EMIGRATIE UIT DE PROVINCIE NIEUWE DEVIEZENREGELING VOOR DOOR DE OVERSTROMINGSRAMP GETROFFEN BOEREN, DIE GAAN EMIGREREN. AANVULLING PLANTENZIEKTEN WET. ZEEUVVSCH LANDBOUWBLAD. 4 485 Van boerderij en organisatie WALCHEREN. 17 Juli. Op de paardenkeuring te Middelburg hebben we kunnen vaststellen, dat we met de paardenfokkerij in de goede richting gaan, en dat de achterstand, in vergelijking met andere gebieden, thans vrijwel volledig is ingehaald. In andere gebieden met overwegend grote bedrijven, zijn reeds zeer veel paarden vervangen door tractoren. Maar in Walcheren, met zijn talrijke kleinere gemengde 'bedrijven, blijft het paard in ere, omdat dit voordelig uitkomt, en geen hoge investeringen vraagt. Het doet weldadig aan, wanneer men in het inundatiegebied van Walcheren, naast vele kale boerderijen, ook bedrij ven ziet die omgeven zijn door mooi, jong, groen houtgewas. Een volledig kaal staande boerderij kan op zichzelf wel mooi zijn. Maar indien hierbij mooie windsingels staan, wordt het geheel veel fraaier en aan trekkelijker. Staatsbosbeheer geeft een zeer be langrijke subsidie bij de inplant rondom de boerderij, indien aan redelijke voor waarden wordt voldaan. Tevens krijgt U dan alle gewenste inlichtingen be treffende houtsoorten enz. Wanneer men dan bovendien nog zorgt voor een mooie bloementuin voor het woonhuis (inplaats van voederbie ten te verbouwen), dan zal men boer derijen aantreffen die een sieraad kun nen zijn voor de omgeving en een wel daad voor het oog. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 19 Juli. De boerderij zou in deze tijd in het teken van de oogst moeten staan. Het weer is echter van dien aard, dat de gedwongen rust een zekere spanning teweeg brengt, welke ons doet afvra gen hoe straks de opgehoopte werk zaamheden op tijd moeten klaar komen. Sommige jaren volgen de vruchten elkaar mooi op, zodat een regelmatige oogstperiode verkregen wordt. Thans zal dat niet het geval zijn. Daarbij komt nog, dat de kwaliteit en ook de opbrengsten bij dit aanhoudende natte weer sterk gedrukt worden. Het vlas dat in zwad op het land ligt, zal de mooie kleur gauw kwijt zijn, terwijl het vlas dat vrij groen was toen het getrok ken werd, ook niet mooi opkleurt. We zijn benieuwd, hoe het werk zal zijn van de nieuwe aardappelrooier die in de zak rooit. Naar ik vernomen heb waren de resultaten, welke bij een proefneming te voorschijn kwamen gezien de grote massa kluiten, welke eveneens in de zak kwamen niet best te noemen. Het is bij de aan schaffing van dergelijke nieuwe ma chines wel zaak om de betalingscondi ties voldoende veilig vast te leggen om achteraf geen moeilijkheden te krijgen wanneer de machine niet voldoet. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 19 Juli. De huidige weersgesteldheid die ons meer aan het najaar doet denken dan aan de zomer, is niet bevorderlijk voor een goede ontwikkeling van onze land bouwgewassen. Het ene gewas onder vindt in sterkere mate de terugslag hiervan dan het andere, maar gunstig is dit weer zeker nergens voor. Tot de gewassen die thans het meeste nadeel hiervan ondervinden behoren zeker ook de bonen. Op vele plaatsen staan deze er aller beroerdst voor. De bonen blijven klein, en er vertonen zich op vele plaatsen grote bruine plekken. De vetvlekkenziekte neemt snel toe, mede ook al door het koude weer. In vele gewassen ziet men thans veel luizen. We denken daarbij in de eerste plaats aan bieten en aardappels. In de bieten ziet men veel de zwarte luis; de bladeren gaan omkrullen en krijgen een gebobbeld oppervlak. Deze luis speelt een grote rol bij de verbreiding van de vergelingsziekte en daarom ver dient het aanbeveling deze te bestrij den. Men moet dan sproeien met Pa- rathion. De geweldige luizeninvasie in de aardappels heeft een sterke primaire virusziekte-besmetting in de aardappel percelen met zich meegebracht. De pootgoedtelers hebben dit tot hun schade moeten ondervinden en vele percelen zijn als gevolg hiervan in klasse verlaagd of zelfs afgekeurd. Aan de nateelt zal men wellicht geen al te hoge eisen mogen stellen. De boeren die zelf voor eigen gebruik aardappels hebben geteeld, doen er goed aan hun percelen eerst eens goed na te zien al vorens te rooien. ZUID-BEVELAND. 