REGIE-CURSUSSEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Uit de Hoofdbestuurs vergadering Beoordeling beschadiging aardappelrooiers Van onze bijeenkomsten 488 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, A. C. Breure, L. de Jager en Z. Poppe. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Tot Vice-Voorzitter werd, behoudens goedkeuring van de provinciale raad, W. van Liere benoemd, die deze benoe ming voorlopig heeft aangenomen. Op deze vergadering werden evenals op voorgaande, de voornaamste punten van het winterprogramma aan de orde gesteld. Hierover kan reeds nu het één en ander worden medegedeeld. Filmvoorlichting. Het ligt in de bedoeling in het begin van de herfst in iedere streek van Zee land een bijeenkomst te houden waar- het filmvraagstuk en de keuze van films aan de orde wordt gesteld. De voorlichting zal worden gegeven door Ds. Strating uit Goes aan de hand van een te vertonen goede speelfilm. Zo mogelijk zal op dit gebied worden sa mengewerkt met andere jeugdorgani saties. Regie-cursussen. Met Will Barbard uit Meliskerke, zijn besprekingen gevoerd over regie cursussen, waar het toneelspel, het voordragen en het feestvieren behan deld zullen worden. De cursus bestaat uit 6 lessen en zal in iedere streek worden gegeven wanneer daar ten minste tien deelnemers zijn en streek- bestuur en afdelingsbesturen zich ga rant verklaren voor een zeker bedrag. Verwezen wordt naar een aparte pu blicatie in dit blad. Beoordeling beschadiging aardappel rooiers. Door het Hoofdbestuur van de Z.L.M. werd de L. J. G. gevraagd een onder zoek te willen instellen naar de mate waarin beschadiging van consumptie aardappelen voorkomt bij de diverse rooimethodes. Het Bestuur van de L. J. G. heeft daarom een schema ont worpen, waarbij zowel de rooiers als de aardappelen - vlak na het rooien en later worden beoordeeld. Ook hier voor wordt verwezen naar een aparte publicatie. Provinciale ploegwedstrijd. Besloten wordt om evenals het vorige jaar een ploegwedstrijd te houden en wel in de eerste week van September. De streken kunnen naar deze wedstrijd personen afvaardigen, die eventueel de wedstrijd in streekverband hebben ge wonnen. De heer J. P. Lindenbergh uit 's Heer Arendskerke heeft in prin cipe reeds een perceel hiervoor toege zegd. Wedstrijd in tuinaanleg. Daar in diverse streken van ons land mooie resultaten met dergelijke wed strijden zijn behaald, wordt besloten een aparte commissie van Z. P. M.-leden in te stellen die dit voor de provincie Zee land kan organiseren. Collecte voor verplaatste personen. Het Bestuur meent dat alios gedaan moet worden om zoveel mogelijk loten te verkopen en geeft het goede voor beeld doordat ieder bestuurslid 100 loten voor zijn rekening neemt. Het peil van het toneelspel, het voor dragen en het feestvieren kan nog om hoog. Daar zijn we het waarschijnlijk wel allen overeens. Dit heeft het Hoofdbestuur doen be sluiten de toneelschrijver en regisseur Will Barnard uit Meliskerke te vragen voor een aantal regiecursüssen in de komende herfst. Nu kunnen er maximaal 5 cursussen, van 6 lessen ieder, worden gehouden. Reeds geruime tijd geleden werd aan de Streekbesturen en Afdelingsbestu ren gevraagd voor iedere deelnemer uit de streek, resp. afdeling, een bijdrage te willen leveren. Deze bijdrage was 1,voor de Streek en 2,50 voor de Afdeling. Daar een groot aantal Afdelingen de garantieverklaring heeft opgestuurd, zal in vele plaatsen deze cursus voor de deelnemers slechts buitengewoon weinig behoeven te kosten. Het programma ziet er in grote lijnen als volgt uit: 1. Wat is toneel? Iets over de geschiedenis en de be tekenis van het toneel, als inleiding op de hele cursus. 