Mal. Hydrazide WAARSCHUWING ter voorkoming van het uitlopen van bewaaruien. M H 40 N.V. INTERNATIO DE TOEPASSING VAN HET DIHYDRAZIDE VAN MALEiNEZUUR, FISONS CHEMICALS LTD LONDON ROTTERDAM 504 Het doel met dit onderzoek beoogd was de bij bewaring tot diep in het voorjaar optredende ver liezen, veroorzaakt door het uitlopen der uien, tegen te gaan. Het tijdstip waarop bewaaruien die. nen te worden geruimd, wordt immers hoofdzakelijk bepaald door het aanwezige percentage uitge lopen uien. Indien het dan ook mogelijk zou zijn door aanwending van maleïne hydrazide de neiging tot spruitvorming van in hoop, ren, of luchtgekoelde bewaarplaats opgeslagen uien te onderdrukken, wordt hierdoor niet alleen een verlenging van de bewaarperiode verkregen, doch tevens de (mogelijk heid geopend van het op de markt brengen van uien, die minder snel tot spruitvorming overgaan. Tevens diende te worden nagegaan in hoevere het uitvoeren van een bespuiting van in een koelhuis te bewaren partijen betekenis kan hebben. Door dc bij deze bewaarmethode te handhaven lage temperatuur kan bij het tijdig inbrengen van de uien, spruitvorming volledig onderdrukt worden. Een bezwaar vormt evenwel dat gezien de buitentemperatuur na het uit de koelcel halen de op deze wijze bewaarde uien zeer spruitlustig zijn en derhalve op korte termijn geconsumeerd moeten worden. In verband met de hierboven omschreven moeilijkheden bij de uienafzet was het zaak het ver loop van de te nemen proeven met grote belangstelling te volgen. Een van de hand van de Amerikaanse onder zoeker Wittwer in 1950 verschenen publicatie be- treffende de resultaten van een uitgevoerd ondier- zoek naar de spruitremmende invloed van maleïne hydrazide op zaai-uien is aanleiding geweest, dat vanaf 1951 ook in ons land hiermede proefnemin gen zijn verricht. In de betreffende publicatie werd melding gemaakt van de resultaten verkregen met in het laatst van de groeipriode met ge noemd middel uitgevoerde bespuitingen. Voor de in 1951 en 1952 genomen proeven werd uitsluitend gebruik gemaakt van chemisch zuiver dihydrazide van maleïnezuur (MH 100), vervaar digd door het Research Laboratorium van de Am sterdamse Chininefabriek. Bij de in 1953 uitgevoerde proeven kon ook het inmiddels door de fa G. Ligtermoet Zn te Rotter dam in de handel gebrachte product, bevattende 40 werkzame stof, beproefd worden. In de eerste plaats werd naast het vaststellen van de meest gewenste concentratie nagegaan op welk tijdstip de bespuiting het best kan worden uitgevoerd. Aan de hand van in 1951 uitgevoerde proeven kon vastgesteld worden, dat de meest gewenste con centratie bij gebruik van MH 100 0.25 bedraagt, bij een hoeveelheid sproeivloeistof van 750 1 per ha. Tevens werd in hetzelfde jaar de ervaring op gedaan, dat, wanneer dadelijk na het uitvoeren van de bespuiting regenval optreedt, dit voor het verkrijgen van een goed resultaat f unest is. Hieruit en tevens uit de in de volgende jaren opgedane ervaringen valt af te leiden, dat het voor het welslagen van de bespuitingen noodzakelijk is, wanneer er tijdens en gedurende een etmaal na de bespuiting geen regen valt. Bij een der bewaarproeven, uitgevoerd met de opbrengst van een in 1951 uitgevoerde veldproef, werden de uien zowel afgestaart als niet afge- staart ter bewaring opgeslagen. Ondanks de toe gepaste bespuiting gaf het afstaarten aanleiding tot een aanzienlijk hoger uitlooppercentage. Ten aanzien van het meest gewenste tijdstip waarop het uitvoeren van een bespuiting moet plaats vinden, geeft het onderzoek het moment aan, waarbij het nog groene gewas voor gestreken is. In de practijk komt dit neer op omstreeks 2 weken voor het plukken. Dat op het tijdstip van aanwending het loof nog weinig afgestorven mag zijn, laat zich gezien de omstandigheid, dat de werkzame stof door het blad moet worden opgeno men, gemakkelijk verklaren. Samenvatting van de verkregen resultaten over 2 jaren van proefneming met 4 bewaarproeven, waarbij het uitlooppercentage steeds in de 2e helft van April bepaald werd, gaf als gemiddeld percen tage bij het object „onbehandeld" 30.9 en bij het met 0.25 MH 100 bespoten object 8.2 uitge lopen uien. Bij de waargenomen percentages" rot konden echter geen verschillen geconstateerd worden. Teneinde de in de practijk heersende omstandig heden zo dicht mogelijk te (benaderen, zijn alle hierin toegepaste bewaarsystemen in het onder zoek betrokken. De opbrengst van de proefvelden werd zowel in de hoop-, in kisten- als in luchtgekoelde bewaar plaatsen bewaard, terwijl ter bestudering van de gedragingen van mechanisch gekoelde uien op slag in een koelhuis plaats vond. De temperatuur waarbij een dadelijk na de oogst in een koelhuis opgeslagen partij bewaard werd, bedroeg tot eind Februari 0° C., waarna tot de datum van opruiming (8 Juni) een temparatuur van 20° C. gehandhaafd werd. Bij het uit de koelcel halen bleek geen betrouw baar verschil in uitlopers aanwezig tussen de uien van het object „onbehandeld" en die bespoten met MH 40. De geconstateerde percentages