N.- Brabantsche Mij van Landbouw Paard en paardensport Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. ADVIESBUREAU WATERSNOODSCHADE. AANVULLENDE BIJDRAGE OORLOGSSCHADE. EXTRA GIPSTOEWIJZING. CURSUSSEN. WANNEER MAAIDORSEN RONDOM DE BOERDERIJ. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 529 De vorige keer toen ik de paardenfokdiag en het concours-hippique te Zevenbergen vergeten. Nie mand heeft me nog op de -vingers getikt en ik kan het nog bijtijds herstellen. Woensdag 25 Augustus is het voor de Westhoek van Brabant weer een belangrijke dag. Brabanders, houdt deze dag vrij De Zeeuwen, met de Walchenaren voorop, hou den voor een dergelijk festijn, maar zonder fokdag, die volgende week Zaterdag (28 Augustus) gereser veerd- Van uitwisseling der belangstelling zal wel niet veel komen, want we hopen nu toch eens op gto-ed oogstweer, en darn zal het wel druk zijn. We hebben al moeite genoeg om toch nog naar één van beide te gaan. In de Land-bode van 22 Juli staat een artikel over „De Paardenstapel veroudert." Hierin wordt deze moeilijkheid inog eens duidelijk onderstreept in de volgendé regels: „Maar eens moeten de oude paarden de laan uit. Zou er dan geen voldoende aanvulling zijn, dan zou dit betekenen een tekort aan werkpaarden. En waar het werk toch moet worden gedaan, zou de motorische werkkracht een bijzondere kains krijgen om de opengekomen plaats in te nemen. Een plaats, die de motorische dan niet gauw weer zou afstaan. Want wie eenmaal op een tractor met bijbehorend'e werktuigen is overgegaan, kan moeilijk meer terug". Dit tekort aan werkpaarden is er in; werkelijk heid al. Want al praat iedereen over de slechte handel, toch is een goed werkpaard, dat in alle werk vertrouwd is, zo goed- als niet te krijgen. Hoge prijzen worden er geboden voor deze paar den. Toch weigeren de meeste eigenaren het bod omdat ze het paard niet kunnen missen. Ze willen wel een ander verkopen, maar die heeft nog nooit in enkelspan. gelopen, of kan niet als hand- paard gebruikt worden, omdat het steeds als roe- paard gebruikt is. Hier raken we toch wel een zeer belangrijk punt voor bedrijven met een paar paarden. Als men zelf, of een knecht met belang stelling voor paarden weck, eens de paarden geregeld om en om spande dan zou irnen na ver loop van tijd altijd een van beide voor eefci; goede prijs kunnen verkopen en zodoende een goedkope trekkracht hebben gehad. Men kan dan weer beginnen met een volwassen nieuw paard te be leren. Er is wérkelijk gebrek aan goede gebruiks- paarden! Tot volgende keer. TOONTREDER. Het was Zondag half oogst; 't vorig jaar was de oogst geborgen, doch nu lijkt 't er nog niet naar. Tussen-door de buien moesten we vorige week maaien en opzetten; elk droog uur benutten we om toch maar wat af te krijgen. Het is tijd en elke dag later brengt ons najaarswerk ook in ge vaar. Zondag was het een mooie dag en is alles goed opgedroogd. Met volle moed Maandag aan de gang, doch vroeg was dit niet omdat het lang nat en mistig was. We waren net aan de gang toen het mis werd. Er brak een zwaar onweer lós, dat in de buurt op 1 km afstand 20 mm regen deed vallen. Doch bij ons bleef het droog en we kon den met ons werk doorgaan. Je kunt het haast niet geloven, dat de bui zo ineens afscheidde. De maaidorser bij onze buurman bleef gewoon koor- knarsen op de gerst en bij onze rechterbuurman lag alles in 't water. We horen van beste opbrengsten van gerst en tarwe, zo gewogen met het vocht er in. Wie had dit ooit durven dromen. De opbrengsten van kool zaad en karwij waren zeer goed en nu dok van de granen. We zeiden altijd een droge zomer geeft beste opbrengst, en nu hebben we een natte don kere zomer gehad en het is ook goed. We kunnen gelukkig maar weinig zeker weten hiervan. Ook de aardappeloogst lijkt goed- te worden wanneer de ziekte wat uit de knollen blijft. De prijs is nog niet best vinden we, tot 8 cent is de hoogste markt voor de Bintjes, dat is laag ge noeg. Misschien durft de koopman met het oog op het ziek worden in z'n pakhuis, nog niet veel opslaan en is de export nog te laag om' tot wat hogere prijzen te komen. Wanneer de aardappels wat uitgeziekt zijn gaat het misschien de goede kant op. In de uien schijnt door 'de vele nattigheid veel meeldauw