flSEPTflv I Tentoonstellings-naweeën CUPRISEPT CUPRISEPT SUPRA L00FD00D «ASEPTA» DELFT i TUINBOUW FRUITPRODUCTIE ZAL WAARSCHIJNLIJK RECORD-JAAR 1952/53 WORDEN. TUINBOUW EN BENELUX. Wat HIJ opeet moet U betalen De schooljeugd doet haar best, maar heel wat colorado-kevers komen dik wijls toch nog „voor uw rekening". Reken doeltreffend af met deze veel vraat: spuit „ARKOTINE" Emulsie of „ARKOTINE" DDT Mengolie. r iïHIEiL voor een, ooqsfr/ ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 451 Er zal wel geen enkele demonstratie, tentoon stelling o.i.d. worden georganiseerd of er wordt, en dikwijls terecht, critiek op het één of ander gele verd. Heel dikwijls hebben de organisatoren ech ter die tekortkomingen al ontdekt, vóórdat deze door anderen worden geuit. Meestal zijn het klei nigheden, die een goede les voor de volgende keer vormen. Toch gebeurt het ook een enkele keer, dat de organisatoren voor onverwachte moeilijkheden komen te staan. Moeilijkheden, die soms zeer on aangename gevolgen hebben. Zo was het ook met de afdeling landbouwwerk tuigen van de Z. L. M.-tentoonstelling op 17, 18 en 19 Juni j.l. Alles liep zo goed. De inschrijvingen kwamen vlot binnen, waardoor een netto stand ruimte van 12500 m- kon worden verhuurd. Later bleek, dat in deze ruimte een verkoopwaarde van ƒ3.600.000,was bijeengebracht. Dit bewijst wel het enthousiasme van de zijde van de handel en de belangrijkheid van een der gelijke tentoonstelling in een gemechaniseerde landbouwstreek als Zeeland. De aanvoer verliep vlot. Door een tweetal hier voor geschikte mensen werd alles over een smalle, doch vrij lange toegangsweg op het veld gediri geerd. Lange slepen van machines achter elkaar werden van het station naar het terrein gebracht, hierbij uitstekend geholpen door de Rijks- en Ge meentepolitie. De aanvoerders hielden zich aan de aanwijzin gen, die door de organisatoren op het veld werden gegeven, waardoor alles vlot en zelfs vrolijk ver liep. Het was een beeld, dat waarschijnlijk ieder jaar voor de Landbouwbeurs te Utrecht te zien is. Alles ging naar wens en ieder deed zijn plicht. Totdat, over plicht gesproken, 's Woensdags tegen het einde van de aanvoer een paar klachten naar voren kwamen van mensen, die een proces verbaal hadden opgelopen wegens het naar het tentoonstellingsterrein vervoeren van tractoren met aangehangen werktuigen, zonder dat daar voor de benodigde belastingpapieren aanwezig waren. Ambtenaren van de belastingdienst hadden deze overtreding geconstateerd en proces-verbaal opge maakt met de mededeling, dat tijdens de afvoer weer gecontroleerd zou worden. Hoewel men wat verbaasd was over deze totaal onverwachte gang van zaken, moest toch de ernst ervan worden ingezien. Door de voorzitter van de werktuigen-commissie is toen een onderhoud aan gevraagd en verkregen piet de Ontvanger van de directe belastingen te Goes om te trachten één en ander in der minne te schikken. Deze ambtenaar was echter ten zeerste verbaasd, dat men deze kwestie met hem kwam bespreken. Met de mededeling, dat de controle nog meer ver scherpt zou worden en alle overtredingen bekeurd zouden worden, moest het onderhoud als geëindigd worden beschouwd. En zowaar. Waar men bij andere tentoonstellin gen nog nooit van hoorde, wat men in Utrecht nog nooit te zien kreeg, gebeurde né. de tentoonstelling in Goes. Zeer actieve ambtenaren van de belastingdienst, die overigens natuurlijk niets dan hun plicht deden, controleerden het vervoer van het terrein naar huis of station. Een motor was ter beschikking om hen, die al een eind op weg waren naar huis en meenden de dans ontsprongen te zijn, nog te achterhalen. Het geheel leek aardig op Dolle Dinsdag, en de buit was rijk. Tientallen processen- verbaal konden de ambtenaren 's avonds aan hun opdrachtgever melden. Men kan deze opdrachtgever, en zijn personeel geen enkel verwijt maken. Zij deden immers hun plicht en voerden de wet precies volgens de regels uit. Enkel kan men van mening zijn, dat hun hou ding verre van loyaal was en dat hun inzicht, wat betreft de belangen, die een dergelijke tentoonstel ling met zich meebrengt voor Goes, voor Zuid- Beveland, ja zelfs voor geheel Zeeland, wel zeer bekrompen moet zijn geweest. Zeventig inzenders hebben kosten noch moeite gespaard om deze tentoonstelling te doen slagen. Hoge kosten hebben zij gemaakt in ruil voor een kans op wat winst, doch een grotere kans op ver lies. En winst of verlies voor deze mensen, de tentoonstelling slaagde. Iedereen was tevreden ondanks de onweersbui, met zijn zware regen- en