marktb; sichten DE VERZORGING VAN HET WEILAND. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. 495 De laatste jaren is de moderne weide-exploitatie in Zeeuws-Vlaanderen met grote sprongen in de goede richting gegaan. Kenden we enkele jaren geleden practisch alleen standweiden, momenteel zijn ér vele landbouwers die het omweidings^ysteem toepassen. Maar enkel met een indeling van het weiland en kunstmest strooien zijn we er bij de moderne omweiding niet. Als we zo door het land rijden, zien we vele pm- weidingssystemen liggen, waar nog wel wat aan mankeert. Dit betreft dan hoofdzakelijk de verzor ging van het weiland. Onder een goede -verzorging verstaan we dan le. onkruidbestrijding 2e. mestflatten spreiden 3e. bossen maaien 4e. kunstmest strooien. Wanneer wij het volle profijt van de weilanden willen trekken, mag men de bovenstaande punten niet verwaarlozen. Aan de onkruidbestrijding is bij het begin van de omweiding veel aandacht besteed. De resultaten hiervan zijn dan ook duidelijk zichtbaar. Wanneer we echter de weiden dan ook zo ver hebben, dat de schadelijke onkruiden er uit zijn, maar de ontwate ring, bemesting, beweiding en verdere verzorging van het weiland is niet voor 100 in orde, dan zullen de onkruiden in korte tijd weer de overhand krijgen. Aan het mestflatten spreiden wordt er momen teel ook te weinig aandacht besteed. Na elke be weiding dient men de flatten te spreiden. Doet men dit niet, dan ontstaan er geile plekken rondom de flatten, welke bij de volgende beweiding (minder goed afgegraasd worden door het vee. Daardoor ontstaat dus bosvorming. Dit euvel is te verhelpen, als men die flatten met een riek of schop uit elkaar slaat of men bewerkt •het weiland direct na elke beweiding met een weidesleep. Het best hiervoor geschikt is de gecombineerde weidesleep. Dit is een combinatie van sleep en ket- tingegge. Voor percelen met ongelijke ligging is de weidesleep met beweegbare schrapers beter dan die met een vaste schraper. Voor een goede exploi tatie van het weiland zijn deze weideslepers onmis baar. Helaas vinden we deze te weinig op onze bedrijven. Verder hoort bij de verzorging van het weiland het afmaaien van het gras, dat door het vee niet afgegraasd is. Dit komt door het te laat inscharen, of door een in verhouding tot de oppervlakte wei land te kleine veebezetting. Bij een volgende beweiding is dit gras minder smakelijk en de zode wordti slechter, waarbij de on kruiden dan ook weer hun kans krijgen. Daarom DEMONSTRATIE j 5 ERWTENMAAIAPPARATEN. Op Dinsdag 3 Augustus zal, wanneer de weersomstandigheden zulks toe laten, op het bedrijf van de heer P. J Goorden te Oud-Vossemeer (vlak bij de plaats Tholen) een demonstratie j met 7 erwtenmaaiapparaten worden gegeven. j Beoordeling beschadiging aardappelen Op verzoek van de Z. L. M. heeft de L. J. G. op zich genomen in het komende rooiseizöen een on derzoek in te stellen naar de beschadigingen, die bij het rooien van consumptie-aardappelen op kun nen treden. Daartoe worden streeksgewijze commissies van 3 personen gevormd, die, zo mogelijk, bestaan uit een boer, een assistent van de R. L. V. D. en het lid van de technische commissie van de L. J. G. uit de betreffende streek. Bedoelde commissie gaal; op de bedrijven kijken en schrijft over de bevindingen een rapportje. Het is de bedoeling, dat deze streekcommissie meerdere keren rondgaat, zodat men niet aan een bepaalde dag voor het rooien gebonden is. Bij het rooien wordt tevens een monster geno men, dat direct èn na enige tijd bewaren, wordt beoordeeld door een kleine provinciale commissie. Samen met het rapportje, dat direct bij het rooi en wordt gemaakt, kan zo waardevol materiaal worden verzameld. Hierbij wordt niet de naam van betrokkene genoemd, doch slechts het num mer van het bedrijf, zodat anderen niet weten wie bedoeld wordt. Het is echter ook zaak, dat zoveel mogelijk