N.- Brabantsche Mij van Landbouw korte Berichten V Uit een geheim iceekboek van Bram uit de Slikhoek ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. AANVULLENDE BIJDRAGE OORLOGSSCHADE. DE C. A. O. CULTUURTECHNISCHE DIENST. VACANTIE. EXCURSIE ZEEUWSOH LANDBOUWBLAD. 511 Volgens mededelingen van 'het Instituut voor Rationele Suikerproductie zijn de bieten in verge lijking met het vorige jaar nog ongeveer 10 dagen achter in wortelgewicht. Tengevolge van het slechte weer is het gehalte nog meer achter in vergelijking met 1953. Wanneer men echter een vergelijking trekt met het gemiddelde van de laatste 10 jaar zijn de cijfers vrij normaal. Zowel in de kringen der V. C. S. ais de C. S. M-, imeent men op een op-v brengst van 40 ton te mogen rekenen. In de V. C. S.-bode wordt een campagneduur van 78 dagen berekend, wat een behoorlijk lange campag ne betekent. Op het Landbouw Economisch Instituut (L. E. I.) in Den Haag zijn een aantal wijzigingen opgetreden door vertrek van functionarissen en de benoeming van anderen. Daardoor ziet de organisatie van dit instituut er met ingang van 1 October aldus uit: Directeur: Prof. Dr J. Horring. Plv. directeur: Ir J. F. van Riemsdijk. Afd. Algemene Zaken: Hoofd, tevens Secretaris van de Directeur: Dr C. Beekenkamp. Afd. Algemeen Economisch Onderzoek: Hoofd: Ir J. F. van Riemsdijk. Afd. Streekonderzoek: Hoofden: Dr Ir A. Maris, Dr M. A. J. Visjser. Afd. Bedrijfseconomisch Onderzoek in de Land bouw: Hoofd: Ir H. Dijkstra, plv. hoofd: vacant. Afd. Tuinbouw: Hoofd: A. R. yan Nes, ec. drs; plv. hoofd: Ir. A. de Zeeuw. Afd. Visserij Hoofd A. G. IJ. Hildebrandt,-ec. drs. Afd. Statistiek: Hoofd: Dr Ir G. Hamming. Hét Bedrijfschap voor Granen, Zaden en. Peul vruchten heeft de monopolieheffing bij de invoer -van gerst en-rogge met ingang van Zaterdag 31 Juli 1954 te 12.00 uur verlaagd en Vastgesteld op ƒ,0,55 per 100 kg gerst en 1,55 per 100 kg rogge. Voor de overige granen blijven de heffingen onveranderd. De overmatige hoeveelheid regen die in Zeeland is gevallen (Vlissingen 116 mm tegen 56 normaal in Juni), veroorzaakte met de voortdurende wind een sterke legering van de gerst. De lage tempe ratuur en het hoge vochtgehalte van de lucht waren gunstig voor een sterke uitbreiding van de meeldauw. Beide factoren hebben een ongunstige invloed op de korrelvulling, zodat men zich, vol gens het NaCoBrouw ook t.a.v. de kwaliteit niet te veel illusies moet maken. 3 Augustus. Het weerbericht gaf gisteravond af, dat de tem peratuur nog zou stijgen en dat het weer droog zou zijn. Het is zeker al 6 weken geleden, dat zo'n bericht werd rondgeroepen. Het is nu haast zeker, dat de zomer in aantocht is. De kachels kunpen nu hopelijk op non-activiteit gesteld worden. De grond is heel wat opgedroogd en het graan is in één dag fris geel geworden. De donkergrijze kleur is wat verdwenen. We zagen gisteren de zelf bin der al in de gerst bezig, die 't van 't jaar erg heeft laten zitten en de tweewas groeit als de bank. We hebben 't koolzaad eindelijk kunnen dorsen en de opbrengst is ons meegevallen, gezien het vele slechte weer en de regen. De pick-up dorser zouden de Belgen zeggen, hebben met hun grim mige kaken het koolzaad vermalen en het zaad in de zakken gedaan. Het stro ligt witter dan voor heen op 't land. Dit witter worden is van de opene hauwen van het koolzaad. Bijna had ik peulen ge schreven, doch dit mag niet. Onze oude natuur- kundeleraar zou zeggen: koolzaad heeft geen peul, maar een hauw; bonen hebben peulen." Hij zei dit altijd met een gezicht of hij dat werke lijk zélf uitgevonden had Nu de opbrengst van 't koolzaad meevalt en de richtprijs door de Minister op 60 ct is gezet, zal de uitzaai zeker wel wat uitgebreid worden. Toch dient men er rekening mee te houden, dat de grond niet bezet is met bietenaaltjes, want dan loopt de zaak steeds fout, daar deze ook door de koolzaad- verbouw worden vermeerderd. Dus allereerst een monster genomen op deze niet-welkome grondbewoners. De erwten zijn bijna gepikt en de eerste staan op de ruiters te drogen. De natte