HET INZAAIEN VAN HET GRASLAND. STEKELS op den BLEIK ARBEIDSKRACHTEN IN DE LANDBOUW. DEMONSTRATIE STOPPELPLOEGEN 524 DE RMKSLANDBOUWCONStJLENT LIET EEN PESSIMISTISC H GELUID HOREN OVER De graslandmiddag ie Brouwershaven op 11 Augustus. Deze middag werd georganiseerd door de Bedrijfsstudiegroep Schouwen en Duiveland in samenwerking met de Commissie Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor dé Landbouw in Zeeland en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. In hotel Jacob Cats opende de heer Van der Zande deze goed bezochte bijeenkomst, waarna Dr Ir C. W. C. van Beekom een inleiding hield over het inzaaien van de graslanden in de Schouwse polder. Spreker was er van overtuigd, dat er weer zo spoedig mogelijk moet worden ingezaaid maar wees erop, dat de laatst genomen zoutmonsters nog zodanig tegenvielen, dat er nog maar zeer weinig weilanden geschikt blijken te zijn. De zoutcijfers variëren nog van 10 tot 20 in de laag van 520 cm, wat dus zeggen wil, dat de bovenste vijf cm in geval van droogte nog aan merkelijk zouter kunnen zijn. Voorts zal een groot gedeelte van het grasland de eerste twee jaren in de herverkaveling vallen. Ook dit kan dus niet ingezaaid worden. Verder komt er nog bij, dat er maar zeer weinig goede gra>'mpngsels in de handel zijn, wat tot gevtolg heeft, dat de N.A.K. thans een noodmengsel plom beert. Deze mengsels zijn echter voor blijvend grasland zeker niet aan te bevelen, daar zij nooit een goed grasbestand zullen geven. Bovengenoem de feiten leiden ertoe, dat er dus dit najaar nog maar zeer weinig grasland ingezaaid zal kunnen worden. Ook het aanstaande voorjaar achtte spreker niet ideaal en raadde dan ook aan, al is het wat ontmoedigend, nog maar liever te wachten tot de volgende zomer. In die tussentijd moet de grasvoorziening dan maar gezocht worden dn één- of meerderjarige kunstweiden op büuwland. Speciaal voor één jarige kunstweiden wees hij op het mengsel van 10 kg Westerwolds, 10 kg Engels en 10 kg Italiaans raaigras per ha. Na deze spreker kwam Ir Sahders aan het woord over het gebruik van het grasland. In aan sluiting op wat Dr Van Beekom uiteemgezet had, moest deze inleider wel wat in hét verschiet spre ken, omdat het gebruik nog een jaar langer op zich zal laten wachten. Van belang is hierbij echter wel, dat de exploitatie na de herverkaveling bij intensief gebruik van het grasland een heel wat hogere opbrengst zal kurunen geven. Wil men echter (niet meer vee gaan houden, dan is het van belang, dat reeds bij de aanleg rekening wordt gehouden met de oppervlakte. Op een bedrijf waar het grasland in de toekomst intensiever gebruikt zal worden kan de oppervlakte bouwland groter worden, terwijl de grootte van de veestapel gelijk blijft. Om hiertoe te komen, dient imen de stikstof in minstens 5 keer te strooien, terwijl men de per ceeltjes niet groter dient te maken dan 5 are per koe. Natuurlijk moet hierbij ook op geregelde tijden een goedé weidesleepbewerking worden uit gevoerd. Vervolgens gaf de heer Vroegop nog een toe lichting uit herverkavelingsoogpunt; speciaal voer wat betreft de perioden waarin de verschil lende objecten achtereenvolgens zullen worden uitgevoerd. Van de pauze, die hierop volgde, werd; door velen gebruik gemaakt om de kaart van deze objecten nader te bestuderen, waarna op verschillende vragen een an'twoord werd gegeven. Na deze beschouwingen kwam het practische gedeelte aan de beurt. Op een ongelijk perceel oud grasland aan de Schendersweg was reeds 's morgens door enkele firma's met rotaivator freesmachines gedemon streerd, hetgeen nu werd voortgezet. Hierbij bleek, dat de rotaivator gemonteerd op de David- Brown, de grond wat minder diep los maakte maar beter verkruimelde. De andere rotavator, gemonteerd op een Ford Dearborn, werkte de grond wat te diep los, terwijl hij bij één keer bewerking te grof bleef liggen. Dit kwam n.l. doordat het toerental van de rotavator bij de David Brown hoger lag, terwijl de rijsnelheid kleiner was, dan bij de Ford. Ook de diameter van. de rotavator bij de David Brown was wat kleiner waardoor een betere ver kruimeling ontstond: Deze freesmachines die door de aftakas worden aan gedreven, zijn bijzonder geschikt voor