hagelval, op Zaterdagmiddag. Doch kouder dan de regen en striemender dan de hagelstenen was voor de werktuigen-commissie, zowel als voor de werktuigen-handelaren, de emmer processen-verbaal, die 's Maandags over hen werd uitgestort. Een bad, dat voor vele inzenders meer geld kan kosten dan de schade van de onweersbui en waarover tot in alle hoeken van Nederland en zelfs daarbuiten gesproken zal worden. Zeer waar schijnlijk is dit de tweede Nationale primeur van de Z. L. M. en van Goes. De eerste was de tentoon stelling zelf, die dit jaar de grootste van ons land mag worden genoemd. Ze deden hun plicht! Er valt niets tegen in te brengen. Doch plicht en plicht is twee. Waren alle ambtenaren zo stipt, dan kon den we net zo goed emigreren naar de een of an dere heilstaat. Men kan het gebeurde aanstippen als een fout van de organisatoren. Inderdaad, doch als men allerwege medewerking krijgt, zelfs ongevraagd, dan denkt men er niet zo gauw aan, dat een op de weg minder bekende instantie roet in het eten zal gooien door een ongeschreven wet, die een derge lijk vervoer toelaat, met voeten te treden. Wat wij vragen, is ambtenaren die hun plicht doen en handelend optreden als dat noodzakelijk is. Daarnaast verwachten wij óók, dat in hun taak een opvoedend element is verweven, en dat zij een goed inzicht hebben in de moeilijkheden, die zich op een bepaald moment voordoen. Daarvan was weinig te bespeuren. Iedere trekkerbezitter weet, dat er voor het vervoer over de weg al of niet betaalde wegenkaarten nodig zijn. Doch dat er voor een dergelijke manifestatie als hier plaats vond maatregelen getroffen zouden worden, waar over op andere plaatsen nooit gedacht is, dat had den wij in Goes niet verwacht. Mochten in de toekomst ook in andere plaatsen deze controles uitgevoerd worden, dan kan het daarmee de handelaar, i.v.m. de hoge kosten, wel eens onmogelijk gemaakt worden aan tentoonstel lingen deel te nemen, hoe belangrijk deze voor een bepaalde streek, speciaal voor de landbouwers, dan ook mogen zijn. De Secretaris van de Afd. Werktuigen, J. G. VAN LIERE. Tegen AARDAPPELZIEKTE vloeibaar coll. koper; (geconcentreerde vorm) Sproei het aardappelloof dood met VLUGGE NATEELT MOGELIJK si Aan de hand van de standcijfers van de verschil lende fruitsoorten, opgemaakt door de Rijkstuin- bouwconsulenten en op ibasis van de vruchtdra gende oppervlakte, afgeleid van de resultaten van de land- en tuinibouwtelling van het C. B. S., is een schatting gemaalkt van de omvang van de fruit- productie in het seizoen 1954/1955. Uiteraard zijn er nog verschillende factoren, waarvan de weers omstandigheden de belangrijkste zijn, die invloed op de omvang van de oogst kunnen uitoefenen. Ten opzichte van de in onderstaand overzicht ver werkte cijfers dient dan ook het nodige voorbehoud in acht te worden genomen. De gegevens hebben uitsluitend betrekking op de voor de handel ge teelde producten. De productie uit volks- en par ticuliere tuinen is er derhalve niet ibij inbegrepen. Productie fruit in millioenen kg Gewas 1951/52 1952/53 1953/54 1954/55 23.8 22.1 22.0 19.0 5.5 6.0 4.5 4.0 1.2 1.1 1.2 1.0 14.1 14.2 12.7 12.0 2.0 2.0 1.7 1.5 7.6 6.8 5.5 5.0 528.1 702.6 548.1 688.0 Appelen 323.3 398.2 314.0 400.0 Peren 89.4 183.1 131.0 185.0 Pruimen 27.6 31.0 26.8 28.0 Kersen 20.9 22.6 16.9 22.0 Totaal pit- en steenvruchten 461.2 634.9 488.7 635.0 Rode bessen 7.3 7.8 6.7 6.0 Kruisbessen 2.6 2.8 1.8 1.5 Zwarte bessen 2.8 4.9 3.3 3.0 Totaal bessen 12.7 15.5 11.8 10.5 Productie fruit in millioenen kg Gewas 1951/52 1952/53 1953/54 1954/55 Aardbeien Frambozen Bramen Druiven Perziken Meloenen Totaal fruit De Verwachtingen voor de nieuwe oogst zijn zoda nig, dat de totale productie die van het record-jaar 1952/53 benadert. De schattingen voor de pit- en steenvruchten zijn nagenoeg gelijk aan de produc ties van 1952/53. De oogst van bessen zal vermoe delijk weer wat lager zijn dan in de voorafgaande twee jaren, aangezien de weersomstandigheden tijdens de bloei van deze fruitsoorten in het alge meen niet gunstig zijn geweest. Naar aanleiding van de stopzetting van onze tomatenuitvoer naar België met ingang van 14 Juni j.l. heeft de Stichting voor de Landbouw bij de gehouden maandelijkse bespreking met de Mi nister van Landbouw gewezen op de onbevredigen de situatie, dat het Beneluxlandbouwprotocol deze Belgische maatregelen mogelijk maakt. In ver band hiermede heeft de Stichting nader met de Minister over het landbouwprotocol van gedachten gewisseld. Verkrijgbaar bij:v

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3