jEonen en Sociale voorzieningen «KONEPROX» so o Cu UIT DE PROVINCIE De AARDAPPELZIEKTE KOPEROXYCHLORIDE GEBRs DE JONGH Postbus 35 - GOES ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. 461 ZUID-BEVELAND. 5 Juli. Van boerderij en organisatie Alhoewel de dagen weer al aan het korten zijn, en het dus volgens de kalender zomer moet zijn, blijft het zomerse weer uit. Over het algemeen groeien de gewassen echter goed. Een uitzondering hierop maakt het gewas stambonen, waarvan de oppervlakte niet gering is. Koud weer, met regen en wind, werkt het optreden van vlek- kenziekte en vetvlekkenziekte in de hand. Beide ziekten zijn te bestrijden en wel de eerstgenoemde met zink- carbamaat en de vetvlekkenziekte met koperhoudende middelen. Mits tijdig begonnen met de bestrijding kan een belangrijke opbrengstverhoging het re sultaat zijn. De ziekten gaan met het zaad over en daarom is zaaizaad ge bruiken van gezonde percelen wel een eerste vereiste. Voor aardappelen die van de hagel te lijden gehad hebben, zou de phy- tophthora-bestrijding wellicht het best uitgevoerd kunnen worden met zink- carbamaten daar deze in tegenstelling tot de- kopermiddelen geen groeirem- ming veroorzaken. Al zijn hiertoe stappen ondernomen bij het Ministerie moet van schadeloos stelling van de door hagelschade ge troffen gewassen niet te veel verwacht worden. De kans dat de boeren en fruittelers crediet kunnen opnemen via de boerenleenbanken, waar de Staat ge heel of gedeeltelijk als borg optreedt, is veel groter. Het Borgstellingsfonds voor de Land bouw zou in deze de gedupeerden uit de financiële moeilijkheden kunnen hel pen door als borg op te treden. In de zomer wordt er in de afdelin gen niet vergaderd. Daar is de winter beter voor geschikt. Het is nu echter wel de tijd om gezamenlijk eens een bezoek te brengen aan het „Landbouw- proefbedrijf Zeeland" in de Wilhelmina- polder. Een middag of avond hier doorgebracht, zal zeker Uw kennis in vele opzichten verrijken. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 5 Juli. De maand Juni is altijd een maand welke voor het bedrijf vrij rustig ver loopt. De werkzaamheden beperken zich tot wieden en kappen met daar naast een hooitijd, welke op veel be drijven van geringe omvang is. Drukker is het met het bezoeken van tentoonstellingen en of deelnemen aan excursies. Afgelopen week hebben zich in onze streek ook enkele belangrijke gebeur tenissen voltrokken. Allereerst was er de officiële ope ning van de graansilo der Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Landbouwbe lang" te Breskens, waarbij weer duide lijk naar voren kwam, wat samenwer king, ook in dit verband, vermag. Daarnaast waren we getuige van de Braakman-feesten te Biervliet, waar op feestelijke wijze het eerste koolzaad met „vlui" en daarna met de combine gedorsen werd. Vooral de eerste methode werd op zeer originele manier gedemonstreerd. Maar ook de fokvee- dag en de tent waar zeer overzichtelijk het gehele Braakman-object in vele tekeningen en voorstellingen aan de bezoekers werd getoond, trok veel be langstelling. Biervliet heeft eer van haar werk gehaald. WALCHEREN. 6 Juli. Hoewel wij de laatste jaren als regel geen last hebben met de knopmade in erwten, is er dit jaar een matige aan tasting. In de meeste gevallen is het dan te laat voor een bestrijding, vooral bij de oudere erwten. Alleen op de laatgezaaide percelen kan een bestrij ding nog enige zin hebben indien de aantasting gering is en het gewas nog maar aan het begin van de bloei is. Er is na de strenge winter en het koude voorjaar maar heel weinig weidehooi beschikbaar voor de a.s. win ter. Vandaar, dat de hooiprijzen onge kend hoog liggen. Het verdient dan ook aanbeveling om te trachten nog wat hooi te winnen door een extra be mesting van stikstof te geven. Op en kele bedrijven heeft men hiermede zeer goede resultaten bereikt, terwijl bovendien de zode veel vlugger sluit. Het hooi, dat men na beweiden wint, heeft bovendien tot voordeel, dat het minder grof is en bij tijdig maaien van een uitstekende kwaliteit. Bij de hui dige hooiprijzen is het voordeliger om met extra kunstmest dit hooi zelf te winnen dan hooi aan te kopen. Het is mij opgevallen, dat vorige week een „Schouwse L.J.G.