het stuk maken van: de oude grasmat, Speciaal voor per celen die een ongelijke ligging hebben of die ver vuild zijn met kweek. De aankoop van zo'n rota vator brengt voor de boer ongetwijfeld te hoge kosten met zich mee, doch voor een loonwerker zit hier zeker iets in. Voornamelijk ook voor gron den die na de egalisatie bewerkt moeten worden. Door de weersomstandigheden was het weiland echter te nat. Hierdoor kwamen ook de werktuigen voor het inzaaien van gras niet goed' tot hun recht. Speciaal de Brillion-zaaimachine, die door de Ned. Heide Mij beschikbaar was gesteld, had hier last van. Dit is n.l. in grote trekken een zaaimachinebak waar ander 2 cambridgerollen gemonteerd zijn, waar tussen het zaad valt. De eerste cambridgerol maakt dus lichte geultjes, waarin hét zaad min of meer terecht komt, terwijl dé tweede rol deze geul tjes weer dichtdrukt. Een goed zaaibed is hierbij een eerste vereiste. De zaadbak bestaat hier uit twee delen, n.l. één voor klaver- en timothieezaad en één voor het grovere graszaad. Kans op ont menging en daardoor ongelijke verdeling der zaadsoorten is hier dus uitgesloten. Wanneer er landbouwers zijn die vain deze machine gebruik wensen te maken, kunnen zij door middel van de assistent hierover de beschikking krijgen. De kosten bedragen pljm: 10 per ha zonder of 25 a 35 gulden mét tractor en chauffeur. Tenslotte werd ook nog even de kunstmestschotelstrooier als graszaadzaaimachine gedemonstreerd. Ook hier mede zijn goede resultaten te bereiken, maar dan moet men. wel stil weer hebben en een gelijke lig ging van het terrein. Op deze graslandmiddag zullen vele boeren een zekere richtlijn gevonden hebben omtrent de gras- landproblemon in de Schouwse polder. De rayon-assistent bij de R. L. V. D., K. POPPE. De totale bezetting, uitgedrukt in arbeidseen- heden, waarbij de arbeidskrachten zijn herleid tot mannelijke volle-jaarswerkers, liep achteruit van 587.300 tot 574.400 (2 zijnde de som van een geringe 'toeneming (2500) bij de vaste en een naar verhouding vrij sterke afneming, n.l. met 15.500 (31 bij de tijdelijke arbeidskrachten. H]et aandeel van de vrouwelijke arbeid is vrijwel over de gehele lijn afgenomen. In totaal bedraagt deze vermindering in de categorie 15 jaar en ouder ruim 9000 arbeidsjaareenheden (10 Zij betreft nagenoeg uitsluitend de vrouweijke gezinsarbeid. Ook! bij de jongere leeftijdsklasse van de manne lijke medewerkende gezinsleden (1520 jaar) valt een daling waar te nemen en wel van 3100 arbeids- jaareenheden (8 Daartegenover vertoont de mannelijke gezins arbeid in de groep vaste arbeidskrachten van 21 jaar en ouder een toeneming met ruim 9000 ar beidsjaareenheden (3 In de categorie manne-* lijke betaalde arbeidskrachten bleef het totale aairir tal arbeidseenheden gelijk. Alleen is hier sprake van enige verschuiving 1700 arbeidsjaareen- hedien) van de groep 21 jaar en ouder naar de 1520-jarigen. Het totale aantal vaste arbeidskrachten: 581.300 personen, omvat 402.000 volle-jaarswerkers (69 procent); hiervan komen er 320.000 (80 voor rekening van de geïinsarbeid. Van de overige vas te arbeidskrachten werken er 20.000 (3 8 maan den of meer, en 160.000 (28 minder dan 8 maan den op hetzelfde bedrijf. Tenslotte zij opgemerkt, dat het aantal vaste arbeidskrachten in de jongste leeftijdsklasse (jon ger dan 15 jaar) sedert 1950 gestegen is van 5500 tot ruim 8500, waarvan er 7300 tot het eigen gezin behoren. Het was ons reeds geruime tiid bekend dat er behoefte bestaat aan een speciale advertentie rubriek voor leden, waarin deze werktuigen, vee, bedrijfsbenodigdheden, of wat dan ook, ten ver koop kunnen aanbieden of vragen. In overleg met de Redactie hebben we daarom besloten met ingang van 1 September de adver tentie-rubriek ZAADKORRELS in het leven te roepen, waarvan uitsluitend particu lieren gebruik kunnen maken. Het tarief is uiterst laag gehouden en bedraagt 2 cent per letter, cijfer of leesteken, met een minimum van 1,— In verband met dit lage tarief moeten enkele voorwaarden gesteld worden. Er wordt alléén ge bruik gemaakt van de kleine letter die uitsluitend over één kolom wordt gezet. Het verschuldigde bedrag kan door een ieder vooraf worden berekend door het tellen van de