peren is weer begon nen, dus ook het sorteerseizoen staat weer voor de deur. Wanneer uw fruitbedrijf groter is dan 1 ha, levert het met de hand sorteren van het fruit veel moeilijkheden op. Daarom is een kleine sorteer- machine al heel gauw rendabel te maken, vooral ook, omdat ze heel lang mee kunnen gaan. De voornaamste eisen, die we aan fruitsorteer- machines moeten stellen, betreffende de nauwkeu righeid van de grootte-sortering, het sorteren zon der de vruchten te beschadigen, een geschikte ca paciteit en een grote bedrijfszekerheid. De benodigde capaciteit hangt niet alleen af van de hoeveelheid fruit, die U moet sorteren, maar ook van de tijd, waarin dit moet gebeuren. Eén fruitteler met een goede spreiding van vroege, middel en late rassen, kan met een kleinere capa citeit volstaan, dan iemand, die al zijn fruit vrijwel tegelijk moet sorteren. Hetzelfde geldt voor telers, die over een be waarplaats beschikken. Meestal wordt de capaciteit bepaald door het aantal opleggers. Voor grotere bedrijven (groter dan 5 ha b.v.), is het zaak een sorteermachine te gebruiken, die meerdere kwaliteiten tegelijk kan sorteren. De nauwkeurigheid van het sorteren is afhanke lijk van het gebruikte systeem; de meest nauwkeu rige sortering geven die machines, die op ronde gaten sorteren. Men moet er rekening mee hou den, dat niet alle machines even goed zijn voor appels als voor peren. Het goed instellen van de machines is zeer belangrijk. Beschadigingen tijdens het sorteren dienen zoveel mogelijk voorkomen te worden. Daarom moet er voor gezorgd worden, dat alle delen van de ma chine, waarmee de vruchten in aanraking komen, goed met verend materiaal zijn bekleed (b.v. spons- rubber). Het gebruik van een stortbak is beslist af te raden, ook al zit hier nog zoveel Rubber op; de beschadigingen ontstaan juist door het op en over elkaar vallen van de vruchten. De vruchten moeten toch in de hand genomen worden om op kwaliteit te beoordelen; leg ze dan direct netjes op de bestemde plaats. De helling van de opvang- bak moet zodanig ingesteld worden, dat de vruch ten niet onder de doorval-opening blijven liggen, maar ook niet met te grote vaart tegen elkaar rol len. Afgebroken stelen, takjes e.d. moeten direct uit de opvangbak verwijderd worden. Zeer veel beschadigingen ontstaan ook door het bij de sor teermachine te ruw omgaan met de fruitkisten; hier wordt vaak teveel mee gesmeten. De bedrijfszekerheid van de Nederlandse fruit- sorteermachines is in de regel wel goed, maar, evenals bij alle machines, moet ook hier aan het onderhoud de nodige aandacht besteed worden. Meestal hebben de sorteermachines het meeste te lijden buiten de sorteertijd, doordat er in de schuur allerlei zware voorwerpen op worden gestapeld, die verbuiging van het materiaal tengevolge kunnen hebben. Voor fruittelers, die in de pluktijd een zeer grote arbeidstop in hun bedrijf hebben, bestaat dik wijls de gelegenheid hun fruit centraal te laten sorteren. Verschillende veilingen zijn uitgerust met een goed werkend sorteer- en pakstation. Ook de kleine bedrijven kunnen hiervan een goed ge bruik maken. Instituut voor Tuinbouwtechniek, Ir J. A. STENDER. In de polders, die overstroomd geweest zijn, zal weer blijvend grasland moeten komen. Wanneer men momenteel wil zaaien, dan is het nodig met de volgende punten rekening te houden: 1. Het zout cijfer moet niet te hoog zijn. Vooral in de polder Schouwen is op vele percelen het zoutcijfer nog te hoog om met kans op succes in te zaaien. 2. De herverkavelingswerken moeten aanleg van blijvend grasland toelaten. Wanneer binnen 1 of 2 jaar herverkavelingswer ken uitgevoerd worden, is het beter een 1- of 2- jarige kunstweide te zaaien. Is het zoutcijfer laag genoeg en laat de herver kaveling inzaai van blijvend grasland toe, dan is het zaak om: 3. Een mooi fijn zaaibed te maken. Vooral op percelen met kweekgras zal het maken van een fijn zaaibed niet eenvoudig zijn; een frees machine zal dan het aangewezen werktuig zijn. 4. Een goed graszaadmengsel te zaaien. Het gebruik van een BG-mengsel uit de rassen- lijst onder N. A. K.-plombe is noodzakelijk om voor herstelvergoeding in aanmerking te komen. Certificaten moeten bewaard worden. Het noodmengsel, dat momenteel onder N. A. K.- plombe in de handel wordt gebracht, is weinig ge schikt voor bijvend grasland en komt niet voor ver goeding in aanmerking. 5. Tijdig te zaaien. Het inzaaien moet zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 September plaats vinden. Late re zaai geeft te veel kans op mislukken en uitwin- teren. Met nadruk willen we er nogmaals op wijzen, dat het noodzakelijk is om ieder perceel dat niet volwaardig is, te bewerken en opnieuw in te zaaien. De resultaten van de geslaagde opnieuw ingezaai de percelen zijn voortreffelijk. Vergelijkt men daar mede de percelen met een slecht bestand (kweek, rietzwenk en dergelijke)dan blijken ondanks zwa re bemestingen de resultaten hiervan sterk tegen te vallen. De herstelvergoeding voor grasland laat een goed en volledig herstel van het grasland ruim schoots toe en zal alleen verstrekt worden, wan neer het grasland inderdaad volledig en prima her steld is; dit ter beoordeling aan mijn dienst. In verband met het bovenstaande verdient het sterk aanbeveling om de Assistenten te raadplegen alvorens tot inzaaien over te gaan. De Rijkslandbouwconsulent, Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Goes, 23 Aug. 1954.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6