$9lmorta Spaar de aardappel STOPPELBEKALKING. LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN Aanmelding Huisraadschade ÏOISTE LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. 482 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Tenslotte wordt medegedeeld, dat nog vele normen niet bekend zijn, terwijl opnieuw de ver goeding voor de werktuigen aan een critische be schouwing wordt onderworpen. Land bouwdagen 1954. Verslag wordt uitgebracht over de gang van zaken en de afwikkeling van de in Goes gehouden tentoonstelling. Het Bestuur spreekt zijn erkente lijkheid uit aan de Kring Westelijk Zuid-Beveland en aan alle medewerkers voor de zo geslaagde dagen. Financieel gesproken blijkt, dat de zeer hoge kosten, die aan een dergelijke gebeurtenis verbonden zijn, er toe zullen leiden, dat vermoe delijk geen of nauwelijks batig saldo zal overblij ven, maar dat voor een tekort niet gevreesd be hoeft te worden. Aanvullende bijdrage oorlogsschade. Er wordt nogmaals gewezen op de mogelijkheid een aanvullende bijdrage in de oorlogsschaderege ling aan te vragen. Men doet er goed aan deze zaak eerst met zijn boekhouder door te nemen. Voorts kan men steeds inlichtingen verkrijgen op de in het Landbouwblad aangekondigde zitdagen van het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw en wel bij de heer Bakker. Pootaardappel-misère. Het blijkt, dat in Oost Zeeuws-Vlaanderen vele percelen pootaardappelen na tweemaal gespoten te zijn, niet aan de normen van de N. A. K. vol doen daar het loof nog niet dood is. Eén en ander vermoedelijk wegens de vele regens van de laat ste weken. De enige mogelijkheid, dat deze poot- aardappelen niet in een klasse lager geplaatst kun nen worden, is nu looftrekken of rooien, waarbij een uitstel van 4 dagen werd verleend. Het blijkt ter vergadering, dat het Bestuur van de N. A. K. niet bereid is van de normen af te wijken. Overigens meent het Bestuur, dat het aanbeveling verdient het loof eerst te klappen alvorens te be spuiten. Vlasheffing. Vernomen wordt, dat de vlasheffing vermoede lijk 17 per ha zal bedragen. Landbouwhuishoudonderwijs. Het Bestuur besluit tot 2e voorzitter van de com missie voor het landbouwhuishoudonderwijs te be noemen de heer M. A. Kostense, het reglement goed te keuren en het minimum-schoolgeld van 5,af te schaffen. Bladz. Kort verslag vergadering Dagelijks Bestuur der Z.L.M. 481 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 481 Vraagpunten 1954/'55 481 Spaar de aardappel 482 Stoppelbekalking 482 Zitdagen: 482 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Adviesbureau voor Oorlogs- en Ramp- schade. Aanmelding Huisraadschade 482 101ste Landbouwhuishoudkundig Congres 482 Oogstvooruitzichten in de rampgebieden 483 Lonen en Sociale voorzieningen: 483 De toekomstige loonpolitiek. In hoeverre waren de luchtgekoelde aardap pelbewaarplaatsen in de afgelopen winter vorstvrij 484 De Coöperaties op het gebied van Vee en Vlees in het kader van de I\ B. O. 484 Van Boerderij en Organisatie 485 Emigratie485 Nieuwe deviezenregeling voor door de overstromingsramp getroffen boeren, die gaan emigreren. Aanvulling Plantenziektenwet 485 De trekpaarden op de N. C. B.-tentoonstelling te Hulst 486 Voor de Plattelandsvrouw: 487 Eindlessen aan de Landbouwhuishoud- scholen. Paard en Paardensport 487 Internationaal Instituut voor landaanwinning 487 Bram uit de Slikhoek 487 Kleine Boeren-vraagstukken 487 Radio487 Vijf-jarenplan voor de kleine boerenbedrijven De Boerenjeugd 488 Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw 489 Marktberichten 491 Boekbespreking491 Deel 4 van het Stamboek, uitgegeven door het Noord-Nederlands Warmbloed-paarden stamboek. Van de aardappel kan gezegd worden, dat deze een massa- zowel als een kwaliteitsproduct