Enkele aspecten van de RUNDVEEHOUDERIJ EN -FOKKERIJ op Zuid-Beveland „Sliell" Bestrijdingsmiddelen voor een puike oogst! GEBRs. DE JONG - GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Beziet men de plaats, welke het rundvee op de Zuid-Bevelandse bedrijven inneemt, dan moet, glo baal bekeken, meer van „houderij" dan van „fokkerij" gesproken worden. Inderdaad zijn er natuurlijk bedrijven waar men aan werkelijke fokkerij doet, doch deze zijn er dan toch maar weinig, en dan vooral nog in de gebieden waar de grond zodanig is, dat deze minder goed, of geheel niet, als bouwland kan worden geëxploiteerd. Zo vindt men diverse fokkers enigszins geconcentreerd in de omgeving van Goes, Kloetinge, 's-Heer Abtskerke, Yerseke en de omgeving van Kruiningen, terwijl er ook nog enige verspreid in het overige gebied van ons eiland voorkomen. Op de verschillende keuringen, welke jaarlijks vanwege de Provinciale Commissie ter Bevorde ring van de Rundveefokkerij worden gehouden, ziet men dan ook op slechts enkele plaatsen een behoorlijke aanvoer; op verscheidene echter zenden slechts een stuk of wat,, oude getrouwen" in. Hoewel men tracht deze plaatselijke keuringen aantrekkelijk te maken, o.a. door het uitloven van medailles en geldprijzen, waaraan diverse organisaties en ook particulieren regelmatig bijdra gen, en, ook voor het publiek, het bespreken van de aanwezige dieren, is de belangsteling, door één genomen, naar onze mening niet bevredigend. Het aantal aangevoerde dieren kon groter zijn, maar vooral zouden wij ook graag wat meer belangstellenden op het keuringsterrein zien. Juist de afzet van kalf vaarzen is voor een groot gedeelte afhankelijk van de exportmogelijkheden en deze worden onder andere mede bepaald door het minder goed bevallen van deze dieren als ge- bruiksvee in het buitenland. Dat de nieuwe eigenaren het op prijs zullen stel len, dat de aangekochte kalfvaarzen goede kalve ren brengen, is zonder meer wel duidelijk. Voor het maken van reclame in de toekomst is het dus terdege gewenst, dat deze exportdieren gedekt worden door, of geïnsemineerd met sperma van goede stieren. Eigenlijk zou het zó moeten zijn, dat dieren, voorzien van een behoorlijk dekbewijs waaruit blijkt dat ze van een goede stier drachtig zijn, ook meer op zouden brengen. Naar onze mening is het gewenst, dat deze ge hele kalf vaarzen-kwestie eens grondig bestudeerd wordt, opdat wegen worden gevonden volgens wel- Sinds enige jaren wordt, mede dank zij het lof waardig initiatief van de Gemeente Goes, een jaarlijkse fokveedag, gecombineerd met een vet en handelsveetentoonstelling gehouden, welke be doeld is als een voortzetting van de vroegere „toon- dagen." Hoewel deze Goesse fokdag het bezwaar heeft wat laait in het seizoen te worden gehouden, zijn de weersomstandigheden tot nu toe in de praktijk meegevallen. Het aantal aangevoerde dieren is niet te groot, maar kan redelijk worden genoemd; echter zouden we ook hier graag een groter aantal inzenders zien. We kunnen dus opmerken, dat, globaal bekeken, de belangstelling voor de rundveefokkerij niet groot is. Doch hiertegenover moet toch worden ge steld, dat een, zij het beperkt, aantal fokkers en thousiast aan de veeverbetering medewerkt en hierbij ook succes heeft. Uiteraard geldt dit voor de bedrijven, waar het melkgeld een belangrijk deel van de bedrijfsinkom- stén uitmaakt, dus in de streken waar meer gras land voorkomt. Voorheen zag men hier dan ook diverse stierenverenigingen werken, o.a. te Goes, 's-Heer Abtskerke, Yerseke en Kruiningen. Van stierhouderijen naar K. I.-vereniging. Omstreeks 1948 werden deze stierhouderijen successievelijk opgeheven, daar in dit jaar de ver eniging voor K. I. „Naar Productief Vee op de Bevelanden" met haar werkzaamheden begon. -Deze K. I.-vereniging werd, mede op initiatief van wijlen de heer C. Zwagerman, opgericht op een tijdstip dat verscheidene stierenverenigingen moeilijkheden hadden met de bevruchtingsresul taten en bovendien er aan toe waren een nieuwe stier aan te schaffen. .De stierhouderij ,,Goes en Omgeving," welke de laatste jaren gewerkt had met ,,Groenhovens bloed", was, naar wij menen, de -eerste, die ont bonden werd. De meeste leden gingen over naar de K. I.-vereniging, welke in de herfst van 1948 startte met 265 leden. In het eerste jaar werden 928 dieren geïnsemineerd. 