RADIO VOOR DE Plattelandsvrouw Paard en paardensport INTERNATIONAAL INSTITUUT VOOR LANDAANWINNING. Vit een geheim weekbock van Bram uit de Slikhoek KLEINE BOEREN-VRAAGSTUKKEN. VIJF-JARENPLAN VOOR DE KLEINE BOERENBEDRIJVEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 487 EINDLESSEN AAN DE LANDBOUWHUISHOUDSt HOLEN. Op het moment, dat U dit leest, zijn de eindles- sen aan de diverse scholen van de Z. L. M. reeds achter de rug. Graag wil ik U hierbij een kort verslag van de verschillende eindlessen geven. Het officiële gedeelte was bij alle scholen vrij wel gelijk. Na opening door de voorzitter volgde de diploma-uitreiking. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het uit spreken van gelukwensen tot de geslaagde leer lingen. Hiervan werd o.a. gebruik gemaakt door ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen, de Kringen der Z. L. M., de commissies van toezicht, de Bond van Plattelandsvrouwen, terwijl natuur lijk de directrices de vertrekkende meisjes haar goede raadgevingen mee wilden geven. Tijdens de pauze werden de aanwezigen ver kwikt met een kopje thee en moesten verschillen de soorten zelfgebakken koekjes en cake gekeurd worden. Het tweede gedeelte van het programma toonde bij de diverse scholen zeer veel. af wisseling- In Zierikzee werd door een groot aantal leerlin gen het zangspel: „Goudmuiltje" opgevoerd. Te recht oogstten de „Speelsters" na afloop een dank baar applaus voor de keurige wijze, waarop dit spel opgevoerd werd. In Kortgene kon men voor het officiële gedeelte de meisjes aan het werk zien in de keuken met het klaarmaken van diverse gerechten, waarvan geproefd mocht worden. Hiervan werd een dank baar gebruik gemaakt, vooral door de heren onder het gezelschap! Na de diploma-uitreiking volgde zang, een mode show en een gymnastiekoefening. Ook in Tholen kon men een modeshow bewon deren. Daarnaast werd door de leerlingen door middel van een zelfgemaakt toneelstukje een in druk gegeven van de diverse vakken, waarin ze de afgelopen jaren onderwijs ontvangen hadden. De declamaties en de gymnastiekoefening werden met een welverdiend applaus beloond. Haamstede was vervolgens aan de beurt. Op keurige wijze werd door enkele meisjes gedemon streerd hoe een mouw van een overhemd te naaien, een groenteslaatje klaar te maken en op welke manier bloemen geschikt kunnen worden. Tenslotte werden drie liedjes gezongen en op een aardige manier uitgebeeld. Te Axel werd door de leerlingen tijdens een dinertje gedeclameerd en gevolksdanst. Plet volks dansen werkte zo aanstekelijk, dat enkele direc trices en leerkrachten niet op hun stoel bleven zitten, maar vrolijk meesprongen. Een modeshow mocht ook hier niet ontbreken. In Terneuzen kon men horen, waarom de weg van 's-Gravenpolder naar Hoedekenskerke, 26 kronkelingen heeft, wat door enkele leerlingen bij zonder aardig verteld werd. Hel: zangspel: „De Vier Jaargetijden" en de ver schillende liedjes, die ten gehore werden gebracht vielen zeer in de smaak. Schoondijke bracht een „Elck wat wils" pro gramma, waarbij zang, volksdans, declamatie en gymnastiek elkaar afwisselden. Enkele leerlingen lieten horen, wat zij presteerden op de mandoline, de banjo en de accordeon. Het hoogtepunt vormde de vertoning van de film, van het schoolreisje naar Dinant, wat samen met de school uit Axel gemaakt was. De eindles te Wemeldinge van de primaire klas sen sloot de rij. Een week eerder waren de getuigschriften uit gereikt aan de cursisten, die een avondcursus koken gevolgd hadden. De dames-cursisten hadden een koud buffet verzorgd, wat op Amerikaanse wijze was ingericht. Ieder liep langs de keurig ver zorgde tafels en bediende zich naar believen van elk gerecht, om daarna met het bordje vol weer naar zijn eigen plaats terug te gaan. Na de diploma-uitreiking van de primairen lie ten de leerlingen de aanwezigen genieten van zang en voordracht; meisjes uit verschillende klassen toonden zelfgemaakte kleding. Met een sportieve wedstrijd tussen moeders en dochters werd deze middag besloten. Naast alle verschillen, die de .eindlessen te zien gaven was er één punt van overeenkomst. Overal heerste vreugde, nu het begeerde diplo ma veroverd was en dankbaarheid voor het vele, dat in de twee-jaar van de primaire cursus geleerd was. Tenslotte wil ik allen opwekken, als de gelegen heid zich voordoet een tentoonstelling van de Landbouwhuishoudschool te bezoeken. U bent na Uw bezoek zeker overtuigd, dat eigen lijk ieder meisje dit onderwijs gevolgd moet heb ben, hetzij