is al thans behoort te zijn. Het zal duidelijk zijn, dat het hierdoor nodig is de aardappel de grootst mogelijke zorg te geven. Helaas is men in ons land nog lang niet ten volle overtuigd van deze dringende eis. De reden, die het noodzakelijk maakt deze eis ter sprake te brengen, schuilt o.a. in het mechanisch rooien. Het zal immers niemand verbazen, dat deze werkwijze, behalve vlug, dikwijls ook vrij ruw ge schiedt. De beschadigingen en kneuzingen, die aardappe len op kunnen lopen, zijn helaas niet steeds direct zichtbaar. Veelal is dit eerst het geval, als ze de consu ment of gebruiker bereiken en dan iisf het onheil gebeuird. In Amerika had dit verstrekkende gevolgen; de aardappel liep er grote kans impopulair te worden. Toen vond en zocht men middelen om hem bij het rooien, sorteren en vervoeren te sparen. Ook wij moeten hiervan kennis nemen, omdat er aanzienlijke exportbelangen mee zijn gemoeid. Een Amerikaanse autoriteit op het gebied van aardappelrooien geeft enkele punten aan, die in acht moeten worden genomen om tot goede resul taten te komen. Samengevat houden zij voor iedere gebruiker van een rooimachine goede raadgevingen in. Men moet niet sneller rijden dan 1,6 tot 2,4 km per uur en de snelheid van het staafrooster mag niet uit komen boven 45 cm per minuut. De staven van het rooster moeten naar beneden buigen en met rubber zijn afgewerkt en bekleed. Deze bescher ming met rubber is ook van betekenis voor sorteer- machines, terwijl de valhoogte voor de aardappels in al deze gevallen niet boven 15 cm mag uit komen. Zo kunnen goed materiaal en goed gebruik sa menwerken om de aardappel, het zeer belangrijke massa-product, te sparen voor consument en poter. EEN IDEALE WIJZE VAN BEKALKEN. Door de slechte weersomstandigheden in het vroege voorjaar heeft men noodgedwongen de be- kalking soms achterwege moeten laten. Daarom is het goed er op te wijzen, dat men direct na de graanoogst dikwijls een ideale gelegenheid heeft voor het uitvoeren van een bekalking, de z.g. stoppelbekalking. Men verzuime dus niet, van deze gelegenheid gebruik te maken om de achterstand in te halen. Onder stoppelbekalking verstaat men eenvoudig het uitstrooien van de kalk direct na het maaien van het graan, dus nog voordat er enige bewerking van de grond heeft plaats gehad. Deze wijze van •bekalken biedt de volgende voordelen: Na de graanoogst is de grond gewoonlijk vrij droog en zijn ook de weersomstandigheden voor 'n bekalking dikwijls gunstig. Kalk, aangewend op droge grond komt het beste tot zijn recht. Er zijn geen aparte bewerkingen nodig oim de kalk door de grond te werken. Met het eerste stoppelploegen, het z.g. schillen, heeft vanzelf al een eerste menging van de uitgestrooide kalk door de grond plaats. Bij de daarna volgende grondbewerkingen wordt deze menging nog ver beterd. Direct na de graanoogst verkeert de grond in een zodanige toestand, dat men er makkelijk en snel met een kunstmeststrooier over kan rijden. In deze tijd van het jaar is de bodemtemperatuur het hoogste, zodat de bacteriewerking in de grond groot is. Hierdoor komt veel koolzuur yrij, waar door de kalk snel tot oplossing en dus tot werking wordt gebracht. De stoppelbekalking biedt dus de kans op een zo groot mogelijk nuttig effect van de aangewende kalkmeststof. Aan de kalktoestand van de Nederlandse gron den ontbreekt dikwijls nog heel veel. Twijfelt men in een bepaald geval, dan dient men zo spoedig mogelijk een grondmonster te laten nemen door een monsternemer van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek of door een as sistent van de Rijkslandibouwvoorlichtingsdienst. Uit het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat het in vele gevallen de moleite waard is de stoppel bekalking tussen de overige