DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Ringrijderij en Motorbehendigheidswedstrijd DE YOUNG FARMERS CLUBS. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 527 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. te Tholen op Zaterdag 14 Aug. OOGSTLIED. Een poëet van onze tijd, mr Kamp, heeft het bekende oogstlied van de dichter Staring gewijzigd en meer met de omstandigheden van onze tijd in overeenstemming gebracht. We laten het hieronder volgen, om dat het zo goed de geest van onze tijd weergeeft. Tractors blinken Tractors klinken Sneller valt het graan. Zie de rad'ren pakken En de bundels smakken Langs de brede baan. Remmen knersen Blokken persen De bestuurder zweet. Laat de tractor zwenken Onder 't vreugdig denken Dat dit oogsten heet. Na opening door de Voorzitter, waarin hij o.a. opmerkte, dat de weers omstandigheden er oorzaak van waren, dat niet alle ingeschreven deelnemers present konden zijn wegens drukke werkzaamheden, begonnen de wedstrij den die een geanimeerd verloop had den. De uitslagen luiden: Ringrijden met kar: le prijs Wisselbeker: A. Gooiden met Jet Perdaems, 9 ringen in 2 min. 12 sec. 2e prijs Lauwertak (J. v. Dijk, Tho len): A. Hoek met H. C. Kosten Mol, 8 ringen in 2 min. 27 sec. 3e prijs: Adr. Hoek met Nel Kloet, 5 ringen in 2 min. 25 sec. 4e prijs: W. Kloet met Aria de Rijke, 5 ringen in 2 min. 33 sec. 5e prijs: A. v. d. Zande met Stinie Buijs, 4 ringen in 2 min. 34 sec. Aantal deelnemers 10. Ringrijden te paard: le prijs Wisselbeker (2e maal): Jet Perdaems, 7 ringen in 2 min. 2e prjjs Lauwertak (Gebraads' Sme derij Stavenisse)A. v. d. Zande, 6 ringen in 2 min. 16 sec. 3e prijs: W. Kloet, 3 ringen in 1 min. 43 sec. (na kampen). 4e prijs: A. Hoek, 5 ringen in 3 min. 49 sec. (na kampen). 5e prijs: A. Goorden, 3 ringen in 2 min 2 sec. Motorbehendigheidswedstrijd. Lichte klasse: le prijs Motortas, beschikbaar gesteld door Willem Appels, Bergen op Zoom: J. C. Kooiman te St. Annaland met „Jawa", in 1 min. 26 sec. 2e prijs Motorstofkap, beschikbaar gesteld door H. Bolier te Scherpenisse: L. Breure te St. Maartensdijk, met „Jawa", in 1 min. 29 sec. 3e prijs: J. Buys te Poortvliet, met „Jawa", in 1 min. 30 sec. 4e prijs: A. v. d. Linde te Oud-Vosse- meer, met „Maico", in 1 min. 35 sec. 5e prijs: M. Kloet te St. Maartens dijk, met „Jawa", in 2 min. 6e prijs: J. Geluk te Oud-Vossemeer, met „Jawa", in 2 min. 13 sec. Zware klasse: le prijs Motorgordel, beschikbaar ge steld door J. Kesteloo te Poortvliet: W. v. Gorsel te Tholen, met „B. S. A.", in 1 min. 28 sec. 2e prijs Motorbril, beschikbaar ge steld door C. Duine Zn te Tholen: J. N. Noom te St. Maartensdijk, met „Jawa" in 1 min. 36 sec. 3e prijs: L. J. v. d. Zande te Tholen, met „B. S. A.", in 1 min. 42 sec. 4e prijs: C. Moelker te Tholen, met „Horex", in 1 min. 43 sec. De korfbalwedstrijd van de L. J. G. tegen de B. V. P. en Z. L. M. ging helaas niet door, deels door het slechte weer en ook wel een beetje, omdat de ploeg van de B. V. P. en Z. L. M. met gebrek aan spelers te kampen had. K. Woodcut AANTREKKELIJK PROGRAMMA De Young Farmers Club in Stratford- on-Avon vergadert gedurende het win terseizoen iedere Vrijdagavond om half zeven 's avonds. Het programma is zó afwisselend, dat de leden blijven komen, als ze eyen de tijd hebben. Eerst wordt in de regel geluisterd naar een spreker, die hoe is het mogelijk reeds in 40 minuten klaar is met z'n verhaal. Dan worden er een paar vragen ge steld, waardoor een discussie van een klein half-uur ontstaat, die op het goe de moment