20 Juli. Het begint nu toch zichtbaar te wor den, dat de oogst aanstaande is. Scher pe kleurcontrasten vallen waar te nemen, welke het landschap wel bij zonder mooi maken. Vooral op een zonnige dag als vandaag, na een pe riode van regen en kou. Het is opmerkelijk, dat er dit jaar zoveel bladluizen zijn. De bewering als zouden deze wel weg regenen, blijkt niet op te gaan. De bieten lijden er hier en daar knap van. Bij de aard appelen ziet men door de luizen een sterk optreden van primaire virusziek ten. Wanneer hieraan niet voldoende aandacht wordt besteed, zal de nateelt volgend jaar zeker teleurstellingen te zien geven. Of extra vroeg gerooid, of aankoop van prima pootgoed is zeker nu een gebiedende eis. Opmerkelijk is ook, dat in de gerst meer stuifbrand voorkomt. De Piroline is vrijwel geheel afgekeurd en ook Bal der heeft uitvallers. Hebben we het misschien te gemakkelijk opgenomen? Hoe het dan ook zij, het is een bewijs temeer, steeds wakker te blijven. Veel vraag naar winterzaaitarwe, ook voor export. Vrijgave van onge keurd wordt ernstig overwogen. Het is te hopen, dat het Bedrijfschap hier spoedig een beslissing over neemt. Onder invloed van het weer stijgen de peulvruchtenprijzen voor de export- kwaliteit. Bij langer aanhouden van de regenperiode zullen er heel gauw bruine vlekken te voorschijn komen. De uienhandel is na een zeer enthou siaste start, opeens opmerkelijk stil ge worden. Is er onverwachts weer een of ander land op de wereldmarkt ver schenen? Ook in de aardappelen is het hier erg kalm. Vlas is er heel wat te velde ver kocht maar ook hier horen we de laat ste dagen van weinig nieuwe zaken. Niet te verwonderen overigens, wan neer we de weersomstandigheden in aanmerking nemen. Dat de gronden in de rampgebieden nog niet normaal zijn, hebben we de laatste weken duidelijk kunnen waar nemen. Al leek het hier en daar aan vankelijk aardig wat; op 't laatst van hun groeiperiode lieten de gewassen het zitten. Vooral in Kruiningen moet met een zeer matige gerst-opbrengst rekening worden gehouden. In bepaalde streken in het rampgebied zullen door de overstroming getroffen bedrijven niet in hun oude toestand worden teruggebracht. Deze streken zijn: Schouwen, en Duiveland, Tholen, de polder Waarde en de zak van Zuid-Beveland. De grootte, de verkaveling en de -versnippering van de bedrijven was veelal zó, dat hierop moeilijk een lonend bestaan mogelijk was. Daarom zal in die streken een herverkaveling worden toegepast, waardoor economisch verantwoorde bedrijven zul len ontstaan. Maar dit betekent, dat het aantal bedrijven kleiner wordt en dus een aantal boeren bun bedrijf kwijt raken. Deze boeren moeten natuurlijk worden gehol pen, hetzij in de Noord Oostpolder of elders. Nu wordt onder elders ook verstaan in het bui tenland. Op boeren uit de rampgebieden, die wil len emigreren is nu de nieuwe deviezenregeling van toepassing. Deze regeling luidt als volgt: De algemeen voor emigranten geldende richt lijnen inzake het verstrekken van deviezen en het overmaken van geld zijn van toepassing. Dit is zonder meer duidelijk. Bovendien zal ten behoeve van emigrerende grondgebruikers in Schouwen- en Duiveland, Tho len, de polder Waarde en de zak van Zuid-Beve- land, op advies Van de Commissaris voor de Emi gratie, vergunning worden verleend tot het over maken van de netto-opbrengst van hun, aan de Stichting tot het Beheren van landbouwgronden verkochte landerijen, voor zo-ver deze in het boven genoemde watersnoodgebied liggen. Dit betekent dus, dat wanneer het bedrijf aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden wordt overgedragen, de opbrengst daarvan bij emigratie mag worden uitgevoerd. Er is één voor waarde, n.l., dat wanneer men binnen een jaar na aankomst in het nieuwe vaderland een bedrijf wil kopen, hierover eerst -het advies van de landbouw- emigratie-attaché moet worden gevraagd. Dit'is in het belang van de boeren zelf. Want het kan gevaarlijk zijn te gauw in een vreemd land een bedrijf te kopen en zo'n advies kan de emigrant voor veel narigheid behoeden. Verder is bepaald, dat boeren buiten het rampgebied ook van deze regeling kunnen profiteren, wanneer zij hun landerijen ter beschikking stellen van boeren uit het rampgebied, die hun bedrijven hebben overge daan aan de Stichting tot