JHhll Van boerderij en organisatie «SHELL» OPENING EN SLUITING DER JACHT. Gebrs DEJONGH Rassenkeuze Wintertarwe in het rampgebied. bestrijdingsmiddelen 525 WALCHEREN. 16 Augustus. Bij het verschijnen van dit blad zal het erg druk zijn met de oogstwerk- zaamheden en wordt er met man en macht gewerkt om alles tijdig en goed droog in de schuur te bergen. Spoedig zullen de velden er kaal bij liggen en is er weer tijd om de stal mest over het land te brengen. Ook is het dan de meest geschikte tijd om een bekalking toe te passen. Overal, door het gehele eiland ver spreid, liggen er grote hopen met schuimaarde, die na de oogst moeten worden gestrooid. Deze kalkmeststof is in enkele jarentijds volledig in zwang gekomen, omdat de resultaten die er mee behaald worden, zoveel reclame hebben gemaakt. Onlangs vertelde één mijner collega's nog, dat er na een zware schuimaardebemesting op zijn grond, die erg zuur en arm was, won deren gebeuren. Het is echter heel belangrijk, dat de kalk tijdens droog weer en door droge grond goed gemengd wordt. Gebeurt dit niet, dan zal het langer duren voor dat volledig profijt van de kalkbemes- ting wordt getrokken. Voor de bedrijven beneden de 10 ha is het mogelijk om voor de bekalking een belangrijke subsidie te ontvangen, mits deze op juiste wijze wordt uitge voerd. Bij een bekalking i9 het ook noodzakelijk om op het grondonderzoek af te gaan, teneinde alleen te bekalken op die percelen waar dit inderdaad nodig is. NOORD-BEVELAND. 16 Augustus. Nog maar weinig dagen hebben we zomer 1954 in stralende uitbundigheid kunnen beleven. Met alle onprettige gevolgen van dien: teleurgestelde va- cantiegangers, met een vacantie achter de rug, waarvoor de definitie „vacan tie" eigenlijk niet meer opging. Zelfs hier en daar verspreid een weerzieke boer, bij tijden welhaast in staat de vertolker van de slechtweer-praatjes met een sierlijke boog in de drink waterput te laten neerdalen of de baro meter in de gracht't Zou evenwel niet baten, want andere radio's zouden doorgaan ergens boven de Atlantische Oceaan depressies vol water te prop pen en andere barometers zouden met een tergend wijsvingertje blijven wij zen naar regen en veel wind Tegen aardappelziekte, thrips en kwade harten kunnen we spuiten, maar een of ander koper-gedoetje, dat de de pressies afschrikt, bestaat er niet. En maar goed ook, want het zou je maar moeten over komen, als je buurman in grote spuit|jver een serie depressies in je Schokkers doet nederdalen. Het weer, zowel goed als slecht, zul len we moeten blijven ondergaan. En als dan door slechte weersomstandig heden de stambonen allesbehalve veel belovend op het veld staan, aardappel ziekte veelvuldig optreedt, menig per ceel gerst ernstige doorwas vertoont, de peeën een nog laag gewicht en ge halte hebben, er straks maar weinig mooie partijen erwten uit de dors machine zullen komen, en bovenal de oogstwerkzaamheden sterk verlaat worden, dan nog zullen we niet mogen mopperen over dat alles, maar veeleer dankbaar moeten zijn voor wat er nog geoogst mag worden. Daarom: gij weerzieke boer, weest blij ZUID-BEVELAND. 16 Augustus. Zo af en toe zijn we hier aan de oogst bezig en het kost minder zweet dan voorgaande jaren. De opbrengsten aan graan z|jn goed; van de stro-opbrengst komt echter zeer weinig tot zijn recht. Beschikken over onvoldoende graandroogcapaciteit waardoor de kwaliteit van het graan te lijden krijgt. Verscheidenen onzer missen hierdoor de extra's, verbonden aan brouwgerst en zaaizaad. Aan het tarwe-maaidorsen z|jn we ook begonnen. Speciaal nog in de hand gewerkt door de korreluitval bij de Heine VII. Voor een goede kwaliteit (bak-aard) beslist te vroeg. Maar wat te doen onder deze omstandigheden? De erwten staan op de ruiters. Al half binnen dus. Hier en daar eens ge keken en dan lijkt het zo, dat de kwa liteit nog wel eens mee kan vallen. Zeker wanneer men de