DE BOERENJEUGD A. VAN DUKE SCHOUWS NIEUWS. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND v/int 1e prijs ploegwedsirijd P.J. G.N EXCURSIE NAAR GENT RINGRIJDERIJ EN MOTORCROSS IN THOLEN KAMP RINGRIJDEN DE POETSVROUW 507 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AFDELINGSEXCURSIE. ST. MAARTENSDIJK. Een prachtige dag hadden de Z. P. M.- sters en L. J. G.-ers der Afd. St. Maar tensdijk op Woensdag 21 Juli, toen een touringcar hen door een gedeelte van ons dierbaar vaderland voerde. Om half zes vertrokken we uit St. Maartensdijk met een tjokvolle bus. Hoewel het weer zich niet bijster goed liet aanzien, zat de stemming er direct al in. Een potpourri van vrolijke lied jes weerklonk door de bus. De tocht ging via Bergen op Zoom, Moerdijk naar Rijswijk, waar een kopje koffie ons heerlijk opfriste. Lang ver toefden we hier niet, daar we nog veel voor de boeg hadden, en dus startten we en reden weldra onze residentie bin nen. Alwaar we een bepaalde route volgden om diverse gebouwen in ogen schouw te nemen, o.a. het Vredespaleis, het Binnenhof en het paleis Noordein de. Vervolgens reden we over de boule vard in Scheveningen, links het beken de, of, volgens het liedje, het heerlijke strand, en rechts zagen we het Kur- haus', dat voor vele badgasten 'n steeds terugkerende trekpleister is. Van Scheveningen reden we via Was senaar naar Aalsmeer. De weg voerde ons door de Haarlemmermeer. Wat liet deze polder zich prachtig aanzien Mooie kavels, die met prima gewas sen waren begroeid. Ook de gebouwen mogen zich laten bekijken. De L. J. G.- ers hadden dan ook veel interesse voor deze polder en de vergelijkingen, die gemaakt werden, viel beslist niet in het nadeel van deze toch niet jonge polder. Te Aalsmeer aangekomen, bezochten de dames de bloemenveiling, terwijl de heren een verfrissing op zijn tijd wel eens nodig achtten. De dames waren zeer enthousiast over de bloemenveiling en als herinnering pronkten ze allen met een zeldzaam mooie roos. Nadat de groep vóór onze touringcar op de gevoelige plaat was vastgelegd, reden we non-stop door naar Schiphol, waar het buitengewoon druk was. Juist waren n.l. président Coty en zijn echt genote uit Frankrijk gearriveerd. Na even gewacht te hebben, konden we de hoge gasten van Schiphol zien vertrekken in gezelschap van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Door deze gebeurtenis op Schiphol kon het plan van enkelen van ons, die het luchtruim hadden willen kiezen, niet doorgaan; dus moesten ze hun vlieg- allures maar tot nader order uitstellen. Na Schiphol stevenden wij op Volen- dam aan. Te Volendam aangekomen duurde het niet lang of ons gezelschap was in een pracht costuum gestoken. We leken dan ook rasechte Volendam- mers, wat we met de nodige capriolen ook trachtten te vertolken. De gerook te paling bleek bijzonder smakelijk te zijn, want enkele L. J. G.-ers ontpopten zich als beroepspalingeters. Ook de speeltuin werd aangedaan, waar de zweef er voor zorgde, dat eni ge onzer weer door een pruim en ba naan moesten worden opgeknapt:. Na 't onvergetelijk bezoek aan Volen dam werd in Amsterdam een rondvaart door de havens gemaakt. Enkele kust- Woensdag j.l. werd in de N.O.P. de nationale ploegwedstrijd van de P. J. G. N. gehouden. Deze wedstrijd besliste, welke vijf personen de volgende dag deel zouden mogen nemen aan de na tionale selectiewedstrijd voor uitzen ding naar de wereldkampioenschappen, die dit najaar in Ierland gehouden zul len worden. Iedere