Van boerderij en organisatie JConen en Sociale voorzieningen UIT DE PROVINCIE BIJZONDERE LOONREGELING VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND. 22 121 21 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 505 WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 31 Juli. De maand Juli heeft zich geken merkt als een maand met bijzonder weinig zon. Juist nu wü als boeren zoveel zon nodig hebben, omdat er in het bedrijf zoveel op het spel staat. De kwaliteit van het oogstwerk is in vele gevallen dan ook matig. Tijdens één van de vele regenbuien, werd mijn aandacht getrokken door een bericht in het maandblad van de E. V. O. En wel, wat betreft de uit spraak van de Hoge Raad, over het vervoer met landbouwtractoren. Na een zinsnede, waarin vermeld wordt, dat reeds zeer vele processen- verbaal opgemaakt zijn, neem ik het volgende over: „De Hoge Raad, ons hoogste Rechtscollege, heeft nu in 2 geval len uitspraak gedaan en beslist, dat het vervoer van landbouwproducten over de openbare weg naar een plaats van bewerking en het vervoer van boerenmelk naar de zuivelfabriek op grond van het bepaalde in art. 18 lid 1 W. V. Reglement, niet beschouwd kan worden als „ten behoeve van het gebruik buiten de wegen". In beide gevallen werden de tractorbezitters veroordeeld en het ingestelde beroep verworpen." De E. V. O., welke steeeds weer de belangen van de eigen vervoerders be pleit, heeft zich ook nu weer direct tot de Minister gewend om deze maatregel ongedaan te maken. Ondertussen zitten wij, welke voor duizenden guldens aan rollend mate riaal geïnvesteerd hebben en onze be drijfsvoering op het gebruik hiervan gericht hebben, met een lam gelegd eigen vervoer. Gezien de tijd van het jaar zal het nodig zijn, dat wij als tractorbezitters, de organisatie welke voor onze belangen opkomt bü de Mi nister, steunen zoveel we kunnen, om zo spoedig mogelijk onze beknotte vrij heid op dit gebied te herkrijgen. (On langs heeft het bestuur van de Stich ting v. d. Landbouw van de Secretaris- Generaal van het Ministerie van Wa terstaat de toezegging gekregen, dat het beruchte art. 18, dat reeds enige keren veranderd is, aangepast zal wor den aan dé behoeften van de landbouw. Red.) Ook voor een boer, welke van nature niet revolutionnair is in de on gunstige betekenis van het woord, (en misschien wordt daarop gespeculeerd) kan de bom barsten. WALCHEREN. 3 Augustus. Gelukkig is het weer eindelijk wat gunstiger geworden; voor de oogst- werkzaamheden komt dit van pas. Het vlasplukken heeft vaak onder slechte weersomstandigheden moeten plaats vinden, terwijl de grond nog te nat was. De structuur is dan ook op enkele percelen ernstig achteruitgegaan, ter wijl de stoppelklaver veel heeft ge leden door het plukken. De wintertarwe is nu rijp en het is duidelijk dat de Heine's VII vrij vlug uitvalt. Het is erg jammer, dat dit ras zoveel gele roest had in dit seizoen. Temeer, omdat de wintervastheid en het opbrengstvermogen zo hoog ligt. De zomergerst is nog al erg doorge groeid op de zware percelen en deze doorwas is erg lastig bij het oogsten. De erwtenoogst lijkt weer goed te zijn. Niet alleen zijn er veel peulen aan elke stengel, maar men heeft dit jaar ook mooie grote peulen. Volgens onze oude collega's is het een goed erwtenjaar wanneer men vol doende peulen kan vinden met 8 erw ten erin; wat zal het dan dit jaar wel zijn met 10 erwten in één peul. De loofontwikkeling der bieten is enorm en de suikerbieten zullen naast een goede opbrengst ook veel waarde vol veevoer leveren. Bij de aardappelen is- het na de vele regen maar critiek voor de aardappel ziekte. De niet gespoten percelen zul len spoedig geheel zijn afgestorven met als resultaat een geringe opbrengst. De intensief gespoten percelen zijn nog grotendeels vrij en een nieuwe be spuiting na de regen kan dit gewas waarschijnlijk nog wel enige weken groen houden, waardoor een hoge op brengst kan worden bereikt. Wel is het noodzakelijk om vooral tijdig dood te spuiten indien het kwaad toch doorzet, omdat men anders de winst weer verspeelt door meer zieke knollen. ZUID-BEVELAND. 2 Augustus. De graan- en erwtenoogst is dit jaar laat. Maar nu zijn we dan toch aan het oogsten toegekomen. Wie de erw ten thans op de ruiter ziet staan, moet wel tot de conclusie komen, dat zowel het zaad als het stro van de regen ge leden bebhen. Niettegenstaande dat, worden reeds nu prezen voor geperst erwtenstro geboden van 65,de 1000 kg, terwijl voor los lucernehooi de prij zen rond de 100,liggen. Een prijs verhoging die de Zeeuwse boer niet goed begrijpt. Erwtenstro wordt als voedermiddel in Zeeland niet hoog ge waardeerd, terwijl dit voor lucernehooi juist wel het geval is. Naar ik meen terecht. In de gerst komt op veel percelen in ernstige mate doorwas voor. Met de combine oogsten en het graan laten' drogen zal de enige oplossing zijn. In de Heine's VII tarwe komt dit jaar een nieuwe stam van gele roest voor. Dit ras met zijn hoge opbrengst en goede wintervastheid heeft wel een grote uitbreiding gekregen. Nu is het niet onmogelijk dat de teruggang even vlug zal gaan. Het heeft veel moeite gekost het weidehooi droog in de schuur te krij gen. 