BIJ 80 JAAR N. R. S. «SHELL» Gebrs DEJONGH ontsmetten van Wintergranen bestrijdingsmiddelen ZEEL^SGH LANDBOUWBLAD. 535 Q P de algemene vergadering van de Z. L. M., die op 8 Juni 1881 te Goes werd gehouden, consta- teerde de 'heer H. J. E. Gerladh dat ihet Nederlands Rundveestarnibbek in Zeeland maar weinig belangstelling trok. De meeste lboeren beschouwden het stamboek als een overbodige luxe. Hoewel ihet aantal leden niet wordt vermeld, zal dit wel dienovereenkomstig zijn geweest. Eerst om streeks 1890 nam dit aantal sterk toe, daar men zich toen op de verbetering van het rundvee ging toeleggen door Ihet kruisen met Noortd-Hollandise stieren. Volgens de Z. L. M.-almanak bedroeg ihet aantal in 1892 echter nog maar 135. Terwijl toch Ihet aantal stuks rundvee in de jaren 18911900 gemiddeld rulim 77-000 bedroeg. Wanneer we de lijn van de veefokkerij! in, Zeeland verder vervolgen, zien we dat deze fokkerij altijd een eigen karakter heeft (behouden, doordat het mesten van rundvee steeds belangrijk gebleven is. De invoer van Durham en Shorthorn-vee uit Engeland is Ihet! beste bewijs voor de belangstelling naar een dier, dat vooral ook goed te mesten is. Dat de rundveefokkerij toch de plaats in heeft kunnen nemen die we heden ten dage opmerken, is niet in de laatslte plaats te danken aan de welbewuste pogingen van enkele voormannen, die steeds weer de noodzaak van een doelbewuste fokkerij hebben onderstreept. De moeilijkheden, die deze pioniers hebben! ondervonden, zal men moeten zien tegen de achtergrond van de gelest der vorige eeuw, waarin het liberalisme hoogtij vierde. Dit, samen imet die natuurlijke vrijheidszin van de boer, vormde een geduchte barricade, die dloor deze voortrekkers genomen moest worden door de boeren er van te overtuigen, dat registratie en de daaraan verbonden admini stratie uiteindelijk henzelf ten goede zou komen. Door het geleidelijk wegruimen van alle hindernis sen hebben ze de weg voor het stamboek gebaand. Bij het 80-jarig bestaan van het Nederlands Rtmdveestamboek, dat bp 2 en 3 September op grootse wijze in 's-Hertogenbosch gevierd; zal worden, leek het ons goed een aantal' gegevens over de groei van deze landelijke organisatie te vermelden en tevens na te gaan hloe inl de provincie Zeeland deze ontwikkeling de landelijke heeft gevolgd. STERKE GROEI. Het Nederlands Rundvee Stamboek (N. R. S.) stelt zich ten doel het bevorderen van de zuivere teelt en de verbetering van de drie Nederlandse rundveeslagen, te weten het Zwartbont Hollands, het Roodbont Maas-Rijn:IJssel en het Blaar- of Witkop Gronings veeslag. Dit doel tracht men o.a. te bereiken door het registreren van kalveren, af komstig van de in de registers ingeschreven stie ren en koeien, het 'keuren op axterieur en het on derzoek naar de vererving van de oudere stieren. Het keuren op exterieur betekent 'dat er onder de hiervoor in aanmerking komende dieren een zekere selectie plaats viindt. Wsjr.ineer deze voldoen aan de daarvoor gestelde minimum-eisen worden ze opgenomen in het stam boek. Dit stamboek is een z.g. open stamboek, zodat ook vrouwelijk rundvee met een onbekende afstamming wordt ingeschreven als de dieren een voldoende exterieur bezitten. Deze dieren worden, dan opgenomen in het z.g. „Register". Stieren met onbekende afstamming kunnen daarentegen niet worden ingeschreven. Om een nog grotere selec tie Dot standi te brengen, kent men verder nog \toor stieren de onderscheiding „preferent eerste klasse" en „preferent tweede klasse", terwijl voor koeien ihet. ,>keurstamboeken 'het „Register voor Prefe rente Stammoeders" openstaat als deze aan zeer hoge eisen kunnen voldoen. Alles is er op gericht langdurig bruikbare en economisch producerende koeien te fokken. De resultaten van dit streven zijn niet uitgeble ven. Men hoeft maar 'te denken aan de plaatjes van het rundvee dat in 1880 op de grote landbouw tentoonstelling in Londen de naam van ons rund vee boog moest houden en het tegenwoordige vee, dat daar hemelsbreed van verschilt. In 1910 bedroeg de gemiddelde ppbrengjst van de gehele Nederlandse Veestapel 2350 kg melk met 3.10 vet. In 1952 was deze gestegen tot: 3775 kg melk met 3,65 vet. De gemiddelde opbrengst van de bij het Stamboek ingeschreven dieren ligt ech ter veel hoger met 4307 kg melk en 3.73 vet. Dat er individuele dieren zijn die hier nog eens