wordt afgebroken, omdat er thee of wat anders gedronken moet worden. Na de pauze worden er voordrachten of wedstrijden gehouden. Ook komen er filmavonden, dansavonden en ande re activiteiten op het programma voor, die de belangstelling gaande moeten houden. De Young Farmers Club (Y. F. C.) is, evenals de L. J. G., een algemene orga nisatie en is dus niet politiek noch reli gieus gericht. De Clubs staan open voor jongens en meisjes van 1025 jaar, die op het platteland wonen. In dit opzicht zijn de Y. F. C. merk waardig ruim, daar de organisatie er naar streeft alle plattelandsjongeren te omvatten. Dit doel is nog lang niet be reikt met 63.000 leden, verdeeld over 1462 clubs in Engeland en Wales, om- Agnes Miller Parker MET HULP VAN OUDEREN. Het is lang geleden dat er in „De Boerenjeugd" wat geschreven is over de Engelse plattelandsjon geren georganiseerd in de „Young Farmers Clubs". Toen we enige tijd geleden de gelegenheid kregen er meer van te weten te komen, hebben we ogen en oren wijd open gezet. We geloven dat er heus wel wat te leren valt van deze Engelse jongens en meisjes, die onder goede leiding een plaats in de samen leving hebben veroverd, waar wij in Nederland nog niet aan toe zijn. In de komende weken vertellen we er wat van, waarbij we nog even op willen merken, dat de ge gevens alle berusten op de orga nisatie van de Young Farmers Clubs in de provincie Warwick shire, zodat het gezegde niet altijd voor geheel Engeland van toe passing zal zijn. dat plaatselijk soms maar 20 pCt der genen, die lid kunnen zijn, het ook wer kelijk zjjn. Dank zij een belangrijke gift van een havermoutfabrielc gezien de grootte van het bedrag zullen alle leden zich wel verplicht voelen geen ander merk bü het ontbijt te gebruiken is het echter nu voor deze organisatie moge lijk de buitenlandse contacten te ver stevigen en het aantal leden te ver groten. Gaat het nu zo goed met deze clubs? We horen het U al vragen. Het ant woord is ja en neen. Laten we maar eens met een moei lijkheid beginnen: het leeftijdsverschil. Iedere jongere van het platteland van 1025 jaar kan lid worden. En daar zit dan de 12-jarige naast degene, die tweemaal zo oud is. En wat de één aardig vindt, kan de ander niet be koren. Met als gevolg, dat er spannin gen tussen de leden gaan groeien. /We vroegen de secretaris van de Clubs in de provincie Warwickshire naar deze moeilijkheid en hij had er dagelijks mee te kampen. Maar hoe moet er gesplitst worden als de clubs in Warwickhire gemid deld maar een goede 40 leden tellen, het café ter plaatse maar één open haard heeft en het moeilijk is voldoen de sprekers te vinden? Dan gaat de splitsing niet door, al ziet een ieder de wenselijkheid er van in. Maar het gevolg is, dat er maar weinigen, na hun twintigste jaar lid blijven. Daarom wordt rekening ge houden met de leeftijd en verdeelt men de leden zo mogelijk in de leeftijdsgroe pen 1015, 15—20 en 2025 jaar, waardoor meisjes en jongens, oudere en jongere leden allen aan hun trek ken komen. Naast de vergaderingen, die zoveel mogelijk algemeen zijn ingesteld, biedt de vereniging andere activiteiten in kleiner verband, die op jongens en' meisjes in de verschillende leeftijds groepen afzonderlijk zijn ingesteld. Dat hangt overigens in sterke mate af van de leiding, die niet berust in handen van één der leden, doch een oudere die veelal vroeger ook lid is ge weest en dus het klappen van de zweep wel kent. Overigens worden voor deze personen aparte leiderscursussen ge organiseerd, zodat de leiders niet zon der