N.- Brabantsche Mij van Landbouw „Shell" Muurtox GRAANKLANDERS ^rs„m'^9mr^m9'^mmryrsi VEL D PERS VELDDORSMACHINEi ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. FOKDAGEN. LANDELIJKE PLOEGWEDSTRIJD. Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek RONDOM DE BOERDERIJ. Gebrs DE JONGH - Goes EEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 519 (Adv.) Kan'achterJecTerelcombine'gebruikt jworden.' Balen :100 x 50 x55 cm.-geW,^^^ 'Gewicht:^2200.leg-, zonder motor Door het' gemakkelijke en' vlugge^ transport' zeergeschikt! voor/het, per«enlvan_los;stro*enlhooi. Uitvoering :_met'aangebouwde touwpers oR mettlichteibalenpersl Gewicht'zonder motor en pers 3000 kg. Capaciteit:.25-50 hl.. «anorijving^met ar- takas of apartejr>otoiy' nen»Yün_ios,5iro en. nooi. r; W W In werking te zien o.a. bij: L. A. P. BAERT, Koewacht. Gebr. WERKHOVEN, Wiltmarsum. Gebr. WILLEMSEN, Winsum. Gebr. v. d. PAARD, Wciwerd (Gr.). NIEUWENDIJKDonderdag 19 Augustus, 1112 uur, Café v. d. Heuvel. Ter voorlichting en advisering, zowel over ge bouwen-, agrarische- en huisraadschade, zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: STEENBERGEN: op Donderdag 19 Augustus a.s. in Hotel „Concordia", des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdag-voormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46, en elke Maandag-voormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. Woensdag 25 Augustus a.s. 24ste schapenfokdag te 's-Hértogenbosch. Donderdag 26 Augustus a.s>. 20ste fokveedag van de fokcentrale (zwartbont) te Roosendaal. Op 6 Augustus werd voor de tweede maal de landelijke selectie-ploegwedstrijd voor het wereld kampioenschap ploegen in de Noord-Oostpolder ge houden. De uitslag hiervan was als volgt: 1. W. de Lint te Zevenbergschen Hoek 404 punten 2. W. Schipper te Garsthuizen (Gr.) 393 punten 3. A. van Dijk te 's-Heer Arendskerke 383 punten 4. J. Sijtsma te Engelen 383 punten De beide eersten zullen deelnemen aan de inter nationale wedstrijd om het wereldkampioenschap, die op 7 en 8 October a.s. te Villarney, in Ierland, wordt gehouden. De heer De Lint, lid van onze Provinciale Jon geren-organisatie, die vorig jaar ons land vertegen woordigde bij de internationale wedstrijd in Cana da, zal dus ook thans weer meedingen naar het wereldkampioenschap. hebben opgelopen, thans blijkt dat nogal mee te vallen. Wel was het voor de loonwerkers met de grote erwtenmaaiers een haast je, rep je om alles snel gemaaid te krijgen; door de vele regens in Juli was 't in die laatste week vrijwel onmogelijk om op de meeste erwtenpercelen met de grote erwten maaier te werken. Nu met deze mooie dagen kon zelfs 's nachts worden doorgewerkt. Het ruiteren kon ook vlot verlopen met deze mooie dagen. Ook het graszaad-dorsen was een bezigheid, waar bij men dit prachtige weer goed kon gebruiken. Hoe de opbrengst zal zijn, is nog niet vast te stellen, daar bij het machine-schoon graszaad meestal nog wel een uitschonings-percentage van 20 a 35 valt te verwachten. Waarschijnlijk zullen de kg-opbrengsten per ha wel lager liggen dan vorig jaar, dat dan 'ook een bij uitstek gunstig graszaad-jaar was. Reeds veel zomergerst werd deze eerste week van Augustus gemaaid; ook enkele percelen wer den reeds met de combine bewerkt. Van officieel juiste opbrengstcijfers was mij bij het schrijven van dit bericht nog niets bekend. De tarwe rijpt over het algemeen maar zeer matig af; deze lijkt dan ook, wat korrelkwaliteit betreft, niet mooi te zullen zijn. Zo hier en daar werd nog wat laat hooi binnen gehaald; dit heeft, wanneer dat niet op ruiters heeft gestaan, veel geleden. De voedingswaarde daarvan, zal dan ook meestal zeer laag zijn. De tweede snede lucerne is daarentegen nu meest al mooi op de ruiters gekomen. Dit is een mooi fijn gewas en zeker niet gauw hoog genoeg te waarderen wat voedingswaarde betreft. De weilanden liggen er prima voor en wie teveel gras heeft of denkt te krijgen, kan alsnog mis schien wat inkuilen of bij iets vast weer soms nog prima ruiterhooi maken of zelfs nog beter met dakruiters werken. De stoppelbewerking eist nu ook de volle aan dacht; de onkruidbestrijding tijdens de stoppelbe werking is nog altijd de beste, tenminste wanneer de omstandigheden dit toelaten. (Advertentie.) 10 Augustus. De regen tikt tegen de ruiten en alles buiten ziet er treurig en bedroefd uit. Vorige week ging het best met het weer en de bouwvakarbeiders hebben in geen jaren zo'n mooie vacantie gehad. Doch Vrijdag werd het mis, tot 25 mm regen viel er. Wat 30 mm teveel was. En nog steeds regenbuien, in een tijd, waarin we geen regen kunnen gebruiken. Maandagmorgen mooi zonnig weer, om tien uur ronkten de zelfbinders reeds in de tarwe en de haver en de grond was al aardig droog geworden. Om 1 uur weer regen, alles was weer voorbij, de zeilen gingen weer over de machines. Zó is er geen aardigheid aan om de oogst te bergen. Telkens weer al het werk veranderen en alles in de weer stellen en dan te nat, alles ligt weer stil. Men kan geen binnenwerk meer doen, dat is reeds vorige