het Beheren van Land bouwgronden. Enkele voorbeelden kunnen dit duidelijk maken. Een boer in de omgeving van Zierikzee is eige naar van een bedrijf van 15 bunders en hij> wil emigreren. Nu kan hij deze 15 bunders overdoen aan de Stichting tot het Beheren van Landbouw gronden en de opbrengst daarvan in deviezen mee nemen. Deze boer uit de omgeving van Zierikzee wil niet emigreren, maar een bedrijf overnemen van een boer uit bijvoorbeeld West-Brabant, die wél wil emigreren. In dat geval draagt de boer uit Zierik zee zijn landerijen over aan de Stichting, neemt de boerderij in West-Brabant over en de West-Bra bantse boer mag de opbrengst daarvan in deviezen meenemen. Deze regeling is tijdelijk en geldt tot 1 Mei 1957. Hiermede is voor een aantal boeren een moeilijk probleem opgelost. Indien deze regeling na dit korte overzicht nog niet voor iedereen volledig duidelijk is, kunnen vragen hierover, door tussen komst van de Nederlandse Emigratiedienst, in dit blad worden beantwoord. De Belgische melkproductie is in 1953 gestegen tot 3600 liter met 3,35 vet, wat een toename van 150 liter betekent t.o.v. het voorgaande jaar. In België zal de tarweprijs (richtprijs) voor oogst 1955 verlaagd worden van 470 tot 440 B. fr./ 100 kg. Blijkens het door het Landbouw Economisch Instituut dienaangaande uitgebrachte rapport heeft de 2 maandelijkse berekening van de kost prijs van de slachtvarkens een stijging te zien gegeven van 6 cent per kilogram. In overeenstemming hiermede heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening be sloten met ingang van 19 Juli j.l. de richtprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit dienovereen komstig te verhogen en vast te stellen op ƒ2,38 por kg koud geslacht gewicht. Tegelijkertijd heeft -het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de overnameprijs vastgesteld op ƒ2,42 per kg, zodat met ingang van genoemde datum 4 cent per kg uit het Vleesfonds zal worden bijge dragen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp, houdende enige aanvullende bepalingen met ■betrekking tot de wering en bestrijding van voor de landbouw schadelijke organismen. Hierdoor zal de in 1951 van kracht geworden Plantenziektenwet enige in de praktijk noodzake lijk gebleken aanvullingen ontvangen. Ondermeer is gebleken, dat het gevaar van over brenging van schadelijke organismen met grond geenszins denkbeeldig is. Ook internationaal wordt ingezien, dat grond zich bij uitstek hiertoe leent, en verschillende landen hebben op dit stuk dan ook reeds -maatregelen getroffen. Ook het vervoer binnenslands van grond kan gevaar opleve ren. Men denkt in dit verband aan de mogelijk heid van verbreiding der aardappelmoeheid op deze wijze. Een wettelijke voorziening met betrek king tot het transport van grond is dan ook zeer gewenst. Eveneens acht de Minister het onbevredigend, dat onder de geldende bepalingen schadelijke orga nismen slechts kunnen worden geweerd en be streden, voor zover zij zich op planten bevinden. Ook het vervoeren of in voorraad houden van de schadelijke organismen zelf, is niet zonder-gevaar. Tevens is het gewenst, dat bepaalde schadelijke organismen, die sporadisch en slechts op bepaalde plaatsen voorkomen, kunnen worden opgeruimd of bestreden vóór zij tot een plaag voor de Nederland se land- en tuinbouw worden. Voorts heeft de Directeur-Generaal van de Euro pese Organisatie voor de Bestrijding van Planten ziekten schriftelijk aan de Minister verzocht wet telijke maatregelen te treffen, teneinde zo nodig het opzettelijk invoeren en kweken van buiten- Europese parasieten van schadelijke organismen te voorkomen. Tenslotte komt het noodzakelijk voor in de wet vast te leggen, dat voor de werkzaamheden, welke de Plantenziektenkundige Dienst ter uitvoering van de wettelijke voorschriften verricht, in gevallen waar zulks billijk moet worden geacht, van de belanghebbenden een vergoeding van kosten kan worden geheven volgens een tarief, dat door de Minister wordt vastgesteld. Dat de mechanisatie in België vrij sterk toe neemt tonen ons de cijfers van het aantal trekkers dat steeg van 12.500 stuks in 1953 tot 15.600 stuks in 1953. Ook het aantal melkmachines steeg van 13.000 tot 15.000 stuks.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5