Demonstratie met erwtenmaaiapparaten op Tholen Gras- en Klaverzaden ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU middelburg WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2236. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954. ^conomisch-Technologjsch In,bmu, voor Zeeland 42e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD HOGE arbeidskosten, gebrek aan arbeidskrachten en dit voorjaar vooral ook de opeenhoping van de werkzaamheden, noodzaken de boer steeds meer van machines gebruik te maken bij de erw- tenoogst. Allerwegen ziet men dan ook de maaimachine, uitgerust met of zonder apparatuur, in de erwtenpercelen. Het pikken met de hand ziet men steeds minder gebeuren. De goede belangstelling voor de erwtenmaaidemonstratie op Dinsdag 3 Augustus is dan ook zeer be grijpelijk Velen zoeken nog naar een goed apparaat en het eigenaardige doet zich hierbij voor, dat de één zweert bij dit en de ander bij dat en dat op bepaalde momenten geen van beide methodes het meer doet. Men kan het in het algemeen wel zó stellen, dat er practisch nog geen machines zijn, die onder 'alle omstandigheden goed werk leveren. Daartegenover staat, dat er in elk seizoen wel dagen voorkomen, waarop de omstandigheden wel gunstig zijn. Zie slechts dit jaar. In het begin is er veel geknoeid, terwijl na enkele dagen droogte en warmte veel gunstiger resultaten werden ge boekt. Algemeen is bekend, dat wat zware erwten zich beter laten maaien dan hol staande. Het demon stratieperceel stond bij het uitkiezen hol en was dus uit dien hoofde wel geschikt. Het bleek ech ter, dat het gewas door het wat steviger stro toch niet zo vast tegen de grond was geslagen als op andere percelen. De onkruidbezetting was pas de laatste paar weken zwaarder geworden. Met de enkele, aan de demonstratie voorafgaande, droge en warme dagen waren de omstandigheden voor het maaien gunstig te noemen. De grond, met een afslibbaarheid van 30 a 35 was niet te nat en ook niet te droog. Minder gunstig was het om de machines bij el kaar te krijgen. Na een zeer natte periode was iedereen met zijn machine aan het werk. Toch was die drukte er de oorzaak van, dat de grootste machine, n.l. de „Leverton," die zou de monstreren, op het allerlaatste moment verstek moest laten gaan. Des te meer is dit te betreuren, omdat alle in Nederland voorkomende systemen aanwezig zouden ziin geweest, als ook de „Lever ton" ter beschikking gesteld had kunnen worden. In volgorde 'van het programma, werden de vol gende machines gedemonstreerd: „Ermaga," erwten-maaigarnituur van de Firma Groenevvege te Rozenburg. Drie Ermagalichters waren hierbii bevestigd op een Steyer midden maaibalk. Over het buiten- zwadbord was een torpedo met loopwieltje gemon teerd. Vanaf het achtereind van deze torpedo was een staafiizertje naar het zwadbord bevestigd. Hierdoor werden de door de torpedo overgewerkte erwten verder omgeworpen, waardoor een bredere pad ontstond. Een binnenzwadbord was er niet. Hierdoor kwam het voor, dat de linkerwielen van de trekker over wat erwten reed. Door de spoor breedte iets ruimer te stellen zou dit voorkomen kunnen worden. Het oordeel over dit garnituur was gunstig. Er werd langzaam gereden, wat de kwaliteit van het werk ten gunste kwam. De capaciteit bleef daar bij toch goed. Het verlies was practisch nihil. Er werd van één zijde tegen stroom in gemaaid. Een tweede man was daarbij eigenlijk overbodig, omdat verstoppingen zelden voorkwamen. De prijs van dit garnituur bedraagt 98,50 com pleet. Gewone grasmaaimaehine. Ter vergelijking werkte ook een gewone gras maaimaehine met een Krupp middenbalk. Deze machine was voorzien van een binnen- en buiten- zwadbord. OOSTBURG: Woensdag 18 Augustus in Café „De Windt". WISSEKERKE: Woensdag 18 Augustus in Hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: Donderdag 19 Augustus in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 19 Augustus in Café „De Eendracht". Er kon enkel tegen stroom in gemaaid worden, waarbij een tweede man noodzakelijk was. Ook dan kwamen verstoppingen nog herhaaldelijk voor. Een groot bezwaar is ook, dat de maaibalk teveel door de grond loopt en daardoor aan sterke slijtage onderhevig is. Bij het gebruik van garnituren is dit in mindere mate het geval. Een wat later werkende Massey Harris maai machine leverde iets beter werk. Vastgesteld kon echter worden, dat het maaien met een grasmaai maehine zonder meer grote moeilijkheden oplevert. „Erwtenschoffel." Deze schoffel werd gedemonstreerd door de Fir ma Gebrs Schieman te Axel. Zij bezit in verschillende delen van onze provin cie algemene bekendheid, doch komt op Tholen vrijwel nog niet voor. In feite is het niet meer dan een balansploeg, waarvan het rister is ver vangen door een torpedo met daarachter een brede ganzevoet. De torpedo scheidt twee rijen erw+ u en het mes snijdt beide af. Hierdoor ontstaan r telkens zwaden van twee rijen erwten. Een go afstelling is noodzakelijk. Het mes gaat net *ets door de grond waardoor bij nat weer wat grond aan het gewas kleeft. Een ander nadeel is nog, dat deze schoffel niet is te gebruiken in erwten w^ar karwij doorheen is gezaaid. Als voordeel staat hier tegenover, dat de zeer dunne zwaden erwten bin nen zeer korte tijd geruiterd kunnen worden. De schoffel