organisatie aangesloten bij de P. J. G. N. kon 2 ploegers in de rubriek Trekkers afvaardigen en 1 ploeger in de rubriek Paarden. In totaal werd door 16 personen in de rubriek trek kers en door 5 personen in de rubriek paarden deelgenomen. A. v. Dijke uit 's Heer Arendskerke, heeft met een Ford Diesel en een Ma ring ploeg het mooie resultaat van de le prijs, waaraan een wisselbeker ver bonden is, in de wacht gesleept. L. C. Groenewege uit St. Maartens dijk werd met John Deere-trekker en Maring-ploeg zesde, waardoor hij helaas net af moest vallen voor de na tionale wedstrijden. In de rubriek paarden werd J. P. Nijsse uit Nisse, vierde. Daar op de wereldkampioenschappen geen paar- denploegei-s worden toegelaten, was het voor deze ploegers; verder afgelopen. De voornaamste uitslagen zien er als volgt uit: Trekkers: le pr. A. v. Dijke, 's Heer Arends kerke, 394 p. 2e pr. J. T. L. van Gaaien, Hoofddorp, 376 p. 3e pr. W. de Lint, Zevenbergschehoek, 371 p. 4e pr. J. Blijleven, Nieuwkoop, 369 p. 5e pr. W. Nugteren, Nw Vennep, 361 p. 6e pr. L. C. Groenewege, St. Maartens dijk, 357 p. Paarden le pr. J. Ziengs, Noordsleen, 347 p. 2e pr. Jae. de Witte, Marknesse, 346 p. 4e pr. J. P. Nijsse, Nisse, 312 p. In het nummer van de volgende week komen we nog nader op deze wedstrijd terug. Op de Donderdag gehouden wed strijd werd A. van Dijke derde, achter W. de Lint uit Zevenbergschehoek (eerste) en W. Schipper uit Garsthui- zen (Gr.) (tweede). Naar omstandigheden gaat het tegen woordig op het eiland Schouwen en Duiveland redelijk. Hier en daar vindt men zo nu en dan nog een bijna verla ten dorpje, dat hoogstens door 2 of 3 gezinnen wordt bewoond. Het leven van vóór de ramp keert dus zo langzamer hand weer terug, zij het zo hier en daar nog met wat ongemakken. Maar leven geeft moed Plaatselijk gaat de opbouw zeer snel, doch op andere plaatsen is het precies het tegenovergestelde. Vooral de nieuw bouw gaat zeer traag. Men kan wel zeggen, dat dit helemaal nog niet is be gonnen. De boerderijenbouw is de groot ste handicap voor de boeren. Het be langrijkste is hiervan wel het „onder ste regeltje." Het bedrag van de bij betaling is voor de meesten veel te hoog en vooral is dit voor de oudere boeren een ware strop. Dan. wat van heel groot belang is voor de boer, krijgt men zo aanstonds de herverkaveling. Met 'n bevend hart wachten vele boeren op hun tijd, dat de gevreesde dragline en de even be kende G. M. C., hun zo jaren-lange vaarders en grote passagiersschepen hadden onze volle aandacht. Daarna reden we naar Hilversum, waar in de „Anna hoeve" een heerlijke maaltijd ons goed liet smaken. Gezel ligheid ontbrak ook hier niet, omdat er volop gelegenheid was om zich te vermaken. Nadat we de omtrek hadden bekeken, vertrokken we in de richting Gorkum, om via Breda huiswaarts te keren. Op de terugreis, waarop we Breda nog aandeden, steeg de stemming, die toch al prima was, ten top. We arriveerden op de plaats van be stemming met een gezelschap, dat vol op had genoten van een unieke reis. Hulde aan de initiatiefnemers(sters) van deze excursie. Ja, lezers, mijn ver slag is nog voor uitbreiding vatbaar, maar mijn pen weigert inkt te geven, dus tot de volgende reisgelegenheid. St. Maartensdijk. Br. eigen stukje grond gaan omwoelen om dit bij hun buurman te brengen en er een klein flink slootje door te graven Op het ogenblik noemen ze ons nog Ramp-boer, maar zo aanstonds heten we Super-ramp-boer Inderdaad het heeft zijn voordelen, en