WANNEER GAAN WE MAAIDORSEN ™NL„KE DRU^ngen DOOR erver kavelingsgebieden Uit de GROTER PRIJSRISICO IN DE VARKENSHOUDERIJ. De Herverkavelingscommissie Zeeland vergaderde. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 503 Deze vraag kunnen we ongeveer als volgt be antwoorden: Zodra het graan voldoende rijp en droog is om zonder grote- of misschien, zelfs zonder droogkos- ten te kunnen worden opgeslagen. Wanneer er geen doorwas is, dan is een perceel meestal be hoorlijk égaal rijp. De droogte van het graan is echter zeer sterk afhankelijk van het tijdstip van maaidorsen. Het droogst is het graan vanaf 12 uur 's middags tot 9 a 10 uur 's avonds. Begin vooral niet te vroeg in de morgen. Vele lezers zullen deze vraag echter op een heel andere en veel practischer wijze weten te beant woorden en wel ongeveer op deze manier: zodra de loonwerker met zijn maaidorser de dam van het perceel oprijdt". Nu alle oogstwerkzaamheden dreigen te worden samengedrukt in een klein tijdsbestek, zullen vele maaidorsers op alle mogelijke en onmogelijke uren aan het werk zijn. Hoewel iedereen weet, dat het weer een zeer be palende factor is, is voor de meesten. die op een loonwerker zijn aangewezen, het schema van de loonwerker de enige bepalende factor. Toch wil ik het in dit artikel eens over het weer hebben, en dan bedoel ik niet het weer over een grote periode, want het is voor iedereen begrijpe lijk, dat in 'n lange vochtige periode geen droog graan geoogst kan worden. Er van uitgaande, dat er rijp graan gemaaidorst wordt, vinden we nog een groot verschil in vochtgehalte bij de verschil lende partijen. Dit komt, omdat de vochtigheid van de lucht een grote invloed op die van het graan heeft, want lucht is een mengsel van water damp en droge lucht. Is de lucht geheel verzadigd, dan is de relatieve vochtigheidsgraad 100 Van deze lucht is geen drogend effect te verwachten. Strijkt nu lucht, die voor slechts verzadigd is met water (rel. vochtigheid 75 langs voorwer pen met dezelfde temperatuur, zoals op het veld b.v. de aren van het graan, dan neemt de lucht vocht uit de graankorrel op. Bij voldoend lange duur droogt rijp graan hierbij in tot 16.5 vocht en dit kan reeds overdag bij een mooi helder weer gebeuren. Des nachts en in de vroege ochtend echter stijgt de relatieve vochtigheid van de lucht soms wel tot 100 Het graan wordt nu weer vochtiger. Het verschijnsel van de dauw is algemeen bekend. Dit komt door condensatie, als de voorwerpen, waarlangs deze met water verzadigde lucht stroomt, kouder zijn dan de lucht, want warme lucht" kan meer-water opnemen-dan-koudere lucht. Hierop berust ook het droogprincipe, maar met het omgekeerde, dus de afscheiding van vocht tegen koude voorwerpen, hebben we ook vaak te maken. Ook als de afkoeling 's nachts niet zover gaat dat er dauwvorming optreedt, dan nog wordt het graan vochtiger. Zo is er steeds gedurende een etmaal een wisselend evenwicht tussen de vochtig heid van de lucht en die van het graan. Wanneer daalt nu de luchtvochtigheid tot 75 of daar beneden? Dan immers is er een mogelijk heid, dat we graan oogsten, dat practisch niet ge droogd behoeft te worden. Deze gewenste vochtig heid kunnen we bij mooi weer verwachten vanaf 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Het graan heeft om 10 uur natuurlijk de ge wenste vochtigheid nog niet, want zo snel kan zich het evenwicht niet. instellen. Omgekeerd blijft het 's avonds ook wel iets later dan 8 uur geschikt om te maaidorsen. De beste tijd is dan ook van 12 uur 's middags tot 9 a 10 uur 's avonds. Dit is nu wel aardig, maar hier wordt in de praktijk geen rekening mee gehouden, ook al weet men deze dingen zo ongeveer wel. Toch wil ik er met klem voor waarschuwen, dat bij grote aan voer van vochtig graan, de capaciteit der drogers te gering zal zijn. Vooral voor zaaigranen en brouwgerst kan dit kwaliteitsverlies betekenen, öf doordat het te lang vochtig bewaard wordt, of doordat te geforceerd gedroogd wordt om de grote aanvoer toch maar te verwerken. Vochtig graan moeten we altijd met buitenlucht ventileren om het vrij van bederf te houden. Om de kiemkracht niet te schaden moet vrij langzaam gedroogd worden. Wanneer het nu niet mogelijk, is al het graan zo goed mogelijk te