«SHELL» Gebrs DEJONGH De rundveetentoonstelling te Hulst GRONDBEWERKING IN HET RAMPGEBIED. bestrijdingsmiddelen ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 515 Ter gelegenheid van de door de N.C.B. georganiseerde landbouwdagen op 10, 11 en 12 Juli te Hulst, werd een zeer belangwekkende tentoonstelling van paarden en rundvee gehouden. Maakten de trekpaarden, waarvan de fokkerij in Zeeuws-Vlaanderen nog steeds toonaangevend is in den lande, van de 3de tentoonstellingsdag een waar hoogtepunt, het getoonde rundvee leverde hiervoor een niet minder belangrijke bijdrage. Dit is des te meer opmerkelijk, omdat de rundveeteelt, waarbij we de nadruk leggen op de fokkerij, op het overgrote aantal der bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen een functie van meer ondergeschikte betekenis vervult. In nog sterkere mate dan dit voor geheel Zeeland geldt, zijn de melk- en fokveestapels hier doorgaans klein (gemiddeld ongeveer 3 melk koeien per bedrijf.) Niettemin is de totale rundveestapel van ruim 40.000 stuks in dit gebied om vangrijk (thans gemiddeld 13 stuks per bedrijf). Een belangrijk deel van de veestapel wordt jaar lijks, op de gemengde akkerbouwbedrijven hoofdzakelijk als graskalveren en pinken, aangekocht (de laatste jaren alleen voor Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 10.000 stuks per jaar), om te worden op gekweekt tot kalf va,ars voor afzet, waarvan de export van betekenis is. Een kleiner deel wordt bestemd voor de mesterij. Deze luttele cijfers wijzen reeds op het feit, dat hier in de rundveehou derij aanzienlijke kapitalen rouleren. Een behoorlijk geselecteerd monster van omstreeks 70 melk- en fokkoeien en 50 vaarzen vorm den een goede kern voor deze tentoonstelling. Zij bleek van een zodanig gehalte, dat de flinke be langstelling, welke zij zelfs tot uit het kamp van de paardenfokkers trok, met recht verdiend was. Al had de aanvoer, in het bijzonder ook uit West Zeeuws-Vlaanderen, stellig groter kunnen zijn zonder de kwaliteit te schaden, toch kon dit aan het succes van deze demonstratie geen ernstige afbreuk doen. De volgende gelukkige omstandigheden droegen tot het welslagen bij. 1. De rundveeteelt geniet de laatste jaren een langzaam stijgende belangstelling. Annex hiermede is een zich uitbreidend gebruik van beter fok materiaal. Naast enkele stierenverenigingen, heb ben de beide K.I.-veremgingen, in Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen, sedert 1949 goed werk verricht. Daarnaast wordt bij aankoop meer aandacht besteed aan geregistreerd vrouwelijk fokmateri,aal met behoorlijke exterieur-kwaliteiten en afstamming. Een deel hiervan wordt in de vaste kern op het bedrijf opgenomen. West Zeeuws-Vlaanderen heeft in dit opzicht nog de leiding. 2. Diverse groeperingen van fokkers werkten mede. Niet alleen waren de N.C.B.-leden uit West en Oost Zeeuws-Vlaanderen behoorlijk vertegenwoordigd, maar ook van buiten deze kringen in Zeeuws-Vlaanderen waren goede inzendingen aanwezig. Deze brede opzet heeft gunstige per spectieven voor een verdere gezamenlijke opbouw van de veeverbetering. Bepalen wij ons thans tot het getoonde vee, waarvan we de voornaamste, indrukken zullen weergeven. De stieren waren in verhouding niet sterk ver tegenwoordigd. De verenigingsstieren ontbraken, op één uitzondering na, op het appèl. In de cate gorie stieren van 2 jaar en ouder werd een 1ste prijs toegekend aan de 3%-jarige Nico 33503 S, eig. Stierenvereniging St. Jansteen. Nico is een zoon van de voormalige verenigingsstier van Cadzand, Lena's Eduard 2, 30801 S. Is een voldoende even redige, goed gesloten stier met diepe, iets onsoor- tige, voorhand, die aan flankdiepte iets tekort komt. Het beenwerk is matig. Nico werd goed ver zorgd en in goede conditie voorgebracht. Het reserve-kampioenschap, dat hem toeviel, zal aan de vereniging „De Vooruitgang" te St. Jansteen stellig voldoening hebben gegeven. Kampioen werd no 1 in de categorie stieren van 1—2 jaar Adema van de Woudhoeve 37370 S (V. Rossinant 33612 RPS, M. Sophie K 9. 