Wikken voor groenbemesting Beperkingen gebruik bestrijdingsmiddelen Prijsverwachtingen in de akkerbouwsector. ZITDAGEN lp BOEKHOUDBUREAU waarin opgenomen het NOORD-BR AB ANTSCH LANDBOUWBLAD D. J. VAN DER HAVE fitfOaoaiiflch-Tecïmologlsch IrmtitvA voor Zeeland MIDDEbBURO N*. «W7. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen MET de installatie van de „Bestrijdingsmiddelen commissie" door de Minister van Sociale Za ken, sluiten we symbolisch een spuitseizoen af, waarin weer heel wat is gebeurd. Veel plagen zijn onderdrukt en ziekten zijn met succes bestreden. Doch er zijn, helaas, ook veel •ngelukken gebeurd, waarbij grote mensen en kin deren om het leven kwamen of ernstig ziek wer den en dieren werden getroffen. Zo gezien, is er al reden de vraagstukken rondom deze bestrijdingsmiddelen in studie te gaan nemen. De Bestrijdingsmiddelen-commissie zal zich, vol gens de Minister „in het bijzonder ook bezig heb ben te houden met de bezwaren en gevaren, welke het gebruik van bestrijdingsmiddelen, voor zover dit op zichzelf toelaatbaar wordt geacht, kan mee brengen." Daarbij zal deze commissie kunnen over wegen aldus de Minister „of het nodig en mogelijk is, de bevoegdheid tot het bezigen van giftige bestrijdingsmiddelen te beperken tot hen, die een bewijs kunnen overleggen, dat zij van de voorlichting op het onderwerpelijke terrein hebben kennis genomen of wellicht zelfs tot hen, die met goed gevolg een examen „bestrijdingsmiddelen- spuiter" hebben afgelegd." Het is daarmee wel duidelijk, dat de Minister niet zal terugdeinzen voor vérstrekkende voorstel len van deze Bestrijdingsmiddelen-commissie, die, volgens de antwoordrede van de voorzitter, als één der eerste vraagstukken de mogelijkheid het ge bruik van sommige middelen te beperken of ge heel te verbieden, zal bestuderen. Wanneer de voorzitter van deze commissie ver der te kennen geeft, dat het gebruik van bestrij dingsmiddelen te ver is doorgevoerd, dan dat sprake zou kunnen zijn van een weg terug, geeft hij blijk van een stuk werkelijkheidszin, evenals wanneer hij opmerkt dat onverschilligheid, onkunde en ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel niet door wettelijke maatregelen worden weggenomen, „al is de wet een welkome stok achter de deur." Reeds geruime tijd geleden is door dezelfde mi nisteries Landbouw en Sociale Zaken een Commissie Phytopharmacie ingesteld, die de vraag stukken rondom de bestrijdingsmiddelen van de wetenschappelijke kant zal benaderen en ook aller lei onderzoekingen over giftigheid en andere eigen schappen van middelen zal nemen. In de Bestrijdingsmiddelen-commissie zullen deze vraagstukken meer van de practische kant bena derd worden, waartoe dan ook als leden zijn ge kozen personen, die, op grond van de praktijk, met deze gevaren in aanraking komen. Zij, die op grond hiervan een ruime land- en tuinbouwvertegenwoordiging verwacht zouden heb ben, komen bedrogen uit. Er is slechts één ver tegenwoordiger in deze 18 leden tellende commis sie te ontdekken, van wie verwacht mag worden, dat hij regelmatig bestrijdingsmiddelen gebruikt. Wat wél opvalt, is het aantal vertegenwoordi gers van verenigingen, die zich ten doel stellen vogels, natuurmonumenten, natuur en, niet te ver geten, ook nog de gezondheid van de mens te be schermen. Ook de jacht is door een tweetal vertegenwoor digers gewaarborgd, dat deze belangen niet ver geten zullen worden. Eerlijk gezegd, zijn we een beetje bang voor al LET OP U SAECK.! TERNEXJZEN: Woensdag 25 Augustus in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEEDonderdag 26 Augustus in Hotel „Huis van Nassau". