ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Vacantie De P. J. G. N.-p/oegwedstrijd in de N.O.P. Hebt U zich al opgegeven voor Van onze bijeenkomsten 517 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Deze maand zijn wegen en fiets paden vo.l met auto's, bussen en fietsen, die drommen vacantiegangers ver voeren. '"Ér'is niet veel jeugd van het platte land bij. Die kunnen we, voor zover de weersomstandigheden het toelaten, op het veld vinden, waar de oogst binnen gehaald moet worden. Het is vreemd verdeeld in de wereld, ziillen sommigen zeggen. Valt het niet een beetje mee als we denken aan de winterperiode, waarin op de inspanning vah het seizoen een rustperiode op de landbouwbedrijven volgt? "Ondertussen zeulen vele jongens en meisjes hun fiets, met meer of minder bagage voorzien, door ons land. Trek kers noemen we deze figuren, die aan het einde van de dag bij familieleden, in jeugdherbergen of ook wel in de eigen tent uitrusten van de vermoeie nissen des daags. Deze laatste vorm is uiteraard de meest geschikte om het begrip trekker tot z'n vólle wasdom' te laten komen. Ze zien met vrij eenvoudige midde len heel wat van eigen land en soms ook wel van het buitenland. In ieder geval meer dan degenen die gezeten in een bus in één dag een afstand afleg gen waar een trekker zeker twee weken over moet doen. En dat ook graag doet, omdat hij alle tjjd heeft z'n dag naar eigen believen in te richten. Als zodanig missen de landbouwjon- gerëh toch wel wat, omdat ze behou dens omstreeks half Juni, geen tijd heb ben om er 's zomers op uit te trekken. Zo is het ook begrijpelijk, dat po gingen het kamperen in de L. J. G. in gang te doen vinden, tot nu toe alle mislukt zijn. Misschien is dit ook wel gelukkig, omdat kamperen een eigen stijl vraagt, die niet zonder meer van een ander af gekeken en overgenomen kan worden. Er bestaan momenteel bij heel wat jeugdorganisaties in onze provincie, plannen orh het kamperen te gaan be oefenen. Doorgaans is er dan ook voorzien in de behoefte aan goede lei ding, al komen er in ongeorganiseerd verband maar al te veel gevallen voor, Uit verschillende delen van ons land kwamen jongeren naar de N.O.P. om hun kunnen bij het ploegen te tonen. Sommigen kwamen van ver met hun materiaal, anderen hadden het van kennissen uit de N.O.P. in bruikleen. Maar dat niet één verstek heeft laten gaan, is toch wel een vermelding waard. 's Morgens was er gelegenheid om wat met de ploeg en de grond eigen te raken, zodat men tijdens de wed strijd wat met de verschillende eigen schappen op de hoogte was. Veel verschillende merken ploegen waren er. Maar op de werking hiervan was, op deze grond en met dit formaat ploegen, al heel weinig aan te merken. Over de hele linie werd goed werk geleverd en het was dan ook f\jn om bij monde van de heer Kluerkamp te horen, dat alle ploegers, in schoolcnfers uitgedrukt, ruim voldoende behaald hebben. Dat de paardenploegers ongunstig afstaken tegenover de trekkerploe gers, lag toch niet helemaal aan deze jongens. Waarom kregen zij perceeltjes toegewezen, waar de grond met de cul tivator los was gewerkt, zodat de grond veel moeilijker goed te keren was? Drie uren had men de tüd zijn taak te volbrengen. Voor enkelen was twee uur voldoende; anderen hadden hun 3 uur wel ongeveer nodig. Hier was geen race wie het eerst klaar is; elk voor zich probeerde, zon der zich aan z'n rivaal te storen, er iets goeds van te maken. Hier gaat voor de toeschouwer een zekere rust van uit. Of het niet ging vervelen om 3 uur hiernaar te kijken? Niet in het minst! Elke ploeger, ploeg of combinatie van beiden, is een studie waard. Sommi- De winnaar van de P. J. G. N-wedstrijd, A. van Dijke, kijkt eens achterom of het wel goed gaat. gen ploegden vlot, zonder te meten, zoals ze thuis gewoon zijn; anderen waren angstig precies, waarbij de duim stok een belangrijk hulpmiddel was. Vooral om voor de laatste voor vol doende snijbreedte over te houden. Zo werd er dan ook veelal precisie-werk bij uitnemendheid geleverd. Leerzaam zijn deze wedstrijden in hoge mate. Het is dan ook jammer, dat er zo heel weinig belangstelling was. De drukke oogsttijd zal hier wel debet aan zjn. Maar toch is het de overden king waard e.v. het volgend jaar eens te gaan kijken. Hier ploegen ook jon gens met buitenlandse ervaringen. En ook voor de deelnemers is het een sti mulans nog beter hun best te doen, als zij merken dat zij de belangstelling genieten, welke zij verdienen. Zij tonen, dat de bewering niet juist is, dat men tegenwoordig met de trac