145907 KS), in de afgelopen winter door de heer A. D. H. Ver- schueren te Kuitaart op de stal Gebrs Ruyter te Ooster-Blokker aangekocht. Deze Adema kan stellig een aanwinst voor Oost Zeeuws-Vlaanderen worden; heeft uitgesproken adel en is uitstekend van proporties, al kon hij in de schouderaansluiting even regelmatiger zijn. We zagen hem dit voorjaar wat gunstiger, wat niet hoeft te betekenen, dat zijn verdere ontwikkeling tegen zal vallen. Ondanks zijn jeugdige leeftijd was hij een waardig kampioen. Bij het vrouwelijk fokvee kwam duidelijk de gunstige invloed van enkele fokstieren, welke een rol van betekenis vervullen of hebben vervuld, naar voren. Zij brachten een verbetering van het type. Te grove, vlezige dieren werden weinig meer gezien. De onderlinge uniformiteit is vooruitgaan de. Bij het melkvee waren de klassen jonge koeien kwalitatief voldoende bezet, al misten we in de categorie le kalfskoeien, vóór 1 Jan. '54 gekalfd, nog aan uniformiteit. De kopgroep was echter heel goed. Drie eerste prijzen werden toegekend: la Elza 2, d. Rotterda Sikkema 89, van A. D. H. Verschueren, Kuitaart (mooi productie-type, solied en correct)lb Juliana 38, d. Lena's Eduard 2, eig. J. F. Poissonnier, Retranchement (best, iets mas saler voorhand even zwaar)lc de goed gelijn de Gretha 2, evenals la een Rotterda Sikkema 89- dochter van Ed. de Waal, Ossenisse. De eerste kalfskoeien, na 1 Jan. '54 gekalfd, vormden een kleine, goede klasse met uitlopend kopnummer. De la-prijs was voor Nanno-dochter Reintje, eig. M. A. de Rijcke te Aardenburg. Edel, harmonisch type met fraai zij-aanzicht, beste melk- tekenen, iets dakkig kruis; 1b werd de goedsoorti- ge diepe, iets minder regelmatig gebouwde Mina 2 Td. Rotterda Sikkema 89) van A. D. H. Verschue ren. Bij de 2e kalfskoeien ging in de cat. vóór 1 Jan. '54 gekalfd de la-prijs naar Astrid 285301 S (d. Frans 27565 S) van P. Boer jan te Biervliet. Een fraaie verschijning met uitstekende maatverhou dingen, goede melktekenen, waarvan de uiervorm iets tekort komt. De lb-prijs was voor de melktypi- sche Hiltje 292620 S (d. Dora's Jan 36226 FRS) van P. J. van Mol, Stoppeldijk. De na 1 Jan. '54 gekalfde categorie 2de kalfs koeien was goed bezet; wat weinig uniform echter met uitstekende kopnummers. De strijd om de eerste plaats was hier intensief; tenslotte werden 3 eerste prijzen gegeven in de volgende rangschik king: la Adèle 302644 S (d. Lena's Adema 25393 S), edele, iets gespannen, melkvormige koe, eig. K. G. Tollenaar, Hoek; lb Haersma Willem'ke 41, 283192 S (d. Jenne 93, 34544 FRS), goed gelijnde, wat scherpe melkkoe, eig. A. D. H. Verschueren; lc Nannie 292605 S (d. Nanno 30800 S) van R. de Rij cke, Aardenburg. Fraai, best geproportionneerd type, dat in diepte iets tekort komt, doch qua soort ook la had kunnen staan. De 3de kalfskoeien, vóór 1 Jan. '54 gekalfd, vorm den als geheel een wat minder goede klasse, even wel met goede kop. la Diana 1, 272040 R van A. D. H. Verschueren (best behangen, sterk, matige uier- vorm, melktekenen overigens goed)lb Sjoerdje Ninke Zwartkop (d. Zwartkop 33393 FRS) eig. Ach. Buyck, Waterlandkerkjc, en lc