Hoord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKIiOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG VERENIGING VOOR LANDBOUWBOEKHOUDING VANWEGE DE N. B. M. L. INDIENEN VAN REKENINGEN. VERSLAG CHRISTELIJKE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL SPRANG—CAPELLE. ZEEUWSGH LANDBOUWBLAD. 489 DINTELOORD: Woensdag 28 Juli, 11%—1 uur, Hotel Rijn. FIJNAART: Vrijdag 30 Juli, 10%—12% uur, Hotel ,De Graanbeurs". van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 19 Juli j.l, te Zevenbergen. Van de onderwerpen, wele op deze vergadering werden behandeld, kunnen als voornaamste o.a. worden genoemd: Verslag congres inzake de watervoorziening in Noord-R'rahant. Dit congres werd op 4 Februari j.l. te 's-Hertogenbosch gehouden. De aldaar door Dr Ir Mesu en Ir Visser gehouden inleidingen waren van zodanige importantie, dat Ged. Staten van onze provincie besloten een uitvoerig verslag van dit congres in druk te doen uitgeven. Besloten werd een exemplaar van dit verslag, waarvan door het Dag. Bestuur met belangstelling is kennis genomen, o.a. toe te zenden aan de voorzitters en secretarissen van de afdelingen in Midden- en Oost-Brabant, daar de behandelde onderwerpen vooral voor dit gebied van groot belang zijn. In het a.s. winterseizoen zou dit rapport in de afde lingsvergaderingen kunnen worden behandeld. Behandeld werd voorts, mede naar aanleiding van een desbetreffend schrijven de samenstelling van: De Prov. Raadi voor de Landbouwvoorlichting. Hoewel betreurd moet worden, dat nog geen over eenstemming verkregen is kunnen worden inzake de samenstelling van dit ongetwijfeld nuttig or gaan van samenwerking tussen georganiseerd bedrijfsleven en landbouwvoorlichting, meent het Dag. Bestuur toch als ingenomen standpunt te moeten handhaven, dat geen der organisaties de absolute meerderheid dient te hebben. Advisering inzake aanvullende bijdrage oorlogs schade. De Stichting voor de Landbouw heeft voorgesteld om ook de landbouwboekhoudbureaux bij1 de advisering hierover in te schakelen. Dit punt is intussen met bet Bestuur Van 'het Boekhoud- bureau der N.B.M.L. opgenomen, waarbij besloten werd, dat het Boekhoudbureau zich, ten gerieve van de leden der N.B.M.L. hiermee zal belasten. WerkgevCrsbelangen. Goedkeuring werd ver leend aan enkele redactionele wijzigingen in de tekst van de C.A.O. voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij in Westelijk Noord-Brabant. Met het concept voor de C.A.O. voor Midden- en Oost- Brabant werd accoord gegaan. Besproken werd de wenselijkheid, dat het K.N.L.C. meer betrokken wordt'bij de werkzaam heden, die in de ^ociale sector door de S.E.R. wor den verricht. Meer aandacht zou o.a. ook dienen te worden besteed aan het bestuderen van vraag stukken, zoals b.v. werkclassificatie en het vraag stuk van de gemeten tarieven, de loon- en prijs politiek enz., terwijl het K.N.L.C. meer diensten zou kunnen wijzen aan de landbouwmijnen, die een eigen werkgeverscommissie hebben. Uitbreiding van de personeelsbezetting van de afdeling Werkgeversbelangen werd dan ook wen selijk geacht. Behandeld werd voorts de wijziging van verte genwoordigers in landelijke commissies, hoofd afdelingen en afdelingen van het Landbouwschap. De desbetreffende voorstellen zullen aan het K.N.L.C. worden doorgegeven. Verzekeringen tegen W. A. door de bedrijfsver enigingen. Naar gebleken is, is de dekking van het Wettelijk Aansprakelijksrisico niet bij alle afdelingen van de bedrijfsverenigingen voor het Agrarisch bedrijf gelijk. Adhaesie zal worden betuigd aan een voorstel van het D.L.G. om in dezen uniformiteit te ver krijgen. Besloten werd dit onderwerp op de e.v. Hoofd bestuursvergadering nader aan de orde te stellen en zo mogelijk een deskundige dit nader te doen toelichten. Behandeld werden voorts nog enkele aspecten t.a.v. de Wet Vervremding Landbouwgronden, de verhoging van het vetgehalte van consumptie-melk en e.t. verzekering van risico's verbonden aan het spuiten in land- en tuinbouw. Algemene Vergadering te Roosendaal. Op 15 Juli j.l. hield de Vereniging voor Land bouwboekhouding in Hotel Goderie te Roosendaal haar algemene vergadering. De voorzitter, Ir C. S. Knottnerus wees in zijn openingswoord op de be zwaren, welke de langzaime inflatie van de laatste jaren ook voor de landbouwbedrijven met zich meebrengt. Door de steeds verder