ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Overwegend slechte stand der gewassen op Schouwen Van onze bijeenkomsten ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. 453 Redactie; J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hen drikse, M. Kostense, L. de Jager en Z. Poppe. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. REGEN KWAM IN VELE GEVALLEN TE LAAT. De rundveebeoordelings- wedstrijden op de Z.L.M.-Jeugddag De laatste jaren valt er ook in Zee land een toenemende belangstelling bij de Landbouw-Jongeren voor korte cur sussen in rundveebeoordeling op te merken. In vrijwel alle Kringen worden deze, in samenwerking met het Rijks- veeteeltconsulentschap, gehouden. De afgelopen herfst en winter is de be langstelling over de gehele provincie zelfs tot belangrijk meer dan 100 deel nemers gestegen, die in groepen van 5 tot. 15 personen hun op de praktijk ge richte instructies in rundveebeoordeling, ontvingen. Deze lessen werden prac- tisph overal afgesloten met een veebe- oordelingswedstrijd onder leiding van de Rijksveeteeltconsulent. Deze cursussen in veekennis bevor deren de liefhebberij voor een doel matige veehouderij en -fokkerij, geba seerd op dieren, die in exterieur en type aan de hoogste eisen van produc tiegeschiktheid voldoen. Naast de be oordeling van fokvee, zijn ook de eerste cursussen gegeven in de beoordeling van mestvee. De leidinggevende mensen van de Jeugddag van de Z. L. M. hebben terecht plaats ingeruimd voor een pro vinciale veebeoordelingswedstrijd. Mede door de veelzijdigheid van het Jeugd programma, was de deelname beschei den. Met uitzondering van Noord-Beve land en Oost Zeeuws-Vlaanderen, waren de verschillende kringen in Zeeland niettemin vertegenwoordigd en er kon op een goede en prettige wijze worden gewerkt. Alle deelnemers kregen twee koeien, door de Wed. Karelse te Goes beschikbaar gesteld, te beoordelen. De wijze van beoordeling was als .volgt: Volgens de moderne, ook bij het Ned. Rundvee Stamboek gebruikelijke, methode werd aan de dieren voor elk onderdeel van het exterieur een letter- waardering toegekend. Voor elke af wijking bij de koe van de normale waardering b (dus bc naar beneden, of ab naar boven) werd bovendien, een korte verklaring op het rapport van de deelnemers gevraagd. Bij een juiste be oordeling van alle exterieuronderdelen van de koe, kon het cijfer 10 worden toegekend. Voor elke foutieve waar dering van een onderdeel werd door de Jury een aftrek van 1 punt toegepast. Naast de beoordeling van de onder delen van het exterieur, werd elke koe beoordeeld naar haar algemeen voor komen, waarbij de ontwikkeling, de evenredigheid, het (ras-, fok- en pro ductie-) type en de kwaliteit (adel, fijn heid) in het geding waren. Hiervoor wordt een waardeletter met een daar bij passend aantal punten toegekend. Bij de waardering moesten de deelne mers bovendien op het rapport een korte omschrijving van het algemeen voorkomen van het dier geven. Bij een juiste beoordeling en waardering van het algemeen voorkomen, kon voor elke koe eveneejis het cijfer 10 worden toegekend. Bij plaatsing van de koe in een verkeerde waardeklasse (letter) werd, rekening houdend met het bijbe- horend aantal punten dat de deelnemer toekende, een puntenaftrek van min- BLOEM BOLLEN WEDST RIJD. Ook dit jaar kunnen afdelingen en streken weer een bloembollenwedstrijd houden. Er worden pakketten beschikbaar gesteld met 3x5 tulpen, 3 X 3 nar" cissen en 3 X 3 hyacinthen voor een prüs van ƒ4, Er is een uitgebreide handleiding bij het pakket gevoegd. Iedereen kan zo doende omstreeks half Februari de bol len in bloei hebben. Bestellingen kunnen gericht worden aan 'het Secretariaat van de Jongeren organisatie der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, Anna Paulowna- straat 22, in Den Haag en wel vóór 5 Augustus. BIETENZAAIWEDSTRIJD L.J.G., AFD. IJZENDIJKE. De uitslag van de gehouden bieten- zaaiwedstrijd der L. J. G., Afd. IJzen- dijke, luidt als volgt: 1. J. Haak, 9.70 punten; 2. W. Dhondt, 9.60 punten; 3. D.'Dekker, 9,50 punten; 4. M. Risseeuw, 9.45 pun ten; 5. W. de Blaeij Izn, 9.40 punten; 6. Joz. Cysouw, 9.10 punten; 7. W. de Blaeij Jzn, 9.00 punten; 8. J. van Gijs, 8.90 punten; 9. J. Verkruijsse, 8.50 punten. M. DEES, Secretaris. AFD. ZUIDZANDE DER Z. P. M. Op 1 Juni j.l. werd door de afdeling Zuidzande van de Z. P. M. vergaderd. De handwerken voor de Z. L. M.