zelfs grote voor delen, maar... die aantal guldens per hectare? Krijgen wij die van het Rijk? Maar... wie is het Rijk dan?! Enfin, laten we maar rustig blijven. Het gaat zo langzamerhand op Schou wen weer gezellig worden; de kermis deed al weer haar intrede. Met de sport op ons eiland is het ook maar hommeles; de korfbal o.a. ligt helemaal voor onbepaalde t\jd stil. Ja, de leiding heeft ruzie gekregen; geen wonder dat de wereld zoveel veiligheids raden nodig heeft Met m'n buurman gaat het niet al te best; hij zit hopeloos in de put, arme kerel... Ja, want hij denkt weer aan dat aanstonds nieuwe wetje, tenminste nieuweals hij weer een nieuwe veesta pel aan gaat schaffen. U weet wel, dat Abortus-Bang... In de landbouw gaat het maar lang zaam met het kunnen krijgen van werkmensen. Al de aannemers, met hun hoge lonen, trekken de arbeiders naar zich toe. Maar volgens het ge rucht is voor het rampgebied een apar te loonregeling in het leven geroepen. We stijgen van de onder de gulden, naar bóven de gulden. Het was veel leuker geweest, dat de aannemer was gezakt! W. DE WILDE, Schouws L. J. G.-er. Z. P. M.-sters van de Afdeling Goes, die willen deelnemen aan de excursie naar Gent op Donderdag 2 September (bezoek aan de stad en aan bloemen kassen) moeten zich vóór Zaterdag 14 Augustus opgeven aan Mej. MIEP SINKE, „Omenstein", KLOETINGE. De kosten bedragen 5, op Zaterdag 14 Augustus. Aanvang 2.30 uur op het terrein van de heer H. Moelker, Singel. Programma 1. Ringrijden met paard en kar. 2. Ringrijden te paard. 3. Motorbehendigheidswedstrijd. 4. Attractienummers. 5. Korfbalwedstrijd tegen B. v P en Z. L. M. tus ■en de Afdelingen Oostkapelle en Serooskerke. Traditiegetrouw vochtten deze L.J.G.- Afdelingen weer in een spannende wedstrijd om de meeste ringen. Vooral deze keer was het spannend, want in dien Serooskerke het won, dan had zij de wisselbeker definitief in haar bezit. De voorwaarden hiervoor waren, dat men deze beker 3 jaar achterelkaar moest winnen of 4 maal in 't geheel. Daar Serooskerke thans 74 ringen in de wacht sleepte tegen Oostkapelle 59, was de strijd beslecht. De uitslag van de overige prijzen was als volgt: le pr. M. Koole; 2e pr. C. Abraham- se; 3e pr. J. Allaart Hzn.; 4e pr. Z. Francke5e pr. P. Louws; 6e pr. C. de Bruin; 7e pr. W. Duvekot; 8e pr. A. van Liere; 9e pr. W. C. Allaart. De pollepel kwam in 't bezit van A. van Liere. De prijs voor de meeste volgringen van de verliezende partij won Z. Francke. De 25e ring stak M. Koole en de 50e ring P. Maljaars. Hier voor waren ook prjjzen beschikbaar gesteld. De Schepper gaf ons toch wel zeer [veel goeds: We hebben duizend pulletjes van koper, Om altijd weer te doen met koperpoets 9e wereld is zo wijdme [schoorsteenloper. Me zeil en me tapijt en me'dressoir, Me man (om 'm de kamer uit te [vegen), En nu in deze mooiste tijd van 't jaar, Nu hebben we de schoonmaak. Wat [een zegen! Wie kwam er op het wonderlijk idee, Dat men een huis heeft, om er in [te leven? Moet dat het doel zijn van een huis? [Welnee, Het is er, om een grote beurt te geven. Het is er, om er met een gram gezicht, Tot 't avonds laat te zuigen en te [kloppen. En ook als er geen aasje vuil meer ligt, Toch gauw nog lekker effetjes te [soppen. Met goed vet sop. Alleen de laatste [keer, Dat Toos met de vacantie thuis was, [kwam er Meteen alweer een deuk in het fineer, Kjjk, zulke dingen zijn nou toch zo [jammer. ANNIE M. G. SCHMIDT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7