ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU Buitenlandse wikken of Negro wikken ZATERDAG 17 JULI 1954. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAM DER HAVE No. 2232. Frankering bij abonnement: Terneuzen iaomiach-Tcchnologisch voor Zeeland I^IDDELBURO 42e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ®verzicRi De maand Juni is in de akkerbouwgebieden een periode, waarin de drukte op het veld wat minder is, dan in de maanden vooraf en die volgen. Vele congressen, vergaderingen, excursies en tentoon stellingen worden in deze maand gehouden en dit jaar heeft onze provincie Zeeland haar deel van de hoogtijdagen rijkelijk gehad. Nu dit alles weer achter ons ligt, lijkt een terugblik wenselijk. Natuurlijk staat bovenaan het bezoek van de Koningin en de Prins aan Walcheren. De vele blijken van belangstelling die onze geliefde Vorstin in de achter ons liggende jaren tijdens ramp en tegenspoed aan ons gewest wilde betonen, zijn de Zeeuwen een hart onder de riem geweest. En dat dit bezoek de afsluiting van het herstel van Walcheren gold, kan beschouwd worden als een blij gebeuren. Het moet ook de nu nog om herstel en welvaart worstelende delen der provincie moed geven om verder te werken. Daarnaast vormde de grote Z. L. M.-tentoonstel- ling te Goes een hoogtepunt in het landbouwleven. Ons zullen hiervan het langste bijblijven de als steeds boeiende rede van de Algemeen Voorzitter op de Algemene Vergadering en het geestdriftige betoog van Dr. Ir. Mesu inzake het Deltaplan. Voorts de rijtoer, de prachtige show werktuigen en de inspanning van de landbouw jeugd. Dit laatste geeft moed voor de toekomst. Een woord van lof al komt het door-ver-schillende-oorzaken wat laat voor het gemeentebestuur van Goes, voor de politie-autoriteiten, voor Kringbestuur en voor de vele vergeten, stille werkers. Dat er ook minder geslaagde ogenblikken waren, spreekt van zelve. De één zal dit, de ander dat minder goed georganiseerd gevonden hebben. Er zijn mensen, die zich aan bepaalde dingen ge- ergerd hebben, hetgeen later bleek uit ontvangen reacties. Men bedenke echter, dat het bij derge lijke grote manifestaties practisch onmogelijk is om geen fouten te maken of minder juiste beslis singen te nemen. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dergelijke dingen te zeer euvel te duiden getuigt echter van te weinig begrip voor de vele moeilijkheden, waarmee organisatoren te kampen hebben. Aan de andere kant dienen zij, die leiding hebben te geven van de gemaakte fouten te leren. Alleen dan kan het een volgende maal beter gaan. Zeeland maakte een goede beurt. Het is wel zeker, dat onze mooie provincie met een en ander een goede beurt naar buiten maakte. Dit valt af te leiden uit de grote aandacht, die bij voorbeeld in de grote pers aan een en ander werd besteed. Veien schrijven vol lof over de geest kracht, waarmede de Zeeuwse bevolking zich een weg baant naar een nieuwe toekomst. Een toe komst, die door de gebeurtenissen der laatste jaren plotseling zo geheel anders schijnt te worden, dan men een vijftiental jaren geleden zich voorstelde. Lijnen, waar men toen nauwelijks ernstig over dacht. stippelen zich uit. Grote plannen worden uitgewerkt en nemen steeds vastere vorm aan. Eenmaal verwezenlijkt zullen zij de structuur van Zeeland ingrijpend wijzigen. Allen, die zich het toe komstbeeld, dat Dr. Mesu met jeugdig enthou siasme te Goes ontvouwde, konden voorstellen, moeten zich de ogen hebben uitgewreven. En al ligt de toekomst niet in 's mensen hand, al zal er WTSSENKERKE: Woensdag 21 Juli in Hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 21 Juli in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 22 Juli in Hotel „Huis 'van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 