Het drie-eilandenplan en de landbouw. ZITDAGEN INHOUDSOPGAVE GRASLANDMIDDAG. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. 502 ZEE L SCH LANDBOUWBLAD. jC|R zullen jl. Zaterdag op de vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond velen zich met ons verwonderd hebben over de voortgang die het onderzoek naar de mogelijkheden van het Drie- Eilandenplan de laatste tijd heeft gemaakt. Zakelijk en van vele gegevens voorzien was de rede van de hoofdingenieur-directeur van het Technisch Bureau der Domeinen, Ir Dibbits, en als zodanig een uitnemend overzicht van de vele mogelijkheden die dit plan in zich heeft. Als een vertegenwoordiger van de over de gehele wereld bekende Nederlandse waterbouwkunde, gaf hij tevens een overzicht van de vele vraagstukken, die zich voordoen en om een oplossing vragen. Voor zover dit geen beleidsvraagstukken zijn, vinden ze bij Rijkswaterstaat een goed onderdak. Wanneer wij de gegevens van deze rede leggen naast die van Dr Mesu, gehouden op de Algemene Vergadering van de Z.L.M., treffen ons een aantal verschillen, die hoewel van technische aard, toch wellicht ook een verschil in denkwijze tot grondslag hebben. In het bijzonder hebben wij hierbij op het oog het peil van het Zeeuwse meer. Dit bepaalt immers niet alleen de oppervlakte land, die met redelijke kosten gewonnen kan worden, doch tevens de mate waarin nieuwe voorzieningen voor de achter gelegen polders getroffen moeten worden. Zo noemde Ir. Dibbits o.a. Kamperland als mogelijke plaats voor een gemaal, wanneer het peil van het tussengelegen meer te hoog zou worden om natuurlijke afwatering toe te staan. Dan rijst bij ons de vraag of de ongetwijfeld grote voordelen, die uit de watervoorziening van droge gronden voortvloeien, wel opwegen tegen de hogere kosten die aan extra voorzieningen ten koste moeten worden gelegd. Indertijd noemde Dr. Mesu als peil voor het Zeeuwse meer N.A.P., met een schommeling van een halve meter naar boven en beneden. Wanneer uit dit meer per jaar 1 meter water onttrokken zou kunnen worden, is de watervoor ziening van het gehele Zuid-Westen en Noord- Brabant veilig gesteld. Hieronder vallen dan ^ook èen 160.000 ha. verdrogende en droogtegevoe'lige gronden in Oost-Brabant. De landwinst van het Drie-Eilandenplan be draagt dan volgens Dr. Mesu goed 1.600 ha. Ir. Dibbits sprak daarentegen van een land- winst van 2.380 ha. bij een peil van 0.50 N.A.P. Daarbij krijgt wellicht het gedeelte-ten N.W, van Veere een hoger peil. Van deze oppervlakte zou ongeveer 1000 ha. bouwland kunnen worden en dezelfde oppelvlakte zandige grond weiland. Nu gaat het niet aan in dit stadium critiek uit te oefenen op de berekeningen van deze opper vlakten. De landwinst is immers maar van onder geschikt belang, gezien tegenover de andere be langen veiligheid, waterbeheersing, opheffing verzilting en verbeterde verbindingen die met de afsluiting van de zeegaten gemoeid zijn en die ook voor de landbouw van onschatbare waarde zijn. 4 Wel kan men zich afvragen of de nadelen van een geringere landwinst en de extra voorzieningen die nodig zijn voor gemalen e.d. opwegen tegen Bladz. Goede hulp bü crediet-moeilijkheden 501 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 501 Oogsttaxaties 1954 in het rampgebied 501 Het drie-eilandenplan en de landbouw 502 Graslandmiddag 502 Let op de uitbreidingsplannen: Oosterland 502 Zitdagen502 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Adviesbur. voor Oorlogs- en Rampschade Wanneer gaan we maaidorsen? 503 Groter prijsrisico in de varkenshouderij 503 Pijnlijke drukkingen door het tuig 503 Uit de Herverkavelingsgebieden503 De Herverkavelingscommissie Zeeland ver gaderde De toepassing van dihydrazide van Maleïne- zuur, ter voorkoming van het uitlopen van bewaaruien 504 Waarschuwing voor allen die bestrijdings middelen in de land- en tuinbouw toepassen 504 Van Boerderij en Organisatie 505 Lonen en Sociale voorzieningen: 505 Bijzondere loonregeling voor Schouwen en Duiveland Tuinbouw: 506 Stemmen uit de praktijk Gips voor getroffen fruittelers 506 Brieven uit de N.O.P. 506 De Boerenjeugd 507 Proef met mestvee 508 Georganiseerd onderzoek op Bietensystenaaltje 508 Korte wenken voor de praktijk 509 Onderwijs: 509 Bevorderingen lagere landbouwschool Zierikzee Marktberichten 509 Korte Berichten 511 Bram uit de Slikhoek 511 Noord-Brabantsche Maatschappij van Landb. 511 een bevloeiïing van verafgelegen verdrogende gronden vanuit het Zeeuwse meer. Staat het reeds voldoende vast zo vragen wij ons af dat dit de goedkoopste en beste op lossing is om deze gronden de zo noodzakelijke productieverhoging te geven Moet het water van de grote rivieren eerst dicht bij de zee worden opgehouden, om daarna met allerlei kunst- én vliegwerk weer naar Oost- Brabant te worden gebracht Zeker, het bedrag van de jaarlijkse productie verhoging a /40.000.000,wegens opheffing van de droogte-schade is indrukwekkend. Doch tevens nog maar van weinig betekenis als de kosten hier niet tegenover' gesteld kunnen worden. We noemden hiervoor de cijfers van het Drie- Eilandenplan die, hoewel ze op zichzelf imponant genoeg zijn, toch weer in het niet vallen bij de cijfers van het Delta-plan. Alleen de landaan winning zal ongeveer het tienvoudige bedragen. De