$$morta Een belangrijke dag voor de Landltouvvliuislioiidsdiool te Terneuzen MDLACHIFI mOLATQÖ VOOR OE Onilcrivijs Plattelandsvrouw NIEUWE VLEUGEL WERD OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. Wormstekigheid in erwten. LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN „WELKE SCHOOL KIEZEN WE STRAKS VOOR ONZE DOCHTERS?" 463 „Dit huis zal eens als zonneschijn: „Een vreugde om vele levens zijn, „En vol van iblij gewemel „Doch rustig, bóven 't metselwerk, „Staat blauw en koel, en 'hoog en sterk: „De Hemel". Na dit laatste couplet van W. Haanstra's gedicht „Het blijde werk", dat door tien leerlingen werd gereciteerd, ging op het terrein van de Landbouw- huishoudschool te Terneuzen de Nederlandse drie kleur in top en werd door de vele belangstellenden spontaan het Wilhelmus gezongen. De laatste jaren blijkt de aantasting door de peulboorder (het motje waarvan de larve de worm stekigheid veroorzaakt) een grote omvang aan te nemen. Zowel voor zaaizaad als voor consumptie heeft de kwaliteit daardoor sterk te lijden. Mede door verhoging van de schoningskosten wordt de teelt aanmerkelijk minder rendabel. Vele partijen met een hoog percentage aangetaste zaden brach ten 5 a 10 cent per kg minder op. Daarnaast zijn voor de handel moeilijkheden bij de export zeker niet denkbeeldig. De aantasting komt vrij algemeen voor. Vooral nu de erwten een steeds groter oppervlakte in het areaal innemen, wordt het gevaar voor optreden groter en verdient bestrijding van de peulboorder algemeen aanbeveling. Wel in zeer sterke mate geldt dit voor percelen waar vorig jaar erwten naast elkaar gestaan hebben. De bestrijding is gericht op de larven en dient plaats te vinden op het tijdstip, dat deze zich naar de peulen begeven. Daar de larven wanneer ze zich eenmaal in de peul bevinden met de thans gébruikte middelen niet meer te doden zijn dient aan het juiste tijdstip van de bestrijding de groot ste aandacht besteed te worden. Men spuite: de eerste keer: zodra de zaden in de verst ontwikkelde peulen driekwart van hun grootte hebben bereikt; de tweede keer: tien dagen later. Parathion is tot heden toe het beste middel ge bleken. De hoeveelheid bedraagt: 1.6 liter van een 25 product. 2.liter van een 20 product. Voor de meeste erwten verbouwers is bij deze bestrijding het rijden door het gewas hèt. bezwaar. De schade valt echter mee wanneer men vooraf de rijen waar de trekker met de sproeimachine door rijdt openlegt d.w.z. met de hand de twee rijen waar het wiel door komt van elkaar scheidt en naar weerszijden drukt. Dit vraagt pl.m. 5 man uren per ha. Ook wordt plaatselijk voor dit doel wel gebruik gemaakt van de Planet-handwied- machine waarop van voren twee naar elkaar toe- gerichte stokken zijn bevestigd. In een niet te zwaar gewas kan men dan hiermee door de betref fende rijen gaan. Mogelijk dat mettertijd de loon- sproeiers er toe zullen overgaan voor de voorwie len van de trekker torpedo's te plaatsen waardoor dit openleggen zou komen te vervallen. Om door een volgroeid gewas te lopen met een rugsproeier zal natuurlijk nog meer bezwaren op leveren. Door de geringe werkforeedte is men ver plicht een te groot aantal rijen open te leggen. Daarnaast dient gewezen te worden op de geva ren die het spuiten van parathion met een rug sproeier met zich meebrengt. Toepassing van min der giftige middelen voor dit doel is in onderzoek. Is men aangewezen op een paardesproeier dan rijzen ook bij deze methode wel zeer grote bezwa ren en zal de practijk moeten leren of hierbij nog mogelijkheden zijn deze zo noodzakelijke bestrij ding uit te voeren. De Specialist voor de Plantenziekten, P. VERHAGE. Met deze korte plechtigheid was de officiële opening van de nieuwe vleugel van deze school tot stand gekomen. Daarvóór had burgemeester J. Vader, van Krab- bendijke, in zijn hoedanigheid van Voorzitter van de Z. L. M.