2. Techniek op het toneel. Het een en ander over décor en be lichting. Na de pauze de deelnemers individu eel of in groepjes opdrachten voor to neelschikking laten uitwerken. 3. De repetities. a. Aan de hand van een tevoren uitgereikte tekst van een klein toneelstukje het samenstellen van een regieboek bespreken. h. De indeling van de repetities be spreken. Na de pauze een paar van de deel nemers zelf het besproken toneelstukje laten regisseren. 4. Over de keuze van een voordracht- stukje. Het in grote lijnen bespreken van de criteria aan de hand waarvan men de kwaliteit van proza en poëzie kan be oordelen. Na de pauze ontleding van een aan tal goede en slechte teksten. 5. Voordragen. De avond te voren zijn deeltjes uit gereikt van de cyclus „De muze en..." Ieder heeft daaruit een gedicht ge kozen en draagt dat voor. Tot slot een klein voordracht-pro gramma van de beste deelnemers. Mis schien is hier een kleine wedstrijd aan te verbinde» als attractie. 6. De kunst van het feestvieren. Allerlei vragen behandelen, die met feestvieren verband houden. Na de pauze zullen de deelnemers een paar feestprogramma's opstellen. Daar het Hoofdbestuur zich ook voor een zeker bedrag en de eventuele te korten garant heeft verklaard, wordt voor alle leden van de L. J. G. een unieke gelegenheid geschapen wat meer over toneel, voordragen en feestvieren te weten te komen. De avonden zfln uiterst practisch ingesteld, zodat men zelf ook in de gelegenheid wordt ge steld het geleerde te oefenen. Daarom mag het aantal deelnemers niet boven de 20 komen. Anderzijds moet ook weer de eis worden gesteld, dat zich per streek tenminste 10 deel nemers (sters) melden. De hiervoor genoemde prijs geldt alleen voor het geval zowel Streek als Afdeling een bijdrage geven. Als dit niet het geval is, moet het lesgeld van 2,50 verhoogd worden met 1, 2,50 of ƒ3,50. Men kan dit zelf nagaan door te zien of de Streek en Afdeling voorko men op de lijst van Afdelingen en Stre ken, die een bijdrage hebben toegezegd. Mochten er nog verklaringen bijkomen, dan zullen deze later nog eens worden gepubliceerd. Het verdient aanbeve ling, dat de deelnemers straks één of meerdere boekjes aanschaffen. Deze zijn uiteraard niet in de prijs begrepen; de stencils, die worden uitgereikt, ech ter wèl. Men kan zich voor deze cursussen opgeven bij de leden van de Toneelcom missie en wel vóór 7 Augustus. De volgende personen zijn lid van de Toneelcommissie De dames: L. de Jager, Noorderhoeve D 16a, Wolf aartsdijk; I. Scheele, „Plantlust" P 127, Terneuzen; C. A. A. Mol, Klinkenoord, St. Maartensdijk; C. van Schelven, Blindeweg P 13, Drei- schor; en de heren J. de Bruijne, Bak kerstraat A 11, Oostburg; Fr. Klaas- sen, Emelissedijk, Kats en Jac. de Vis ser, p/a A. de Visser, Oostkapelseweg, Serooskerke. De bijdrage als hierboven bedoeld wordt verleend door de volgende af delingen en streken: Streek: Oost Zeeuws-Vlaanderen Afdeling: L. J. G. HoekTerneuzen en Axel; Z. P. M.: HoekTerneuzen, Axel en Zaamslag. Streek: West Zeeuws-Vlaanderen Afdeling: L. J.G.: IJzendijke, Oostburg en Groede; Z. P. M.: IJzendijke, Oost burg en Groede. Streek: Zuid-Beveland. Streek: Noord-Beveland; Afdeling: L. J. G.: Noord-Beveland en Middel burg; Z. P. M.: Noord-Beveland en Schouwen. Streek: Tholen; Afdeling: L. J. G.: St. Maartensdijk. Op grond van de vele klachten die gehoord