waren resp. 0.1 en 0.2 Nadat de uien de koelcel had den verlaten, werden ze teneinde het verdere ver loop van de spruitvorming te kunnen nagaan, opge slagen in een ruimte waar de temperatuur varieer de van 16—20° C. Controle op het uitlopen had plaats op 17 en 24 Juni. Het percentage uitgelopen uien bedroeg op deze data voor het object „onbehandeld" resp. 4.3 en 18-6 en voor het object MH 40 resp. 0.6 en 3.4 Het zwaartepunt van het in 1953 uitgevoerde onderzoek lag uiteraard vooral bij het vergelijken van de middelen MH 100 en MH 40. Hiernaast werd een onderzoek ingesteld of ter vereenvoudiging van de werkwijze tot vernevelen van de sproei vloeistof zou kunnen worden overgegaan. Met betrekking tot MH 40, waarvan volgens recente informaties de prijs op het ogenblik pl.m. Bestrijdingsmiddelen leveren bij verkeerd ge bruik groot vergiftigingsgevaar op. Dit gevaar is echter niet aanwezig wanneer de nodige voorzorgs maatregelen, worden genomen. Het nalaten van deze voorzorgsmaatregelen ds bovendien strafbaar. NEEM DAAROM DIT IN ACHT: 1. Alle flessen, bussen, dozen of andere ver pakkingen waarin zich bestrijdingsmiddelen bevinden moeten van een duidelijk etiket voorzien zijn, waar op de naam van de werkzame stof voorkomt. Ver pakkingen waarin zeer giftige middelen zoals pa- rathion, pestox, systox, d.n.c., t.e.p.p., nicotine, ar senicum, kwik enz. voorkomt, moeten bovendien voorzien zijn van een doodskop. Koop dus geen bestrijdingsmiddelen in onge- etiketteerde zakjes of willekeurige flessen. 2. Draag tijdens de bespuitingen beschermende kleding. Parathion, d.n.c. en natriumarseniet worden veel vuldig gebruikt. Een waarschuwing tegen het zich blootstellen aan deze stoffen is daarom speciaal op zijn plaats. Meent U echter niet, dat andere stoffen zoals pestox, systox en nicotine minder gevaarlijk zijn. Lees de waarschuwingen op de etiketten. Weer andere stoffen geven kans op langzaam inwerkende vergiftiging of ernstige huidaandoe ningen. Voorkom alle inademing en aanraking met deze stoffen. Was Uw gehele lichaam dagelijks, vooral na be spuitingen. Draag tijdens het spuiten hoofdbedek king, masker, handschoenen en rubberlaarzen. Reinig al deze artikelen op zijn minst één keer per week. 32 per kg bedraagt, kan opgemerkt worden, dat de hiermede in vergelijking met MH 100 verkregen resultaten zonder uitzondering zeer gunstig waren. Teneinde een gelijke hoeveelheid werkzame stof te verkrijgen bedroeg de van MH 40 gebruikte hoe veelheid 614 kg en van MH 100 2% kg per ha. In tegenstelling tot de in beide voorgaande jaren uitgevoerde proeven, bedroeg de hoeveelheid sproeivloeistof in 1953 1000 1. De toegepaste verlaging van de hoeveelheid sproeivloeistof tot 150 1 per ha, gaf helaas een min der effect. In verband hiermede dient dan ook bij toepassing door de practijk de hoeveelheid sproeivloeistof zeker niet minder dan 750 1 per ha te bedragen. Hoewel de huidige prijs van het maleïne hydra zide wellicht door velen nog als een bezwaar zal worden aangemerkt, zijn wij van mening, dat het ongetwijfeld zowel voor teler als handelaar aanbe veling verdient na te gaan in hoeverre de met dit middel te bereiken grotere spreiding bij de afzet van 'uien (van betekenis kan zijn. J. L. KOERT, Stichting Nederlandse Uien-Federatie. Middelharnis, Aug. 1954. Voor Nederland: Afd. Verkoop Nederland WESTERSTRAAT 29 TEL. K 1800 116200 Denk aan het gevaar voor omstanders, naburige woningen en aangrenzende percelen 3. Berg alle vergiften steeds ook na gebruik zó op, dat zij niet in handen van onbevoegden kunnen komen. Richt hiertoe een afzonderlijke kast of ruimte in. Laat geen vergiften onbeheerd op het veld of op het erf achter. Laat geen ledige verpakkingen rondslingeren. Denk aan de kinderen 4. Denk bij alle bestrijdingen ook aan de con sumenten en aan de dieren. Houdt U aan de termijn gedurende welke vóór het oogsten niet mag worden gespoten. EN HIER ZIJN NOG ENKELE BELANGRIJKE WENKEN 5. Zou ondanks de genomen veiligheidsmaat regelen de huid toch in aanraking zijn gekomen met de giftige middelen, dan dient men zich onmid dellijk met water en zeep grondig te wassen. 6. Raadpleeg onmiddellijk een dokter wanneer U een vergiftiging vermoedt. 7. Reeds zijn er tientallen mensenlevens te be treuren doordat ondeskundig en onvoorzichtig ge werkt werd. Wanneer aan de wettelijke voorschrif ten de hand wordt gehouden, behoeven er geen ongelukken te gebeuren. Het niet naleven van de veiligheidsvoorschriften brengt Uzelf, Uw huis genoten en anderen in gevaar Het gevaar van bestrijdingsmiddelen schuilt in de wijze waarop er mee wordt gewerkt. ARBEIDSINSPECTIE. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artikelen is slechts geoorloofd met duide lijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvangen het blad gratis. y ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten ƒ0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345. voor allen die bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw toepassen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4