toren niet goed meer leert ploegen! AD. DOELEMAN. waarvan dit niet gezegd kan worden. Nu kijken we, vooral bj mooi weer, wel eens verlangend naar al die jonge meisjes die beschikken over een zee van vrije tijd. Straks zijn de rollen wel licht omgedraaid en houden we op de bedrjven ook eens lekker vacantie b\j de kachel. Dat wordt een tijd waarin weer veel verenigingsactiviteit naar voren zal komen. Ook vóórdat de kachel wordt aange stoken gaan we dit jaar aan de gang. In dit nummer wordt van velen weer een stuk activiteit gevraagd, al is het alleen maar de opgave voor verschil lende dingen. Dat kan ondanks het feit, dat het voor veel andere mensen op het ogenblik vacantie is. B. De Goese Z. P. M. vergaderde op 27 Juli. Deze vergadering stond geheel in 't teken van declamatie en voordracht. Zes leden, die in vorige onderlinge wedstrijden als eerste uit de bus waren gekomen, zouden elkaar nu bekampen met een gedicht van Annie Schmidt: „De Poetsvrouw". Als deskundigen waren mevr. Bos en mej. Evertsen aanwezig, die samen de jury vormden. Ter inleiding van de wedstrijd ver telde mej. Evertsen, welke eisen aan een goede voordracht gesteld worden. Heel belangrijk is de ademhaling, die rustig moet gebeuren. Een tweede, en tevens zeer belang rijke, factor is de toonvorming en de uitspraak. Zeker ook als rasechte Zeeuwen, kost het moeite om algemeen beschaafd Nederlands te spreken. Tot slot is de keuze van het gedicht heel belangrijk. Dikwijls wordt veel te hoog gegrepen. Een klein eenvoudig gedicht of stukje proza goed te bren gen, is voor een beginneling al moei lijk genoeg. Als voorbeeld las zij proza van Annie Schmidt voor; waarna de wedstrijd be gon met het verplichte en een vrij ge dicht. De jury was niet ontevreden over de wijze waarop de gedichten gebracht werden, maar er viel toch nog heel wat te leren. De prijzen bestonden uit gedichten bundels en werden behaald door: 1. Lein de Jager; 2. Jo Wolfert; 3. Marie Trimpe. Tot slot droeg mej. Evertsen een ge dicht van Marie Kremer en uit: „Sprookjes" van Godfried Bomans, voor. Aangemoedigd door deze geslaagde middag, gaven zich verschillende meis jes op voor de regiecursus, die deze winter zal worden gehouden. HET BEOORDELEN VAN UW AARDAPPELROOIER? Dat kan alsnog gebeuren bij de vol gende leden van de Technische com missie: L. v. d. Linde, Prinsendijk 425a, Kortgene. I. J. Poissonnier, Z 69, Retranchement. J. Markusse, A 6, 's Heer Abtskerke. A. Dingemanse, Werendijkje 11, Zoutelande. A. A. van Gastel, „Stadswijk", Schuddebeurs. J. N. Noom, „Dijkzicht", Scherpenisse. J. D. Haak, Binnendijk F 23, Hoek. DE REGIECURSUSSEN die de volgen de maand gaan beginnen in alle stre ken waar voldoende belangstelling hier voor bestaat. De kosten van de cursus (6 lessen), bedragen 2,50, wanneer zowel streek als afdeling de hen gevraagde subsidie verlenen (resp. ƒ1,en ƒ2,50). Is dit niet het geval, dan bedraagt het cursusgeld niet 2,50 maar 3,50 of 6, De volgende Streken en Afdelingen hebben een subsidie toegezegd: Streek: Oost Zeeuws-Vlaanderen: Afdeling: L. J. G. HoekTerneuzen en AxelZ. P. M.Hoek—Terneuzen, Axel en Zaamslag. Streek: West Zeeuws-Vlaanderen Afdeling: L. J. G.: IJzendijke, Oostburg en Groede; Z. P. M.: IJzendijke, Oost- burg en Groede. Streek: Zuid-Beveland. Streek: Noord-Beveland: Afdeling: L. J. G.Noord-BevelandZ. P. M. Noord-Beveland. Streek: Tholen; Afdeling: L. J. G.: St. Maartensdijk. Afdeling: L. J. G.: Middelburg; Z. P.M.: Schouwen. Men kan zich alsnog hiervoor op geven bij de leden van de toneelcom missie te weten: De dames: L. de Jager, Noorderhoeve D 16a, Wolfaartsdyk. X. Scheele, „Plantlust" P 127, Terneuzen. C. A. A. Mol, Klinkenoord, St. Maartensdijk. C. van Schelven, Blindeweg P 13, Dreischor. En de heren: J. de Bruijne, Bakkerstraat A 11, Oostburg. Fr. Klaassen, Emelissedijk, Kats en Jac. de Visser, p/a A. de Visser, Oostkapelseweg, Serooskerke. DE PLOEGWEDSTRIJDEN die bin nenkortoveral in de streken en ook uiteindelijk provinciaal gehouden zul len worden. Opgave bij de leden van de Techni sche Commissie. DE VERKOOP VAN LOTEN voor de verplaatste personen die een landbouw- opleiding in Zeeland zullen krijgen. Het aantal aangevraagde loten is nog maar zeer gering. Voor al deze dingen geldt: STEL NIET UIT TOT MORGEN WAT GE HEDEN DOEN KUNT. Liever vandaag een briefkaart inge vuld of een telefoontje er aan gewaagd, dan over een week. Want dan zou er wel eens wat over kunnen gaan, door dat niet tijdig het aantal deelnemers bekend was.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5