ver bovenuit komen, ibewijst wel de gemiddelde pro ductie van de dochters van de preferent eerste klasse stier Adeima 21 van de Woudhoieve, die in het 4e jaar lag op 6153 kg melk in 313 dagen, met een vetgehalte van 3.97 Het zijn juist deze die ren die de basis hebben gelegd voor export naar 32 landen ter Wereld, waaronder Zuid-Afrika, Egypte, Ghi'li en Libanon. Dit resultaat is bereikt door het samengaan van een 24.000 rundveefokkers. In ttotaal zijn; er in ons land ongeveer een 200.000 rundveehouders, zodat de neiging groot is te veronderstellen, dat dit de grootste wel weer zullen zijn. Niets is minder waar, omdat het aantal ingeschreven koeien de 27.000 maar nauwelijks haalt. Het totaal' aantal in geschreven dieren bedraagt 260.000. Naast het N. R. S. heeft men [nog het Frieisch Rundvee Stam boek (F.R. S-) dat slechts 6000 leden telt, doch on geveer 130.000 dieren heeft ingeschreven. Dit stam boek viert dezer dagen het 75-jarig bestaan. Voor al de laatste oorlog heeft het aantal leden met een sprong doen stijgen (1940 4800 leden en 1950 18.400 leden) EN NU IN ZEELAND. Bezien we de ontwikkeling van het Nederlands Rundvee Stamboek in Zeeland, dan zien we dat bij de reorganisatie van 1912 de afdeling Zeeland van het N. R. S. werd omgezet} ini de Vereniging ter verbetering van het Rundvee in Zeelandi. De reden hiertoe was, dat de provinciale afdelingen van het N. R. S. kwamen te vervallen! en de leden recht streeks aangesloten zouden worden bij de lande lijke vereniging in Den Haag. Toen werd' terecht gevoeld) dat er een provinciale organisatie nodig zou zijn omj de rundveeverbe'tering in Zeeland, met z'n speciaHe problemen, richting te geven. Als doel einden worden o.a. genoemd het houden van cur sussen in rundveekennis, het bevorderen van de vaststelling van een welomschreven fokdoel, de oprichting van stieren-, controle- en fokverenigin- gen, 'het exploiteren van een centraal laboratorium voor melkonderzoek, het houden van tentoonstel lingen en het aankopen Van goed vee. Vooral het tweede punt verdient hierbij speciale aandacht, omdat in de bij de wpriChting uitgegeven brochure over het fokdoel staat geschreven: „De naam Zwartbont Hollandsc'h alleen, zegt nog niet genoeg". Deze vereniging heeft nu reeds meer dan 40 jaar dit werk op uitnemende wijze van het N. R. S. overgenomen. Een gelukkige omstandig heid is 'hierbij, dat het Bestuur van dfe Vereniging tot Verbetering van het Rundvee tevens de Pro vinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij; in Zeeland vormt. Het onlangs verschenen jaarverslag geeft een uitvoerig over zicht van de huidige stand van zaken). De werkver deling tivssen deze verenigingen kan dan ook uniek in den lande werden genoemd. Het aantal veehouders, dat van de vereniging lid werd, was omstreeks 450 en dat is het heden ten dage nog ongeveer. Wanneer we daartegenover zetten het aantal leden dat lid is van het N. R. S. zien we, dat na een inzinking in de dertiger jaren tot ongeveer 500 lieden, een grote toename nia de oorlog valt waar te nemen, zodat het aantal leden in Zeeland sedert 1950 tussen de 1650 en de 1700 blijft zweven. Daaruit blijkt dan tevens dat de toe name niet de landelijke groei bij heeft kunnen hou den, zodat de Zeeuwse leden nu nog maar een 7 van bet totale aantal uitmaken, tegenover b.v. 15 9'o in het jaar 1920. Ook het aantal ingeschreven koeien allen van het Hollandse Zwartbonte veeslag is in verge lijking met vroeger afgenomen en bedroeg in 1953 nog maar gloed 2 tegenover ongeveer 4 in de eerste jaren na 1950. Wellicht zal' de ramp hier ook van invloed geweest; zijn. Uit een vergelijking tussen het aantal leden en het aantal koeien, valt' af te leiden, dal de Zeeuwse stallen, dile geregistreerd zijn bij het N. R. S., ge middeld maar klein zijn. Dit zal inderdaad wel het geval zijn, al moeten we niet vergeten dat het percentage ingeschreven kalveren - waarschijn lijk tengevolge van de export van drachtige vaar zen hoger is dan dat van de koeien. Terwijl het een bekend feit is, dat het percentage melkkoeien in Zeeland daardoor steeds veel lager geweest is dan elders in het 'land. De aantallen ingeschreven dieren zouden, daarom nog aanzienlijk omhoog kunnen, vCoral i. v. m. de exportpositie van het in Zeeland gefokte rundvee. Wanneer de volgende week bet N. R. S. haar 80-jarig bestaan gaat