-ten- toonstelling te Goes werden ingeleverd en Jo Kools declameerde een gedicht over „Zielsverhuizing". Daarna volgde pauze. Na de pauze werd verder gegaan met het beschilderen van doosjes en patronen uitgezocht voor het beschil deren van zakdoekjes. M. SANDERS, Secr. stens 2 voor elke klasse verschil toege past. Voor elke te beoordelen koe kon de jury dus maximaal 20 punten toeken nen. We laten hier de uitslag volgen door de rangorde met het totaal aan tal behaalde punten (2 koeien) van de deelnemers te vermelden. 1. W. van Sluys, Zoutelande 30 pt. 2. M. Karelse, Koudekerke 29,5 pt. 3. P. A. de Smidt, Cadzand, 28 pt. 4. Z. Poppe, Grijpskerke, 27 pt. 5. M. M. Noordhoek, Kloetinge, 19,5 pt. 6. A. C. Gakeer, Stavenisse, 19 pt. 7. C. H. Kuyper, Ouwerkerk, 17 pt. In deze uitslag, welke een kop- en een staartgröep bij de deelnemers naar voren doet komen, heeft de gunstige invloed van een goede voorbereiding op practische veebeoordelingscursussen of -lessen zich onmiskenbaar bij de 4 goedgeplaatsten doen gelden. Door lief hebberij en training is dit ook voor de anderen weggelegd. Ir. W. L. HARMSEN. Wat ook in de lijn der verwachtingen lag, is de stand van de overwegend in gezaaide gerst op Schouwen in de. meeste gevallen slecht te noemen. Op sommige plaatsen was de vruchtbaar heid van de grond zó slecht, dat de kiem zelfs afstierf. Daarnaast waren er ook gerstekorrels, die niet eens in staat waren te ontkiemen. Voorname lijk was dit het geval op de gronden, die door de zee met een laag zand waren bedekt, en die daarom een over wegend slechte indruk maken op de groei dezer gewassen. Bovendien was in de meeste gevallen de inzaai veel te laat geschied, zodat er van een normaal gewas reeds geen sprake meer kon zijn. Deze late inzaai was voornamelijk te wijten aan de slechte ontwatering, vooral in het lage gedeelte van Schou wen. Geen wonder, want elke sloot was volgeslibd en daar waren indertijd geen draglines voor aan te halen. De laatste datum van inzaai was (meen ik) ge steld op 15 Mei. Zaaide men nog later, dan kwam men niet meer in aanmer king voor vergoeding van een misge was. Begrijpelijk dus, dat deze gerst niet meer haar volle wasdom kon krij gen. Maar de gerst, die zo in het tijdvak van eind Maart-begin April is inge zaaid, heeft ook haar normale stand niet naar voren kunnen brengen. En dit is wel overwegend te wijten aan het weer. De regen was in dat tijdvak zeer gering te noemen en in vele ge vallen kwam de regen te laat voor onze ingezaaide zoute gronden. De opkomst op de niet met zand bedekte percelen, was soms buiten onze verwachtingen heel normaal, doch na een zeer droge periode werd deze mooie opkomst niet bevoordeeld en vertoonden deze percelen al gauw gele plekken. Ook deze per celen gerst hebben dus hun normale lengte niet gekregen en vertonen geen egaal gewas. En inderdaad ik ben het met sommige lezers eens uitzonderingen blijft men altijd houden! Nu wil ik van deze gelegenheid ook nog even gebruik maken om eens een bepaald ras naar voren te brengen. •Vele inundatie-boeren hebben natuur lijk gebruik gemaakt van een ras, dat bestemd is voor late inzaai. Niet alleen inundatie-boeren hebben dit ras uitge zaaid, doch ook boeren uit de niet- geïnundeerde polders. U begrijpt het al, ik bedoel hiermee het nieuwe ras Peroline. Volgens mij is de Peroline niet het ras voor de toekomst, want naast de voordelen heeft dit ras ook enige