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 26 Augustus in Hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Donderdag 26 Augustus in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 27 Augustus in Café „Huijsse", van 9 tot 1.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 28 Augustus in Hotel „Lievense", deze „beschermers" in een commissie, die zich het praedikaat practisch op de borst ziet gespeld. In de regel komt dit practische er op neer, dat ze ten koste van alles het bestaande willen hand haven tegen aantasting van welke kant dan ook. En hoewel we beseffen, dat het ingrijpen in de natuurlijke evenwichten zoals dat gebeurt bij het bestrijden van ziekten en plagen de belan gen van velen raakt, zijn we toch wel enigszins ongerust, dat één direct-belanghebbende gebrui ker de ongeveer 100.000 ondernemers in de land bouw, die bestrijdingsmiddelen gebruiken, moet vertegenwoordigen. De Z. L. M. mag zich daarom des te gelukkiger prijzen dit probleem reeds te hebben aangesneden in een rapport, dat eind 1953 voor publiciteit vrij is gegeven. Indertijd zijn we uitvoerig op de inhoud van dit rapport ingegaan. Vatten we de hoofdzaak hiervan samen in een paar regels, dan komen de conclusies van deze Z. L. M.-commissie er op neer, dat, na verloop van een zekere tijd, eisen van vakbekwaamheid aan handelaren in bestrijdingsmiddelen en loonsproei- ers gesteld dienen te worden, alvorens ze dit be roep mogen uitoefenen. Wat de land- en tuinbouwers betreft, wordt ge wezen op de noodzaak deze door onderwijs en voorlichting beter op de hoogte te brengen van de gevaren die dreigen, en de verantwoordelijkheid die de gebruiker draagt. Al zal ook voor deze cate gorie deze voorlichting in een aantal gevallen door voorschriften en maatregelen aangevuld dienen te worden. TARWEPRIJS 1955. In het maandelijkse onderhoud met de Minister van Landbouw is dit punt aan de orde gekomen, tegelijk met de vraag hoe met zo weinig mogelijk administratie het prijspeil gehandhaafd kan wor den. Van de zijde der Stichting voor de Landbouw wordt vastgehouden aan een regeling, waarbij op name van tarwe in het brood voldoende gewaar borgd is. Of er verandering in de tarweprijs zal komen, hangt in hoge mate af van de wijze van berekening van de kostprijs. Wordt deze gebaseerd op het areaal van dit jaar, dat tengevolge van het uitwinteren van de wintertarwe, liefst voor 40 uit zomertarwe bestaat en ook anders over de ge bieden met verschillende kostprijzen verdeeld is dan vorige jaren? Of wordt de oude methode gevolgd? We zullen het vrij spoedig weten en daar ook de conclusie uit kunnen trekken of de regering zich herinnert dat de buitenlandse tarwe steeds hoger is en wordt betaald. VERHOGING SUIKERPRIJS. Er is overreenstemming bereikt met de Minister over de verhoging van de suikerprijs in verband met de inmiddels gestegen lonen. De bedoeling is de suikerprijs zodanig te verhogen, dat de gevol gen van de loonsverhoging voor de boer volledig gecompenseerd zullen worden. Daartoe is de sui kerprijs van 47,per 100 kg verhoogd tot 47,85. De daarmee overeenkomende verhoging van de bietenprijs bedraagt 1,14 per 1000 kg. ROGGEPRIJS. Het gaat er naar uitzien, dat de boeren op de lichte gronden, die rogge verbouwen, tegemoet ge komen zullen worden in hun gerechtvaardigde ver langens althans de kostprijs van het belangrijke product rogge vergoed te krijgen. De Minister heeft nu toegezegd ernstig te zullen overwegen een dergelijke regeling voor oogst 1954 toe te zul len passen. Ook bedrijven, die in belangrijke mate met aard appelmoeheid besmet zijn, hebben een goede kans, dat de Minister