maaidorsen, dan rijst toch de vraag of hiervoor geen compensatie-mogelijkheden gevonden kunnen worden. Nu betaalt degene, wiens perceel in de ongun stige uren of dagen gemaaidorst wordt, evenveel als een ander, die mooi droog graan in de zak krijgt en geen of veel geringere droogkosten be hoeft te maken dan zijn ongelukkige collega. Het maaidorsen in de ongunstige uren zou daar om als compensatie minder beloond moeten wor den. De Ingenieur voor het Onderzoek, Ir M. SANDERS. Goes, 4 Augustus 1954. Jonge paarden, die voor het eerst worden aan gespannen en paarden, die een zeer gévoelige huid hebben, veroorzaken veel zorg door pijnlijke en open plekken door het tuig. Borsttuigen kunnen een pijnlijke borst veroorzaken, terwijl paarden door het gareel schavingen en drukkingen voor de schouder kunnen krijgen. Wanneer tijdens de oogstwerkzaamheden de voe- dingscondiite sterk achteruit gaat, zien we in het bijzonder de omvang van de halsaanzetting ver minderen. Het gevolg is, dat het gareel (werk- gareel, haam) te ruim komt te liggen. Dit is op te heffen door het aanbrengen van een ondergareel (o.a. schuimrubber) of gareelkussens. Een lucht- gareel is zeer practisch bij gevoelige paarden, om dat het goed past. Bij hét borsttuig is het onder- brengen van een strook schuimrubber, wanneer de borst gevoelig is, van groot belang. In sommige streken van ons land wordt niet die zorg aan de tuigen besteed, die met het oog op het voorkomen van drukkingen gewenst is. Zo gebeurt het nog te vaak, dat na het uitspannen de tuigen op de grond komen te liggen, waardoor zand en vuil aan gedeelten van het tuig kunnen komen, die naderhand de huid raken. Het is noodzakelijk, dat de paardentuigen rein worden gehouden, en dus steeds na gebruik met zorg worden opgebor gen. Hierna volgen een aantal maatregelen om druk kingen te voorkomen. De tuigen goed onderhouden o.a. door het leer soepel te houden (schoonmaken, in de wind drogen, flink met traan of zoete olie inwrijven). Onderleggen van een strook schuimrubber. De borst en schouders na het werk afsponsen met schoon water en daarna droogwrijven met een schone doek. Tijdens de rust het tuig naar voren schuiven, zodat een goede ventilatie verkregen wordt. Op zeer veel percelen toont de sterk gelegerde gerst doorwas. Dit geeft bü het oogsten met de com bine veel groene korrels in de zak. Het is dan zeer gewenst om zo spoedig mogelijk tot drogen over te gaan om bederf te voorkomen. Tijdens de openbare vergadering van de Com missie van Bijstand van het bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft de Voorzitter van dit bedrijfschap, de heer Joh. de Veer, een rede gehouden, waarin hij op bijzondere wijze is ingegaan op de nieuwe situatie rond de afzet van bacon naar Engela'nd. De Voorzitter heeft hierover het volgende ge zegd: „Het is bekend, dat met ingang van 4 Juli de vleesdistributie in Engeland wordt afgeschaft. Dit brengt met zich mede, dat het noodzakelijk zal zijn meer regelmaat te brengen in onze bacon- leveranties. Weliswaar blijft het Ministry of Food de enige importeur van alle buitenlandse bacon, maar bij de verkoop op de Engelse markt worden agenten ingeschakeld. Elk van deze agenten zal worden belast met de verkoop van de bacon, aangevoerd door een of meer bepaalde fabrikanten. De aflevering van bacon op de Engelse markt zal niet meer, zoals vroeger, vanuit koelhuizen geschieden, doch uit de verse aanvoeren. Het is duidelijk, dat op deze manier een regelmatige aanvoer van veel meer betekenis is dan vroeger. Een geregelde aanvoer zal van invloed zijn op de prijsvorming op de Engelse markt van de door ons geleverde bacon. Meer regelmaat in de bacon- leveranties zal nopen tot grotere prijsuitslagen op onze varkensmarkt. Bij een geringere aanvoer van slachtvarkens zal een hogere prijs voor de baconvarkens moeten worden betaald om aan het vereiste kwantum te komen. Bij grotere aan voeren zullen lagere prijzen, voor de baconvarkens moeten gelden om? eente grote toevloed Van ba convarkens af te remmen, waarbij andere exporten betere mogelijkheden krijgen: Wij hebben thans de mogelijkheid tot grotere prijsluctuaties. Bij de laatste herziening van de garantieprijs voor bacon varkens is overeengekomen, dat de tot dusverre geldende