ern stige nadelen. Inderdaad, dit ras is wel geschikt om later te kunnen zaaien, de lengte is ook goed enz., maar het is, volgens mij, een veel te slap ras. In de regel is het met dergelijke rassen zó, dat ze snel legeren en dat ze dan in de regel te zwaar gaan worden. Het oog sten is zeer moeilijk en het verlies wordt groter. Uit het oogpunt der keuring bezien, is het geen ras om voor de keuring aan te kunnen geven. Misschien een beetje overdreven, maar vele boeren hebben daar al kennis mee kunnen maken. De stuifbrandaantasting is in sommige ge vallen ernstig te noemen. Ik weet wel, een afdoende warmwater-ontsmetting zou hier wel enige verbetering in kun nen brengen. Bovendien is de ras-zuiverheid van het gewas niet erg best te noemen. Vele afwijkende aren kan men in dit ras vinden. Zelfs in de originele Peroline is dit een afwijkende factor. Er worden dan ook soms maar zeer lage cijfers vo°" de raszuiverheid uitgedeeld. Naast deze gersten-geschiedenis zijn er ook nog enkele landbouwers, die een perceeltje met bieten of voederbieten hebben ingezaaid. Maar ook deze zijn in de regel weer te laat uitgezaaid, en is er nergens een normaal gewas te vinden. Het is te begrijpen, dat deze plantjes bij de opkomst heel veel te lijden hebben gehad van de zand-stor- men, die van de zomer over de Schouw- se vlakten hebben geraasd. De op brengst van deze enkele percelen zal dus ook gering zijn. Ook hier is weer een uitzondering te maken tussen per celen met of zonder zand. De percelen, met zand bedekt, zijn weer het minst vruchtbaar. Doch naast al deze misgewassen, en naast al deze narigheid op ons eiland, mogen we toch tevreden zijn, want als we zo eens terugdenken (en dat mogen we toch wel eens een keertje als mens zijnde), zijn we nu rijk aan deze enkel maar groene vertoning, maar arm van gedachte met de dreigende herverka veling! „Schouwense L. J. G.-er". Traciorbehendigheidswedsirijd ie Si. Annaland op Zaterdag 17 Juli a.s. Opgaven voor deelname aan de diverse wedstrijden vóór 3 Juli. De streek Tholen en St. Philipsland organiseert op Zaterdag 17 Juli a.s., aanvang 2 uur, een grote tractorbehen- digheidswedstrijd, gecombineerd met een sportmiddag op het terrein van de heer P. Fase te St. Annaland. Reeds geruime tijd is hieraan door het bestuur in nauwe samenwerking met de sportcommissie gewerkt en allen zijn met de gedachte bezield om er iets groots van te maken. Reeds diverse handelaren en garages hebben hun medewerking toegezegd, zodat de voor uitzichten niet ongunstig zijn. Het ligt in de bedoeling om dit jaar een programmaboekje uit te geven, waarin alle wedstrijden, die in streek- verband worden georganiseerd, zijn op genomen. In verband hiermee is het noodzakelijk, dat zij, die meedoen aan welke wedstrijd dan ook, of deze nu in September, dan wel in Augustus of in Juli gehouden wordt, zich vóór Woens dag 7 Juli opgeven bij de leden van de sportcommissie of rechtstreeks aan de voorzitter van de sportcommissie, C. van de Berge, Postweg 57, Tholen, telefoon 80. En nu het programma: Zaterdag 17 Juli: 1. Tractorbehendigheidswedstrijd, met eigen tractor, doch niet met eigen wagen. 2. Huishoudestafette voor de Z. P.M. 3. Kussengevecht. 4. Cadettenrace. 5. Touwtrekken. 6. Tonnetje steken. Zaterdag 21 Augustus op nader te bepalen terrein te Tholen: 1. Ringrijden met los paard. 2. Ringrjjden met karren. 3. Motorbehendigheidswedstrijd. 4. Attractienummer. 5. Korfbal- en/of voetbalwedstrijd tegen de B. V. P. en Z. L. M. (ge vraagd). Zaterdag 4 of 11 September op nader te bepalen terrein te Oud-Vossemeer: 1. Ploegwedstrijden met wentelploe- gen. 2. Ploegwedstrijden met rondgaande ploegen. (Zowel met paarden als met trac toren.) Opgave voor al deze wedstrijden vóór Woensdag 7 Juli a.s. Van de leden van de Streek Tholen en St. Philipsland der L. J. G. wordt geen inschrijfgeld gevraagd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5