Noord-Brabanlsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. ALGEMENE VERGADERING UITBREIDINGSPLANNEN GEMEENTEN. COMPOSTBEDRIJF TE NUENEN. RONDOM DE BOERDERIJ. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 455 ZEVENBERGEN: Donderdag 8 Juli, 11—12% uur, Hotel Tholenaar. Ter voorlichting en advisering zowel over gebou wen-, agrarische en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: STEENBERGEN: op Donderdag 8 Juli a.s. in Hotel „Concordia", des voormiddags ivan 10 tot 13 uur. NIEUW-VOSMEER: op Donderdag 8 Juli a.s. in Café Luycks, des namiddags van 14 tot 17 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, gehouden op 22 Juni 1954 in Caié-Restau- rant „De Efteling" te Kaatsheuvel. (Slot.) RONDVRAAG. De heer Minnaert informeert naar verhouding coöperatieve en standsorganisatie te Sprang Capelle. Door de heer Elsman wordt hierop een toelich ting gegeven. De onderhavige kwestie zal intern nader woriden besproken. De heer Koomans van den Dries informeert naar de stand van zaken met betrekking tot de afwikke ling van de rampschade-vergoedingen. De heer Ir. Smale deelt desgevraagd mede, dat de afwikkeling van de z.g. sub-formulieren in onze provincie reeds ver is gevorderd. Alles wordt in het werk gesteld om spoedig tot een algehele af wikkeling te komen. De heer Van NieuwenhuijzenJas bevestigt dit en wijst er op, dat enkele normen nog niet bekend zijn, o.a. die voor herstelbewerkingskosten (vergoe. ding voor in 1953 geteelde gewassen). De heer M. van Sliedregt wijst op de arbeids voorziening in West-Brabant, i.v.m. de komende oogst. Zijn er arbeidskrachten genoeg? Voorts bepleit hij een hogere gipstoewijzing voor de zwaardere geïnundeerde gronden. De heer Raaijmakers (secretaris P.C.O.) deelt desgevraagd mee, dat t.a.v. de arbeidsvoorzienin gen zich wel moeilijkheden zullen kunnen voor doen. Bij tijdig aanvragen echter van werkkrachten via de plaatselijke commissies mag verwacht worden, dat aan de behoefte zal kunnen worden voldaan. Vooral tijdig aanvragen is hiervoor nodig. Ten aanzien van de gipsverstrekking van zware gronden delen de heren Ir Kupers en Ir Smale imede, dat hieraan volle aandacht zal worden ge schonken. De vergadering wordt hierna door de voorzitter omstreeks één uur n.m. gesloten met een woord van dank voor aller medewerking. Verschillenden maakten daarna van de gelegen heid gebruik om zich in het natuurpark te vertre den, waarna om 2 uur n.m. allen aanzaten aan de Brabantse1 koffietafel. Hierna werd om drie uur n.m. gestart voor de rijtoer, waaraan 57 auto's en 1 autobus deelnamen. Allereerst werd gereden naar de /veilingsgebouwen van de Coöp. Veliingsvereniging „De Langstraat" te Drunen. Hier werden de veilingshallen en koelhuizen be zichtigd, terwijl door de voorzitter van de veiling, de heer J. den Hollander, vooraf hiervan een toe lichting was gegeven. Vooral het werken met de grote veilingklok met electrische bediening, dat door de directeur, de heer Boelen, werd uiteengezet, trok grote belangstelling. Vervolgens werd gere den dbor een voor de meesten onbekend stuk na tuurschoon van Drunen, door bossen, langs vennen en hei, waarbij onderweg in de uitspanning „Gal- genwiel" door de afdeling Sprang—Capelle aan allen een consumptie werd aangeboden. Na een rit via Waalwijk, Sprang en Vrijhoeve belandde men aan de Landbouwhuishoudsohool waar de Bond van Plattelandsvrouwen ons opwachtte met thee en gebak. De directrice mej. Rijken trad hierbij als gastvrouwe op. Hier werd: ook de rijtoer ontbon den, doch niet dan nadat mevrouw Minnaert ons nog vergastte op een keurig verslag op rijm van dez dag, dat een welverdiend applaus oogstte. De voorzitter bracht hierna in zijn slotwoord dank aan hen die deze dag organiseerden, waarna allen nog gezamenlijk 'het Wilhelmus en het Bra bants volkslied zongen. En hiermee was ook deze goed geslaagde bijeen komst weer ten einde, waarop ook de ontvangende afdeling Capelle met alle voldoening kan terug zien. VALKENSWAARD. Vanaf 21 Juni ligt gedurende 4 weken voor een ieder ter secretarie ter inzage het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het plan in onderdelen Geen hovenDe Bunders, Omgeving Nieuw Station en Reisvenne, Kom Dommelen, Kom Borkel-Scha'ft. Gedurende deze termijn van 4 weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. De uitwerking van de plannen om voor het Zuid- Oosten van ons land te koimen tot vestiging van een compostbedrijf is niet steeds over rozen gegaan. Diverse moeilijkheden moesten hierbij worden overwonnen, doch