-er" iets vertelde over de droeve stand der ge wassen op Schouwen. Nog droeviger is echter zijn slotopmerking, dat hij arm aan gedachten wordt met de drei gende herverkaveling. Deze laatste opmerking getuigt van een grove kortzichtigheid, van een niet verder zien dan zijn neus lang is. Immers dreigende herverkaveling wil zeggen, dreigende plaatsing in de N.O.P., dreigende goede ontwatering en goede wegen, sanering enz., kortom het is een dreigende welvaart, speciaal voor de jongeren. Graag wou ik deze L.J.G.-er de resultaten van deze „drei gende herverkaveling" op Walcheren laten zien. ACCOORDTARIEVEN. Nu diverse oogstwerkzaamheden voor de deur staan, welke in accoordwerk verricht plegen te worden, vermelden wij volledigheidshalve de vol gende tarieven, welke voor 1954 van kracht zijn. VLAS. Trekken, binden en schelven 183 tot 250 per ha. Binden en schelven achter de machine 65 tot 85 per ha. KOOLZAAD. a. Snijden b. Tollen c. Hokken 64,50 tot 94,per ha. 23,50 tot 35,per ha. 18,50 tot 23,50 per ha. a. b. c. d. AARDAPPELEN. Loof trekken ƒ93,tot ƒ125,per ha. Rapen achter de machina aan hoopjes op het land geleverd (zonder narapen): pootaardappelen loofgetrokken 135,tot 175,-®- per ha; Consumptie-aardappelen 135,tot 175, per ha. Rapen achter de machine in zakken of kisten geleverd (zonder narapen) pootaardappelen loofgetrokken 120,tot 165,per ha. groengerooid voor consumptie 154,tot 192,per ha. rijp gewas 120,tot 165,per ha. narapen (één keer) ƒ19,tot 25,per ha. Opmerkingen Voor een normaal gewas dient steeds het gemid delde tarief te worden vastgesteld. Het maximumtarief mag niet overschreden wor den zonder toestemming van de Provinciale Sociale Commissie. De tarieven moeten met 5 worden verhoogd voor arbeiders, die speciaal voor accoordwerkzaam- heden zijn aangenomen. Deze verhoging is bedoeld als compensatie voor loonderving bij onwerkbaar weer. BOEKJES C.A.O. 1954/1955. Het College van Rijksbemiddelaars heeft dan eindelijk de Collectieve Arbeidsovereenkomsten (C. A. O.) voor de Land- en Tuinbouw in de pro vincie Zeeland goedgekeurd. Dit betekent, dat de C.A.O.'s nu aanstonds in druk zullen verschijnen. Deze boekjes zijn voor iedere werkgever in land- en tuinbouw, onmisbaar. Wij adviseren dan ook iedere werkgever met na druk dit boekje te bestellen, hetgeen uitsluitend kan geschieden door storting van 25 ct per boekje op postrekening 172503 van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, Landbouwhuis, Goes. Op het giro strookje te vermelden of U een C.A.O. Landbouw of Tuinbouw wenst. Bestellingen per brief of briefkaart worden niet aangenomen. Stort heden nog het bedrag voor de door U gewenste exemplaren. de L. WERKGELEGENHEID EN ARBEIDSMARKT. Tengevolge van de gunstige conjuncturele situa tie bestaat er momenteel in ons land een groot te kort aan arbeidskrachten. Cijfers over de stand van de arbeidsmarkt spreken in deze een klare taal. Omstreeks half Juni werd het tekort aan ar beidskrachten op 80.000 geschat. De arbeids reserve van werklozen en op aanvullende werk- objecten te werk gestelden bedroeg op hetzelfde moment 63.000, waarvan er echter 5000 niet aan die objecten konden worden onttrokken, aangezien deze door aannemers werden uitgevoerd. Uit deze cijfers blijkt, dat het onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is in alle aanvragen van arbeidskrachten te voorzien. De moeilijkheden worden uiteraard nog vergroot door de omstandigheid dat vraag en aanbod niet op elkaar passen. In het bijzonder valt hierbij te denken aan de z.g. probleemgebieden, d.w.z. ge bieden waar weliswaar een groot aantal werklozen bij de G. A. B.'s is ingeschreven, doch waar de vraag naar arbeiders niet toereikend is om de werkzoe kenden te bemiddelen. De gevolgen van de te krappe arbeidsmarkt doen zich niet alleen in de Landbouw, doch ook in andere bedrijfstakken gelden. Overal worden klachten over de arbeidsvoorziening gehoord. Teneinde aan de bestaande moeilijkheden zo goed mogelijk het hoofd te bieden heeft de Rege ring, het georganiseerde bedrijfsleven gehoord, be sloten tot het treffen van een aantal maatregelen. Zo wordt t.a.v. de openstelling van nieuwe D. U. W.