MINIMUM-TARIEVEN Waterpersing in silo's. Lonen en sociale voorzieningen. voor loonwerkzaamheden in de Provincie Zeeland voor 1954/55 526 Van de B. O. V. A. L, de organisatie van loon werkers, ontvingen wij ter publicatie de mini mum-tarieven voor het nieuwe seizoen. Wij meenden dat het in verband met een goede voorlichting van onze lezers van belang was deze te publiceren. Degenen die veel van een loonwerker gebruik maken raden we aan dit stuk uit te knippen. Redactie 1. Dorsen van zaden (met dorsmachine). Het dorsen van zaden met een dorsmachine ge schiedt uitsluitend tegen uurtarief. Dit tarief be draagt voor Zeeland, behalve West Zeeuws-Vlaan deren a. Wanneer gedorst wordt met een dorsmachine zonder pers: Vtff en twintig gulden per uur; b. Wanneer gedorst wordt met een dorsmachine met pers: Dertig gulden per uur. In beide gevallen met inbegrip van vier man be diening. Deze tarieven worden voor elke man bediening minder, respectievelijk meer dan vier man, vermin derd, respectievelijk vermeerderd met één gulden zestig cent per uur. De kosten van bindmateriaal komen ten laste van de teler. 2. Dorsen van tevoren gemaaid gewas (met combine). Voor Zeeland, behalve Walcheren en West Zeeuws- Vlaanderen a. Het dorsen met een combine van peulvruchten, granen en blauwmaanzaad geschiedt uitsluitend tegen uurtarief. Dit tarief bedraagt, wanneer gedorst wordt met een maai-dorsmachine, zulks met inbegrip van twee man bediening: van 56 vt.: Dertig gulden per uur; van 78 vt.Vijf en dertig gulden per uur; van boven 8 vt.: Veertig gulden per uur. Deze tarieven worden voor elke man bediening minder, respectievelijk meer dan twee verminderd, respectievelijk vermeerderd met: één gulden en zestig cent per uur. b. Het dorsen met een combine van alle overige zaden geschiedt uitsluitend tegen een tarief, be rekend per hectare. Dit tarief bedraagt Honderd gulden per hectare met inbegrip van twee man bediening. Dit tarief wordt voor elke man bediening minder, resp. meer dan twee verminderd, resp. vermeerderd met Vijf gulden per ha. Voor Walcheren: Het dorsen met een combine van alle producten geschiedt uitsluitend tegen uurtarief. Dit tarief be draagt met inbegrip van twee man bediening: Veer tig gulden per uur. In alle de onder dit hoofd vermelde gevallen komen de kosten van het bindmateriaal ten laste van de teler. 3. Dorsen van granen en peulvruchten (met dorsmachine). Wanneer granen en peulvruchten met een dors machine worden gedorst, geschiedt dit uitsluitend BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Er wordt nogal eens de Vraag gesteld wat een arbeider dient te doen en wat er gebeurt met de reeds voor hem betaalde premie indien zijn ver zekering bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw wordt beëindigd 'b.v. doordat hij de landbouw verlaat en definitief snaar een andere bedrijfstak overgaat. Dezelfde vragen dringen zich op met betrekking tot hen die emigreren of die in diejnst zijn van bij 't fonds aangesloten waterschap pen, gemeenten of andere overheidsorganen en die door de jongste wijziging van de Pensioenwet 1922 thans of in de naaste toekomst ambtenaar worden in de zin van deze wet d.w.z. worden opge nomen in het Alg. Burg. Pensioenfonds. In al deze gevallen is men inderdaad niet langer verzekerd voor een pensioen bij overlijden of in validiteit in het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw en behoeft de arbeider daarvan, onder overlegging van zijn premiekaart, slechts mede deling te doen aan de secretaris van de sociale *ver- zekeringscommissie ter plaatse of aan de districts agent van het fonds. Restitutie van de reeds betaalde premie of het verstrekken va)n een afkoopsom (waarnaar nJogal eens gevraagd wordt) kan in deze gevallen vlolgens het algemeen reglement niet plaats vinden. Be trokkenen dienen er evenwel goede nota van te nemen, dat de premie welke voor hen na hun 21- jarige leeftijd aam het fonds werd betaald, te hun nen name geboekt blijft. Als die premie nu tenminste 2,50 resp. 3 be draagt, behouden zij recht op uitgesteld ouder domspensioen en kunnen zij dus, uiteraard naar rato van de voior hen betaalde premie, op 65-jarige leeftijd een aanvrage om ouderdomspensioen bij het fonds indienen. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. tegen tarieven, berekend per honderd kilogram ge dorst product. Dit tarief bedraagt: Voor Schouwen en Duiveland: Twee gulden en tien cent per honderd kilogram met inbegrip van persdraad en touw. Voor Tholen en St. Philipsland: Twee gulden en vijftien cent per honderd kilogram met inbegrip van persdraad en touw. Voor Noord- en Zuid-Beveland: Twee gulden en vijftien cent per honderd kilogram met inbegrip van vier man bediening en van persdraad en touw. Deze tarieven worden voor elke man bediening minder, resp. meer dan vier man, verminderd, resp. vermeerderd met twintig cent per 'honderd kilogram. Voor Walcheren: Twee gulden en dertig cent per honderd kilogram voor ongewogen product en Twee gulden veertig cent per honderd kilogram voor ge wogen product. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen: Twee gulden per honderd kilogram. 4. Persen van stro of hooi. Het tarief voor het persen van stro of hooi bedraagt: a. Indien gewerkt wordt met een staande pers: Voor Zeeland met uitzondering van Walcheren en West Zeeuws-VlaanderenTien gulden per duizend kilogram geperst product, met inbegrip van twee man bediening en van persdraad of touw; Voor Walcheren: Twaalf gulden per duizend kilogram geperst product, met inbegrip van twee man bediening en van persdraad of touw; h. Indien gewerkt wordt met een pick-up: Voor Zeeland behalve West Zeeuws-Vlaanderen: Vijf en zestig gulden per hectare met inbegrip van persdraad of touw. 5. Maaidorsen. Het tarief voor het maaidorsen van granen met een combine met gebruik van opgebouwde pers be draagt: Voor Zeeland, met uitzondering van Walcheren en West Zeeuws-Vlaanderen a. Honderd veertig gulden per hectare voor nor male gewassen. Voor percelen kleiner dan één hectare wordt Tien gulden per hectare meer be rekend. Voor Walcheren: Honderd vijftig gulden per ha ongeacht de grootte der percelen. b. Voor afwijkende gewassen in de met zout water overstroomde gebieden, indien de afwijking van dien aard is dat,minder dan 60 van een nor male oogst verwacht wordt. Voor Zeeland, met uitzondering van Schouwen en Duiveland en West Zeeuws-Vlaanderen: Honderd en vijftien gulden per hectare. Indien met een combine zonder pers gewerkt wordt, worden deze tarieven met vijftien gulden per hectare verlaagd. In alle gevallen komen de kosten van het bind materiaal en het opzakken voor rekening van de teler. 6. Maaien van granen en zaden. Schouwen en Duiveland: Voor het maaien bedraagt het tarief vijftig gul den per hectare voor het rondmaaien en Vijf en zeventig gulden per hectare voor het maaien van één kant. Tholen en St. Philipsland: Vijf en vijftig gulden per hectare voor het rondmaaien en Vijf en zeventig gulden per ha voor het maaien van één kant. Noord- en Zuid-Beveland en Oost Zeeuws-Vlaanderen: a. Voor het maaien van percelen groter dan 3 ha bedraagt het tarief per ha Veertig gulden voor het rondmaaien en Zestig gulden voor het maaien van één kant. b. Voor het maaien van percelen van kleinere op pervlakte dan sub. a. vermeldt, bedraagt het tarief per ha: Vijftig gulden voor het rond maaien en Vijf en zeventig gulden voor het maaien van één kant. Walcheren: Zes en vijftig gulden vijf en twintig cent per ha voor het rondmaaien en Vijf en zeventig gulden per ha voor het maaien van één kant. In alle gevallen komen de kosten van het bind materiaal ten laste van de teler. 7. Zwadmaaien en maaien van peulvruchten. Voor Zeeland behalve West Zeeuws-Vlaanderen: a. Voor het zwadmaaien van percelen groter dan 4 hectare bedraagt het tarief Vijftig gulden per ha; h. Voor het zwadmaaien van kleinere percelen dan onder a genoemd bedraagt het tarief: Zestig gul den per ha. 8. Vlasplukken. Voor Zeeland, behalve Walcheren en West Zeeuws- Vlaanderen a. Vijf en tachtig gulden per ha, indien gewerkt wordt zonder binder; b. Honderd vijf en dertig gulden per ha, indien ge werkt wordt met binder. Voor percelen beneden 2 hectare worden de onder a en b genoemde tarieven verhoogd met Vijftien gul den per ha. Voor Walcheren: a. Honderd gulden per hectare indien gewerkt wordt zonder binder; b. Honderd vijftig gulden per hectare indien ge werkt wordt met binder. In alle gevallen komen de kosten van het bind materiaal ten laste van de teler. 