thans, laat het zich aanzien, dat veler wens, en wel in het bijzonder die van onze zandbedrijven, binnenkort verwezenlijkt zal worden. De bouw van het compostbedrijf te Nuenen kan thans met spoed ter hand worden genomen. Op 1 Juli j.l. werd door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, in het bijzijn van een gezelschap genodigden, symbolisch de eerste kruiwagen beton gestort voor de fundering. DE WESTHOEK. Koude dagen, al is de zomer reeds begonnen en het regent practisch elke dag. Vooral het vlas lijdt er erg onder. Dit gewas is bijna aan het plukken toe en als we eens rondkijken, zien we practisch geen enkel perceel, dat nog overeind staat. De plukmachines zullen wel onder moeilijke omstan digheden moeten werken. Het lijkt mij toe, dat de machines, welke een breed zwad meenemen en dan het vlas los op het veld laten vallen wel het mooiste werk zullen leveren. Enkele jaren terug zagen wé een Normandië-plukmachine (er zijn meerdere merken van deze breedte) heel goed werk léveren op een perceel waar practisch met de hand niets van te maken viel. Het vrij in het zwad lig gen bevordert enigszins het rechttrekken van de kromme stengels. Bovendien droogt het vlas beter hetgeen zeker goed is, nu er reeds schimmelaan tasting onderin zit. De zaadzetting is behoorlijk. Concurrent zal iets meer zaad geven dan Wiera, maar het laatstgenoemde ras is minder vertakt, wat weer meer werklengte dus lint kan geven. De suikerbieten staan er weelderig voor. Er zijn al percelen met een vrij groot aantal schieters. Het mangaangébrek is practisch opgeheven; er is buitengewoon veel mangaan toegediend. De aan tasting door bietenvlieg is gelukkig plaatselijk gebleven en is niet uitgebreid. De erwten staan er prima voor. De spuiterij tegen de knopmade is met het vliegtuig gebeurd. Elders werd niet gespoten waar geen vliegtuig be schikbaar was. De schade door een sproeiwagen zou heel groot zijn. Tegen erwtenpeulboorder werd ook met het vliegtuig gespoten. Er is reeds aantasting door de erwtenpeulboorder gesigna leerd. Het valt op dat er zoveel erwten uitgezaaid zijn. De prijs voor rijpwinning is reeds bekend, tenminste de eerstgeboden prijs 0,55 per kg goede kwaliteit. De contracterwten voor de vroege pluk geven een behoorlijke opbrengst. Over het ras Alaska lopen de meningen uiteen. Gebleken is wel, dat de vroegheid van rijpen een week eerder is dan van Venlose lage. De prijs bij de Hero ligt bij pl.m. 14 ct. per kg. De oogst van 150 ha erwten voor deze fabriek blijkt reeds doorverkocht te zijn. Hieruit zou blijken dat de vraag naar doperwten in binnen- en buitenland groot is. De vraag naar groene erwten, zoals Rondo, schijnt bij 't publiek niet groot te zijn, gezien de tot nog toe geringe belangstelling door de fabrieken. De prijs van de aardappelen daalt elke dag. Dank zij de regen is de groei goed en de aanvoer wordt steeds groter. Ook zal er meer gesproeid worden dan normaal. Deze week wordt er voor de derde maal gesproeid. Gelukkig is de aantasting door phythophtihora nog heel gering. De A-datum voor Bintje is weer bekend. Èr staat vrij veel pootgoed in de West hoek; ook elders in Nederland moet vrij veel poot goed staan. Zal de prijs er niet lager om worden? Nog een paar dagen dan zijn we aan de zilverjuin toe. Zo op het eerste gezicht belooft dit gewas be hoorlijk te zijn. De prijs van de pootuien (picklers) is heel goed. Zal de prijs voor de zaaiuien even goed! zijn? Als dat het geval is, dan maakt het ook de vorige oogst nog goed. Een goed uienboer zaait elk jaar! De hooioogst op Malta bij Willem stad is goed. Als het deze week nog goed weer blijft, ik bedoel niet te veel wind', dan lukt het oim< het hooi goed te winnen. Hoevele malen is het hooi niet naar de dijk gespoeld? Dan is hét vrij wel waardeloos. De werkzaamheden voor de Zelmito te Zeven bergen blijken gestaag door te gaan. Deze ten toonstelling belooft goed te worden. De opzet is groots. Het zou mij tegenvallen als deze tentoon stelling niet minstens die van Goes in zakformaat zou zijn. In ieder geval zal de belangstelling van buiten niet gering zijn. Ik sprak reeds enkele buitenstaanders (boeren, die van elders kwamen). Hun bewondering ging uit naar de gewassen, die alle even fleurig er voor stonden. Een echte boer haalt reeds zonder tentoonstelling zijn hart op en geniet bij het aanschouwen van zulk een wasdom. Jammer, dat j.l. Zaterdag de sportdag van de Nier- vaertruiters te Klundert niet door kon gaan. Zo gaarne hadden we deze ruiters hun sportdag zien houden. Nu is dit tot