gaande stij ging van het onkostencijfer zijn de inkomsten regelmatig nodig ter dekking hiervan. Te weinig blijft hierdoor over voor noodzakelijke investerin gen. Door de elkaar regelmatig opvolgende loon- ronden nadert de loonindex het viervoud van de arbeidslonen in 1939. Het einde van deze stijging van de lonen lijkt nog niet in zicht te zijn, daar weer over een nieuwe loonronde wordt gesproken. Anderzijds echter toont het prijsverloop van ver schillende landbouwproducten eer een neiging tot daling dan tot stijging. Spreker wees in verband hiermee op het grote belang van het Voeren van een goede boekhouding. Na voorlezing der notulen volgde hierop het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Duine. Hieruit bleek, dat de werkzaamheden van het bureau in het afgelopen jaar vlot verliepen, ter wijl maatregelen werden beraamd om de service voor de leden op te voeren. De Raad van Toezicht bracht bij monde van de heer Den Engelse rapport uit van haar bevindin gen, waarna na goedkeuring van de rekening aan de penningmeester décharge werd verleend voor het gevoerd beheer. De begroting voor het boekjaar 19541955 werd vervolgens behandeld. De geraamde uitgaven vertonen een belangrijke stijging daar aanschaf van een auto vnl. ten behoeve van de buitendienst noodzakelijk is en voorts een pensioenregeling is opgenomen. De voorschot-contributies zullen tengevolge hiervan worden verhoogd, waarmee echter de door de leden te betalen bijdragen nog zeer gunstig liggen t.o.v. de declaraties van parti culiere bureaux. Door aanschaf van een auto zullen ook de mogelijkheden van het bureau dich ter bij de leden kunnen worden gebracht en zal bezoek aan de leden ook gemakkelijker zijn. De be groting werd door de vergadering met algemene stemmen aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heren J. M. van der Weele en B. H. Maijers herkozen, terwijl als lid van de Raad van Toezicht werd gekozen de heer C. Timmers te Dinteloord. Vervolgens werd de waarde van de aandelen der coöperatieve fabrieken vastgesteld. Nadat enkele bij de rondvraag gestelde vragen nog waren toegelicht, volgde sluiting der vergade ring, waarbij' door de voorzitter nog werd meege deeld, dat getracht zal worden ook t.a.v. de advi sering inzake de aanvullende bijdrage voor oor logsschade aan de leden de nodige service te ver lenen. De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant te Tilburg brengt ter kennis van de door de waters noodramp getroffen landbouwers, veehouders en tuinders, dat tot uiterlijk 1 September 1954 de gelegenheid geboden wordt tot het indienen >van rekeningen, verband houdende met de watersnood ramp. Het betreft hier rekeningen inzake eva cuatie en re-evacuatie van vee, droogkosten land bouwproducten en verder voor alle kosten, ge maakt ter voorkoming of ter beperking van scha de aan landbouwproducten. Deze rekeningen moeten ingediend worden bij de plaatselijke bu reauhouder. Rekeningen, die na 1 September 1954 in ons bezit komen, worden niet meer in behandeling genomen. Zij, die reeds rekeningen indienden, doch tot dusVerre nog geen betaling ontvangen hebben, kunnen afrekeningen alsnog binnenkort tegemoet zien, voor zover althans de rekeningen accoord be vonden zijn of worden. De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, L. F. A. VAN AGTMAAL. van de Algemene Ledenvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Noord-Brabant, gehouden te Zeven bergen op 13 Juli 1954. Deze vergadering werd gehouden in de congres zaal van de tentoonstelling „Zelmito" op het V.C.S.- terrein. Mevr. Van Drimmelen, presidente van de afd. Zevenbergen opende de vergadering met een har telijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in 't bijzonder de genodigden, waarna zij de leiding overgaf aan de Prov. Presidente mevr. Blomhert. Deze wees er in haar openingswoord op, dat het haar een buitengewoon genoegen deed, dat de plattelandsvrouwen in zo nauw contact staan met de grote tentoonstelling, die, Landbouw, Midden stand en Industrie heeft georganiseerd. Wij zijn op deze dag in het besef, dat een ieder van ons bewust wil medehelpen aan al datgene wat onze plattelandsbevolking, gelukkig kan maken, zodat onze kinderen zullen kunnen voortbouwen aan dat gene wat door ons met vereende krachten is tot stand gébracht. Laten wij vast houden aan deze mooie woorden: „Wie de