prijsuitslag van 10 cent kan worden ver- groot tot 15 cent per kg'geslacht gewicht. Een minder regelmatig verloop van de prijs is in de toekomst dus te verwachten. Noodgedwon gen moeten wij wat van de voordelen van een' stabiel prijspeil laten vallen. Een betere spreiding van de productie dan tot dusverre zal evenwel de prijsuitslagen kunnen beperken". TULI is voor velen de vacantie-maand, al heeft dit jaar het weer niet bijzonder meegewerkt. Voor de Herverkaveling was Juli van dit jaar de maand der excursies. Een gezelschap candidaten voor nieuwe bedrijven maakte op 2 Juli een geslaagde excursie naar de Noord-Oost-Polder, in welk gebied reeds velen uit Zeeland een nieuw vaderland hebben gevonden. Het ligt voor -de hand dat de Herverkaveling in Zeeland, die zich ziet geplaatst voor het soms welhaast onoplosbare vraagstuk van de sanering der kleinste bedrijven, gaarne zou zien dat dit nieuwe gebied, alsmede de Braakman en de Quarlespolder, door het opnemen van zoveel mogelijk landbouwers uit de ramp-gebieden, deze zwaar drukkende last helpen verlichten. Daarbij wordt wel in de eerste plaats gedacht aan degenen, die solliciteren naar een bedrijfsgroótte van ongeveer 12 ha. Voorts maakte een gezelschap van ongeveer 50 personen uit Zeeland, allen betrokken bij het herverkavelingswerk, op 15 Juli j.l. een excursie naar het Land van Maas en Waal, alwaar belangrijke cultuurtechnische werken in uitvoering zijn. Allen keerden terug met grote voldoening over hetgeen daar kon worden getoond, alsmede over de uitstekende voorbereiding van de tocht. Bovendien waren velen uit het gezelschap zeer onder de indruk van hetgeen het Provinciaal Bestuur van Gelderland voor de bevolking van dit gebied heeft gedaan of alsnog zal doen. Intussen vacantie of geen vacantie gaat het werk door, zij het dan dat ook hier de weers omstandigheden wel eens een rol spelen. Op Schouwen en Duiveland werken dag in dag uit ongeveer 200 draglines en 2000 man aan het her stelwerk en aan de door de herverkaveling nage streefde verbeteringen. Hoewel het nog te vroeg in het jaar is om hierover een oordeel uit te spreken, laat het zich aanzien dat de voor 1954 toegestane gelden geheel zullen worden verwerkt. Wat de wijze van werken betreft, wordt overal waar de omstandigheden dit toelaten de voorkeur gegeven aan het aanbesteden boven regiewerk. Bovendien zal ervoor worden gezorgd dat in vol gende jaren niet alleen de vergoedingsnormen vcor tevelde staand gewas, dat moet worden be schadigd, zeer tijdig bekend zijn, doch er zal naar worden gestreefd dat nog vóór dat uitgaven voor rooien of poten zijn gedaan, reeds bekend gemaakt wordt op welke percelen het uitvoeren van werken in de volgende zomer kan worden verwacht. De zomeer is ondanks de, regen nu een maal het beste jaargetijde om vlot te kunnen werken, 's Zomers droogt na een natte periode dë "grond 'snel op, terwijl in de winter, als de grond eenmaal nat is, het weken kan duren, voor dat weer kan worden gewerkt. Daarnaast .spelen de temperatuur én de lengte der dagen vanzelf sprekend eveneens een rol. De Herverkavelingscommissie besprak in haar laatste vergadering o.m. nog de voorlopige plan nen voor wegen en waterlopen voor de gebieden Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. Deze plan nen zullen, vergezeld van de opmerkingen die in de vergadering naar voren kwamen, ter goed keuring worden aangeboden aan de Gedeputeerde Staten. De betaling van de door de "Stichting Beheer Landbouwgronden aangekochte percelen heeft thans geheel haar beslag gekregen. Naast de verdere uitvoering van objecten, waaraan reeds wordt gewerkt, staan voor het derde kwartaal nog tal van nieuwe werkzaam heden op het programma. Administratief in de eerste plaats het voortzetten van de schattingen en het beoordelen van de uitkomsten, het be rekenen en het boeken daarvan. De plannen van wegen en waterlopen in Poort - vliet-Zuid en Schakerloo zullen worden voorbe reid en uitgewerkt, wat het eerste gebied betreft, zo mogelijk worden aanbesteed. Een aantal cultuurtechnische werken is even eens in voorbereiding. De verdere uitvoering van de tertiaire weg St. Annaland-Stavenisse wordt eveneens onder de plannen genoemd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3