periode heeft aan deze op sommige percelen nogal schade toege bracht. We zagen in de Schokkers nogal gekiemde erwten liggen, die in de peul geschoten waren, zonder dat deze op de grond lagen. Zij zijn te lang nat geweest en daarom aan 't schieten gegaan. De tarwe-oogst zal ook in 't laatst der week be ginnen en een drukke tijd staat voor de deur. ZEVENBERGEN: Donderdag 12 Augustus, 11 12% uur, Hotel Tholenaar. Oorlogsgetroffenen willen wij nogmaals wijzen op de gelegenheid, die tot 1 October a-s. is open gesteld om een aanvullende bijdrage op bedrijfs- uitrusting aan te vragen, zulks ingevolge art. 72 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Wij mogen hiervoor verwijzen naar het desbetreffende persbericht op de eerste pagina van het Landbouw blad van vorige week. Aan hen die reeds eerder van deze gelegenheid tot het aanvragen van een aanvullende bijdrage gebruik maakten, zijn of worden in verloop van tijd formulieren toegezonden voor nadere opgave van diverse gegevens, welke betrekking hebben op de geleden schade op bedrijfsuitrusting. Het invullen van deze formulieren is niet eenvoudig en levert vaak moeilijkheden op. Velen hebben tot nu toe hiervoor de hulp inge roepen van het Adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw. Dit bureau is echter reeds zwaar belast o.a. niet het advieswerk inzake de watersnoodschade. Bovendien zijn voor het invul len van bovengenoemde formulieren diverse boek- houdgegevens nodig. Teneinde onze leden van dienst te zijn heeft het Boekhoudbureau der N. B. M. L. besloten zich met het invullen van deze formulieren te willen be lasten. Dit geldt in de eerste plaats voor de deelnemers van het Boekhoudbureau doch daarnaast ook voor alle leden der N. B. M. L., die niet bij het Boek houdbureau zijn aangesloten. Men kan hiervoor terecht op Maandag en Dinsdag van iedere week op het kantoor van het Boekhoudbureau, Blauwe- handstraat 41 te Bergen op Zoom. Teneinde geen vergeefse reis te maken, brenge men de op de aan gifte betrekking hebbende bescheiden zoveel moge lijk mee. Men make in het eigen belang van deze geboden gelegenheid gebruik. Herhaaldelijk wordt bns gevraagd, of de bekende gedrukte boekjes van de C.A.O. reeds verschenen zijn. Dit is jammer genoeg nog steeds niet het geval, hoewel deze C.A.O. eigenlijk 1 Mei 1954 klaar had moeten zijn. Het overleg tussen partijen heeft echter veel tijd gekost, terwijl thans nog goedkeuring van het College van Rijksbemidde laars dient te worden verkregen. Al met al zullen de bekende boekjes voor vele werkzaamheden als mosterd na de maaltijd komen. In verband 'hier mee hebben wij, vooruitlopend hierop, de voor naamste tijdlonen van de concept C.A.O. indertijd in onze kolommen van het Landbouwblad van 29 Mei j.l. gepubliceerd, terwijl de voornaamste ac- coordtarieven werden opgenomen in het nummer van 17 Juli j.l. Voorts zijn voor hen, die daar prijs op stellen, gestencilde exemplaren van de C.A.O. beschikbaar. Men schrijve even een briefkaart (adres: Stationslaan 4 te Zevenbergen), waarna toezending volgt. Wij betreuren het, dat één en ander zo lang duurt, doch hopen onze leden op deze wijze nog zoveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Adreswijziging Met ingang van 1 Juli j.l. zijn de Rijkscultuur- consulentschappen Noord-Brabant West en Noord- Brabant Oost samengevoegd. Het kantoor van de Cultuurtechnische Dienst in de prov. Noord-Bra bant is thans gevestigd te Tilburg, Wiilhelminapark 27. (Tel. K 4250—25140/25141.) De Rijksdienst voor Landbouwherstel, Inspec teur Ir A. H. Smale, belast met de afwerking van schadegevallen tengevolge van de watersnood, blijft gevestigd te Breda, Ginnekenweg 44, telefoon K 1600—4536. Wegens vacantie zal het kantoor der Noord- Brabantse Mij van Landbouw op 9, 10 en 11 Augus tus a.s. gesloten zijn. van de Coöperatieve Landbouwvereniging SprangCapelle. De morgen naakt, langs Brabants wegen, Rijden drie bussen ongestoord, Hun staat een lange tocht te wachten Dus moet het in snel tempo voort. Het zonlicht komt een groet hun brengen De wolken drijven