gemeenschap wil ver rijken, zal alle schatten dienen in te brengen die hij bezit, hij zal moeten werken met geest en lichaam, en zich moeten geven met zijn gehele hart". Hierna werd door de aanwezigen het Brabantse volkslied en het Bondslied gezongen. Mevr. Molen- graaff vertelde ons het een en ander over het Bondsleven. Mevr. Van Poortvliet gaf verslag van de vorige jaarvergadering in SprangCapelle en mevr. Van Riel bracht het financieel verslag uit. Mevr. Hilwig uit Heusden gaf verslag van de Algemene Vergadering te Utrecht. Zij' gaf ons een lange 4 minuten, doorspekt met humor. In de pauze werd het St. Nicolaas- en Zwarte Pietpak getoond, vervaardigd door de leerlingen der Chr. Landbouwhuishoudschool te Zevenbergen, onder de bekwame leiding van de directrice mej. Lepelaar, welke de costuums overdroeg aan mevr. Blomhert met de verzekering, dat zij het erg pret tig vond, dat zij deze opdracht kreeg, om zodoende iets bij te dragen voor alles wat Amerika voor ons heeft gedaan. Mevr. Blomhert bracht met harte lijke woorden dank voor de hulp van mej. Lepelaar en haar leerlingen. Deze costuums worden namens onze organisaties aan de zusterafdeling in Canada geschonken, voor de spontane hulp bij de waters noodramp in ons land. Hierna volgde door de leerlingen van de Land bouwhuishoudschool een modeshow, gevolgd door een show van de middenstand Zevenbergen. Vervolgens jaarprogramma van een grote en een kleine afdeling, een praatje door mej. Glerum over een lampekapcursus, door mej. Breure over de I.V.I.O.-cursus, mevr. Den Engelse over de Volkshogeschoolcursus en mej. Lepelaar over het Landbouwhuishoudonderwijs, een krachtig woord van opwekking voor de meisjes om dit on derwijs te volgen. Voor deze speciaal vrouwelijke beroepen moet meer liefhebberij komen. De koffiemaaltijd werd gebruikt in Hotel Thole- naar. 's Middags bezoek aan de tentoonstelling, waarbij druk gebruik werd gemaakt om alles te bezichtigen, waarna optreden van de bekende radio verslaggever Jan Bootz met hersengymnastiek en radiospel „Trek aan de bel", waarmee vele dames het tegen elkaar opnamen, een en ander opgeluis terd met muziek. Alles met elkaar een zeer ge slaagde dag, waar wij met genoegen aan terug kunnen denken. P. A. G. J. Aan de Chr. Landbouwhuishoudschool te Sprang- Capelle slaagden: Voor de 2-jarige primaire opleiding: Jantje van de Galiën, Janny de Graaff, Betsy de Groot, Pieternel v. d. THoeven, Gielie Mouthaan, Gijsje Nieuwkoop, Clazien Paans, Marietje Pruys- sers, Meina de Rooij, Rina v. d. Schans, Riek Sprangers, Hans Spuybroek, Co Stein, Lina Ster renburg, Truus van Vught, Nellij van Beveren, Fien van Beveren, Gerda Tromp, Jo Borstlap, Cor- rij van Dijk, Greta van Gooi, Geesje van Mourik, Diny van Pas, Riek van Peer, Marietje de Rooij, Corrie Spuybroek, Sjaan Verduijn. Voorwaardelijk Betsy Blom, Annie Treffers, Rika Pruijssers, Gerrie van Zeist. 2 Leerlingen ontvingen geen getuigschrift. Overgegaan van klas 1 naar klas 2 van de pri maire opleiding de volgende leerlingen: Annie van Baardwijk, Jet Bax, Tina van Beek, Truus de Bie, Adri Braspenning, Gerda van Es, Annie de Haan, Rina v. d. Hoven, Janny Kuijsten, Marietje de Man, Jopie Molengraaf, Tonny van Peer, Hanny Pruijssers, Betsy de Rooij, Corrie de Rooij, Jany van de Schans, Anita Stam, Annie de Vos, Jaantje Waarts, Truus Blom, Jo Boer, Pau- lien de Borst, Lina van Dalen, Annie Dank, Adje de Geus, Corrie de Jong, Henny Kerstens, Sjaantje Mandemakers, Truus Nederveen, Lientje Martinus, Dora Pruijssers, Clazien de Rooij, Marietje de Rooij, Rina v. d. Schans, Corry van Stokkum, Basje Sprangers, Cobie Timmermans, Heny Tref fers, Miet Wervers, Fien Wilhelm, Tonnie v. d. Schans. Niet bevorderd 1 leerling. Voor de 2-jarige avondnaaicursus ontvingen de volgende cursisten een getuigschrift: Betsie van Bruchem, Henny van Oversteeg, Wil ly Timmermans, Rie Pols, Jozina van Zeist, Adri van Lee, Maaike de Rooij, Riek van Heijst, Tina van Heijst, Janny de Roon, Dora Snijders, Nellij Rosenbrand, Bets van Drongelen, Nellij van de Laar, Fina Hoefnagel, A. van Veen. Voor de 3-jarige avondnaaicursus ontvingen de volgende cursisten een getuigschrift: Jo Broeks, T. Haverhals—de Rooij, Tina de Roon, Rens Hoefnagel, Truusje Kleinloog, Ria van Kampen, Ëlly Vos. (Zie verder pag, 491 le kolom onderaan.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9