overwegingen rondom het peil van het Zeeuwse meer en de landaanwinst zullen daar om hoe belangrijk ze nu reeds zijn, eerst in hun volle omvang aan de orde komen als het Delta plan uitgevoerd gaat worden. Het is echter ge wenst, dat de Landbouw nu, in het stadium van onderzoek en voorbereiding waarin ook de water huishouding van Noord-Beveland en een gedeelte van Zuid-Beveland worden bezien, als de meest belanghebbende een uitvoerig onderzoek naar de strekking van de verschillende mogelijkheden vraagt. Daarnaast zal ook, zoals Ir. Dibbits bij de dis cussie te kennen gaf, de kwestie van de rechten der aangrenzende eigenaren aan de orde moeten komen. Wat voor rechten hebben deze personen of lichamen en wat wordt er straks met deze gron den gedaan Allerlei mogelijkheden het stichten van nieuwe bedrijven, het voegen bij reeds bestaande bedrijven, het saneren van te kleine bedrijven doen zich voor. Al deze kwesties vragen om een nadere bestu dering, waar de landbouworganisaties als belan- genbehartigende instanties zeker ook bij betrokken zullen moeten worden. De grootste moeilijkheid blijft voor ons zich nu reeds te realiseren dat wellicht over 5 jaar deze plannen reeds tot werkelijkheid zijn ge worden. Iemand die de provincie straks 10 jaar gaat verlaten zal de grenzen tussen de drie eilanden van midden Zeeland vervaagd zien en zal zich verwonderen over de vele veranderingen die zich met grote snelheid voltrokken hebben of zich aan het voltrekken zijn. En wanneer daarna het Delta-plan deze ont wikkelingsgang ook voor Noord-Zeeland aan de orde zal stellen en verbindingen naar het Noorden De Bedrijfsstudiegroep Schouwen- en Duiveland organiseert in samenwerking met de Commissie- Voeder- en Weidebouw en de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst een graslandmiddag op Woensdag 11 Augustus te Brouwershaven in Hotel „Jacob Cats": 13.30 uur14 uur: Inzaai grasland in te leiden door de Rijkslandbouwconsulent Dr Ir C. V. C. van Beekom. 14.3015 uur Gras als voeding in te leiden door de heer C. den Engelsen van het Rijksvee- teeltconsulentschap. 1618 uur Demonstratie zaaiklaar maken van de grond en het zaaien van graszaad met ver schillende machines op een perceel aan de Sctoendereweg te Brouwershaven zal scheppen die er nooit geweest zijn, zal het rustige agrarische Zeeland opgenomen worden in de grote verkeersstromen, die door toerisme e.d., veel van de vroegere rust en gebondenheid zullen wegnemen. Dat overdenkende, wordt het tijd jong en oud op het nieuwe, dat niet altijd beter zal zijn, te gaan voorbereiden. B. OOSTERLAND. Van 26 Juli tot en met 23 Augustufc 1954 ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp-wederopbouwplan voor het dorp Sir Jans- land. Gedurende deze termijnen kunnen belangheb benden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Bij voldoende deelname zal ook dit jaar weder om een cursus aanvangen ter opleiding voor het Rijksdiploma Aviseur Machinaal Melken en Melk machines en Instructeur Machinaal Melken. Zij, die in het bezit zijn van het Practijkdiploma Machinaal Melken, behoeven t.z.t. alleen het theo retisch examen ter verkrijging Van het Instruc teursdiploma af te leggen. Tijdige opgave voor deelname vóór 1 September 1954 aan de Stichting voor de Landbouw, Centrale Melkmachine Commissie, Raamweg 25—27, 's-Gravenhage, is dus gewenst. De plaats waar de cursus wordt gegeven is af hankelijk van de woonplaats der deelnemers. Naar wordt Verwacht, zullen de gras- en klaver- hooi-opbrengsten dit jaar aan de lage kant zijn. Bij het grashooi is door de weersomstandigheden de ontwikkeling van het ondergras te gering geweest. De klaver vooral rode klaver heeft •de nawerking van de strenge winter nog steeds niet overwonnen. De kwaliteit van het hooi laat hier en daar veel te wensen over. Ook is er niet steeds op de juiste tijd gemaaid. Noodgedwongen zijn er wat meer hooiruiters gebruikt. Het is onder de huidige weersomstandigheden doorgaans zeer moeilijk het hooi Voldoende droog binnen te krij gen. Een uitzondering vormt de lucerne, waarvan de hooi-opbrengst normaal is te noemen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) TERNEUZEN: Woensdag 11 Augustus a.s. in Hotel „Des Pays-Bas", van 2.30 tot 4.30 uur (de heer Wegner). KORTGENE: Donderdag 12 Augustus a.s. in „De Korenbeurs", van 1113 uur (de heer Wegner) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. De adviseurs staan steeds ter Uwer beschikking. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) ZIERIKZEE: Donderdag 12 Augustus a.s. in het „Huis van Nassau", van 1113 uur (de heer Van Burg.) OOSTBURG: Iedere Woensdag op de beurs. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpo'lissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. Betaal niet meer premies dan strikt noodzakelijk is; laat dit onderzoeken. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. KRUININGEN: Woensdag 11 Augustus, van 10 12 uur in Café „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Donderdag 12 Augustus, van 1113 uur in het „Huis van Nassau". ST. PHTT JPSLANDZaterdag 14 Augustus, van 1113 uur in Café „De Druiventros". ZIERIKZEE: Donderdag 26 Augustus, van 1113 uur in het „Huis van Nassau".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 2