na de lagere school, hetzij na het beha len van het diploma van M.U.L.O., H.B.S. of Gym nasium. Het meisje van nu, is de huisvrouw van straks! Het concours in Zevenbergen is Zaterdag letter lijk en figuurlijk in het water gevailen. Gelukkig dekt verzekering de schade. Als we dit weer eens in Goes zouden gehad hehben.. We zijn met deze openlucht-festiviteiten toch wel erg kwetsbaar. Een voetbalwedstrijd kan uitgesteld worden, maar een tentoonstelling niet. Een concours- hippique zweeft hier tussenin. Het is moeilijk om het uit te stellen, maar het heeft ook geen zin een concours op een doorweekt veld in de plensregen te houden. In Zeeland zullen we eind Augustus ook weer van een concours-hippique kunnen genieten. Het is te hopen, dat in Augustus het weer niets te wensen overlaat. Want dan worden in Vrouwen polder de kampioenschappen van de provinciale Bond voor Landelijke Rijverenigingen verreden en wel op 28 Augustus. We wensen de nieuwe en thousiaste afdeling van de rijvereniging Walche ren geluk met dit initiatief. Het kampioenschap is pas een ware wedstrijd als alle concurrenten op een vreemd terrein onder dezelfde omstandigheden met elkaar kampen. Verleden jaar was dit niet mogelijk en moesten we wel toevlucht nemen tot een reizende jury. Het zal misschien nooit meer nodig zijn. Vanuit de koudbloedwereld hoor ik goede berich ten over het hulpstamboek. Vele nieuwe leden zijn er door toegetreden en verwacht worden een 500-tal inschrijvingen. Reeds 3 afdelingen hebben meer dan 100 ingeschreven hulpboekers. Gelder land heeft met 112 inschrijvingen Zeeland juist met 1 inschrijving meer overtroeft. Ook Noord- Brabant telt meer dan 100 inschrijvingen. De kwaliteit is in veel gevallen zeer goed. Daar mede bewijzende, dat door het steeds gebruik ma ken van stamboekhengsten. het algemene paarden- bestand ook zeer verbeterd wordt. Het stamboek zal foktechnisch door deze maatregel zeker niet zwakker komen te staan en organisatorisch is het beslist sterker geworden. Vele nieuwe fokkers zijn toegevoegd, die zonder grote kosten straks ook stamboekmateriaal op stal hebben. Tot volgende keer. TOONTREDER. NEDERLANDSE MEDEWERKING. Binnenkort zal de Regering bij de Staten- Generaal een wetsontwerp indienen, waarin de medewerking van ons land aan de oprichting en instandhouding van het Internationaal Instituut voor landaanwinning, inpoldering, cultuurtechniek en grondgebruik wordt voorgesteld. Dit instituut, zal, als de Staten-Generaal instemming met het wetsontwerp betuigt, te Wageningen worden gevestigd. De oprichting en financiering gedurende de eer ste jaren van het instituut wordt mogelijk ge maakt door de beschikbaarstelling van 1.2 millioen gulden door de Kellogg Foundation in Amerika, zoals reeds eerder uit Amerika werd bericht. Deze Foundation heeft zich na de overstromings ramp in Zuid-Westelijk Nederland met de Neder landse Regering en het agrarische bedrijfsleven hier te lande in verbinding gesteld, waarbij deze Stichting de wens te kennen gaf iëts te willen schenken, 4at in de toekomst behalve aan de ont wikkeling van ons eigen land, mede dienstbaar zou kunnen zijn aan de ontwikkeling van de landbouw internationaal. Mede op initiatief van Prof Dr A. J. Zuur, die buitengewoon hoogleraar is aan de Landbouw hogeschool, te Wageningen in de leer van het in cultuurbrengen van drooggevallen gronden, is de gedachte gevormd met dit geschenk een interna tionaal instituut te ontwikkelen, dat de genoemde doeleinden realiseert. Het ligt in de bedoeling het instituut te gebruiken als centrum, van waaruit studies op het terrein van de landaanwinning, in poldering, cultuurtechniek en het grondgebruik in de belangrijkste vreemde talen zullen verschijnen. Men hoopt er tevens een goede bibilothee^ te ves tigen en voor buitenlanders, die de vraagstukken nader willen bestuderen, de gelegenheid te schep pen in Nederland in het Instituut een „pied a terre" te verkrijgen. Deze buitenlandse cultuur technici zullen van het instituut uit in het terrein zoals bijvoorbeeld de inpoldering en de voormalige Zuiderzee en in de ruil- en herverkavelingen op het oude land, nog grondiger met de methoden van onderzoek en uitvoering in aanraking kunnen komen. Tenslotte zijn er mogelijkheden om van het instituut uit problemen van landaanwinning, cultuurtechniek en grondgebruia in het buitenland te bestuderen en zonodig aldaar exploraties uit te voeren. Het instituut kan op cultuurtechnisch terrein de tegenhanger worden van het Internationaal Insti tuut voor Luehtkartering, dat ook reeds voor de cultuurtechniek van het grootste belang is. Vorige week vergeten te vertellen, dat Willem en Plone naar de T.T.