9. Stoppelploegen. Voor Zeeland, behalve Walcheren en West Zeeuws- Vlaanderen: Stoppelploegen d.w.z. bewerking van de grond tot maximaal 12 centimeter diepte, geschiedt tegen een minimum tarief van Zeven en twintig gulden vijftig cent per hectare. Voor percelen kleiner dan 2 hectare wordt dit ta rief verhoogd met Twee gulden vijftig cent per ha. 10. Schijfeggen. Voor Schouwen en Duiveland: Minimum tarief van Twintig gulden per hectare per bewerking. Voor Tholen en St. Philipsland: Twee en twintig gulden vijftig cent per hectare per bewerking. Voor Noord- en Zuid-Beveland en Oost Zeeuws- Vlaanderen: Vijftien gulden per ha per bewerking. Voor Walcheren: Vijf en twintig gulden per ha per bewerking. 11. Ploegen. Voor Zeeland', behalve West Zeeuws-Vlaanderen: Het ploegen geschiedt tegen een tarief van: a. Bij het ploegen op wintervoor: Vijftig gulden per ha als basistarief. b. Bij het ploegen op zaaivoor: Vijf en veertig gulden per hectare als basistarief. 12. Zaaien. Voor Zeeland, behalve Walcheren en West Zeeuws- Vlaanderen Het zaaien met zaaimachine en tractor geschiedt tegen een tarief van Achttien gulden per hectare. 13. YVieltractor-verliuur (inclusief bediening). Het verhuren van wieltractoren, inclusief de be diening geschiedt tegen de volgende tarieven: a. Voor een wieltractor van 20 pk: 5,50 per uur; b. Voor een wieltractor van 30 pk: 7,- per uur; c. Voor een wieltractor van 40 pk: 8,50 per uur; d. Voor een wieltractor van 50 pk: ƒ10,— per uur. Reeds geruime tijd geleden hebben we de aan dacht gevestigd; op de mogelijkheid groenvoeder- silo's af te dekken met een plasticzeil. Als bezwa ren hebben we toen, naast de kosten, vooral de kwetsbaarheid van. het plastic genoemd. Dezer dagen kwam ons ter ore dat men deze plasticzeilen nu ook gebruikt om met behulp van water het kuilvoer aan te drukken. Het voordeel hiervan is ongetwijfeld dat men zodoende weinig werk hoeft te verrichten in vergelijking imet het aanbrengen van een gronddek. Verondersteld al thans dat men beschikt over een waterleiding. De proeven, die hiermee zijn genomen, geven nog geen definitief uitsluitsel ever de mogelijkheden en de levensduur van de zeilen. Toch kan men reeds zeggen dat het met deze plasticzeilen mogelijk is in meerdere étappes in te kuilen. Wanneer de eerste hoeveelheid kuilvoer be zakt is door de bovenstaande waterlaag van 60 120 cm, kan men het water weer wegpompen of af he velen en een nieuwe hoeveelheid' kuilvoer toe voegen. Die dan op de beurt weer met een water- laag belast wordt. Een bijkomstig voordeel is dat •het water tevens als kbeling voor de kuil fungeert en de temperatuur niet te hoog op laat lopen. Het plastic voegt zich door d£ grote waterdruk geheel naar de vorm van kuilvoer en silo en sluit de lucht dus goed uit. Een 'bezwaar zal ongetwij feld wel blij ven, dat hét plastic nogal kwetsbaar is. zodat men er erg voorzichtig mee om moet gaan. Vandaar dan ook dat alle scherpe en harde voor werpen er verre van gehouden moeten wiorden en dat het opzetstuk van de silo aan de bovenzijde rondgeschaafd moet zijn. De zeilen waarin men het water doet, zijn duur der dan de zeilen die alleen maar voor de afdek king van de silo's tegen het inregenen worden ge bruikt. Dit komt mede voort uit de omstandigheid dat de naden extra versterkt zijn met opgeplakte stroken van 8 cm breedte. Terwijl een regenwerend zeil voor de silo met een doorsnede van 5 meter bv. ruim ƒ80,kost, komt hier voor één dat met water belast kan worden nog eens een goede 50, bij. Men denk't dat de zeilen wel 2 a 3 jaar meé zullen kunnen, dioch dit blijft uiteraard een gis sing, waarover alleen de nu lopende proeven uit sluitsel kunnen geven. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6