week opgeknapt. Het koolzaadstro, dat met de balenpers tot mooie rolletjes was geperst, is nu ook weer natgeregend en moet eerst weer wat op drogen eer het opgeslagen kan worden. De dors machines staan op 't land om de karwij te dorsen, doch alles weer afgedekt. Slecht weer is het voor alles, maar zeker voor de aardappels, die steeds nat staan en waar de phy- tophthora op klaar zit toe te springen, daar ze door 't veelvuldig spuiten geen kans heeft gekre gen. De opbrengst was reeds goed en om wat minder risico te nemen, hebben we ze maar dood gespoten; dan is de kous af. De bieten zijn van 't jaar erg in 't loof gegroeid, de opbrengst was 1 Aug. evenhoog als vorig jaar, doch het suikergehalte veel lager. We hebben te weinig zon gehad en dat moet gauw komen om met 25 Sept. aan de 16 suiker te komen. Dat zou wel eens mis kunnen zijn. Zon is voor ons onmisbaar, voor alles, voor de grassen en voor de suikerbieten vooral. We den ken hieraan nog te weinig, hoe een grote rol de zon speelt in ons boerenbestaan. Wanneer ze wat hard schijnt klagen we dat het te warm is en de zon steekt, maar we hebben de zon hard nodig. Zie naar de bloemen, die de knopjes laten hangen bij donker nat weer, hoe ze, wanneer de zon maar schijnt, zich opbeuren en ons doen genieten van haar kleurenpracht. De vogels zitten soms bij don ker weer, geluidloos op de takken, ze lijken te slapen, doch wanneer de zon maar even doorkomt, vangen zij met hun concert aan en alles juicht en jubelt in de bomen. Zo ook de mensen, die stroef naar beneden kijkend door de straten kunnen lopen. Doch begint de zon te schijnen; hun stap wordt lichter en hun hoofd gaat hoger. Laten we hopen deze week nog veel fiere lopers te zien. Bij Koninklijk Besluit is Ir E. H. Gastman aan gesteld als Directeur van de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen. De heer Gastman was voordien leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, van welke functie hij gelijktijdig is ontheven. Nu de voorverkoop van natte pulp is begonnen acht de Stichting voor de Landbouw het nuttig a!an de veehouders voorlichting te geven over de prijs voor natte pulp in verhouding tot de voeder- waarde. Bij deze vergelijking is rekening gehou den met de extra arbeid en de verliezen van inge kuilde natte producten, zoals natte pulp en voeder bieten, en voorts met de prijs en voederwaarde van gedroogde pulp en roggemeel. Op grond hiervan kan een prijs voor natte pulp van negen tot negen en een halve gulden per ton af fabriek redelijk geacht worden. Rekening houdend met de sterk uiteenlopende vervoerskosten mag de natte pulp dan in het algemeen 'hoogstens 13,50 tot 14,50 franco boerderij kosten. In geval de natte pulp aan de veehouder meer zou kosten, zal hij zelf moeten nagaan, of de aankoop verantwoord is voor zijn bedrijf, dan wel hierover advies vragen aan het provinciaal veevoederbureau. Enige tijd geleden heeft de N.A.K. van twee Duitse studenten het recht aangekocht om tegen 150.000 Duitse marken een vinding (Igel-Lange- proef) exclusief te gebruiken. Door deze methode, die dit jaar voor de na- contröle van het pootgoed gebruikt zal worden, is 'het mogelijk een aantal virusziekten in de knol te ontdekken. In Duitsland vraagt men zich vooral in de kringen van de pootaardappelhande- laren af of de concurrentie met andere landen op deze wijze niet nodeloos verzwaard is. Het Westduitse ministerie van Landbouw heeft nu verklaard, dat de kosten en arbeid, verbonden aan deze methode, niet opwegen tegen de resul taten. Tevens zouden er volgens dit ministerie andere methoden bestafen om virusziekten in aard appelknollen op te sporen. Met ingang van 16 Augustus heeft het Bestuur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveerverzeke- ringen besloten de rundveepremies te veranderen. Jong vee, met niet meer dan 2 brede tanden (nooit gekalfd), pinkstieren en pinkossen: Zeeland 5,50, Noord-Brabant 6. Ie soort slachtrunderen: Zeeland ƒ7, Noord- Brabant 7,50, markt Rotterdam 8. 2e soort slachtrunderenZeeland ƒ9, Noord- Brabant 9,50. Voor 3e soort slachtrunderen en open lijders zijn de premies gelijk gebleven. LAND VAN ALTENA. Met de intrede van de Augustusmaand is opeens een mildere weersgesteldheid ons komen verrassen. Deze mooie zomerse dagen zijn niet alleen een dankbaar geschenk voor de vele vacantiegangers, doch evenzeer voor onze boerenbevolking, die dit weer met grote dankbaarheid mag begroeten. 't Is dan ook een lieve lust onze arbeidzame be volking van 's morgens tot 's avonds lustig bezig te zien met de verschillende oogstwerkzaamheden. Vrijwel allen concentreerden zich deze eerste Augustusweek op de erwtenoogst (tenminste dan wat betreft de droog te winnen consumptie erwten). Leek het de eerste dagen van Juli of de erwten- oogst zeer zware schade door de vele regens zou Na Uw graanopslagplaats grondig gereinigd te hebben, is het van groot belang zolder en muren te bespuiten met Het unieke bestrijdingsmiddel tegen dit zeer schadelijke insect. POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7