letters, cijfers en leestekens. Er is dus geen bezwaar tegen het verschuldigde bedrag vóóraf per giro over te maken (no. 38.200 t.n.v. Firma P. J. van de Sande te Terneuzen) of bij de opgave in postzegels bij te sluiten. Advertenties, waarvoor niet of in onvoldoende mate vóóraf is betaald, worden teruggezonden, daar bij dit tarief beslist geen administratie- en incasso kosten gemaakt kunnen worden. Wij hopen echter, d,at de lezers zullen begrijpen, dat de instelling van deze rubriek in de eerste plaats bedoeld is als een vorm van dienstver lening aan de lezers. Het beste bewijs hiervan zal geleverd worden door een ruim gebruik van deze mogelijkheid. Het Zeeuvvsch Landbouwblad wordt gelezen in ruim 8000 boerengezinnen in Zeeland en Noord- Brabant en is als zodanig voor boeren in deze pro vincies het meest geschikte orgaan om contact met collega's in andere streken te zoeken. DE UITGEEFSTER. Op Vrijdag 27 Augustus a.s. zal van 2 tot 4 uur op het bedrijf van de heer J. Deïst, Blinkende Pan- lioeve, Zierikzee, een demonstratie met stoppel- ploegen worden gegeven, waarbij circa 30 types zullen worden getoond. Voor belangstellenden wordt een bus ingelegd vanaf de boot van Zierikzee naar de demonstratie- plaats!. Woensdag 25 Augustus wordt weer een belang rijke dag voor de Westhoek van Noord-Brabant. Immers, op die dag zal te Zevenbergen die traditio nele fokdag van de Vereniging tot Bevordering van de Warmbloedfokkerij in West-Brabant ge houden worden. In de morgenuren wordt de van oudsi bekende Zevenbergse paardenmarkt gehouden, terwijl in de middaguren daarop aansluit het groot nationaal concours-hippique. qt Scherpslijper is een verwoed krantenlezer. Voor al nu in de oogsttijd, 's Morgens na het beluiste ren van de Tegenberichten en na het personeel aan het vegen van de vloer en het schuren van de stal len te hebben gezet, verdiept hij zich, ter ver strooiing van zijn brein, in de opwekkende kran- tenlectuur. Er staat zo vaak kennelijke onzin te lezen, sensatie en halve waarheden. Maar daar mee wil niets kwaads gezegd zijn van de pers en deszelfs animeerende lectuur in deze dagen. We lezen zulk nieuws als overstromingen in China en Pakistan of doodgevroren bergbeklimmers in Zwit serland en dan ten slotte als de klap op de vuur pijl, dat het ook op Mars zulk slecht weer is. De kanalen staan er vol, zijn als aanzienlijk blauwer strepen als anders waarneembaar en dat moet dus komen van de vele regens. Ziehier een bijzondere troost voor ons arme stervelingen. Als het een ander ook slecht gaat. voelen wij ons altijd weer iets lekkerder. Het schijnt overigens niet lang meer te zullen duren of de Vereniging voor Ruimtevaart zal er eens een kijkje gaan nemen, om na te gaan of die Mars kanalen nu werkelijk wel kanalen zijn. We moe ten daarmee niet spotten. Men komt toch bij ons ook al kijken wat die paddestoelen van die atoom- ontploffingen te betekenen hebben. Men krijgt el ders belangstelling voor onze beschaving, om niet te zeggen cultuur,. Nu steeds meer te goeder naam en faam bekend staande lieden rapporteren over met eigen ogen geziene vliegende schotels, moeten we onze twijfelziekte maar eens wat meer gaan laten varen. Het is ten slotte zeer interessant te weten of we nog ergens heen kunnen, nu het communisme, met zijn aspiraties naar de wereldrevolutie en wereld heerschappij, nog steeds niet overal even welkom schijnt te zijn. Ruimte is altijd een belangwekkend geval, wanneer men ergens elkaar het kot uitvecht. Scherpslijper was reeds in zijn jeugd, een groot bewonderaar van Jules Verne. De meeste, destijds als fantasieën geclassificeerde, voorspellingen zijn reeds lang in vervulling gegaan. De reis rond de wereld in 80 dagen, doet men op zijn dooie gemakje. Het luchtschip van Robur de Veroveraar heet tegen woordig helicopter of hefschroefvliegtuig. Kapitein Nemo zou de rust benomen zijn onder water door teveel duikboten. Waarom dan niet, als slotbekroning van al Jules Verne's voorspellingen, straks de reis naar de maan? Scherpslijper twijfelt maar aan één ding meer. Namelijk of het spreekwoord: „Stilstand is achter uitgang" wel waarheid bevat voor alle tijden en zaken. SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4