'De kwaliteit heeft dikwijls veel geleden. Gras voor het vee is er ech ter voldoende, en mede als gevolg van het koele weer blijft de melkgift hoger dan in de meeste andere jaren. Naar ik hoorde zullen binnenkort op Zuid-Beveland nog enkele groenvoeder silo's geplaatst worden, waarvan het merendeel in de nieuwe Quarlespolder. Over de voordelen van silo's is al dik wijls geschreven. Ik wil ze thans niet herhalen. Mochten er nog meer boeren zijn die overwegen één of meerdere silo's te bouwen, dan kunnen zij nadere mededelingen bekomen bij de rayon assistent van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst in hun gebied. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 2 Augustus. Zou het weer zich nu werkelijk eens iets verbeteren, vragen we ons verlan gend af? Het is inderdaad de laatste dagen beter geweest dan we verwacht hadden. Het is meer dan hard nodig, dat er verbetering optreedt, want iedere millimeter meer neerslag be tekent steeds zoveel minder inkomsten. Hoewel dit misschien iets van de ma terialistische kant is bekeken, zullen onze collega's er toch allen wel zo over denken. De erwten sterven, dank zij dit weer type zeer ongezond af. Van onder rot ten ze a. h. w. helemaal weg en in de kop blijven ze groen; een groene kleur overigens die steeds harder wordt en haast meer op zwart gaat lijken. De peulen die op of dicht bij de grond hangen zijn dikwijls gevuld met ge schoten erwten. In ons district is men thans vrijwel overal bezig met het maaien. Pikken ziet men weinig. Trouwens het maaien gaat goed met heel weinig verlies. Alom gebeurt dit met de grasmaaimachine voorzien van erwtenlichters. Dinsdag a.s. is er een demonstratie met 7 xerschillende erw- tenmaai-apparaten. Bij gunstig weer zal hier zeker veel belangstelling voor bestaan. De aardappels lijden ook van de zware regenval; op vele plaatsen zag men het water tussen de aardappel bedden staan. Rotte aardappels kun nen hier niet uitblijven. Zag men tot voor kort vrijwel geen Phytophtora, de laatste week is dit enorm toegenomen. Percelen die niet goed onder de koper zaten, zijn flink aangetast. Wanneer het erg is met de aantasting, dan menen wij, dat direct doodspuiten het beste is wat men onder de gegeven omstandigheden kan doen. In de gerst ziet men heel veel twee- was optreden. Men ziet dit in practisch alle rassen, maar de rassen met het stijfste stro, hebben het minste last. Gezien de bijzondere omstandigheden, welke zich tengevolge van de raimp op Schouwen en Dui- veland voordoen, werd door partijen de volgende afwijkende loonregeling voor Schouwen en Duive- land opgesteld en inmiddels door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Bij het opspellen van deze afwijkende regeling is er van uitgegaan, dat de hieruit voortvloeiende verhogingen Van Overheidswege volledig worden gecompenseerd. Voor Schouwen en Duiveland gelden nu de vol gende lonen: A. Voor arbeiders, belast met de verzorging van Vee, voor bouw- en paardenknechts en zij, die arbeiden met zware landbouwmachines. 17 jaar ƒ42,50 per week 18 48,30 19 55,55 20 60,79 21 67,31 22 70,80 23 e.o. 74,56 B- Overige arbeiders vaste vakarbeiders ct. per u. 17 jaar 73 18 83 19 95 y2 20 1(M 21 115% 23 e.o. 128 losse vakarbeiders ct. per u. 70 79% 9i 100 in 117 123 ongesch. ct. per u. 66 75 86 y2 94 105 110 116 C. Vrouwelijke arbeiders. 17 jaar 18 19 e.o. D. Tarieven. vakarbeiders cent per uur 60 72 84 ongesch. cent per uur 56 y2 67 y2 79 Indien in accoord wordt gewerkt, tegen de tarie- van welke voor de betreffende werkzaamheden zijn vastgesteld, dient over de gewerkte uren een toe. slag te-worden betaald, overeenkomstig de volgen de schaal. Mannen Vrouwen ct. p. u. toeslag ct. p. u. toeslag 17 jaar 18 19 15 17 19 y2 13 i5y2 18 20 20 y2 21 23% 22 24% 23 e.o. 26 TUINBOUW. E. Voor vaste arbeiders, indien zij nimmer accoord werken: vakarbeiders ongesch. p. week p. week 17 jaar 38,89 36,78 18 44,30 41,89 19 51,05 48,28 20 55,96 52,89 21 62,31 57,98 22 64,57 61,05 23 e.o. 68,07 64,37 F. Voor vakarbeiders in het boomkwekerijbe- drijf, die niet kunnen snoeien, enten en occuleren enz.: 17 jaar 18 19 20 22 23 e.o. 37,94 per week 43,21 49,80 54,57 59,81 ,.62,98 „66,40 G. Voor paardenknechts en losse arbeiders moge verwezen worden naar het vermelde onder A. en B. voor de Landbouw. OPMERKINGEN. Met nadruk zij er op gewezen, dat deze bijzon dere loonregeling uitsluitend voor Schouwen en Duiveland geldt; voorlopig tot 1 Januari 1955. Zodra in dit district de toestanden weer meer normaal zijn en de zgn. rampentoelage wordt afge schaft, zullen ook bovenstaande lonen op haar oude niveau dienen te worden teruggebracht. BOEKJES C.A.O. 1954/1955. De werkgevers, die nog geen exemplaar van de C.A.O. 1954/1955 voor Land- of Tuinbouw bestel den raden wij aan, dit met spoed te doen door stor ting van 25 cent per boekje op giro 172503 t. n. v. Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. U kunt een dergelijk boekje als werkgever on mogelijk missen. Na storting van het bedrag wordt U een exemplaar toegezonden. de L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5