landbouwers, die machinaal rooien, hun medewer king verlenen. Men kan zich daarvoor opgeven bij de volgende adressen: L. v. d. Linde, Prinsendijk 425 a, Kortgene; I. J. Poissonnier, Z 69, Retranchement; J. Markusse, A 6, 's-Heer Abtskerke; A. Dingemanse, Werendijk- je 11, Zoutelande; A. A. van Gastel, „Stadswijk," Schuddebeurs; J. N. Noom, „Dijkzicht," Scherpe- nisse; J. D. Haak, Binnendijk F 23, Hoek. is het van groot belang, dat deze resten afgemaaid worden. Dit afmaaien kan al geschieden de laatste dagen van het beweiden van het perceel; de dieren nemen het gras dan in de regel in verwelkte itoestandi nog op. Bij de basisbemesting in het voorjaar wordt er algemeen te weinig rekening gehouden met de stik stof trappen in de percelen onderling. Een gelijke bemesting over alle percelen in het voorjaar is fout. Men geve dus de stikstof traps gewijze, al naar gelang van de volgorde van bewei ding. Met de ovérbemetsting na het afweiden of 'hooien met kalksalpeter is het in de meeste geval len wel in orde. Een doelbewuste graslandexploitatie is nood zakelijk om de hoogste rentabiliteit van het moderne omvveidingssysteem te verkrijgen. Zoals men voor het bouwland een bouwplan opstelt, dient men voor het grasland een beweidingsplan op te zetten. R. L. V. D. voor Zeeuws-Vlaanderen te Axel, M. FRANCKE, Biervliet. ALGEMEEN OVERZICHT. In de week van 19 t/m 24 Juli 1954 bleef de markt voor inlandse granen kalm gestemd. Nu de tarweregeling 1954 is vastgesteld, zal het goed zijn, dat de telers hun afzetgebied gaan bepalen, waarbij men er van kan uitgaan, dat de telersricht prijs voor Augustus 24,80 cif. boerderij zal zijn en in de verdere maanden met 0,20 per 100 kg per maand zal worden verhoogd, zodat in April 1955 het hoogste punt van de staffel, met name 26,40 bereikt zal zijn. Deze richtprijs geldt voor tarwe van goede doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 17 Doordat de uitzaai dit jaar bijna 45.000 ha groter is dan het vorige jaar en nu ca. 110.000 ha bedraagt, zal het voor de tarweverwerkers onmogelijk zijn evenals het vorige jaar vóór Januari de helft van de oogst op te nemen. Wanneer de telers dus teveel tarwe aan de markt brengen in Augustus en September en October mag men verwachten, dat de prijs zeer laag zal zijn. Voor een goede prijsontwikkeling is het gewenst, dat het aanbod van de telers over langere termijn verspreid wordt. Zonder directe noodzaak zal het AVA pas in de eerste week van October in de markt komen. In rogge gaat weinig om, voor zomergerst bleef be langstelling bestaan. De vooruitzichten voor brouw- gerst zijn goed te noemen, zowel de Nederlandse als 27 Juli. Het leven van de boer op zijn bedrijf geeft vele vreugden, doch soms ook vele zorgen. Veel vreug de, wanneer de zon helder schijnt over de schoon liggende, hard groeiende gewassen, wanneer zij hem tegenblikken en hij met een lichte stap en welgemoed langs de akkers loopt. Doch vele zor gen, wanneer, zoals nu, de oogst voor de deur staat en de granen zieltogend tegen de grond liggen. Dan is de gang langs de akkers zwaar; dan kijkt de boer somber voor zich heen. Hij voorziet straks grote moeilijkheden met de oogst en hij is bezorgd over zijn vroeger mooi-staande oogst. Het is niet meer dezelfde man van voorheen. Hij spreekt minder, doch praktizeert meer, hetgeen voor zijn vrouw nu niet altijd plezierig is. Och, jön, zegt zij, wees wat meer optimist; je kunt er toch niets aan veranderen. Denk aan het bordje waarop staat „Achter de wolken schijnt altijd de zon," en op 't andere „Na regen komt zonneschijn." Ja, zo is het, doch de boer denkt daar helemaal niet over. Hij stapt zwaar de gang in en tikt hard op de barometer, waarvan de naald nog steeds naar de regenkant wijst. Hij vergelijkt zijn vak met een ander. Dat van hem is toch inderdaad, omdat alles buiten staat, kwetsbaarder dan elk ander. Maar in zijn binnen ste houdt hij