De trekpaarden op de N.C.B.-tentoonstelling te Hulst 486 Door goede samenwerking van de in Zeeuws-Vlaanderen werkende paardenfokkersbonden kwam een show tot stand die er zijn mocht. Verwachten we er uiteraard de crème de la crème uit 't Oos telijk deel, te groter was de verrassing toen bleek dat ook het Land van Cadzand zich niet onbetuigd had gelaten. Blijkbaar is de belangstelling voor de locale premiekeuringen tanende, prefereert men een meer gecentraliseerde vorm en is 't wel zeker dat de in de laatste jaren in Zeeland ge houden districtsfokdagen of -keuringen alle tot groot succes leidden. Men weet hoe in Limburg de moeilijkheden werden opgelost. Hier toch worden de premiekeuringen opgenomen in een drietal districtsfokdagen; de „veulenkeuringen" volgen dan in de herfst. Misschien zou een regeling, naar Limburgs patroon gesneden, ook aan de Zeeuwse toestanden kunnen worden aangepast. Men overwege dat eens. Inmiddels, we zeiden dat reeds, was 't een mooie keuring in Hulst waar een vrij groot aantal bezoekers belangstelling toonde voor een collectie paarden die respect afdwong. Dat de weersom standigheden tegen de verwachting in, redelijk goed bleven, was een meevaller die aanzienlijk tot het welslagen van het geheel heeft bijgedragen. Vroege merrieveulens. 1. Lucie, d. Luc van Al- stein, van Abr. van HoeveHaak te Zaamslag. Ge beend veulen, groot, maar regelmatig gebouwd in 't goede soort, met extra koffer en een mooie schouder. 2. Norma v. Oudenpolder, d. Quarré, van Adh. van Waes te Zuiddorpe. Soort best, mooi en typisch lichaam, beenwerk goed geplaatst en grof, hak wat weinig geprononceerd; dochter van de bekende stammoeder Beautée. 3. Gerda van Melo, d. Joep van Alstein, van C. A. P. Boënne te Graauw. Best gebouwd, typisch, breed en geblokt, met voldoend zwaar beenwerk en nog iets Franse stand. 4. Ida van Oudenpolder, d. Victor van Eversdam, van Adh. van Waes te Zuiddorpe. Veu len met maat en iets stugge schouder, verder rondom goed. Late merrieveulens. 1. Flora van Ouden polder, d. Quarré, van Adh. van Waes te Zuiddorpe. Soor- tig, kort en best gespierd, voorstand iets steil, benen goed. 2. Astrid, d. Burus van Aardenburg. van R. J. M. Nijskens te Schuddebeurs. Iets sabel maar goed in de benen overigens en met een uit stekend koffer. 3. Hersa van Certain, d. Certain van Hersa, van Alph. Mangnus te Boschkapelle. Iets steil in voorstand, maar extra van soort en met een best gesloten koffer. 4. Flora van Staten- boom, d. Nico van Annie, van Adolf de Nijs te Clinge. Veulen met lange lijnen en goede benen uit de moeder van Guido uit de Kluis. Éénjarige merriën. We zagen hiervan slechts één categorie en houden rekening met de mogelijk heid dat in deze leeftijd niet is gesplitst. 1. Karo- lina d'Ahéa, d. David v. d. Louisa, van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Veulen met soort en veel klasse, lijnen en goede benen. 2. Elza, d. Dirk van Aldengoor, van Al. Serrarens te Ossenisse. Diep, bestsoortig en zwaar gebeend. 3. Rozet van Pauluspolder, d. Dirk van Aldengoor, van P. J. C. Serrarens te Kloosterzande. Mooi van soort en correct. 4. Paula van Zandberg, d. Nero van Oudenpolder, van P. S. d'Haens te Graauw. Zwaar, goedsoortig, iets onregelmatig, grof. Tweejarige merriën, grote maat. 1. Udïne van St. Kruis, d. Moustic van Urbain, van Pr. S. de Backere te St. Kruis. Soortig en mei veel uitdruk king. 2. Hermime v. Eversd.am, d. Nico van Annie, van C. v. Overloop te Zuiddorpe. Extra genre. 3. Ria, d. Nico v. d. Klef, van Osw. Kerckhaert te Westdorpe. Diep en zeer chique. 