-races in Assen zijn geweest. Willem heeft er een hele avond over verteld en vond het prachtig, maar Plone zei: ,,'t was mooi oor, maer je krieg mien der nie meer nae toe". Ze waren 's morgens vroeg Weggereden om er op tijd ie zijn en zagen onderweg de zon opkomen, dus 't was vroeg, 't Ging best tot ih Meppel, maar toen was het onderweg zo druk met de auto's en motoren geworden, dat ze niet meer hard opscho ten en precies op tijd (10 uur) op een fijne plaats op de tribune, precies voor een bocht, kwamen te zitten. Een pracht gezicht toen de blinkende moto ren hun ronden gingen rijden. Wat reden ze hard en toch gebeurden er gelukkig geen ongelukken. Met een vaart van boven de 200 km reden de craks hun rondjes, die in 6 minuten werden gereden en toch ruim 16 km lang waren. „Ik ieuwe m'n arte vast", zei Plone. ,,as ze aan- kwaemen sturmen, ze laggen plat op der stuur en bie de bocht giengen ze even staen en op 't rechte einde wee liggen; 't was telkens maer een ogen blik en ze wassen wee wig." Het laatste nummer was het mooist. Veertig motoren van 500 cc gingen gelijk van start, 't Was persies een straeljager", zei Willem, „zo'n leven en rieën of der leven er van of ieng. Maer dien Djoek, kaerellieve das een mannetjesputter, die reed eel de zaak finaal verbie, daer kon gin mens tegenop. Die reed gemiddeld 169,8 km per uur en 240 km op 't recht ende, 't was vreed voor de waereld, verschrikkelijk oe at die vloog." Plone zei: „toen we naer uus giengen liep 't mis. Duuzende auto's en motors giengen gelieke wig en 't liep zo vast as een muur, w'èn uren edaen om in Meppel te komen. Vee auto's zei Plone giengen koken en mossen koud waeter én." In Staphorst gir.gen ze bij een boer ook wat water halen en die boer zei: „ik wist wel, dat er vee gekke mensen waeren, maer dat er meer as onderduuzend nae dit motorspul zouden gaen kie ken, ad ik nie gedocht." „En ie ei nog geliek ok", zei Plone. Maar Willem zei: „nou kommende weke zou ik nie gaen kieken, maer volgend jaer weet ik nog niet; maer ik dienk van wel oor." Het heeft 't laatste weekeind veel geregend, bij na 40 mm, dat is niet weinig. Er is veel tegen de grond gegaan, dit brengt natuurlijk meer arbeid mee, maar er is nog niet veel bedorven; de baro meter gaat vooruit dus moed houden. We zijn be gonnen met vlas maar haasten deed het nog niet en het i/3 gezond. Er is op plaatsen veel roest en dan moet men vlug optrekken. In de Heine's VII zit mirakel veel roest en meel dauw van 't jaar, dat is niet mooi. We hopen, dat deze goede tarwe, de vroegere Franse niet achter- aangaat, die eerst beste opbrengsten gaven maar door de roest failliet gingen. Op de vergadering van de Commissie voor Kleine Boerenvraagstukken van de Stichting voor de Landbouw heeft de commissie met voldoening kennis genomen van de gunstige ontwikkeling van de voorgestelde proef met kleine gebruikspaarden op kleine bedrijven. Verwacht wordt, dat in de komende herfst voor een drietal kernen paarden zullen worden aangekocht, welke geplaatst zullen worden op kleine bedrijven in de zandprovincies. De commissie betreurde het, dat door verschil lende omstandigheden dit jaar te laat kon worden begonnen met de premieverstrekking aan kleine bedrijven, en dat nog niet het 'volledige op de be groting uitgetrokken bedrag beschikbaar is ge steld. De commissie hoopt en verwacht, dat deze voor de kleine boeren zo belangrijke regeling in 1955 gecontinueerd zal worden. Het ligt in de bedoeling in 1955 hulp bij de rationalisatie te ver lenen aan een groter aantal kleine boerenbedrij ven, welke in het verleden weinig of niet van de premieverstrekking gebruik gemaakt hebben. Met bijzondere belangstelling nam de commissie kennis van de ontwikkeling van de credietaan- vrage met borgstelling door het Borgstellings fonds. De Commissie is van oordeel, dat, nu de mogelijkheid van borgstelling enigszins vergemak kelijkt is, hieraan een grotere bekendheid moet worden gegeven. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal aan het vijf-jarenplan voor de kleine boerenbedrijven een reportage worden gewijd, waarin de heer Ir J. van Bueren, Rijkslandbouwconsulent, die tevens is be last met de kleine boerenaangelegénheden, het woord zal voeren. De uitzending hiervan heeft plaats op Maandag 26 Juli a.s., des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7