te komen en de groei is er dan uit. Wat een strop is. We zagen al velden lelijk bruin worden en je kon het van de weg ruiken, dat er wat gaande wasde stengels vertonen eerst bruine vlekken en gaan dan tot rotting over. Zo ziet je, dat het een waar woord is, dat we eens op een boerderijhek lazen ,,'t Is altijd werk". Het schijnt, dat de Denen er in geslaagd zijn een verbeterde Bintje,, die productiever en beter be stand tegen (ziekten is, te kweken. Dit- najaar zal 't nieuwe ras, dat resistent is tegen Phytophthcra, doch niet tegen de wratziekte, onder de naam van- „Frinderup Anette" in de handel worden gebracht. DINTELOORD: Woensdag 25 Augustus, 11%—1 uur, Hotel Rijn. FIJNAART: Vrijdag 27 Augustus, 10%—12V2 uur, Hotel „De Graantoeurs". Ter voorlichting en advisering zowel over gebou wen-, agrarische- en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: ZEVENBERGEN: op Donderdag 26 Augustus a.s. in Hotel „Tholenaar", des voormiddags van 10 tot 13 uur. FIJN AART: op Vrijdag 27 Augustus a.s. in Hotel „Baaren", des vioormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoer der PrOv. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Alimkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op dé zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. In een vorig bericht wezen wij er op, dat voor het advieswerk inzake het aanvragen Van eeni aan vullende bijdrage voor oorlogsschade het Land- toGuwtooekhoudbureau der N.B.M.L. is ingescha keld. Tot onze spijt werd daarbij het adres onjuist vermeld. Dit is: Blauwehandstraat 31 te Bergen op Zoom (tel. 444). Men kan daar op de Maan dagen en Dinsdagen terecht, doch brenge daarvoor de bescheiden mee, die op de geleden oorlogsschade betrekking hebben. De Inspecteur vain- de Rijksdienst voor Land- bouwherstel voor NoordrBrabant brengt ter ken nis van belanghebbenden in het rampgebied, dat een extra gipstoewijzing zal worden verstrekt van 2500 kg per ha opnieuw in te planten boomgaard (op advies van de Rijkstuintoouwconsulentj Ook zal dit jaar wederom een extra gipstoewij zing verstrekt wérden van 1 kg per strekkende meter te vernieuwen drain. Aanvragen kunnen gericht worden aan <de.Rijks dienst voor Landbouwherstel, Ginnekenweg 44 te Breda, waarbij opgegeven moet worden: Oppervlakte in te planten boomgaard. Aantal strekkende meters opnieuw te leggen drains. Naam van de polder en ligging van het perceel. Naam van handelaar van wie gips zal worden betrokken. De termijn voor het aanvragen van gips volor de vernieuwing van drains sluit op 31 Augustus a.s. De Inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Inspectie N.-Brabant. De tijd nadert weer, dat de a.s. winter te orga niseren cursussen dienen te worden voorbereid, zulks i.v.m. thet aanvragen van subsidie. Deze dient n.l. vóór 1 October a.s. te worden aange vraagd. Een cutsus leent zich uitstekend om de kennis ten opzichte van één of meer bepaalde on derdelen van het bedrijf nog eens op te frissen of te verruimen-. Wij noemen o.a. plantenteelt, plantenziekten, voeder- en weidebouw, bemestingsleer, landbouw- boekhouden, bedrijfsleer, kennis van landbouw werktuigen, tractoren en motoren. Vooral laatstgenoemde cursussen voorzien steeds meer in- een behoefte, zulks i.v.m. de toenemende mechanisatie op de bedrijven. In de afgelopen winter werd door de afd. Zeven bergen als eerste een. cursus sproeien georgani seerd, waarbij het gebruik van de diverse chemi sche bestrijdingsmiddelen werd behandeld. Ook dit onderwerp is actueel en dergelijke cursussen verdienen dan ook in de andere afdelingen zeker navolging. Het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen geeft gaarne nadere inlichtingen en wil zich belasten met het aanvragen van subsidies enz. Men wachte echter met de voorbereidingen niet te lang meer. In het artikel in het Zeeuwsch Landbouwblad van 7 Augustus j.l. getiteld: „Wanneer gaan we imaaidorsen?" wordt er o.m. gewezen op, dat de droogte van het te maaidorsen graan sterk afhan kelijk is van het tijdstip van maaidorsen. Het dnoogst is het graan vanaf 12 uur 's middags tot 9 10 uur 's avonds Men ziet de combine dan ook liever 's middags dan 's morgens vroeg verschijnen. Degene, wiens perceel in de ongunstige uren of dagen wordt gemaaidorst, betaalt immers even veel als. een ander, die mk>oi droog graan in de zak krijgt en geen of veel geringer droogklosten behoeft te maken. Het maaidorsen in de ongunstige uren zou daarom als compensatie minder beloond moe ten worden. Naar aanleiding hiervan deelt de heer P. M. Sneep te Dinteloord (oud-voorzitter der N.B.M.L.) mede, dat hij met het standpunt van Ir Sanders geheel in kan stemmen. De Coöp. Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen te Dintel oord' (de V.E.L.D.) past hiervbor reeds sinds jaren het volgende systeem toe. Mogelijk zal het diverse lezers interesseren om van deze werkwijze kennis te nemen. De V.E.L.D. neemt de kosten van het dragen der bij haar leden- gemaaidorste granen voor haar rekening. Deze kosten worden omgeslagen over alle ha, die door de V.E.L.D. gemaaidlorst worden, zodat het voor de leden in dat opzicht geen ver schil maakt of bij hen met meer of minder gun stig weer wordt gemaaidorst. Dit risico van min der gunstig weer tijdens het maaidorsen of wel van het 's morgens te vroeg beginnen, wtordt dus over allen verdeeld, waardoor onaangenaamheden met de leden worden voorkomen.- DE WESTHOEK. Dat weer, dat weer. Deze kreet zal menig boer ettelijke keren daags slaken, als hij bij hét aanzien van de lucht weer zi-et, dat het er weer helemaal naast is. En de barometer -mag heus wel vast, aan de muur hangen, wil hij er na de hevige tikken die hij krijgt toegediend, niet afvallen. Het beste is maar ons geduld bewaren en rustig afwachten. Meestentijds komt het dan nog beter terecht, dan wij mensen verwacht hadden. Al met al wordt het een zeer late oogst. De berichten die -men overi gens zo opvangt over de opbrengsten vallen wat de gerst betreft, niet tegen. Dertig mud van 't gemet is geen uitzondering en er zijn er die r-oyaal jn de, dertig mud komen. Eerlijk gezegd hadden we -daar helemaal niet op gerekend. Als de andere gewassen ook zo meevallen, dan mogen we wat de opbrengst betreft zeker niet mopperen. Veel gerst moet er nog gemaaidorst worden. De meesten wachten dan ook niet met de tarwe en rijden- deze er met de graanmaaier af. Trouwens vooral Heine's VII leent zich niet al te best voor maai dorsen, cmdat deze reeds vlug uitvalt, met de haver is het op de meeste plekken helemaal een lijdensweg en velen doen het dan ook op dé ouder wetse manier met de zicht. De vlasboeren kunnen er dit jaar ook over mee praten wat tobben is. Verschillenden hebben wel wat gemend, maar het meeste staat toch nog op het land. Enkelen zijn er -mee -begonnen om, als het een -beetje droog was, te gaan tollen. In ieder geval lijdt de kwaliteit dan niet zo. Practisch alle uien in; West-Brabant zijn in meer of mindere mate aangetast door meeldauw. Ook zij die met zinkcarbonaat gespoten hebben, hebben het niet volledig kunnen tegenhouden. Zouden we met de uien in dezelfde richting moe ten gaan als rne't de Phytophtora bij de aardappe len, dus een keer of 5 spuiten? Het lijkt me in ieder gefval best eens de moeite waard ami dit te beproeven een volgend jaar- De vergelingsziekte heeft in vele bietenvelden zijn intree gedaan. Een gast die we maar matig ontvangen, want hij brengt ons veel schade. Opmerkelijk is, dat bie ten rnet veel loofontwikkeling zoals Klein Wanz- leben er minder last van hebben dan de rassen met matige loofontwikkeling. Het verschijnsel, dat een vol gewas minder last heeft van vergelingsziekte was trouwens réeds bekend1, maar het wordt dit jaar voor de verschil lende rassen wel duidelijk onderstreept. Dat men in West-Brabant toch ook nog wel wat van ploegen afweet, heeft Wim de Lint in de N.O.-polder nog eens duidelijk laten blijken. Laten we hopen, dat hij het er in Noord-Ierland even goed ma-g afbrengen. Ook de afgelopen week werkte het weer niet mee. Toch is er, vooral in de inundatiegebieden, betrekkelijk veel geoogst, zij het dan ook, dat men de hogere vochtgehaltes op de koop toe moest nemen. Ook de percelen gerst met „doorwas" kwamen onder het mes. De optredende korrel- uitval bij de Heine's Wintertarwe wekt hier en daar ongerustheid en verschillende -boeren be steden ook deze percelen voor de maaidorser en ei- zullen heel wat van deZe partijen op deze wijze geoogst worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9