omstandigheden in aanmerking neemt. Hier en daar is iets gedorsen, de kg-opbrengst viel tegen. Trachten nu bekwaam te men nen: verbroeide erwten brengen maar 't halve geld op! De bieten hebben flink blad, maar minder flinke wortels. En hier en daar weer knap schieters, 't Blijkt weer 't oude kwaaltje: te vroeg gezaaid. Zul len we 't volgend jaar iets minder gauw zijn? Aardappelen met vooral de laatste week sterke toename van phythoph- tora. Velen die het risico niet meer namen en gingen doodspuiten. Wat de prijzen betreft is het hier zeer rustig. Uien met hier en daar flink wat meeldauw. Gelukkig komt er hier iets meer vraag. En de bonen: misère Al met al zo geen opwekkend beeld over oogst 1954. Wie weet echter... wanneer U dit lee9t schijnt de zon al dagen lang! THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 16 Augustus. De oogstwerkzaamheden worden als steeds nog maar opgehouden door de voortdurende ongunstige weersomstan digheden. Wanneer het maar een beetje doenlijk is, ziet men de maai dorsers en de graanmaaiers uitzwer men om weer een gedeelte van het graan er af te krijgen. Het gaat echter maar met horten en stoten en het werk dat uiteindelijk geleverd wordt, kan slechts een matige waardering halen. De opbrengsten liggen, voor wat de gerst en de tarwe betreft, op een rede lijk peil. Eigenlijk wel iets boven de verwachting. Maar gelukkig dat er toch ook nog wel eens een meevaller is bij al dit slechte weer, en p,aast de diverse andere vruchten die geen ver gelijkbare opbrengst geven als de ge noemde graansoorten. We zagen erwten, oogst 1954, die erg fjjn waren, een euvel dat we b|j vele erwtenpercelen verwachten. De erw- tenpr|jzen liggen niet ongunstig. Deze week werden hier prijzen besteed van 52 voor kleine groene en van 72 voor schokkers, boerenschoon geleverd vanuit de combine. Gerst ging vanuit de combine weg voor ƒ24 a 25, afhankelijk van het vochtgehalte en het voorkomen van groene korrels die afkomstig waren van de tweede groei die in vele percelen optrad. De aardappelprijzen trokken tegen het laatst van de week iets aan, maar z|jn toch niet best. De aanvoer op de veilingen is in tegenstelling met wat men verwachten zou, erg groot. Vele boeren z|jn natuurlijk bang van het kwaad. Dit drukt de prijs in belang rijke mate. We vermoeden echter, dat straks de prijzen zich toch wel wat zul len herstellen. In de Staatscourant is het jaarlijkse besluit van de Minister van Landbouw verschenen ter rege ling van de openings- en sluitingstijden der jacht voor het seizoen 1954/55. Over het algemeen zijn de tijden yrijwel dezelflde gebleven als die van het vorig jaar. Vanaf 9 Augustus mag op wilde eenden, slobeen den en talingen gedurende de gehele dag wonden gejaagd tot en met 31 Januari 1955. Vanaf 1 Sep tember 1954 imag ook op alle overige eenden, met uitzondering van eider-, berg- en krooneenden, wor den gejaagd. Verschillend met het vorig jachtseizoen is ook de openingstijd' van die jacht op korhoenders. De jacht op hanen en hennen is- tegelijk gedurende een korte periode geopend, en wel van 3 tot en met 8 Januari 1955. Niet alles op één kaart zetten. LET OP HET RASSENBERICHT, DAT OVER ENKELE WEKEN VERSCHIJNT. In de afgelopen winter is de goede wintervast- heid van Heine's VII ondubbelzinnig gebleken. Hierdoor is de belangstelling voor dit ras in het middelpunt ivan de belangstelling geplaatst. Naar het zich laat aanzien zal straks veel Heine's VII worden gezaaid. Toch schuilt ook hier een gevaar door alles op één kaart te zetten. Onder invloed van de eenzijdige graanteelt, hetgeen onder de ge geven omstandigheden nu eenmaal niet te ver mijden was, steekt in het rampgebied voetziekte de kop op. En juist voor voetziekte is Heine's gevoelig, vooral wanneer de structuur nog te wen sen overlaat. Daarom lijkt het ons aan te be velen in het rampgebied niet meer dan de helft van de oppervlakte, die men voor wintertarwe gaat bestemmen in te zaaien met Heine's VII. Voor de andere helft zou dan een ander ras gekozen moe ten worden. Over de keuze van di!t ras hopen wij ons over enkele weken uit te spreken, wanneer de rassenproefvelden met wintertarwe geoogst en de verkregen gegevens verwerkt zijn. De Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden. Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Op 16 October 1954 gaat, evenals vorig jaar, de jacht op houtsnippen, fazanten en hazen open, en zal dus het z.g. grote jachtseizoen aanvangen. In verband met de overstromingsramp in Fe bruari 1953 is in verschillende gebieden, waar de wildstand vrijwel geheel is verdwenen, de jacht ook dit jaar op diverse wildsoorten gesloten gehouden. Hieronder volgt een volledige lijst van openings- en sluitingstijden en uitzonderingen daarop: Klein wild: Patrijzen: van 1 Spetember t/m 31 December 1954. Fazanthanen: van 16 October 1954 t/m 31 Janu ari 1955. Fazant hennen: van 16 October t/m 31 December 1954. Houtsnippen: van 16 October 1954 t/m 31 Janu ari 1955. Hazen: van 16 October t/m 31 December 1954. Korhoenders: van 3 t/m 8 Januari 1955. Waterwild Alle soorten ganzen, behalve brandganzen, rot ganzen en Canadaganzen: van 1 September 1954 t/m 31 Januari 1955. Wilde eenden (anas boschas, anas platyrhyncha) en slobeenden: van 24 Juli 1954 t/m 31 Januari 1955. Talingen valn 9 Augustus 1954 t/m 31 Jan. 1955. Alle overige sdorten eenden, behalve eidereën- den, bergeenden en krooneenden: vam 1 September 1954 t/m 31 Januari 1955. Watersnippen: van 9 Aug. 1954 t/m 31 Jan. 1955. Goudplevieren: van 1 Nov. t/m 31 Dec. 1954. Het vangen van waterwild door middel van een denkooien is toegestaan ten aanzien van wilde eende van 24 Juli 1954 t/m 31 Januari 1955, falin- gen van 9 Augustus 1954 t/m 31 Januari 1955 en alle overige soorten eenden, behalve bergeenden, leidereenden en krooneenden van 1 September 1954 t/m 31 Januari 1955. In de provincies, waar de zeehonden tot het wild zijn gerekend, is de jacht daarop geopend van 1 September t/m 31 December 1954. De jacht op otters is in de gemeenten Westdlor- pe, Hulst, Hontenisse, Graauw en Langendam, Volgewaarde, Oostburg, Axel, St. Jansteen en Zaamslag geopend van 1 October 1954 t/m 31 Jan. 1955. In het gehele land wordt de jacht niet geopend op: eenden, van welke soort ook, die wegens hun onvolledige bevedering niet in staat zijin tot vlie gen, edelherten, damherten, reewild, geboren in 1954 (waarvan dus de derde kies in de onderkaak driedelig is), dassen, steenmarters, boommarters, zwanen, brandganzen, rötganzen, Canadaganzen, eidereenden, bergeenden, krooneenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs en waterhoentjes. Afwijkingen. Op het eiland Schouwen-Duiveland wordt de jacht op hazen, patrijzen en fazanten niet geopend, met dien, verstande echter, dat in de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Zonnemaire en Noord- gouwe de jacht op hazen is toegestaan van 13 t/m 31 December 1954 en die op patrijzen van 1 Sep tember t/m 16 October 1954. Op St. Philipsland en Tiengemeten wordt de jacht op hazen, patrijzen en fazanten niet geopend. Op NoordLBeveland en in het gedeelte van Zuid- Beveland, gelegen, ten oosten van het kanaal door Zuid-Beveland, alsmede in het gedeelte van Wal cheren, gelegen ten noorden van de spoorlijn en voorts begrensd door het kanaal door Walcheren, de Zandkreek en het Sloe wordt die jacht op hazen niet geopend, terwijl de jacht op patrijzen slechts is geopend van 1 September t/m 16 October 1954. (Advertentie.) Zuiver ingesteld op vernevelen „KONEPROX" Koperoxychloride 50 °/o Cu voorkomt de gevreësde aardappelziekte. „SHELL" W-N 101 ctoodt Uw aardappelloof snel en zonder schadelijke nawer kingBij verneveling slechts 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 - GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5