MARKTBERICHTEN Stemmen uit de praktijk. TUINBOUW Flakkese Wijnpeen Gebrs DE JONGH - Goes Chemische Onkruidbestrijding fantastische resultaten! ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 465 STORM EN HAGEL OVER ZEELAND. Op 19 Juli 1954, de laatste dag der Z. L. M.-ten toonstelling, werd een gedeelte van Zuid-Beveland getroffen door een hevige regen- en hagelbui. Voor vele collega's fruittelers een zware dag, neen, laat ik zeggen een zwaar jaar of zware jaren, want dag op dag rusten onze ogen op de verwoes ting in onze mooie boomgaarden. Een met veel zorg opgebouwde oogst hangt daar onooglijk aan de bomen. Vele percelen zijn niet eens de pluk- kosten meer waard. Onze Zeeuwse bevolking wordt wel heel erg op de proef gesteld. Twee millioen schade in de früit- teelt-sector, en misschien hetzelfde bedrag in de landbouw sector. Ik geloof niet, dat het voldoende doordringt tot de bevolking, wat dit betekent voor de dorpen die deze natuurramp teisterde. Vele kleine telers hebben bijna alles in hun bedrijfje ge- investeerd in de hoop het met rente terug te zul len ontvangen. Thans niets meer, of heel weinig, te oogsten, toch moeten leven en weer investeren voor een volgende oogst. Door de zware belasting druk is het haast onmogelijk wat reserves te kwe ken, zodat men direct omhoog zit. Het is te hopen dat het Borgstellingsfonds nu eens flink aanpakt om al deze mensen er weer bovenop te helpen. KLEIN-FRUIT-SECTOR MISERABEL. Daar komt nog bij het débacle van het klein- fruit. De aardbeien, een voorname bron van in komsten, laten het wel heel erg zitten. De vorst van deze winter, de droogte van dit voorjaar, en nu de regen en de hagel, heeft ten gevolge gehad, dat er een opbrengst is, die zeer laag genoemd mag worden. De aardbeien-velden liggen dor en verlaten, geen gegons van stemmen en geen vrolijke lach die weerklinkt; er is geen leven, er is geen verdienste, noch voor de plukker (ster), noch voor de teler. De veilingshal is leeg, de vaten wachten tevergeefs om gevuld te worden. De handel kan niets ver dienen, evenmin als de middenstand. En als we verder de toekomst in zien is dit beeld ook al weer somber. De frambozen vertonen in het algemeen een slechte stand. De bramen zijn maar een half ge was; sommige percelen zelfs minder. Zo ziet men hoe afhankelijk de fruitteler is en hoe weinig men zelf kan bepalen. Toch moet men de moed hebben om weer aan te pakken, al is het dan vaak heel moeilijk. RISICODEKKING NOODZAKELIJK. Ook deze hagelstorm heeft ons een les gegeven, want voor ieder is het thans niet even erg. Degene, die zijn fruit heeft verzekerd bij de Zeeuwse Onder linge! krijgt straks een aardige uitkering en kan daarmee rustig zijn bedrijf voortzetten. Maar die gene, die dit niet heeft gedaan en gemeend heeft, dat dit verzekeren maar een hobby was van enkele voormannen, of dat het bij hem toch nooit hagelde, heeft tot zijn grote schade moeten ervaren, wat er in enkele ogenblikken met zijn bedrijf kan ge beuren. Steeds hebben we er in onze artikeltjes op gewezen, dat het onverantwoordelijk is een der gelijk groot risico te lopen. Net zo goed, dat er elk jaar brand wordt ver oorzaakt, komt ook de hagel elk jaar terug. Het gaat niet op om dan altijd imaar op de liefdadigheid van anderen te speculeren. Elk bedrijf kent zijn tegenslagen en zijn zorgen. Deze kwestie ligt ge heel anders dan de ramp van 1 Februari 1953, waar men eenvoudig niet tegen kon verzekeren. Als elke fruitteler in Nederland zijn oogst op onderlinge basis verzekerde, kon de premie aan merkelijk minder zijn en werd ieder collegiaal ge holpen. Als men goed zijn ogen open heeft, ziet men soms in verschillende bedrijven onyerantwoord geld uitgeven, maar voor de verzekering van zijn fruit kan er blijkbaar niets af. Collega's, voor verschillenden is het kalf ver dronken, voor anderen nog niet Sluit U aan in uw eigen belang Als U nog een onbeschadigd bedrijf heeft, kunt U het nog ten spoedigste doen. De aangifte wordt weldra gesloten. EEN GROTE HARD FRUIT OOGST TE VERWACHTEN. Als we het kléin-fruit en de hagel