Sonja 272062 K.S. (d. Grietje's Jan 25754 RPS) van A. Risseeuw, Cadzand. Een kleine, goede klasse vormde de groep na 1 Jan. '54 gekalfd, met eveneens 3 beste eerste prijswinnaars, n.l. la Buma Zwarthak 267966 K.S. (d. Sietske 29942 FRS) edel en sterk, met niet onberispelijk uier, eig. A. J. Salomé, Groede; lb Anna 280790 S (d. Lena's Adema 25393 S) veel type, iets zwakker beenwerk, eig. K. G. Tollenaar, Hoek; lc Geertje 7, 272009 S (d. Adema 24 van de Woudhoeve 26780 S) soortig, met best uier, matige conditie, van H. A. A. Baron Collot d'Escury, Kloosterzande. Bij de 4de kalfskoeien, vóór 1 Jan. '54 gekalfd, ging de la-priis naar Opperhans Sonja Puck 38, 240090 K.S. (d. Jan Jaikes 37831 FRS), chique, ruim en diep, komt in uiervorm en beenwerk wat tekort, eig. A. D. H. Verschueren; lb Gonda 240018 K.S. (d. Reino 21087 S); lc Hertha 240271 R, eig. J. de Rijcke, Sluis. In de groep na 1 Jan. '54 gekalfd was flinke con currentie. la werd de secuur gebouwde en goed gelijnde Juliana 36, 240275 S (d. Adema-Jan 31942 FRS) van de stal van F. J. Poissonnier, Retran chement, gevolgd door de sterke, iets meer melk- typische verschijning Elza 1, 240094 R (slap uier) van A. D H. Verschueren en de iets zware Wopke (25746 RPS) dochter Sonja 226163 K.S. van J. de Rijcke, Sluis, resp. met ib en lc-prijzen. De beste klasse van de tentoonstelling werd ge vormd door de groep oudere koeien, vóór 1 Jan. '54 gekalfd, waar zich een buitengewoon spannen de prijskamp ontwikkelde. In de imposante kop groep, waar 4 eerste prijzen werden toegekend, ging het om geringe verschillen, fraaiheid en doel matigheid vulden elkaar aan en streden soms met elkaar. De uitslag werd ais volgt: la de chique Friese koe Eeke 28, 208327 R (haar officiële af stamming d. Koen Keizer ging helaas ver loren) van C. C. B. Tas te Waterlandkerkje. Deze koe verenigt een sterke, fraaie bouw met uitmun tende melktekenen (hoewel matige plaatsing der spenen). Later behaalde Eeke 28 een verdiend kampioenschap van de koeien. Zij werd op de voet gevolgd door een nieuwe aanwinst uit Friesland van A. D. H. Verschueren, n.l. Gesina (d. Neeltje's Adema 29, FRS), een hoogdrachtige koe van har monisch type; lc werd de voorname productie koe Corrie 208207 K.S. van A. Verhage, Schoondijke (best type, iets slijtage) en ld de goedsoortige Grietje 30, 240012 K.S. van J. B. van Acker te St. Jansteen. De oudere koeien, na 1 Jan. '54 gekalfd, waren iets ongelijker, met individueel goede koeien aan de kop! Aan het hoofd van de 3 eerste prijswin naars kwam zonder grote moeite Vera 155839 R, eig. J. de Regt, Zaamslag. Deze koe van de kleine maat, die zeer harmonisch, in het bijzonder diep, gebouwd is en reeds op verschillende keuringen de aandacht trok, kwam in beste conditie en met gevuld uier sterker terug dan ooit. Bij de keuring voor het kampioenschap handhaafde zij zich tot het laatst en werd reserve-kampioene achter de ge noemde Eeke 28. In haar klasse werd Vera met een lb-prijs gevolgd door Paula 226135 K.S. van Th. Dierikx te Schoondijke (beste, wat robuste koe) en Flapper 15, 240278 K.S. van A. D. H. Verschue ren (lc). Veelbelovend voor de toekomst van de fokkerij kan zijn de beste indruk, die de verschillende cate gorieën kalfvaarzpn en vaarzen achterlieten. Ver scheidene dieren van zeer goed type komen naar voren. Het is van het grootste belang, dat de vee houders hiervan profiteren, door deze als melk- en fokdier op hun eigen bedrijf in te schakelen. Bij de geprimeerde dieren van eigen fok kwa men hier, zoals ook wel te verwachten was, de dochters van Rotterda Sikkema 89 het