meer op de schare worden losge laten. Dit is de leider(ster) van de club, terwijl één der leden voorzitter(ster) is en dus voor het vergadertechnische gedeelte heeft te zorgen. Daar koAit VAN ONZE BIJEENKOMSTEN. In Juli ging de Z. P. M. van Oude- lande en Omstreken een week-end naar „Hedenesse". Begunstigd door mooi weer ging de reis heen en terug per fiets in een vlug tempo. Door Wika Wasterval werden zij gastvrij ontvangen, en nadat zij eerst een duik in het zilte nat genomen had den, werd een aanval op de gedekte tafel ondernomen. Toen kwamen de spelletjes aan de beurt. Het ging er gezellig naar toe! De avond werd besloten met een kampvuur, waarbij een verhaal van de Wika de Z. P. M.-sters deed griezelen. 's Zondagsmorgens was men weer vroeg paraat. Na de kerkdienst ii* de nieuwe kerk van Sluis werd de ver dere dag aan het strand doorgebracht. 's Avonds werd welgemoed de terug tocht aanvaard, vastbesloten het bij dit ene bezoek niet te laten. SCHITTEREND RESULTAAT VOOR I.. J. G. TE AXEL. Tijdens de bevrijdingsfeesten te Axel heeft de L. J. G. Afd. Axel, in samen werking met de Z. P. M. Afd. Axel, een prachtig resultaat geboekt. Bij de allegorische optocht, die uit vele wagens bestond, behaalden zij de eerste prjjs. De wagen stelde „de Hoorn des Over- vloeds" voor. De jury, die uit drie afgestudeerden van de Middelbare Tekenschool te Am sterdam bestond, was vol lof over deze wagen. Deze wagen werd gemaakt in samen werking met de Z. L. M. en Bond van Plattelandsvrouwen Afd. Axel. Ook bij de herdenkingsplechtigheden, die daags te voren plaats hadden, was het „Dagelijks Bestuur" van de L. J. G. vertegenwoordigd. dan nog bij, dat zowel in afdeling als provincie vele hoge heren in de bestu ren zitting hebben al is dit dan ook niet altijd als actief bestuurslid. Wanneer we het bestuur (uitvoerend comité) van de provincie als voorbeeld nemen, dan zien we, dat hierin ver tegenwoordigd zijn twee vertegen woordigers van iedere club, die door deze club zijn gekozen. Verder kent dit bestuur 12 toege voegde leden, die afgevaardigd zijn door belangrijke organisaties, institu ten en scholen. Dit lichaam vergadert 4 maal per jaar en het welslagen van het werk moet o.i. voor een groot ge deelte op rekening van deze contacten worden geschreven. De band met in stellingen, als voorlichtingsdiensten, scholen e.d. komt zo gemakkelijker tot stand en heeft tot gevolg, dat deze personen een belangrijke bijdrage aan het programma van provincie en af delingen leveren. Dit systeem werkt des te beter, om dat ook de schoolclubs als afdelingen in de organisatie zijn opgenomen en de jongens van 10—14 jaar dus reeds op school in de organisatie groeien en ook "later weer gemakkelijker de weg naar de school terug vinden, wanneer daar cursussen worden gehouden over ver schillende onderwerpen. Deze liggen zowel op het terrein van. de jongens als op die van de meisjes die leren inmaken, pluimvee houden, machinaal melken, maar ook hoe ze zich het best kunnen kleden of haar make-up moeten verzorgen. Het programma is veel omvattend en dus ook voor anderen dan kinderen van -boeren aantrekkelijk te noemen. Zo krijgen de leden die niet direct te maken hebben met het landbouwbedrijf ook -waar voor hun geld. Onderwerpen op maatschappelijk, so ciaal en cultureel gebied komen veel vuldig op de programma's voor. Niet voor niets heeft de Y. F. C. in haar vaandel geschreven, dat ze van haar leden wil maken: Goede boeren, goede plattelanders en goede burgers. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7