werkzaamheden in te lassen. Wanneer men deze mooie kans echter voorbij laat gaan, imoet men maar afwachten of het weer in het najaar of het volgend voorjaar gunstig zal zijn vioor een bekalking. VOOR HET DOODSPUITEN VAN AARDAPPELLOOF Vraagt Uw leverancier oi ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z.V.V.) OOSTBURG: Woensdag 28 Juli a.s. in Café ,,De Vuijst" van 141.6 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 29 Juli in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de kapitaal-, lijfrente-, pensioen-, studie en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afslui ten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z. V. B.) ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 29 Juli a.s. in „Hof van Holland" van 10.3012.30 uur (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere Woensdag op de beurs. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS. EN RAMPSCHADE. OOSTBURG: Woensdag 4 Augustus, van 1316 uur in Café „De Vuijst". MIDDELBURG: Donderdag 5 Augustus, van 14 16 uur, Dam 43. KRUININGEN: Woensdag 11 Augustus, van 10 12 uur in Café „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Donderdag 12 Augustus, van 1113 uur in het „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 14 Augustus, van 1113 uur in Café „De Druiventros". ZIERIKZEE: Donderdag 26 Augustus, van 1113 uur in het „Huis van Nassau". Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft bepaald, dat met ingang van 1 Augustus 1954 de termijn zal eindigen gedurende welke de huisraadschade kan worden aangemeld, die geleden is tengevolge van de watersnood. Aangifte of aanvullende aangiften, welke worden ingediend in de periode van 1 Augustus t/m 31 December 1954 dienen te worden voorgelegd aan het Bureau Watersnoodschade van het Commis sariaat voor Oorlogsschade met opgave van de redenen waarom de aangifte of de aanvullende aangifte niet tijdig werd gedaan. Door dit bureau zal dan worden beslist of de aangifte riog kan worden aanvaard, dan wel wordt afgewezen. Tegen de afwijzing van niet tijdige aangifte kan beroep worden ingesteld bij het bestuur van het Nationaal Rampenfonds. Het 101ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal worden gehouden op Donderdagmid dag 16 en Vrijdagmorgen 17 September a.s. te Alkmaar. Op de eerste dag wordt een inleiding gehouden door de heer Dr M. A. J. Visser, Hoofd' der Afde ling Streekonderzoek van het Landbouw-Econo- mdsch Instituut over „Het Landarbeidersvraag- atuk", waarna de heren J. Lageveen, Secretaris van het N.V.V. en B. Zinkweg, landbouwer te Nu- mansdorp deze aangelegenheid van de zijde van de werknemer en van de werkgever zullen belichten. De dames kunnen kiezen tussen deze inleidingen en een causerie over de stad Alkmaar, welke dit jaar haar honderdjarig bestaan viert. Hierna worden de congressisten ontvangen door het Gemeentebestuur, waarna een gemeenschap pelijk diner plaats vindt. De tweede dag spreekt de heer Dr Ir L. J. van Dijk, Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken in NoordTTolland over het onderwerp „De spreiding der bevolking over het platteland en de heer H. Schelhaas, Burgemeestèr der gemeente Langedijk •over „Aspecten van de tuinbouw in de Langedijk en omgeving" De dames kunnen, hetzij deze inleidingen bijwo nen, hetzij de beroemde Alkmaarse kaasmarkt bezoeken. Hierop volgt een gemeenschappelijke koffie maaltijd en een excursie per autobus. De inleidingen worden alle gehouden in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat 20 te Alkmaar. Het Congres is voor iedereen gratis toegankelijk. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Secretaris van het Congres, Mr E. Kuijlman, Spot vogellaan 16 te 's-Gravenhage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 2