ver uiteen, 't Belooft een mooie dag te worden Waar gaan ze met dees' bussen heen? Via Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond Daar legt men aan, en vraagt terstond Wil aan ons koffie presenteren, Voordat wij aan de grens verkeren? Nog vóór acht uur staan w'aan de grens Controle loopt niet vlug naar wens, Want half negen is 't geslagen Voordat we Duitsland voor ons zagen. Maar even nog ook daar controle weer Er verstrijkt een uurtje ongeveer, De tocht gaat voort langs onbekende wegen In berg en dail zo schoon gelegen, In Poelhei even aangelegd, Want de eetlust was weer opgewekt, Omstreeks 12 uur, de middagtijd Reed men door polders wijd en zijd, Een lust was het de schone landouwen Met hun vruchten te aanschowen. Boerderijen ziet men in de verte staan Waar door 'n poort het binnenhof wordt ingegaan, Volkstuintjes met groenten en een keur van roze* Zomerhuisjes waar de stedeling kan verpozen. Langs Keulen gaan we nu weer voort O, schone stad, die 't oog bekoort. We jzien de Dom daar in de verte prijken En willen op de terugtocht hem wat nader [gaan bekijken, Men tuurt naar links, men tuurt naar rechts Het landschap toont zich op zijn best. Moe'lenheim, o wonder der natuur Geen kunstenaar kan van uur tot uur, Van dag tot dag, zo iets geven Als 't natuurschoon hier doorheen geweven. Altenaar komt voor on§ oog Waar dan weer dalen, dan weer omhoog. De remmen moeten nu goed werken En aller zenuwen versterken. Men staart naar boven en men ziet De bergen veel begroeid met druiven, Ook ziet men hoge gebouwen staan Waar menige klimmer heen kan gaan. Daar in Altenaar werd ook weer aangelegd En in de kabelbaan kwam menigeen terecht. Op 't terras gezeten bij een heerlijk kopje thee Gingen onze ogen toch met de zwevers mee, Wie mee naar boven ging kreeg een tractatie Een glaasje wijh als variatie, De tijd gaat snel en. verder voort Wie gaan weer naar een ander oord. Weer even stoppen, een wijnkelder bekijken Of 't aangeboden glaasje wijn ons zou lijken, 't Was fijn hoor, de wijn was best Even fotograferen, dat was daar 't lest. Langs de plaats Heimersheim, waar vele bomen Ons hun dragende vracht vertonen, Ook zag men daar nog langs de weg Een echte schoonsteenveger zeg. We rijden nu over de brug aan de Rhein Die hoe nodig het ook mocht zijn, De Duitsers hem niet konden laten springen En de Amerikanen hem ongeschonden konden [innen. We zijn nu aan de plaats Remagen En hoorde men airede vragen, Wie de tocht over de Rhein wil wagen En zo naar Köningswinter varen. Nu zo'n tochtje met mooi weer, varen op de Rhein Wie zou daar niet voor te vinden zijn, Even anderhalf uur Varen Over de golvende Rheine baren. Half zes waren we Köningswinter binnengekomen En werd alras het besluit genomen, Half acht hier weer vandaan Want men wilde Keulen ook nog binnengaan. Velen van het gezelschap hebben daar de [berg bestegen 327 m boven de waterspiegel gelegen, Ook ras was daar de tijd verstreken En 't mooie moest zijn afgekeken. Kwart voor acht, 't vertrek was daar Met een laatste blik op de Rhein nog maar,' De terugtocht had een aanvang genomen En 10 minuten over half negen zijn we Keulen [binnengekomen, De Dom bekeken, een kunstwerk, hoog verheven Deed ons ogenblikken Van ontroering beleven, Vertrek uit Keulen, ongeveer half tien We hadden er maar weinig van gezien. Tien minuten over twaalf kwamen we aan [Roermond Nu de controle was paraat terstond, Het liep alles mee met het controleren Zodat we vlug de grens konden passeren, Aan een stuk ging het huiswaarts aan Want allen waren hoogst voldaan. Wie deze reis heeft georganiseerd Wordt met een woord van dank vereerd, Het was een reis zo zeldzaam uitgedacht Nee, niemand had zo iets moois verwacht, Er is ook niet één ontevredenheid gehoord De gezelligheid was prima, heel de reis ongestoord. Hartelijk dank -bestuur van de Capelse Coöperatie [vojor Uw streven Om uw leden zo een schitterende reis te geven, Dat dit een opwekking mag zijn voor niet-leden Om tot Uw Vereniging toe te treden. J. M. L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11