4. Erna van de Zwaan, d. Nico v. d. Klef, van H. M. de Regt te Terneuzen. Zwaar en gebeend. Deze klasse zagen we slechts in 't voorbijgaan. Tweejarige merriën, kleine maat. Vluchtig zagen we alleen de twee hoogstgeplaatsten, beide door Herseur van Alstein en van dezelfde fokker, t.w.: 1. Laura van Kruispolder en 2. Mirza van Kruis polder, van H. J. v. d. Wielen te Hontenisse. Typi sche merriën, gelijnd en goed in de benen. Driejarige merriën, grole maat. 1. Eduardine van Rongenhof, d. Eduard van Koppushoen, van Eug. van Damme te IJzendijke. Massaal en diep, met maat en macht, lijnen en benen goed. 2. Clara van de Melo, d. Kluko van Melo, van C. Steyaert te Graauw. Soort en benen goed; minder soortig in de achterhand a la papa. 3. Hermine v. Doornhof, d. Nico van Annie, van J. A. de Feijter te Axel. Soort goed. aardig beenwerk, iets week in voor stand van bovenlijn. 4. Victoria an Graauw, d. Karei van Certain, uit de kampioene Irma van Clairon, van Gebr. van Mol te Graauw. Soort en lijnen best, zwaar gebeend, iets incorrect vóór. 5. Nadia, d. Karei v. Certain, van D. Burm te Nieuw- Namen. Typisch en gelijnd. 6. Sonja, d. Joop v. Tienhoven, van Osw. Kerckhaert te Westdorpe. Diep, gebeend, gespierd en goedsoortig, uit een dochter van de stammoeder Annie van Nico. Driejarige merriën, kleine ma,af. 1. Stella van Eversdam, d. Urbain van Certain, van C. v. Over loop te Zuiddorpe. Regelmatig en soortig, met ex pressief beenwerk. 2. Moily v. Molenhoek, d. Karei van Certain, van F. P. Brooymans te Honte nisse. Zeer mooie merrie, iets lang. maar gelijnd, diep en grof. 3. Jenny v. d. Ronduit, d. Urbain van Certain, van S. van Vooren te Sluis. Niet te machtig, maar mooi en typisch, iets flauw in bo venlijn, benen goed; dochter van de oude Gauloise, destijds van De Dobbelaere. 4. Rikie van Albert van Alice, d. Albert van Alice, van Kindn. H. Dael- man te Westdorpe. Extra van soort, diep. massief, gebeend en gespierd; van terzijde extra; iets toon- treder en met wat kleine voeten. Vierjarige merriën, grote maat, 1Bertha v. d. Melo, d. Karei van Certain, van C. Steyaert te Grauaw. Paard met maat, type, lijnen, benen en gangen. 2. Diana v. Reigersbosch, d. Acron van Frits, van M. L. M. IJsebaert te Axel. Formidabel paard met voldoende soort, wat weinig natuur, een kolossaal geraamte en detailfoutjes; gangen best. 3. Farida, d. Iwan van Saeftinge, van R. Buysse te Graauw. Extra gelijnd, wat weinig flanken diepte, zwaar gebeend, iets steil in de koot. Vierjarige merriën, kleine maat. 1. Cora van Lindenhof, d. Antoon v. Berkenhof, van M. A. Maas të St. Kruis. Soort best, zeer mooi, met goede benen en uitstekende gangen. 2. Juliëtte v. Rozen berg, d. Herseur van Alstein, van E. A. v. Water schoot te Lamswaarde. Merrie met lijnen, type en extra gangen. 3. Nora van Angelinapolder, d. An- toine, van A. P. de Dobbelaere te Biervliet. Typisch, met best koffer, diepte en voldoend machtig been werk. Merriën van 5 t/rn 8 jaar, grote maat. Onvol doende gezien. 1. Addy van Annie, d. Hautain van Wieringermeer, van Osw. Kerckhaert te West dorpe. Paard met maat, lijnen, goede zware benen en gangen; volle zuster van de kampioen Nico van Annie. 2. Doea v,an 't Waterhof, d. Karei van Cer tain, van Th. de Koek te Kloosterzande. Best soor tig, met lijnen en goed beenwerk. Merriën van 5 t/m 8 jaar, kleine maat. 1. Mirza van Mina, d. Urbain van Certain, van Jac. van Hal te Eede. De nationale reservekampioene is een merrie van hoge klasse; extra van soort, ruim en gebeend, gespierd en correct. 2. Marianne v. d. Melo, d. Clairon de la Lys, van C. Steyaert te Graauw. Extra genre, diep, met veel natuur, ge spierde zware benen en beste gangen. 3. Blanca v. 't Hoogland, d. Jaap van 't Hoogland, van A. Ser rarens te Ossenisse. Paard met type, snit en felle benen. 4. Honda van Oudenpolder, d. Elfridus van Melo, van O. A. M. A. Blondeel te Aardenburg. Gebeend en massief, met wat korte hals; dochter van Beauté van Zuiddorpe. 5. Elfrida van Roem, d. Elfridus van Melo, uit de bekende Roem van Freule (Daelman) van A. Mangnus te Bosch kapelle. Opvallende verschijning, zwaar en mooi, hals en schouder zeer fraai, diepte enorm, been werk goed, iets hol in de knie en wat gesloten in de croupe. Merriën van 9 jaar en ouder, grote maat. 1. Mia v. Nieuwenhof, d. Herman, van A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat. Klassepaard, reeds herhaalde lijk beschreven. 