nader te bepalen datum uit gesteld. Het weer speelde hun parten en de weide, die hiervoor uitgekozen was, zou in een ware mod derpoel veranderd zijn, temeer daar het inundatie- grond is. Nu nog iets over de vogelstand in het algemeen. Er zijn in ons land vrij veel vogelliefhebbers. Ook onder de jagers zijn er velen. Het valt op, dat er steeds minder wildvogels zijn in de cultuurgebieden. Gedeeltelijk is dit te verklaren doordat de bewerkin gen van diverse gewassen meer intensief zijn dan vroeger, b.v. door snoei en bespuiting van fruit bomen worden vrij veel nesten verstoord. Ook doordat er minder greppels zijn zal er min der schuilplaats zijn voor de kleine zangers. De be planting langs de wegen is beperkt. Op de daken liggen dakpannen i.p.v. riet (winterkoning e.d.). Voorts wordt het hooiland vroeger gemaaid (wilde eend, patrijs e.d.). De vroegere bedekking van de grond (aardappelen e.d.) zullen de nestgelegenheid beperken. Bovendien blijkt door bespuiting een groot aan tal vogels te sneuvelen, vooral jonge vogels. Blijkens de statistiek zijn de mezen en patrijzen het sterkst in aantal teruggelopen. Er is betrekkelijk weinig aan te doen. De bespuiting tegen insecten is noodzakelijk. De tijd1 van loodarsenaat is voor bij. Nu is het parathion, de D.D.T.,. parathion is erg giftig, ook voor hazen. Vrij veel hazen lopen het risico dit gif of andere giften te consume ren o.a. in bieten, aardappelen, erwten enz. De wildstand kan weinig hebben. Eerst de inundatie van 1940 (geen voortplanting!) Daarna toename van kromtandeggen, moordenaars voor jonge ha zen. Dan de stormvloed van vorig jaar! De scha de door deze dieren is in de Westhoek gering. In de zandgebieden ligt het anders. Spaar daarom zoveel mogelijk de vogels en ander wild in het vrije veld. Er waren vóór de Vogelwet méér vogels dan nu. Er is een verbod voor loslopende hondlen. Het wordt tijdv dat dit ook voor loslopende katten het geval is. Ik meen, dat deze dieren (vooral rond de dorpen) zeker zoveel wild Vangen als honden. DE WESTHOEK II. De zomervergadering van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw is dus ook weer voorbij. Nu, ik geloof, dat allen, die er geweest zijn, er geen spijt van gehad zullen hebben. We zijn daar prima ontvangen en dé opkomst was boven verwachting. Als dit zo in de toekomst blijft doorgaan dan gaat het inderdaad, zoals een der sprekers zei, lijken op een toogdag. Misschien ligt hier wel een ter rein voor de Agrarische Raad om dit Verder uit te bouwen, opdat zowel mannen, vrouwen als jonge ren eensgezind deze hoogtijdagen gaan bezoeken. Met het weer vlot het de laatste tijd niet zo al te best. Konden tot voor kort verschillende gewas sen nog overeind blijven staan, met de regens van vorige week zijn vele door de „knieën geknikt" en dat is voor het mooi nog een beetje te vroeg in het seizoen. Voorwaar er staat in West-Brabant een prima oogst, maar het komt mij voor, dat deze een beetje te weelderig en te royaal staat. En al mag het stro dan wellicht een behoorlijke prijs opleveren, in eer ste instantie gaat het toch om de korrel. Evenzo is het met de aardappelen, geweldig veel loof! Boven dien geeft het nog niet veel kans om te sproeien ook, en dat is juist nu zo hard nodig willen we het „kwaad" de baas blijven met al het loof. Men hoort reeds dat enkelen willen beginnen om vlas te gaan plukken omdat het zo gelegerd is. Men moet kie zen tussen bederf of te vroeg plukken, 't Is wel typerend dat Wiera beter tegen dit natte weer kan dan Concurrent. Wiera strijkt wel net zo vlug tegen de grond, maar is veel „elastischer" en zodra het maar even droogt, trekt het zich direct weer wat van de grond op. Ingewijden beweren echter toch, dat op den duur de Concurrent het zal win nen, temeer daar voor dé export van zaaizaad Wie ra hoegenaamd niet te plaatsen is en ook nog steeds niet bewezen is, dat Wiera wat lint betreft meer in het laadje brengt. De toekomst zal het leren, voorlopig zou ik het echter toch nog maar op Wiera houden. De Oranjeruiters hebben het er in Goes heel goed afgebracht en verschillende prijzen zijn naar West-Brabant mee teruggenomen. Het doet je Bra bantse hart goed, als je op de tribune zit en je hoort dan weer dat één uit je gewest met de eer gaat strijken. Wé gaan nu even een rustige week tegemoet en dan staat al meer en meer de boerderij weer in het teken van de oogst. Baas en knecht, paard en tractor, alles is dan wéér doende om oogst 1954 op zijn bestemming te brengen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7