een tegemoetkomingsregeling zal ontwerpen, daar hij toegezegd heeft dit in ernstige overweging te zullen nemen. PRIJSVORMING POOTAARDAPPELEN. Ten aanzien van deze prijsvorming wijst de Stichting voor de Landbouw er nog eens met na druk op, dat de garantieprijzen ongewij^jgd zijn Gezien de reacties van verschillende bladen, is dit rapport niet onwelwillend ontvangen. Het geeft zeker niet in alle gevallen die de praktijk kent, ook zelfs maar een mogelijke oplossing aan. Al wordt ook de consument niet vergeten, wanneer het er om gaat deze te beschermen tegen een onverant woord gebruik van. giftige middelen, die in groen ten of fruit opgehoopt kunnen zijn. Zonder aan de activiteit van de verschillende diensten, die met deze vraagstukken te maken hebben, te kort te doen, mag toch wel worden vastgesteld, dat het contact tussen deze diensten op fiet terrein van maatregelen tot beteugeling van gevaren, verbonden aan het gebruik van bestrij dingsmiddelen, te wensen heeft gelaten. Als zo danig kunnen beide commissies, waarin deze dien sten vertegenwoordigd zijn, uitstekend werk ver richten. Wanneer ze gezamenlijk kunnen komen tot een vorm van opvoedende voorlichting, die, direct na de lagere school beginnend, zich voort zet over het landbouwonderwijs naar de voorlich ting door land- en tuinbouwvoorlichtingsdienst en arbeidsinspectie, zijn we, voor wat de boeren en landarbeiders betreft, al een eind op de go<?de weg. Moge deze commissie zich daarom steeds her inneren, dat de Minister in zijn installatie-rede het gevaar van het alles willen regelen door middel van wettelijke voorschriften en maatregelen, zich goed bewust was, toen hij het volgende zei: „Ik ben er daarbij van overtuigd, dat zij zich zal hoeden voor overdrijving, dat zij bij haar beschou wingen zal uitgaan van exacte gegevens en niet van vermoedens, en dat zij niet zoals wel ge schiedt de vrees voor gevaren zal verwarren met de gevaren zelf." B. gehandhaafd voor zover gemiddeld over het gehele land van het betreffende ras niet meer dan 500 kg wordt overgenomen. Voor overschotten van deze rassen wordt door de St. O. P. A. dus de volledige overnameprijs uitbetaald (alleen de bewaarvergoe- ding is met 50 ct verlaagd). Indien mocht blijken, dat het totale overschot van alle rassen gezamenlijk meevalt, bestaat nog de mogelijkheid, dat, met het oog op de positie van het P. E. F., zonder bezwaar voor alle over schotten de volledige overnameprijs kan worden uitbetaald. Voor zover het overschot gemiddeld per ha goedgekeurde pootaardappelen over geheel Nederland per ras groter is dan 500 kg, wordt een korting toegepast afhankelijk van de grootte van dit overschot. Indien bij bepaalde rassen onver hoopt zeer grote overschotten zullen optreden n.l. gemiddeld meer dan 3000 kg per ha dan kan, afhankelijk van de positie van het P. E. F., worden besloten, dat niet meer dan dit kwantum wordt overgenomen. Hoewel de voor de keuring aangegeven opper vlakte groter is dan in voorgaande jaren, is, ten gevolge van meerdere afkeuring en minder hoge opbrengst, een kleiner aanbod te verwachten. Om trent de afzetmogelijkheden valt evenwel nog niets met zekerheid te voorspellen. Het Nederlandse pootgoed blijft op de internatio nale markt een. zeer gewild product. Hoewel de situatie nog niet volledig is te overzien, bestaat er naar onze mening geen reden tot al te grote ongerustheid omtrent ongunstige prijsvorming of vrees voor grote kortingen op eventuele over schotten. (Advertentie.) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE—BIEZELINGE. Negro en Buitenlandse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1