'Momenteel heeft deze vereniging rond 650 leden, terwijl in het laatst afgesloten boekjaar 2434 dieren werden behandeld. Opgenïèrkt zij, dat deze ver eniging ook een aantal ledeft op Noord-Beveland heeft. Hier'Wer dén het laatste jaar 310 cfife'ren geïnsemineerd. Begonnen werd met een in Noord-Holland gekochte stier, die ook enig Gronings bloed voerde, n.l. Matador van Marie 9, die op 2-jarige leeftijd met b+ in het stamboek werd ingeschre ven- -j* Deze Matador werd zeer in tensief gebruikt, daar hij prima bevruchtte, en zo werden ook andere verenigingen met zijn sperma geholpen. Totaal werden 5416 dieren van hem geïnsemi neerd. In het algemeen kan men over de kwaliteit van zijn nakome lingen tevreden zijn, hoewel ze soms wel wat meer adel konden hebben; de productie-vererving is bevredigend. In de zomer van 1952 werd deze stier, waarvan gezegd kan Poetster worden, dat hij de K. I. in Etg.: Ver. voor geheel Zeeland heeft helpen vestigen, door twee andere vervan gen, n.l. Poelster Ber- tus en Julius, beide van Friese afkomst. Onze Bevelandse K. I.- vereniging heeft dus een gezonde groei, doch werd uiteraard in haar uitbreiding geremd, doordat met de waters nood van 1 Februari 1953 de veestapels van verscheidene van haar leden verdronken. Behalve, dat vrijwel alle werkelijke fokkers toetraden, werd de uit bouw ongetwijfeld ook gestimuleerd door het optreden van besmette lijk verwerpen en moei lijk drachtig worden van de dieren en verder doordat door de Zeeuw- sche Stierenverorde ning 1951 aan het ter dekking stellen van niet. of afgekeurde stieren paal en perk werd gesteld. i -lUrrri'tV ,uw Bevordering export van kalfvaarzen. Dit laatste is niet alleen van belang voor de vee verbetering van ons gebied zelf, maar zou op de duur wel eens een belangrijke invloed kunnen heb ben op de export van kalvaarzen. We hebben al opgemerkt, dat de rundvee f o k- k e r ij als zodanig op de gemiddelde Zuid-Beve landse bedrijven niet van groot belang is; de vee- h oude r ij kan dit echter wel meer zijn. Op verscheidene bedrijven ziet men 's winters stallen vo] vee, maar daar is dan sléchts een enkele melkkoe bij; de rest is mestvee en verder voor een gedeelte bestemd om als kalfvaars afgezet te wor den. Margretha 164169 K. S. Eig.: J. Meeuwse, Kloetinge. C' 4S£k.- Bertus B. P. 113, 34023 S., geb. 5-3-1951. K. 1. Naar -productief vee op de Bevelanden" ke deze export meer georganiseerd zou kunnen; ge schieden, daar lilef' een gèbièd ligt, dijf ,hifet;Ml|een voor de fy'velarelse, ma&f ook voor de veenöïraers in andere gebieden van Zeeland, van zeer groot belang kan zijn. Zoals reeds werd opgemerkt, neemt ook de mes- terij een vrij belangrijke plaats in. Men houdt hier dan ook in 't algemeen van ruim gebouwde, goed gespierde dieren met een zekere aanleg voor vlees vorming en is het dan ook niet altijd eens met hen, die de Zwartbontfokkerij meer in de richting van het eenzijdige melktype willen sturen. Grotere melkplas, lager gehalte. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat op Zuid- Beveland in 1953 negen controle-verenigingen werk zaam waren, waar totaal 807 dieren op hun pro ductie werden onderzocht; dit is nog geen zes die ren per lid. Doordat per stal, vergeleken met andere streken in Nederland, slechts weinig dieren gecontroleerd Worden, zijn de kosten natuurlijk ook hoger per dier, wat uiteraard de uitbreiding remt. De gemiddelde productie van de op Noord-, en Zuid-Beveland in 1952 gecontroleerde dieren be droeg 4662 kg met 3.60 vet in 309 dagen. Voor de gehele provincie Zeeland was dit: 4644 kg met 3,69 vet in 312 dagen. De melkplas is dus iets hoger dan het Zeeuwse gemiddelde, het vetgehalte daarentegen wat lager, wat wellicht te verklaren is uit het feit, dat veel van de hier voortgebrachte melk direct in con sumptie gaat, zodat men er weinig belang bij heeft om een hoog vetgehalte te verkrijgen. Dat er in ons gebied echter terdege hoog pro ductieve dieren voorkomen, moge blijken uit de in het laatst verschenen jaarverslag van de Pro vinciale Melkcontröledienst opgenomen „erelijst," waarop verscheidene Zuid-Bevelandse namen prij ken. Moge dit aantal in de toekomst uitgebreid worden. BRUIJNING. „Foor LandbouwFruit- en Groente-teelt. Staan ivij een heel jaar door gereed STAND No. 2 Telef. 2180-2189 (K 1100)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9