niet in aan merking nemen, staat de fruitoogst er best voor. Weinig schurft, de spint onder de knie, prima bladstand en een mooi gezette oogst. Voor de ge mengde bedrijven van klein en hard fruit nog geen reden om te wanhopen. De kersentijd is in volle gang en daarmee ook het spreeuwen-verdriet. Wat we meermalen hebben geschreven over de uitstervende kersenteelt, kunt U nu breedvoerig in de vakbladen lezen. Zou ook hier eerst het kalf moeten verdrinken eer dat tot de leiding gevende instanties doordringt? We hebben zo de indruk, dat men een beetje ongerust wordt! Zo zijn we in de zomer aangeland. Laten we hopen dat we toch nog wat mooi weer mogen heb ben en voor verdere rampen gespaard mogen blij ven. LUCTOR ET EMERGO. De Zeeuwen hebben wel harde slagen te incas seren gekregen, maar ze zullen zich weer oprich ten en volharden, om al worstelend weer boven te komen, zoals we dit vorige week in Walcheren hebben herdacht. Walcheren, het mooie eiland, dat door de oorlog in een woeste zee werd herschapen en een poel van modder en stank werd, is weer herrezen. Het is weer geworden het toeristen-oord voor vele vreemdelingen en een stukje grond om trots op te zijn, omdat het door samenwerking, moed en vertrouwen met Gods hulp aan de zee is ontrukt en samengebundeld in ons eigen rijksgebied. Zo kan men de dankbaarheid indenken van Vorstin en onderdanen. Samen hebben ze die dankbaarheid gebracht in de Nieuwe Kerk; óók weer herrezen als symbool van eenheid, ondanks de vele verschillen. We willen ons artikeltje niet sluiten alvorens we 'nog een enkel woord hebben gewijd aan de Z. L. M.-dagen. Al is het, dat de hagelramp van de laatste dag veel van onze blijdschap heeft weg genomen, toch moeten we dankbaar zijn ook voor die dagen. We hebben kunnen zien, waartoe een volk, dat niet bij de tegenslagen blijft neerzitten, in staat is. Ook werd aangevoeld, dat de Z. L. M. een organisatie is, die krachtig en sterk is en op de bres staat voor het welzijn van al haar leden. Alleen heeft me pijnlijk getroffen de felle critiek van verschillende bladen over onze jongeren-ge meenschap in verband met het openluchtspel. Zélf heb ik er geen versand van en van deskundige zijde bekeken zal er zeer zeker veel aan gemankeerd hebben. Maar ik zie het anders: gewone jongens en meisjes, die men op het land, in de boomgaard of bij de koeien kan vinden, hebben het aangedurfd. Pittige jongelui, die zich geworpen hebben op een mooi historisch tafereel van zo rijke inhoud ook voor onze tijd, waar alles zo in de moderne tijd vervadgt. Jongelui, misschien leest U mijn artikel tjes niet, maar ik zou U de raad willen geven, laat de critiek van allerwege U niet ontmoedigen. Als echte jonge Zeeuwen bijt U vast in uw organisa tie, voelt U sterk en vasthoudend en weest 'n voor beeld voor de ouderen. Ende despereert niet Zo hebben we dan onze gedachten even de vrije loop laten gaan in dit artikel. We gaan weer ver der op de weg die we moeten gaan. In vóór- en tegenspoed. Op hoogtij-dagen van blijdschap en dankbaarheid en bij diepe depressies, waar alles zo donker is. En toch: ,,de boer, die ploegde voort!" Tot de volgende maal. JAAP UIT 'T BOGERDJE. ALGEMEEN OVERZICHT. Op de binnenlandse graanmarkt ging in de week van 26 Juni tot 3 Juli weinig om. Rogge was voor directe levering verlaten. Op de nieuwe oogst waren enkele, verkopers in de markt, die echter op hun vraagprijzen moeilijk bijkomende biedingen konden krijgen. Zomergerst voor directe levering bleef een gevraagd artikel. Het aanbod is echter klein, zodat de omzetten gering zijn. De prijs bleef onveranderd. Regelmatig wordt iets ondernomen op Aug./Sept.- levering, waarvoor van kopers zijde een goede be langstelling bestaat. De indruk bestaat dat de be taalde prijzen aan de hoge kant liggen, daar aan het begin van de nieuwe oogst grote hoeveelheden zomergerst aan de markt komen. Inlandse haver was bij geringe omzetten prijshoudend gestemd. Het aanbod betreft slechts restanten van de oude oogst. Voor de nieuwe oogst bestónd iets meer belangstel ling. De verkopers toonden zich echter terughoudend, waardoor de prfjs wat aantrok. De kopers gingen echter tegen de verhoogde prijs uit de markt. De markt sloot met een goed prijshoudende stemming. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam noteerde Maandag t witte 'tarwe van prima kwaliteit voor vlakmolenaars tot 28,60 en rode op vochtconditie tot 28,40. De stemming voor voedergranen was prijshoudend met weinig omzet. Zomergerst, maalgerst deed tot 26, doorsnee gezonde kwaliteit tot 27,en zware grove daarboven. Haver noteerde ƒ26,50 tot ƒ27,rogge 21,— tot 21,75 en bakrogge tot 23, De stem ming voor peulvruchten was kalm, groene erwten noteerden tot 57,en bruine bonen tot ƒ90, STROVLAS. Er blijft een goede vraag naar vlas te velde. De partjjen vlas die nog behoorlijk recht staan worden geregeld verkocht. Goede kwaliteit vlas wordt verkocht van 1700— 2100 per ha met alle oogstwerk voor rekening van de koper. Partijen met lagere opbrengst, maar toch nog goede kwaliteit van 15001700. FRUITAFZET 1—6 Juli '54. Aardbeien Aanvoerkwantum was klein, alleen Jucunda valt plaatselijk mee. Prijzen bleven hoog. Industrie (gedeeltelijk voor export) deed 128138 ct. met dop 100—180 ct. Rode bessen: Slechte kwaliteit (door hagel en regen). Stijgende interesse van de fabrieken. Oplopende prijzen, be gonnen met 30—45 ct, nu 45—65. Enkele mooie par tijtjes 6583 ct. Kersen Aanbod blijft betrekkelijk gering. Kwaliteit lijdt door regen. Prijzen matig. Rivers deden 5570, Hollanders 60—80, Markiezen 4085, Meikersen 40 -55 ct per kg. Frambozen Hiervoor bestond veel interesse. A-B-kwaliteit in bak deed voor de fabriek 122143. In bak voor verse consumptie 80202. Vatkwaliteit liep rond 75 ct. Zwarte bessen: Hiervan begon een geringe aanvoer. Door hagel en regen kwam al schimmel voor. De prijzen waren goed. I deed 111115, II 8695 ct. v. d. G. EIERVEILING MIDDELBURG. De minimumprijs voor pluimveehouders is ƒ2,20 per kg. BIGGENMARKT GOES (7-7-'54). Slechte markt met geringe omzet. Er is weinig be langstelling om biggen te kopen. Ruim aanbod met dalende prijzen. 68-weekse biggen 4060 per stuk. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 5351 dieren, zijnde: 2441 vette koeien en gebruiksvee, w.o. 510 t.b.c.-vrij; 395 vette en graskal veren, w.o. 137 t.b.c.-vrij; 611 nuchtere kalveren; 811 varkens, 212 biggen, 118 paarden, 60 veulens, 672 schapen of lammeren, 31 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,24ƒ3,04; vette kalveren ƒ1,95 ƒ2,70; varkens (levend gew.) ƒ1,96ƒ2; slachtpaar- den 1,802, alles per kg. Graskalveren ƒ230—ƒ450; Nuchtere kalveren 50 —ƒ65; Biggen ƒ40—ƒ70; Veulens 150—ƒ350; Scha pen ƒ90ƒ130; Lammeren 55ƒ85; Melk- en Kalfkoeien 825ƒ1150; Vare koeien ƒ630ƒ830; Vaarzen ƒ575—-ƒ850; Pinken 370580, alles per stuk. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4984 stuks vee, zijnde: 1816 runderen, 391 vette kal veren, 349 nuchtere kalveren, 81 fokzeugen, 242 slachtzeugen, 78 lopers, 1561 biggen, 108 schapen, 351 lammeren, 7 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700ƒ1000; Guiste Loeien 590ƒ850; Kalfvaarzen 650ƒ900; Klam- vaarzen 575700; Guiste vaarzen ƒ565ƒ725; Pinken 375565Graskalveren 225355 Nuchtere fokkalveren 95ƒ175; Nuchtere slacht- kalveren 4560; zware soorten 65—>-ƒ 95; Drach tige zeugen 320430; Lopers ƒ90ƒ120; Biggen ƒ5275; Schapen 75ƒ115; Ooien met lammeren ƒ130ƒ185; Weilammeren 5575, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 768 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten ƒ3,05—ƒ3,10, le kw. 2,90—3, 2e kw. ƒ2,702,85, 3e kw. 2,502,60; vette stieren 2,75ƒ2,85; worstkoeien ƒ2,30ƒ2,45, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van ƒ2,60ƒ2,90; idem middenklasse 2,30ƒ2,50; idem lichte soorten ƒ2—ƒ2,20; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,35—ƒ1,55; zware soorten 1,60—1,90;'Slachtzeugen 1,65 1,70 met 4 kg tarra; fijne jonge slachtzeugen ƒ1,75 1,80 met 4 kg tarra, alles per kg lev. gew. in met „SHELL" Onkruidbestrijdingsmiddel „W" geeft „SHELL"-Bestrijdingsmiddelen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9