2. Leonza van Alstein, d. Karei van Certain, van C. A. P. Boënne te Graauw. Ma gere, regelmatige, typische fokmerrie,. met goede benen, standen en voeten. 3. Kitty v. d. Melo, d. Clairon de la Lys, van C. Steyaert te Graauw. Goed van soort, breed, benen goed, diepte enorm. 4. Marga van Melo, d. Elfridus van Melo, van E. Verstraaten te Graauw. Paard met soort, schou der en voeten. 5. Marga van Molenhoek, d. Mar quis van J.G.hof, van F. P. Brooymans te Honte nisse. Zwaar en gebeend, best van soort, iets over- oouwd en met niet onberispelijke achterbenen. 6. Bea van Molenhoek, d. Marquis v. J.G.hof, van F. P. Brooymans te Hontenisse. Mooi, typisch en zeer vrouwelijk met minder felle achterbenen. 7. Olga v. 't Pauwhof, d. Clairon de la Lys, van C. Verschueren te Stoppeldijk. Zeer zwaar en breed. Merriën van 9 jaar en ouder, kleine maat. 1. Julma v. Dierkensteen, d. Avenir, K. 1554, van Gebr. De Milliano te Waterlandkerkje. Ruim en typisch, met mooie schouder, iets flauwe bovenlijn en goed, grof beenwerk; voorstand rechtvaardigt enige bemerking. 2. Sarina, d. Marquis v. J.G.hof, van R. Buysse te Graauw. Mooi paard met vol doende diepte, niet onberipelijk in stand achter, voorbenen zwaar en goed. 3. Luci v. Zuiddorpe, d. Elfridus van Melo, van Adh. van Waes te Zuid dorpe. Robuust, bestsoortig, met zwaar en goed beenwerk, voldoend edele dochter van Beauté van Zuiddorpe. 4. Weynanda, d. Karei van Certain, van R. Doffemont te St. Jansteen. Best corpus, grof, iets sabel. 5. Celina, d. Roland van Clairon, van J. B. van Acker en C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. Bestsoortig, grof, diep en gespierd, met voldoende voet en wat weinig rug. Hengstveulens (Oudste). 1. Azur v. d. Melo, d. Azur II de Knokke, van C. Steyaert te Graauw. Qua bouw wel hengst, fors, met flinke schouder en typische, lange lijnen, voorstand niet volmaakt, grof genoeg. 2. Vainqueur van Mirza, d. Vengeur d' Amice, van Jac. van Hal te Eede. Extra massief genre, vrij zwaar beenwerk; de buitengewone Mirza van Mina is de moeder. 3. Crack, d. Luc v. Alstein, van R. Buijsse te Graauw. Goed gelijnd, voldoen de diep en grof. Hengstveulens (Jongste). 1. Victor v. Rozen berg, d. Victor van Eversdam, van E. A. v. Water schoot te Lamswaarde. Bestsoortig, grof veulen met beste benen, uit de moeder van Karei van Rozenberg. 2. Due van Melo, d. Certain v. Hersa, van E. Verstraaten te Graauw. Soortig, best ge spierd, achterbeen nog voor verbetering vatbaar. Jerome v. Kruispolder, d. Nero v. Oudenpolder, van H. J. v. d. Wielen te Hontenisse. Iets sabel- benig, met maat en 'n zwaar geraamte; fel veulen. Éénjarige hengsten. 1. Egbert van Nico, d. Nico v. d. Klef, van Jac. de Putter te Axel en Osw. Kerckhaert te Westdorpe. Goed, typisch veulen, geblokt, met lange lijnen en expressieve benen, ge boren uit de formidabele Addy van Annie. 2. Jan van Passluis, d. Nico v. d. Klef, van Jac. de Putter te Axel. Diep, regelmatig en goedsoortig. 3. Her seur v. Catharinahof, d. Nico v. d. Klef, van Wed. Jac. de Feijter te Axel. Wat dun en iets gerekt, overigens aardig gelijnd en met behoorlijk been werk. 4. Elegant van 't Hoogland, d. Dirk van Al dengoor, uit een dochter van de bekende Bianca van Nico, van A. Serrarens te Ossenisse. Jong veulen, soortig en best geproportionneerd, maar uiteraard wat achter in ontwikkeling. Had o.i. derde mogen staan. Tweejarige hengsten. 1. Bento van Passluis, d. Nico van Annie, van W. J. Dieleman te Sluiskil en mevr. Van Waesv. d. Berg te Westdorpe. Wat gerekt, maar aardig gelijnd, met felle benen, vol doende voeten en goede gangen; 't hoofd detoneert, best ontwikkeld veulen dat in veel aan de vader herinnert. 