vie ren imet een grote jubileum-tentoonstelling in Den Bosch zal men een juiste indruk krijgen, van datge ne wat in deze lange periode bereikt is. Wie mocht denken dat het doel vrijwel bereikt is, vergist zich. Weliswaar hebben we tegenwoor dig de beschikking over vee met een grote plas en een, hoog vetgehalte, doch volgens de deskun digen bedraagt de gemiddelde levensduur van on ze koeien slechts 3 a 4 lactatie-perioden. Wanneer dit gemiddelde verhoogd kan worden zou de rundveehouderij zich nog beter met die in andere landen kunnen meten. De preferente Stam moeder Dora 3 brengt het op 18-jarige leeftijd op 88.773 kg melk met gemiddeld 3.66 vet in 4561 dagen. Wanneer er in de toekomst meer van deze dieren ingeschreven kunnen wGrden in de regis ters van het N. R. S. in het fraaie en imposante ge bouw aan de Stadshouderskade in Den Haag, zul len we over 20 jaar het eeuwfeest van dit stam boek met des te meer luister kunnen vieren. Het is in ieder geval wel duidelijk, dat het einde van de vooruitgang, ook in onze provincie, nog niet in zicht is. B. mar^i Zaaizaadontsmetting voorkomt het optreden van verschillende ziekten, zoals steenbrand bij tarwe, schimmels, enz. Veel regen tijdens het afrijpen van de granen is gunstig voor het optreden van Fusarium in de aar. Het ziet er dus naar uit, dat de kans op een vrij hoog percentage kiemschimmels in het zaaizaad dit jaar groot is. Over het algemeen leveren met kiemschimmels besmette zaden geen of slechts een sterk verzwakte kiemplant op; wordt het zaad te voren ontsmet, dan is de opkomst echter normaal. Gemiddeld mag men dan ook rekenen op 5 A 10 procent meer planten bij gebruik van ontsmet zaai zaad. Voorts zijn de aan het ontsmetten verbonden kosten zo gering, dat deze geen bezwaar kunnen vormen. Een bevredigend resultaat wordt echter alleen bereikt, indien het ontsmetten op de juiste wijze en met de uiterste nauwkeurigheid wordt uitge voerd (poeder afwegen, poeder of vloeistof goed verdelen over het zaad, ontsmettingstrommel lang genoeg draaien, enz.). Het is gewenst om zaaizaad van normale kwali teit na het ontsmetten tenminste één dag te laten staan, voordat het wordt uigezaaid. Anderzijds moeten zwakke partijen, zoals die met een te hoog vochtgehalte, na het ontsmetten niet te lang wor den bewaard. Warmwaterbehandeling. De ontsmetting met warm water alleen is niet afdoende tegen steenbrand. Mede ter voorkoming van achteruitgang in kiemkracht is behandeling met een chemisch middel vóór, tijdens of na de warmwaterbehandeling beslist noodzakelijk. Bij toepassing van de nabehandeling wordt genomen 50 gram van een der genoemde nat-ontsmetters, opgelost in 2 2 V2 liter water per ha zaad of 2 gram van één der droogontsmetters per kg zaad. De trommel moet 4 a 5 minuten worden gedraaid. Zwak zaad verdraagt de warmwaterbehandeling niet zonder grote vermindering van kiemkracht. Daar alle zaadontsmettingsmiddelen giftige stof fen zijn, betrachte men de nodige voorzichtigheid. Vijf jaar geleden hebben de detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit het initiatief, ge nomen tot het houden vah'een jaarlijkse expösltie die onder de titel: „Schakels tussen Tuin en Tafel" niet alleen in vakkringen maar ook bij het publiek bekendheid heeft verkregen. Bij de a.s. expositie, die van 29 September tot en met 6 October te Utrecht in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg wordt gehouden, zullen behalve de bonden van kleinhandelaren ook de Nederlandse Fruittelers Organisatie, de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel en de fa brikanten van machines voor conservenindustrie en winkelbedrijf in de Stichting „Schakels tussen Tuin en Tafel" medewerken. De deelnemende organisaties stellen zich ten doel door middel van deze groots opgezette beurs de consument te tonen welke uitstekende producten de Nederlandse kwekers op de markt brengen en hem een indruk te geven van de taak die de klein handelaren als schakels tussen tuin en tafel ver vullen. (Advertentie.) Zuiver ingesteld op vernevelen „KONEPROX" Koperoxychloride 50 °/o Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. „SHELL" W-N 101 doodt Uw aardappelloof snel en zonder schadelijke nawer king. Bij verneveling slechts - 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 - GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3