-Commissie voor het Landbouwhuis- houdonderwijs de talrijke aanwezigen in 'het school gebouw welkom geheten. In zijn toespraak richtte hij zich ojm. in het bij zonder tot de directrice der school, mej. T. J. A. G. de Vries, die hij gelukwenste met deze uitbreiding, daarbij zijn bewondering uitsprekende over de uit stekende resultaten, welke zij met ihaar leerkrach ten in de afgelopen jaren wist te bereiken. Ondanks de min of meer gebrekkige outillage van de school, want reeds sedert 1948 werd over de noodzakelijk heid van uitbreiding gesproken. Wanneer wij zien, aldus spr., dat deze school thans is uitgebreid met twee naailokalen, een leraressenkamer, ruimte voor leermiddelen, conciergekamer met keukentje, twee toiletten, douche, garderobe, rijwielstalling, enz., dan vragen wij ons met enige verwondering af, hoe deze school zovele jaren zonder deze ruim ten heeft kunnen draaien. Aan de architect, ir A. Rothuizen en de heer Schuch bracht spr. dank voor het goede, degelijke werk, dat hier is verricht. In deze waardering be trok de heer Vader evenzeer de aannemer van het werk, de Gebr. v. d. Poel en de uitvoerder, de heer Hoefijzer uit Terneuzen. Tevens betuigde spr. zijn hartelijke dank voor alle adviezen en medewerking, welke van de Inspec- trice voor het Nijverheidsonderwijs, mej. E. E. M. Bergervoet te Arnhem, mocht worden ondervon den. Zeer'tot haar spijt was mej. Bergervoet niet in de gelegenheid naar Terneuzen te komen. Even eens waren de Alg. Voorzitter en Secretaris der Z. L. M. wegens andere, dringende werkzaamheden verhinderd aanwezig te zijn. Gelukwensen. Burgemeester Mr P. H. W. F. Tellegen, van Ter neuzen, bood namens het gemeentebestuur zijn hartelijke gelukwensen aan. Zijn echtgenote deed zulks namens de Commissie van Toezicht, daarbij een bedrag beschikbaar stellende. Mevr. Brons sprak namens de Commissie van Propaganda; mej. A. v. d. Leeden in haar hoedanigheid van Consu lente der Z. L. M. De heer Schuch van het Architectenbureau Rot huizen en 't Hooft te Middelburg deed zijn felici tatie vergezeld gaan van een silhouetje van de school, dat b.v. op diploma's e.d. gebruikt kan worden. Een tuinbank was het geschenk van de Am bachtsschool te Terneuzen; de wnd. directeur van deze school, de heer G. J. Smink, oogstte na deze mededeling een wel zeer hartelijk applaus. Namens de leerkrachten sprak de heer W. Slabbekoorn onder aanbieding van een bloemstukje. De directrice, mej. De Vries, zeide in haar dank woord allen, die op een of andere wijze aan de tot standkoming van deze zo noodzakelijke uitbreiding hebben medegewerkt bijzonder erkentelijk te zijn. Gaarne hoopte zij ook de andere scholen, die op uitbreiding of nieuwbouw wachten,- spoedig gereed te zien. Met name wenste zij mej. C. N. van Liere, directrice van de school te Zierikzee, thans een spoedige verbetering van haar vernielde school toe. Het had haar zeer aangenaam verrast dat juist zij deze middag hier aanwezig wilde zijn. Bezichtiging. Van de gelegenheid om de nieuwe lokaliteiten te bezichtigen werd vervolgens een ruim gebruik ge maakt. De harmonische en moderne stijl trok zeer de aandacht. In de nieuwe naailokalen werden de werkstukken van de leerlingen in de naaldvakken en het algemeen vormend onderwijs tentoongesteld. Hierbij bleek, dat ook het onderwijs zelve op zeer bekwame wijze door de leerkrachten op moderne leest is geschoeid. Tot slot van deze zeer geslaagde middag werd de aanwezigen een kopje thee met gebak aange boden. A. tegen onkruid in gras- en qraanland ter bestrijding van brandnetels en houtige gewassen zcals bramen v O EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ DEVENTE* Verltrijob««r bi] r Jebo*Depots. Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperatie». AARDAPPELlQQf Vraagt Uw leverancier ol Voor deze vraag komen veel ouders te staan als voor hun dochter het einde van haar lagere-school- periode nadert. Niet voor allen houdt de keuze van de volgende school nog een vraag in. Interesse en soms ook reeds een vermoeden omtrent een later te kiezen beroep, hebben dikwijls al doen bepalen op welke school het meisje zal worden ingeschreven voor vervolgonderwijs. Eén van de mogelijkheden voor plattelandsmeis jes, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen is de Landbouwhuishoudschool. De Landibouwhuishoudsoholen van de Z. L. M. zijn gevestigd te: Zierikzee, Haamstede, Tholen, Kortgene, Kruiningen (tijdelijk Wemeldinge), Ter neuzen, Axel en Schoondij'ke. De leerplichtige leerlingen, die dus 6 klassen van de lagere school doorlopen hebben, kunnen geplaatst worden in de primaire cursus, welke 2 jaar duurt. Wat mag men nu van deze primaire cursus ver wachten? Geen opleiding tot huisvrouw in de dop! Dat is n.l. mogelijk noch wenselijk. Als de school dit tot haar taak rekende, zou dit betekenen, dat er al min of meer van een beroeps opleiding sprake zou zijn. Ieder beroep en zeker het „beroep" van huis vrouw staat op deze leeftijd nog zover van de meisjes af, dat het niet mogelijk is haar hiervoor nu reeds op te leiden. Wenselijk is het evenmin. De vorming die de meisjes op deze leeftijd nodig hebben moet een algemene vorming zijn, waarbij wordt voortge bouwd op de kennis, die ze op de lagere school verkregen. Dit wordt door buitenstaanders en soms ook door sommige ouders nog niet altijd zo gezien. Het naaien en koken wordt dan belangrijker geacht dan al datgene wat daarnaast zozeer bij draagt tot de algemene vorming van de meisjes en wat voor haar verdere leven van groot belang is. Aangepast bij de leeftijd van de meisjes zullen de huishoudelijke vakken (koken, wasbehandeling en huishoudelijk werk) en de naaldvakken (naaien, verstellen, stof versieren) een goed onderdeel van de huishoudelijke vorming kunnen zijn. Hiernaast kent men de imeer algemeen vormende vakken, als: Ned,, taal, rekenen, geschiedenis, aardrijks kunde, tuinbouw, zang, tekenen, gymnastiek en waar de ouders zulks wensen: Godsdienstonder wijs. Juist op deze leeftijd zijn de meisjes graag actief bezig, waartoe veel lessen een goede gelegenheid bieden. De lessen in kinderverzorging, welke soms reeds in het eerste jaar en meer nog in het tweede jaar aan het rooster toegevoegd worden, leren de meis jes het omgaan met en het bezighouden van jon gere broertjes en zusjes. Zo is er in de lessen veel afwisseling, maar met een onderlinge samenhang. Met welk een ijver wordt er gewerkt aan allerlei opdrachten. Hoe gezellig is de gemeenschappelijke maaltijd, welke na de kookles wordt gebruikt in de eet kamer, waardoor de huiselijke sfeer in de school zeer wordt bevorderd. Hoe fleurig zijn de school gebouwen. die de laatste jaren tot stand zijn ge komen. Daartoe draagt de tuin niet weinig bij. Deze vormt een belangrijk element ter ver fraaiing van de" school en biedt een goede gelegen heid om er met de meisjes in te werken en haar vertrouwd te maken met de zorg voor een eigen tuin. Nadat het getuigschrift van de primaire oplei ding is behaald, zijn er nog allerlei mogelijkheden, waarop de meisjes nog verder kunnen leren. Inlichtingen omtrent de primaire opleiding en eventuele verdere mogelijkheden kunt U altijd, in winnen bij de Directrices van de Landbouwhuis- houdscholen. (Gedeeltelijk overgenomen uit een artikel van het Koninklijk Ned. Landbouw Comité.) Rectificatie. In het recept: Jam en rabarber en aardbeien van vorige week is een drukfout - ge slopen. Als hoeveelheid suiker werd opgegeven %'.kg. Dit moet zijn: kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7