Juli in Café „De Eendracht". nog heel wat water door onze rivieren naar de zeo stromen, toch is het goed, dat Zeeland heeft ge toond, dat het energie genoeg heeft om mee te werken en om zijn plaats in dit nieuwe geheel in te nemen. aci jjeltaplan. Ja, het deltaplan brengt heel wat geesten in be roering en pennen in beweging. Uit alle gesproken en geschreven beschouwingen blijkt, dat de te be rekenen voordelen ver uitgaan boven de nadelen, die er ongetwijfeld ook aan vast zitten. Wij zelve krijgen zo de indruk, dat naast het uiterst belang rijke argument van de veiligheid, de landbouw van ons Zuid-Westelijk Nederland met inbegrip van grote gebieden minder goede gronden, grote voor delen kan verwachten van de afsluiting der zee gaten. Daar de landbouw voor ons dichtbevolkte land een bestaansbron blijft, die wij niet kunnen missen, dienen wij de bestaande plannen met alle kracht te steunen. Naast de landbouw zal Zeeland voor een groot deel uit haar isolement worden verlost en openen zich nieuwe mogelijkheden om de welvaart van dit gewest te verhogen. Alweer een reden, waarom de Zeeuwen zich achter het Deltaplan moeten scharen. Het verlies van de oester- en mosselteelt is een onaangename factor, die ons inziens echter geno men moet worden, terwijl er voldoende tijd nog is om te onderzoeken hoe de schadelijke gevoigen hiervan te beperken of te ondervangen zijn. Het onlangs felle betoog van Dr. Korringa tegen af sluiting leek ons derhalve te negatief. Overstappende op een geheel ander onderwerp, willen wij het weer in de laatste maanden eens bespreken en enkele dingen, die daaraan dit jaar voor de boer vast zitten. Na een droog voorjaar, dat reeds het ergste deed vrezen voor de opbrengsten in de over stroomd geweest zijnde polders, is de laatste weken de neerslagbalans weer in evenwicht gekomen. Met andere woorden, er viel meer regen dan nor maal. Het was jammer, dat een gedeelte van deze neerslag in stroken van Zeeland als hagel naar beneden kwam, omdat daarmede ernstige verwoes tingen gepaard gingen. Vooral in de fruitteelt op Zuid-Beveiand en nu ook op Tholen, werd grote schade aangericht. Dit maakte het probleem, hoe men zich hiertegen dekken kan, weer uiterst actueel. De onderlinge hagelverzekeringsmaat- schappijen kunnen ons inziens in de toekomst slechts uitkomst bieden, indien men zich veel alge mener aansluit. Het feit doet zich thans voor, dat 'na iedere hagelbui nieuwe leden zich komen aan melden. Maar dat is het dempen van de put nadat het kalf verdronken is. Bij een meer algemene aansluiting zou vermoedelijk de premie lager kun nen zijn en de zekerheid groter. Tegen het plan om via de veilingen een verplichte aftrek op de uitbetaling te doen plaats vinden, hebben wij het bezwaar, dat men de vrijheid van de mensen niet verder moet aantasten dan nodig is en dat een ieder zelve moet kunnen beslissen of hij hagel- risico wil verzekeren of niet. Maar een vrijwillig aansluiten van allen, die dat willen, valt na het gebeurde wel te bepleiten. Inmiddels lijkt het er door het betrekkelijk kou de weer veel op, dat het een late oogst wordt. Het koolzaad is er pas af en met het vlastrekken be gon men. Het kan vreemd lopen met het weer. Wij hoor den deze week, dat de temperatuur één dezer dagen even hoog was als op 1 December van het vorig jaar! Het Bouwplan. Uit de inventarisatiegegevens, die onlangs be kend werden gemaakt, bleek een aanzienlijke ver schuiving van het areaal van verschillende akker bouwgewassen. De tarwe nam enorm toe ten koste van de gerst, hetgeen na de prijsontwikkeling van verleden jaar te verwachten was. Een gelijkblijvend landbouw beleid van onze Regering is wel zeer aan te be velen. Dat ook de consumptie-aardappelen op de klei een uitbreiding zouden