sterkst naar voren. Daarnaast waren Witzij's Adema, Nanno en Lena's Eduard 2 met enkele goede kopnummers vertegenwoordigd. De kwaliteit van de groepen stond op een goed peil. Hier kwam duidelijk de vooruitgang in type en uniformiteit naar voren. Een aantrekkelijke concurrentie tussen de stallen van Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen viel te beleven. In de best be zette klasse van groepen fokvee van één eigenaar, werden niet minder dan 4 eerste-prijzen toegekend. De uitslag was: la-prijs A. D. H. Verschueren, Kuitaart; lb J. F. Poissonnier, Retranchement; lc J. de Rijcke, Sluis en ld M. A. de Rijcke, Aar denburg. Ook bij de groepen van 3 eigen gefokte dieren nam de stal Verschueren de leiding (la-prijs), direct gevolgd door K. G. Tollenaar, Hoek (lb). De heer M. de Rijcke behaalde met de koe Rika 189177 K.S. de eerste prijs met een groep van 3 beste, uniforme dochters. De productiviteit van de koeien werd geaccen tueerd door de invoering van een productieklasse, waarin 15 dieren aan hoge minimum eisen bleken te voldoen. Het praedicaat van de hoogste produc tie behaalde de koe Corrie 208207 K.S., geb. l-7-'46, van A. VerhageHoste, Schoondijke, met een ge middelde productie van 3 lijsten van 6131 kg melk, 4,29 vet, 322 dagen. Wij vermelden tenslotte nog, dat het défilé van de bekroonde dieren, 's middags vóór de demon stratie van de paarden gehouden, voor een heel goede publieke belangstelling beter tot zijn recht kon komen dan op vorige Zeeuwse tentoonstellin gen wel eens het geval was. Terugziende op de keuringen en de demonstratie mogen we vaststel len, dat allen die aan dit gebeuren medewerkten, hiëraan met voldoening kunnen terugdenken. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. Kenmerkend voor het rampgebied, en met name voor de gronden in het tweede cultuurjaar na de overstroming, is een abnormale onkruidontwikke ling. Teneinde hieraan paal en perk te stellen ge voelt de practijk de behoefte tot meer grondbewer king. Daarbij gaat het er om het devies „zo wei nig mogelijk, zo ondiep mogelijk en zo droog mogelijk", zo min mogelijk geweld aan te doen. Zo wenig mogelijk, grondbewerking moge dan in het algemeen wenselijk zijn, terwille van de noodzaak van een goede onkruidfoestrijding zullen wij daarvan door een keer extra stoppelploegen moeten afwijken. Maar deze extra stoppelbewer king mag er daarom niet toe leiden, dat wij straks te diep ploegen. De meeste gronden zijn hiervoor nog zeer gevoelig. Laat daarom de stoppelbewer kingen zo ondiep mogelijk zijn, door gebruik te maken van een geschikte ploeg voor dit werk, die ook werkelijk „schillen" kan! En dat er geschikte ploegen zijn heeft ons de demonstratie van vorig jaar op Noord-Beveland geleerd. Tenslotte, Haten wij proberen alle bewerkingen zo droog mogelijk te doen. Grond in de natte toe stand bewerken staat gelijk met diep ploegen. Wij geven toe, droog bewerken is, in tegenstelling met vorig jaar gemakkelijker, maar ernstig proberen moeten we het toch! Wij geven toe, droog bewerken is in tegenstelling met vorig jaar gemakkelijker gezegd dan gedaan, maar ernstig proberen moeten wij het toch. De Rijklandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Goes, 10 Augustus 1954. (Advertentie.) Zuiver ingesteld op vernevelen „KONEPltOX" Koperoxychloride 50 °/o Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. „SHELL" W-N 101 doodt Uw aardappelloof snel en zonder schadelijke nawer- king. Bij verneveling slechts 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 - GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3