worden over de kwaliteit van consumptie-aardappelen, speciaal i.v.m. beschadigingen die tijdens het rooien worden veroorzaakt, besloot het Hoofd bestuur der Z. L. M. de L. J. G. te ver zoeken een onderzoek hiernaar in te stellen. Daar het moeilijk is hier eén wed strijd van te maken, werd besloten dit meer in de vorm van een praktijk onderzoek te gieten. Wel zijn vrij wat gegevens bekend, doch deze zijn in de regel afkomstig van demonstraties en dus niet zonder meer vergelijkbaar met de omstandigheden waaronder in de praktijk wordt gerooid. De bedoeling is nu, dat een commis sie van drie personen streeksgewijze bij de rooimachines gaat kijken en hier een rapportje van maakt. Het is de bedoeling dat deze streek- commissie bestaat uit een lid van de wedstrijdcommissie der L. J. G., een boer en een assistent van de R. L. V. D. Deze commissie neemt tevens een monster van ongeveer 10 kg en zendt dit op naar Goes, waar een jury, zowel direct als na enige tijd, de kwaliteit van deze aardappelen zal beoordelen. Men krijgt dus zowel een beoorde lingsrapport op het veld van de machi ne, als van het product zodra dit van het veld af is. Bij voldoende deelname zijn hier be langrijke conclusies uit te trekken. EEN ENGELS GEDICHT. Op een Engelse dichtprent vond ik een gedichtje over „Brood" van Freda Elton Young, dat ik vertaalde, omdat het zo zuiver en mooi het verband tus sen de mens en de gave des broods ver tolkt. M. A. GEUZE. BROOD. Wees niet ruw als ge brood aanraakt. Laat het niet onbezorgd liggen, onbegeerd, want te vaak acht men de gave des broods vanzelfsprekend. Er is zulk een schoonheid in brood. Schoonheid van zon en aarde, Schoonheid van geduldige arbeid. Wind en regen streelden het. Christus zegende het vaak. Wees niet ruw als ge brood aanraakt. We hopen dat velen zich zullen op geven om aan dit onderzoek mee te doen. Kosten zijn er niet aan verbon den. Men behoeft alleen maar er voor te zorgen, dat het betreffende lid van de Technische Commissie op de hoogte wordt gesteld van het feit, dat men gaat rooien en 10 kg aardappelen voor verder onderzoek afstaan. Opgaven kan men "tot 10 Augustus rechtstreeks richten aan het Secreta riaat van de L. J. G. met opgave van het merk machine of de methode waar mee men gaat werken. Men kan 'zich desgewenst ook wen den tot de leden van deze commissie, die de opgaven dan door zullen geven. L. J. G.-AFDELINGEN SEROOSKERKE en OOSTKAPELLE Bezoekt de Sportdag; van de KAMPWEDSTRIJD RINGRIJDERIJ tussen de L. J. G.-Afdelingen Seroos- ke en Oostkapelle op Zaterdagmiddag 24 Juli a,s. te Serooskerke. Aanvang 1.30 uur. TRACTOR V BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD en SPORTMIDDAG te St. Annalaiul van Zaterdag 17 Juli j.l. is uitgesteld tot Zaterdag 24 Juli. Verschillende handelaars zullen stands oprichten op het terrein. Opening 2.30 uur door Burgemeester v. d. Bos te St. Annaland. Zaterdag 14 Augustus wordt de ring- rijderij gehouden te Tholen op het ter rein van de heer H. Moelker aan de Singel. Z. P.M. AFD. ZIJIDZANDE. Op 15 Juli j.l. werd door de afdeling Zuidzande der Z. P. M. vergaderd. De presidente opende de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder mej. Kleinepier, die een lezing hield over „Wellevendheid". De aandacht was goed, want het was een interes sant onderwerp. Er werden verschil lende vragen gesteld. Na de pauze werd nog even gebab beld, maar er was geen tijd meer, om nog zakdoekjes te beschilderen, zoals op de agenda stond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8