2. Robert van Nico, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel. Zwaar en grof, met vol doende snit en behoorlijk beenwerk. 3. Certain van Nico, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel. Goed van soort en zwaar genoeg, met zware benen en weinig krachtige gangen. Driejarige hengsten. Eerste in de grote maat Brutus v. Plankenpoortje, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel. Aardig paard, gelijnd en zeer vlot. Idem in de kleine maat: Leonard van Bril- lant, d. Brillant van Nico, van H. de Maat te Stop peldijk. Klein, massief en zeer soortig, met aardig beenwerk dat goed is gespierd. Vierjarige hengsten, la. Victor van Eversdam, d. Nico van Annie, van C. v. Overloop te West dorpe en Jac. de Feijter te Axel. Extra genre, met mooie schouder en goede benen, stond iets dun, gangen goed. Ib. Luc van Alstein, d. Karei van Certain, van R. Cornelissens te Terhole. Geblokt, met veel schouder, te weinig middenhand en zeer expressieve, zware benen, die uitstekend worden gebruikt. Oudere hengsten. Eerste in de grote maat de enorme Nero v. Oudenpolder, d. Elfridus van Melo, van Mangnus en Verstraaten te Boschkapelle en Graauw. Formidabele zoon van de meermalen ge noemde Beauté van Zuiddorpe, wat antiek in de lijnen, maar best gebouwd en goed in de benen. Machtige vader van een genre waaraan men bij de opbouw van het ras en ook lang daarna veel verschuldigd is geweest en dat bij passende mer ries ook nu nog nuttig werk kan doen. Drie be kende paarden stonden in de kleine maat en wer den geklasseerd als volgt: 1. Nico v. d. Klef, d. Nico v. Melo, van Jac. de Putter e.a., te Axel. 2a. Nico van Eversdam, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel. 2b. Dirk van Aldengoor, d. Clai ron v. d. Watertoren, van A. Serrarens te Osse nisse. Typische, gelijnde paarden met goede gan gen en wat de beide Nico's betreft, goed in vorm. Stammoeders. Ons staan m. b. t. de uitslag geen gegevens ten dienste maar gewaagd lijkt 't ons niet te veronderstellen dat deze klasse werd ge wonnen door de Byou-dochter Beauté van Zuid dorpe, van Adh. v. Waes te Zuiddorpe, welke mer rie vergezeld was van een aantal uitstekende dochters plus de hengst Nero v. Oudenpolder. Stamvaders. Eerste met oudere afstammelin gen Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel, ge volgd door een beste groep schimmels in beide ge slachten. De vader, die zich goed bewaart, maakt meer en meer naam als vererver, waarbij hij zich meer nog in de mannelijke, dan in de vrouwelijke lijn blijkt te onderscheiden. Eerste met een goede groep jaarlingen: Nico v. d. Klef, van Jac. de Putter e.a., gevolgd door 2. Dirk van Aldengoor, van A. Serrarens. Aardige groepenvoor 't merendeel typische veulens met lijnen en heel behoorlijke benen. Enige goede zo nen versterkten de groep van eerstgenoemde be langrijk. Fokgroepen. 1. C. Steyaert te Graauw. Buiten gewone groep. 2. Gebr.s De Milliano te Water landkerkje. 3. F. P. Brooymans te Hontenisse. 4. Adh. v. Waes te Zuiddorpe. 5. Pr. E. de Backere te St. Kruis. Uitstekende categorie. Loten van één eigenaar. 1. C. Steyaert met een kwalitatief en qua uniformiteit hoogstaande groep bruinschimmels. 2. M. L. M. Ysebaert te Axel. Goed lot. Ook bruinschimmel.9 3. Gebr. De Mil liano. Bruinschimmels. 4. C. Steyaert met een bruin lot. 5. O. A. M. A. Blondeel, met een ge- mengdkleurig ensemble. 6. Adh. van Waes met een meerkleurige groep. Loten van twee eigenaren. Een zeldzaam mooie combinatie van De Backere te St. Kruis en Jac. van Hal te Eede kreeg verdiend een eerste prijs. Kampioenschap der hengsten: Victor v,an Evers dam, van Van Overloop en De Feijter. Reserve: Nero van Oudenpolder, van Mangnus en Ver straaten. Kampioenschap der merriën: Addy van Annie, van Osw. Kerckhaert. Reserve: Mirza van Mina, van HalBuzeijn. De nationale reserve-kampioene te zien verslaan, was voor velen een verrassing. COLENBRANDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6