leverde goed werk. Verstopping kwam weinig voor. Als capaciteit werd iets min der dan 1 ha opgegeven. De prijs bedraagt 185 a 190. „Pool" niaaigarnituur. Het Pool maaigarnituur van de heer J. Meijers te Oostburg werd in korte tijd door de vertegen, woordiger op Tholen, de heer Rombouts te Oud- Vossemeer, gemonteerd op een grasmaaimaehine. Dit was dezelfde Krupp-machine als onder 2 be schreven. Tussen het gebruik met of zonder gar nituur was wel een heel duidelijk verschil. Er kon langs twee kanten worden gemaaid. Stroppen kwam daarbij practisch niet voor, zodat een twee de man overbodig was. Het verlies was practisch nihil. Op de maaibalk met binnen- en buiten zwad bord waren 3 lichters bevestigd. Deze bestaan uit een vrij lange ijzeren staaf met op het eind twee zijwaarts naar achteren gerichte korte staven ijzer. Het werk van dit garnituur was goed. De prijs bedraagt 120. ,-Fordson hooischuif" van de heer Sieling te Tholen. De plaats van de „Leverton", die niet kon deel nemen, werd op het laatste moment ingenomen door de Fordson hooischuif. Het gebruik van dit apparaat voor erwten is in de practijk practisch nog niet bekend. Het komt hierop neer, dat de erwten met de achter aan de trekker gemonteerde schuif worden uitgeschoven of wel geduwd. De twee meter brede schuif werkt de erwten op een hoop, daarna wordt zij gelicht. De trekker rijdt dan vooruit naar de plaats waar men het gewas wil deponeren. Bekijkt men vooraf dit apparaat, dan heeft men er niet de minste verwachtingen van. Het resultaat is echter frappant. Hoewel er nogal wat bezwaren aan kleven en deze manier van werken wat revolutionnair lijkt, krijgt men de erwten er inderdaad mee af. De bezwaren zijn, dat het gewas vast in elkaar geschoven wordt en dat er zich vooral bij een niet al te nauwkeurige afstelling nogal wat grond tussen bevindt. Krijgt men op deze hopen regen, dan is het leed niet te overzien. Kan men ze echter vlug uit elkaar trek ken en ruiteren, dan valt zelfs het verlies erg mee. Stengelonkruiden, zoals distels, melde e.d. beïn vloeden het werk ongunstig. Ze worden n.l. niet uitgetrokken of afgeduwd maar glijden tussen de erwten door, waardoor deze soms tussen de tanden van de schuif doorgetrokken worden. De capaci teit bedraagt minimaal 40 are per uur. Het werk was wel zodanig, dat deze manier in noodgevallen geprobeerd kan worden. In groene erwten schijnt het zelfs nog beter te gaan. „Pool", maaigarnituur. Het is eenzelfde apparatuur en van dezelfde in zender als no. 4. Het verschil zit hierin, dat het apparaat gemonteerd was op een grasmaaimaehine achter de Allgaier trekker van de heer Witte te Oud-Vossemeer. In plaats van 3 lichters, waren er hier 6 gemon teerd. Een speciaal gebogen ijzer naast de buiten schoen drukt het gewas voor een volgende werk- gang over, zodat het pad voor de trekkerbanden wordt vrijgemaakt. Het werk was even goed als bij de Pool op de paardenmachine. De capaciteit belangrijk groter, doordat er sneller gereden werd. Stroppen kwam practisch niet voor. De algemene indruk was goed. ,,'Krol", van de Fa. Gebrs. Schieman te Axel. De Krol was gemonteerd op een Mc Cormick trekker maaibalk. De eigenaar van het geheel was de N.V. Mij „De Bathpolders". Het buitenzwadbord is hierbij vervangen door een draaiende torpedo. De pick-up haspel, bestaande uit verende stalen tanden werd aangedreven door het linkerwiel van de trekker. Doordat er wat te snel werd gereden, sloegen de pennen van de haspel nogal enkele peu len af. In een niet te rijp gewas en bij niet te snel rijden hoeft dit echter niet te gebeuren. Het gewas werd goed afgemaaid. Verstoppingen kwamen niet voor. In de practijk is het algemeen bekend, dat de Krol ook onder ongunstige omstandigheden nog goed werk kan verrichten, hoewel dat op dit per ceel niet direct tot uiting kwam. De prijs van 2150,zonder maaibalk is ech ter vrij hoog. Wanneer uit deze demonstratie een conclusie ge trokken moet worden, dan luidt deze als volgt: De vraag naar erwtenmaaiapparaten wordt steeds groter. Met de hand wordt weinig meer gemaaid. Verschillende apparaturen staan voor machinaal ma,ai en ter beschikking. De omstandigheden moe ten hiervoor niet te ongunstig zijn, doch in elk seizcen komen wel enkele gunstige dagen voor. Voor zover niet van alle kanten gemaaid kan wor den, kan dit altijd wel van één of twee kanten. Een goede afstelling is, net als bij het gebruik van alle machines, noodzakelijk. Ook geduld is bij machi naal erwtenmaaien een schone zaak. Geschikte machines, zowel voor groot als voor klein bedrijf, zijn in de handel te koop. Hij die iets op dit gebied wil aanschaffen voor het maaien in het volgende seizoen, dient echter nu al te bestellen. Zowel grote als kleine machines waren op de demonstratie vrijwel uitverkocht. Het initiatief van de Bedrijfsstudiegroep op Tho len, om in samenwerking met de Technische Com missie van de Stichting voor de Landbouw in Zee land en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, deze demonstratie te organiseren, is een goede greep geweest. De Hoofdassistent voor de Landbouwwerktuigen, J. G. VAN LIERE. (Advertentie.) KONINKLIJK KWEEKERIJBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLEBIEZELINGE. voor aanleg van weilanden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1