-werken momenteel uiterst omzichtig te werk gegaan. Alleen in de probleemgebieden zijn een aantal nieuwe objecten geopend, daarbuiten prac- tisch niet. Voorts wordt langs verschillende wegen getracht de beschikbare arbeidskrachten zoveel mogelijk naar het vrije bedrijf te bemiddelen. Dit geldt in het bijzonder voor jonge arbeidskrachten die als werkzoekenden zijn geregistreerd. Deze worden op ruime schaal in de gelegenheid gesteld zich te scholen of te herscholen, teneinde de plaatsing in een bepaald vak te vergemakkelijken en aldus te voorkomen, dat zij te veel op de D. U. W. blijven leunen. De arbeiders uit de probleemgebieden wordt van Overheidswege een tegemoetkoming verstrekt in de reiskosten, voor zover daarin in de bestaande loonregelingen niet wordt voorzien. Met het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting is een regeling tot stand gekomen, waardoor op korte termijn woningen beschikbaar worden gesteld, teneinde arbeiders uit de probleem gebieden te kunnen bemiddelen naar die plaatsen, waar het tekort aan arbeidskrachten het meest nijpt. De G. A. B.'s zijn momenteel bezig om zoveel mo gelijk D. U. W.-arbeiders van 35 jaar en jonger (uit de probleemgebieden 30 jaar en jonger) naar het vrije bedrijf te bemiddelen. Bedoelde arbeiders wordt door deze instantie geadviseerd uit te zien naar een plaats in het vrije bedrijf, waarbij hen wordt medegedeeld, dat niet mag worden gerekend op een permanente tewerkstelling in de D. U. W. Uit het voorgaande blijkt, dat het streven er op gericht is het aantal arbeidskrachten, dat op aan vullende werkobjecten is geplaatst, zoveel mogelijk te beperken. Mocht met de getroffen maatregelen het beoog de doel niet worden bereikt, dan zal met ingang van 12 Juli a.s. de tewerkstelling van vorenbedoelde ar beiders op D. U. W.-objecten onmogelijk worden gemaakt. Indien hiertoe moet worden besloten, dan zal de situatie na 1 October opnieuw worden bezien. Nu alom blijkt, dat het normale bedrijfsleven dringend behoefte heeft aan arbeidskrachten, me nen wij, dat het hierboven omschreven Regerings beleid niet alleen begrijpelijk doch bovendien vol komen verantwoord moet worden geacht. Dank zij de gunstige conjunctuur, blijkt het thans mogelijk om de werkzoekenden voor een belang rijk deel aan een werkkring te helpen. Deze ge legenheid dient o.i. te worden benut. Het streven der Regering verdient dan ook de volle medewerking van de werkgevers. De laat- sten kunnen thans D. U. W.-arbeiders, die voor plaatsing in het vrije bedrijf geschikt zijn, in dienst nemen. Het is dus verstandig, dat zij nagaan hoe groot de behoefte aan arbeidskrachten in de naas te toekomst zal zijn, teneinde tijdig aanvragen in te dienen bij de G. A. B.'s. In het bijzonder denken wij hier, voor wat de Landbouw betreft aan de komende oogstwerkzaam heden. Het zal duidelijk zijn, dat door de Regeringsmaat regel in de eerste plaats de beste arbeiders naar het normale bedrijfsleven zullen overgaan. De werkgevers, die dus niet op hun qui-vive zijn, lopen dus een groot risico dat zij, wanneer straks de oogst veilig moet worden gesteld, genoegen moe ten nemen met minder valide arbeiders. N. A. V. de grootste vijand van de aardappelteelt, bestrijdt U afdoende met Nederland best vernevelbare Koper

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5