ondergaan, was even eens te verwachten. Hopenlijk zal export mogelijk zijrr Het vlasareaal viel mee of tegen, al naar ge lang men het bekijkt. Deskundigen verwachtten indertijd een veel grotere uitbreiding, dan uit de bus kwam. De oppervlakte suikerbieten slaat alle records. Als wij goed zijn ingelicht, is dit 't grootste areaal, dat wij ooit gehad hebben. Hiermede heeft Minis ter Mansholt dus gelijk gekregen. Want ondanks de prijsverlaging zijn er meer bieten dan ooit. Het wachten is nu op de opbrengsten. Maar dat het een lange campagne zal worden staat vast. Geluk kig werd de capaciteit van verschillende fabrieken in de achter ons liggende jaren sterk uitgebreid. Dat zal straks in de herfst weer een drukte van belang worden. Nu maar hopen op een droge herfst met een late winter. Men mag zich bovendien wel reeds gaan be raden over de arbeidsvoorziening. In dit verband willen wij wijzen op de opduikende geruchten over nieuwe loonsverhogingen. Zoals bekend heeft de Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. met elkaar samenwerken, zich tot de Stichting voor de Arbeid gewend met een voorstel om het vraagstuk van de loonhoogte in bespreking te brengen. Bij een en ander zal de Sociaal-Economische Raad, het toplichaam van het Publiekrechtelijk Bedrijfs Organisatieleven, worden ingeschakeld. Men her innert zich nog hoe per 1 Januari jongstleden de lonen met 5 werden verhoogd. Hiermede werd dan de ten tijde van de Koreaanse oorlog ingestel de 5 consumptiebeperking teniet gedaan, omdat ons land er economisch heel wat beter was komen voor te staan. Thans stellen de arbeidsorganisaties, dat deze laatste 5 verhoging door de verschillende prijs stijgingen achterhaald is. Bovendien is het wel vaartspeil van Nederland gestegen en dienen daar ook de werknemers van te profiteren, zo is hun mening. Te verwachten valt, dat alle problemen, die bij de vorige algemene verhoging besproken werden, opnieuw zullen komen opdagen. Daar is in de eer ste plaats de kwestie van de loonvorming. Er zijn heel wat lieden in ons land, die er veel voor voe len de vorming van de lonen vrijer te laten dan zij nu is. Hogere lonen, vooral voor de geschoolde arbeidskrachten, komen dan vanzelve uit de bus. In de tweede plaats komt onze exportpositie on middellijk om de hoek kijken. Onze economische voorspoed van de laatste jaren hebben wij voor een flink deel te danken aan het feit, dat wij goed koper werken dan in andere landen. Daar Neder land zeer arm is aan grondstoffen voor de indu strie, moeten wij wel uitvoeren, willen wij deze grondstoffen kunnen invoeren en zodoende onze groeiende bevolking werk en daardoor eten ver schaffen. De uiterste voorzichtigheid zij daarom geboden met de prijs, die wij voor de arbeid be talen, het loon dus. Want immers, door met onze arbeid de ingevoerde grondstoffen om te vormen tot uitvoerproducten, houden wij onze welvaart op peil. Voor onze landbouw geldt hetzelfde. Een deel van onze akkerbouwproducten, tezamen met de in te voeren voedermiddelen, moeten de veehouders, varkensmesters en kippenhouders in staat stellen voor een zodanige prijs voort te brengen, dat uit voer mogelijk is. Voor de landbouw heeft een loons verhoging dan ook geen aanlokkelijke kanten, vooral niet nu door de op bepaalde plaatsen in de wereld opgehoopte overschotten een dalende ten- denz van prijzen aanhoudt. Een vrijere loonvor ming betekent voor de landbouw alleen maar een nog moeilijker arbeidsvoorziening. Vandaar, dat wij hopen, dat in de Sociaal Economische Raad, bij de werkgevers en in de Regering het gezonde ver stand zal zegevieren. S. KONINKLIJK KWEEKERIJBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLEBIEZELINGE. ZAAI VOOR GROENBEMESTING:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1