toch 't meeste van zijn mooie vak, waarin je nooit uitgeleerd bent en dat ieder jaar anders is. Morgen is het misschien weer zonnig, droogt alles weer op en kan het werk weer voort gang vinden. Wanneer we lezen van de dichter Poot, die dicht te „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten land- mans heen," dan zijn de boeren wèl veranderd, zei mijn vrouw. Want vroeger zullen de boeren toch óók wel zorgen hebben gehad, maar misschien er zich minder van hebben aangetrokken. Want Poot schreef „Zeven kinderen en een wijf, zijn zijn daaglijks tijdverdrijf Ja, dat is al waar, doch hij is zélf van de boer derij naar Delft in een sigarenwinkel gegaan; dus is geen échte boer geweest. Die blijft boer in vóór- en tegenspoed EEN ECHTE AMERIKAANSE KLASSE-TREKKER de buitenlandse mouters en brouwers zijn, tengevolge van de goede kwaliteit, zeer in de Nederlandse brouw- gerst geïnteresseerd. Voor brouwgerst komen in het bijzonder de rassen Kenia en Balder in aanmerking. De partijen moeten raszuiver zijn. Vermengde gerst is geen brouwgerst. In brouwgerst mogen geen ge broken of beschadigde korrels voorkomen, zodat bij het dorsen de nodige voorzichtigheid betracht dient te worden. Voor brouwgerst kan een premie gemaakt worden boven kippengerst, zodat de telers er naar dienen te streven, zoveel mogelijk brouwgerst af te leveren. De markt sloot in een kalme stemming. GRAANBEÜRS ROTTERDAM. Op de Rotterdamse graanbeurs kon Maandag wegens te gering aanbod geen notering worden op gemaakt. STRO VLAS. Tengevolge van de bijzonder slechte weersomstan digheden, waardoor de kwaliteit van het vlas te velde sterk achteruitgaat, is de verkoop van vlas vrijwel tot stilstand gekomen. De telers die echter toch nog willen verkopen, moeten genoegen nemen met een prijs die 200 300 per ha lager ligt dan enkele weken geleden. Goede partijen vlas van 1600—ƒ2000 per ha; af wijkende ƒ1400ƒ1600 per ha; alles in de schelf ge leverd. BIGGENMARKT GOES (27-7-'54). De biggen blijven duur. Ondanks de geringe vraag moeten toch nog biggen van elders aangevoerd wor den. Prijs voor 68-weekse biggen 3,per kg of rond ƒ50 tot ƒ75 per stuk. FRÜITAFZET 21—27 JULI 1954. Door de vele regen en wind leed het klein-fruit nog meer. Frambozen werden minder in krat ge plukt. Voor de fabriek deden hierin de frambozen 110135, voor verse consumptie 120200, gedeelte lijk gingen deze voor export naar België. Rode bessen liepen snel af, in mindere kwaliteit en prijzen van 5570 cent. Kersen werden nog in kleine hoeveelheden ge veild. Lichte kleur en veel gescheurd. Prijzen va rieerden van 50110. Zure Morellen werden volop geplukt. Kwaliteit had geleden door hagel en regen. De noteringen varieerden van 3973,50 per 100 kg. In de pruimen waren het Vroege Oranje 1042; Tollenaars 1430; met daarnaast al meer Early Lax- ton; deze was voor het merendeel gescheurd, de prij zen hiervoor liepen van 1085 ct. Het appel-seizoen begon met de aanvoer van de eerste Yellow Transparent. De export-kwaliteit, welke schaars was, deed van 5683 ct. Door hagel beschadigde fabrieks- en kroet- kwaliteit liep van 3 a 7 tot 20 a 30 cent. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt waren te Rotterdam in totaal aan gevoerd 4958 dieren, zijnde: 2473 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 467 t.b.c.-vrij; 397 vette en graskalve ren, w.o. 133 t.b.c.-vrij; 496 nuchtere kalveren; 652 varkens; 175 biggen; 142 paarden; 115 veulens; 465 schapen of lammeren en 43 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,142,90; Vette kalveren ƒ1,90 ƒ2,60; Varkens (lev. gew.) ƒ1,982,03; Slachtpaar- den 1,802, alles per kg. Graskalveren ƒ225ƒ425; Nuchtere kalveren 50 ƒ65; Biggen ƒ45ƒ70; Veulens ƒ150ƒ350; Scha pen ƒ85ƒ120; Lammeren ƒ60ƒ85; Melk- en kalf- koeien ƒ825ƒ1100; Vare koeien ƒ630ƒ800; Vaar zen ƒ575ƒ875; Pinken ƒ360ƒ570, alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3